Kradzież samochodu z AC – jak się zabezpieczyć?

Kradzież samochodu z AC – jak się zabezpieczyć?

Kradzież samochodu z AC

Autocasco to świetna propozycja dla właścicieli samochodów, które pojawiły się na rynku na przestrzeni 3 ostatnich lat. Dlaczego? To właśnie z AC wypłacane jest odszkodowanie za kradzież samochodu, a złodzieje ochoczo przyglądają się nowinkom technicznym. Chcesz wiedzieć, czy twoje auto może być celem kradzieży, sprawdź nasze statystyki dotyczące najczęściej kradzionych samochodów w Polsce.

Decydując się na wykupienie autocasco musisz wiedzieć, że przy tego rodzaju polisie towarzystwa ubezpieczeniowe będą wymagać montażu dodatkowych zabezpieczeń antykradzieżowych w twoim samochodzie. W zależności od pojazdu, może to być jedno, dwa, a nawet trzy dodatkowe zabezpieczenia. To ilu i jakich zabezpieczeń będzie wymagał ubezpieczyciel, zależy od twojego pojazdu i OWU (ogólne warunki ubezpieczenia). Warto też wspomnieć, że nie każde dostępne na rynku zabezpieczenie antykradzieżowe do samochodu jest akceptowane przez TU. Jaki sprzęt do ochrony przed kradzieżą pojazdu wybrać, by spełniał wymogi umowy ubezpieczenia AC?

Kradzież samochodu z AC - umowa

Kradzież samochodu z AC – ile zabezpieczeń musi być zainstalowanych w aucie?

Podpisując umowę AC z towarzystwem ubezpieczeniowym, szczegóły, co do ilości wymaganych zabezpieczeń przed kradzieżą znajdziesz w ogólnych warunkach umowy (OWU). Liczba urządzeń chroniących samochód przed kradzieżą zależna jest od wartości ubezpieczanego pojazdu. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe posługuje się indywidualnymi kryteriami, jednak ich progi oscylują wokół podobnych kwot:

Wartość samochoduIlość zabezpieczeń antykradzieżowych
do 50/100 tyś zł1
do 150/200 tyś zł2
ponad 200 tyś zł3

Kradzież samochodu z AC – jakie zabezpieczenia honorują ubezpieczyciele?

Informacja o tym, jakie zabezpieczenia antykradzieżowe są akceptowane przez dane towarzystwo zawarta jest w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Niektóre towarzystwa udostępniają taki dokument na swojej oficjalnej stronie internetowej. Ubezpieczyciele akceptują zabezpieczenia fabrycznie wbudowane w pojazd, jak i te kupione oddzielnie, opracowane przez firmy zewnętrzne, pod warunkiem, że te posiadają odpowiednią homologację.

 • Autoalarm
 • Immobilizer
 • Lokalizator GPS
 • Mechaniczna blokada skrzyni biegów
 • Mechaniczna blokada kierownicy

Żeby ułatwić ci wybór zabezpieczenia antykradzieżowego do ubezpieczenia AC, zestawiliśmy wymagania najczęściej wybieranych towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce.

Kradzież samochodu z AC - podpisanie umowy

Kradzież samochodu z AC – Allianz

Firma Allianz akceptuje mechaniczne i elektroniczne zabezpieczenia antykradzieżowe i zaznacza, że urządzenia zamontowane w procesie produkcji pojazdu (np. autoalarm, immobilizer) też liczą się jako zabezpieczenia wymagane do autocasco. Jeśli zdecydujesz się na instalację dodatkowego zabezpieczenia, np. mechaniczną blokadę skrzyni biegów, sprzęt ten będzie musiał posiadać homologację, a jego montażem ma zająć się profesjonalista.

Według Allianz, GPS z systemem lokalizacji również jest zabezpieczeniem antykradzieżowych. GPS tak jak pozostałe zabezpieczenia musi posiadać odpowiednią homologację i ma być zamontowany przez osobę licencjonowaną przez producenta zabezpieczenia GPS.

Jeśli jesteś zobowiązany do instalacji dwóch lub więcej zabezpieczeń przeciw kradzieży, muszą one działać niezależnie od siebie i mieć inne funkcje (np. autoalarm, immobilizer i lokalizator GPS).

 • autoalarm
 • fabryczna, elektroniczna blokada uruchomienia silnika (w tym immobilizer),
 • inne urządzenia elektroniczne
 • systemy alarmowania i lokalizacji pojazdów, pod warunkiem podpisania z dystrybutorem danego systemu umowy abonenckiej dotyczącej monitoringu
 • blokada drążka zmiany biegów
 • urządzenia blokujące dopływ paliwa
 • mechaniczna blokada kierownicy (z wyłączeniem blokady fabrycznej kierownicy)
 • blokada sprzęgła
 • blokada tarczy hamulcowej

Ilu zabezpieczeń antykradzieżowych do samochodu wymaga Allianz do AC?

 • Jeśli wartość samochodu nie przekracza 100 tyś zł, firma nie wymaga zabezpieczeń antykradzieżowych
 • Jeśli wartość samochodu przekracza 100 tyś zł, Allianz wymaga dwóch różnych zabezpieczeń antykradzieżowych, w tym jednego samodzielnego

Allianz OWU

Kradzież samochodu z AC – Warta

Według ogólnych warunków ubezpieczenia autocasco, Warta nie wymaga montażu żadnych zabezpieczeń antykradzieżowych w samochodach o wartości nieprzekraczającej 10 tyś zł. To towarzystwo ubezpieczeniowe akceptuje zabezpieczenie antykradzieżowe jakim jest immobilizer, czyli urządzenie blokujące zapłon samochodu.

Ilu zabezpieczeń antykradzieżowych do samochodu wymaga Warta do AC?

W przypadku samochodu, którego wartość przekracza 10 tyś zł, Warta wymaga elektronicznej blokady uruchomienia silnika, tzw. immobilizera.

Warta OWU

Kradzież samochodu z AC – PZU

PZU za zabezpieczenia antykradzieżowe uznaje

 • Urządzenia montowane w procesie produkcji pojazdu przez producenta (oprócz blokady kierownicy i systemu centralnego zamykania)
 • Homologowane urządzenie, zamontowane poza procesem produkcji pojazdu
 • Urządzenie zamontowane w procesie produkcji lub poza nią, posiadające funkcję lokalizacji pojazdu o zasięgu działania obejmujący terytorium Polski i innych państw Europy (pod warunkiem zawarcia umowy z firmą zapewniającą monitoring pojazdu)

Według PZU, każde z zabezpieczeń antykradzieżowych zamontowanych poza procesem produkcji pojazdu musi być zamontowane przez osobę profesjonalnie zajmującą się instalacją zabezpieczeń przed kradzieżą samochodu (i potwierdzone przez nią pisemnym zaświadczeniem).

PZU przed podpisaniem umowy AC może sprawdzić sprawność zabezpieczenia antykradzieżowego w twoim samochodzie przez profesjonalistę zajmującego się montażem lub serwisowaniem zabezpieczeń przeciw kradzież aut.

Ilu zabezpieczeń antykradzieżowych do samochodu wymaga PZU do AC?

 • Samochód o wartości do 50 tyś zł – 1 zabezpieczenie antykradzieżowe
 • Samochód o wartości od 50 do 200 tyś zł – 2 zabezpieczenia antykradzieżowe
 • Samochód o wartości powyżej 200 tyś zł – 3 zabezpieczenia antykradzieżowe

PZU OWU

Kradzież samochodu z AC – czy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania?

Tak. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania po kradzieży auta, mimo tego, że zamontowałeś w nim wszystkie wymagane zabezpieczenia antykradzieżowe.
To właśnie z tytułu kradzieży samochodu Towarzystwa Ubezpieczeń zobowiązują się do wypłaty największych sum pieniędzy, dlatego będą bardzo dokładnie dochodzić tego, czy twoje działania nie ułatwiły w żaden sposób pracy złodziejowi. Jeśli likwidator szkody, na podstawie wywiadu z tobą, czy nagrań z monitoringu wywnioskuje, że w zaparkowanym samochodzie np. zostawiłeś uchylone okno, nie zablokowałeś zamków, lub nie domknąłeś drzwi pojazdu, nie masz szans na wypłatę odszkodowania za kradzież auta. Oprócz tak zwanego „rażącego niedbalstwa” do odmowy wypłaty odszkodowania przyczynia się również niesprawne zabezpieczenie antykradzieżowe, jak też nieuruchomienie zabezpieczenia.

Reasumując, towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania z tytułu kradzieży samochodu, jeśli:

 • Zostawisz kluczyki w pojeździe, nie zablokujesz zamków, zostawisz uchylone okno itp. (tak zwane rażące niedbalstwo)
 • Zamontowane zabezpieczenia antykradzieżowe będzie niesprawne
 • Nie uruchomisz wszystkich posiadanych zabezpieczeń przeciw kradzieży samochodu
 • Nie okażesz ubezpieczycielowi kompletu kluczyków do samochodu
 • Nie okażesz ubezpieczycielowi dowodu rejestracyjnego samochodu (np. zostawisz w skradzionym pojeździe)
Kradzież samochodu z AC

Kradzież samochodu z AC – podsumowanie

Nawet jeśli bierzesz pod uwagę scenariusz, w którym ktoś kradnie twój samochód i decydujesz się na wykupienie autocasco, rób wszystko, by nie dopuścić do tej kradzieży. Może otrzymasz zwrot wartości samochodu, ale czas który stracisz na formalnościach związanych ze zgłoszeniem szkody i zeznaniach na policji, stres związany z tym przykrym doświadczeniem i znów czas spędzony na poszukiwaniu i zakupie nowego pojazdu, mógłbyś spędzić na jeżdżeniu swoim samochodem bez przeszkód.

Kradzież samochodu z AC – jakie zabezpieczenie wybrać?

Jak widzimy, polisy ubezpieczeniowe nie chronią w pełni właściciela pojazdu. Dużo lepszym rozwiązaniem jest montaż dodatkowego zabezpieczenia antykradzieżowego CanLock, które uniemożliwi złodziejom kradzież i oszczędzi problemów z ubezpieczycielem.

Kradzież samochodu z AC - funkcje CanLock

Rozwiązanie CanLock oparte jest o magistralę CAN.  CanLock odporny jest na wszelkie, nowoczesne metody kradzieży z wykorzystaniem elektronicznych narzędzi do przechwytywania sygnału zdalnego kluczyka, a także zagłuszarek GPS/GSM.

Warto zaznaczyć, że jest to w pełni polskie rozwiązanie.  Opracowane i produkowane w naszym kraju, dzięki czemu spełnia wszelkie, restrykcyjne normy dotyczące zabezpieczeń antykradzieżowych. CanLock oferowany jest w pięciu wersjach, w zależności od potrzeb właściciela samochodu – montażem tego zabezpieczenia zajmują się wyspecjalizowane warsztaty, zlokalizowane w całej Polsce.

Kradzież samochodu z AC – immobilizer CanLock!

Dowiedz się więcej:

Play Video

CanLock w
TVN TURBO

CanLock w
TVN UWAGA!

Dołącz do wielu
zadowolonych klientow

5/5
5/5
Lukas Garwolski
Lukas Garwolski
Czytaj więcej
Polecam z czystym sumieniem. Mialem stycznosc z wieloma systemami zabezpieczen pojazdow. Ten jest jednym z najlepszych jakie mialem okazje przetestowac.
Paweł Nowacki
Paweł Nowacki
Czytaj więcej
Pełen profesjonalizm. Pracownik z tej firmy wszystko wytłumaczył, doradził, podpowiedział, a to bardzo cenie. Pozdrawiam
KANCELARIA ADWOKACKA Anna Jamroziak - Bereza
KANCELARIA ADWOKACKA Anna Jamroziak - Bereza
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii – dodał tylko swoją ocenę.
Dominik Walkowicz
Dominik Walkowicz
Czytaj więcej
Skutecznie, sprawnie, profesjonalnie. POLECAM
Mariusz Muth
Mariusz Muth
Czytaj więcej
Fachowo, szybko i bezpiecznie. Polecam w 100%. Cena do jakości 10/10
Jakub
Jakub
Czytaj więcej
Polecam! Ekspresowy montaż i świetny kontakt. Wybralem opcje z kombinacją przycisków by ograniczyć ilość rzeczy w kieszeni. Pan Piotr bardzo dobrze doradził. Dziękuje :)
Michał Leśniewski
Michał Leśniewski
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii – dodał tylko swoją ocenę.
Janek Gałdecki
Janek Gałdecki
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii – dodał tylko swoją ocenę.
Karol Baran
Karol Baran
Czytaj więcej
Wszystko przebiegło bezproblemowo i sprawnie począwszy od kontaktu aż do finalnego montażu. Polecam
Kamil Miłek
Kamil Miłek
Czytaj więcej
Profesjonalizm, krótki czas oczekiwania, świetny kontakt z klientem. Polecam
Krzysztof Kliber
Krzysztof Kliber
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii - dodał tylko swoją ocenę.
O. L.
O. L.
Czytaj więcej
Polecam, sprawna, fachowa obsługa, Panowie wszystko wytłumaczyli, a ja piłam kawę 😉😁
Witek Mich
Witek Mich
Czytaj więcej
Bardzo profesjonalne podejście do klienta, samo zabezpieczenie sprawuje się jak należy. Szczerze polecam.
Poprzedni
Następny

Szukasz skutecznego Zabezpieczenia samochodowego?

Zobacz jak działa nasze zabezpieczenie

Play Video

Skutecznie zabezpieczymy Twój samochód

Potwierdzenie spełnienia skuteczności i bezawaryjności Zabezpieczenia CanLock

Sprawdź jak działa nasz system

Play Video

Zadbaj o bezpieczeństwo Swojego samochodu

Wypełnij ten formularz, a my sprawdzimy czy obsługujemy Twoje auto.

Odezwiemy się do Ciebie!

Zadbaj o bezpieczeństwo Swojego samochodu

Wypełnij ten formularz, a my sprawdzimy czy obsługujemy Twoje auto.

Odezwiemy się do Ciebie!

Twój telefon będzie użyty tylko w celu rozmowy na temat zabezpieczenia samochodu.