Czy blokada kierownicy skutecznie chroni przed kradzieżą auta?

Na rynku są dostępne najróżniejsze rozwiązania, mające na celu zabezpieczenie naszego auta przed kradzieżą. Najważniejszą w tej dziedzinie kwestią jest stosowanie zabezpieczenia dodatkowego – zamontowanego indywidualnie. Jednym z prostszych sposobów zabezpieczenia aut przed kradzieżą jest blokada kierownicy, która występuje w kilku wariantach, różniących się poziomem zabezpieczenia, ceną i wygodą użytkowania. Czy dają one jednak gwarancję, że nasze auto nie padnie łupem złodzieja? 

Blokada kierownicy – rodzaje

Najstarszą, doskonale znaną formą blokady na kierownicę jest blokada zewnętrzna, tak zwana laska. Jest to metalowa belka mocowana do kierownicy od zewnątrz i zamykana na zwykły zamek. Często posiada ramię, które zapiera się o deskę rozdzielczą, co – przynajmniej w teorii – uniemożliwia niepożądanej osobie obrót kierownicą i nawigowanie autem. Jest tania, łatwo dostępna i kompatybilna z większością modeli aut. Dlaczego więc jest stosowana coraz rzadziej? Jednym z powodów, który nie ma nic wspólnego z samą siłą zabezpieczenia, jest estetyka i komfort użytkowania. Wsiadając do pięknego wnętrza naszego pojazdu, zabezpieczenie tego typu psuje efekt i wygląda dość karykaturalnie. Każdorazowe zdejmowanie go i ponowne zakładanie, nie ukrywajmy, jest też dość uciążliwe. 

Drugim, podobnym typem blokady kierownicy jest blokada dyskowa. Również każdorazowo zakładamy ją na kierownicę od zewnątrz, ale w tym wypadku jej konstrukcja – najczęściej stalowy talerz – otacza całą kierownicę. Ma to ogromny wpływ na siłę zabezpieczenia, bo dużo trudniej ją usunąć. Natomiast ogromnym minusem jest, podobnie jak w przypadku laski, wygoda i estetyka. Dysk jest duży i wizualnie psuje wnętrze naszego auta. Na pewno niewyobrażalne jest zastosowanie go w lepszych czy luksusowych modelach aut, bo zupełnie mija się to z celem. Nawet jeśli byłoby to najlepsze zabezpieczenie antykradzieżowe (a nie jest), to estetycznie przegrywa ze wszystkimi innymi dostępnymi na rynku. Co więcej, przed zainstalowaniem takiego metalowego dysku, zalecane jest założenie pokrowca zabezpieczającego na kierownicę, który zapobiega jej mechanicznemu uszkodzeniu. To sprawia, że cały proces się wydłuża, a motywacja do codziennego zakładania blokady spada. Właściciele pojazdów nie zakładają jej też, zatrzymując się gdzieś na krócej, a trzeba zawsze pamiętać, że okazja czyni złodzieja… 

Trzeci rodzaj blokady kierownicy to systemy blokujące, montowane na stałe pod kolumną kierowniczą. Je również w znakomitej większości odblokowuje się za pomocą kluczyka, chociaż nieśmiało pojawiają się już systemy odblokowywane za pomocą aplikacji w smartfonie. Ich zaletą jest dużo większa dyskrecja, bo system jest ukryty, a my, zamiast każdorazowo demontować całą blokadę – przekręcamy tylko zamek. Tego typu zabezpieczenie antykradzieżowe wymaga już profesjonalnego montażu w serwisie lub autoryzowanym punkcie montażowym. 

Blokada kierownicy – jak złodzieje mogą ją usunąć?

Na każdy z wymienionych trzech typów blokady kierownicy złodzieje znaleźli już swój sposób. Praktycznie nie ma znaczenia z jakiego, nawet najmocniejszego materiału byłaby wykonana laska zabezpieczająca, ponieważ złodzieje nie przecinają jej, ale kierownicę auta. Wtedy z łatwością zdejmują zabezpieczenie, a nadal auto zachowuje funkcjonalność i można nim odjechać. Wymiana samej kierownicy to dla złodzieja grosze w porównaniu z zarobkiem na sprzedaży kradzionego pojazdu. Co ciekawe, sama konstrukcja laski zabezpieczającej bywa na tyle wadliwa (bar jest za krótki), że blokada nie przeszkadza w kręceniu kierownicą.

Blokada kierownicy - przecięta kierownica
Złodzieje zwykle przecinają kierownicę i zdejmują blokadę. Źródło: https://strazgraniczna.pl/dokumenty/zalaczniki/1/1-15022.jpg

Blokada dyskowa uniemożliwia przecięcie kierownicy, więc jest trudniejsza do pokonania. W tym przypadku przepiłowanie dysku i usunięcie go jest bardziej czasochłonne. Ale niestety ten typ blokady często umożliwia, przynajmniej częściowe, manewrowania kierownicą. Pozwala to złodziejowi odjechać w bardziej ustronne miejsce, by ją spokojnie usunąć.

Pozbycie się blokady kierownicy wymaga odpowiednich narzędzi i może spowodować sporo hałasu (szczególnie w przypadku tej montowanej na stałe). Problemem jest jednak fakt, że po jej usunięciu uruchomić pojazd jest już niezwykle łatwo i po aucie nie zostaje żaden ślad. 

Blokada kierownicy – czy skutecznie chroni samochód przed kradzieżą?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – częściowo chroni, ale jednak nie do końca. W poprzednim akapicie opisaliśmy metody, jakimi złodzieje pozbywają się blokad założonych na kierownicę. Niektóre z nich są szybkie i proste. Wynika z tego jasno, że blokady kierownicy nie dają 100% pewności bezpieczeństwa auta. W ich przypadku ochrona antykradzieżowa polega w dużej mierze na zabezpieczeniu optycznym.

Przez to, że są zauważalne z daleka, mogą już na wstępie odstraszyć złodzieja. Jednocześnie jest to i minus tego rozwiązania – pozwala złodziejowi odpowiednio się przygotować i zaopatrzyć w niezbędne narzędzia. Wszystko zależy od motywacji łupieżcy – może mieć zamówienie na podobne do naszego auto i wtedy zaczeka na sprzyjającą kradzieży okoliczność.

Blokada kierownicy – czy istnieją lepsze rozwiązania?

Specyfika zabezpieczeń mechanicznych jest taka, że można je usunąć odpowiednimi narzędziami. Dlatego polecamy stosowanie zabezpieczeń elektronicznych – które zabezpieczają przed uruchomieniem auta, dzięki czemu złodziej nim nie odjedzie. Kluczowy w przypadku najlepszych zabezpieczeń elektronicznych, immobilizerów CAN, jest fakt, że są tak miniaturowych rozmiarów i dobrze schowane, że nic nie wskazuje na to, że pojazd jest chroniony.

Blokada kierownicy - funkcje zabezpieczenia CanLock

Złodziej nie może ich też wykryć żadnymi dostępnymi urządzeniami. Po sforsowaniu zamka lub otwarciu go popularną ostatnio metodą “na walizkę” wsiada do pojazdu, a ten po prostu nie odpala. Jest to dużo lepsze rozwiązanie niż blokady kierownicy – wygodniejsze, niewidoczne i nie do sforsowania narzędziami.

Blokada kierownicy to przeżytek! Oto zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock

Dowiedz się więcej:

Play Video

CanLock w
TVN TURBO

CanLock w
TVN UWAGA!

Dołącz do wielu
zadowolonych klientow

5/5
5/5
Lukas Garwolski
Lukas Garwolski
Czytaj więcej
Polecam z czystym sumieniem. Mialem stycznosc z wieloma systemami zabezpieczen pojazdow. Ten jest jednym z najlepszych jakie mialem okazje przetestowac.
Paweł Nowacki
Paweł Nowacki
Czytaj więcej
Pełen profesjonalizm. Pracownik z tej firmy wszystko wytłumaczył, doradził, podpowiedział, a to bardzo cenie. Pozdrawiam
KANCELARIA ADWOKACKA Anna Jamroziak - Bereza
KANCELARIA ADWOKACKA Anna Jamroziak - Bereza
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii – dodał tylko swoją ocenę.
Dominik Walkowicz
Dominik Walkowicz
Czytaj więcej
Skutecznie, sprawnie, profesjonalnie. POLECAM
Mariusz Muth
Mariusz Muth
Czytaj więcej
Fachowo, szybko i bezpiecznie. Polecam w 100%. Cena do jakości 10/10
Jakub
Jakub
Czytaj więcej
Polecam! Ekspresowy montaż i świetny kontakt. Wybralem opcje z kombinacją przycisków by ograniczyć ilość rzeczy w kieszeni. Pan Piotr bardzo dobrze doradził. Dziękuje :)
Michał Leśniewski
Michał Leśniewski
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii – dodał tylko swoją ocenę.
Janek Gałdecki
Janek Gałdecki
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii – dodał tylko swoją ocenę.
Karol Baran
Karol Baran
Czytaj więcej
Wszystko przebiegło bezproblemowo i sprawnie począwszy od kontaktu aż do finalnego montażu. Polecam
Kamil Miłek
Kamil Miłek
Czytaj więcej
Profesjonalizm, krótki czas oczekiwania, świetny kontakt z klientem. Polecam
Krzysztof Kliber
Krzysztof Kliber
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii - dodał tylko swoją ocenę.
O. L.
O. L.
Czytaj więcej
Polecam, sprawna, fachowa obsługa, Panowie wszystko wytłumaczyli, a ja piłam kawę 😉😁
Witek Mich
Witek Mich
Czytaj więcej
Bardzo profesjonalne podejście do klienta, samo zabezpieczenie sprawuje się jak należy. Szczerze polecam.
Poprzedni
Następny

Szukasz skutecznego Zabezpieczenia samochodowego?

Zobacz jak działa nasze zabezpieczenie

Play Video

Skutecznie zabezpieczymy Twój samochód

Potwierdzenie spełnienia skuteczności i bezawaryjności Zabezpieczenia CanLock

Zobacz jak działa CanLock

Play Video

Zadbaj o bezpieczeństwo Swojego samochodu

Wypełnij ten formularz, a my sprawdzimy czy obsługujemy Twoje auto.

Odezwiemy się do Ciebie!

Zadbaj o bezpieczeństwo Swojego samochodu

Wypełnij ten formularz, a my sprawdzimy czy obsługujemy Twoje auto.

Odezwiemy się do Ciebie!

Twój telefon będzie użyty tylko w celu rozmowy na temat zabezpieczenia samochodu.