Kradzież na kopiowanie kluczyków w 2023 – przestępcy znów w natarciu!

Sezon urlopowy to czas wzmożonej aktywności przestępców, bez podziału na „specjalizacje”. Jedni okradają domy podczas nieobecności właściciela, zainteresowania innych natomiast, ograniczają się wyłącznie do samochodów. Czasy, w których do kradzieży wystarczył wytrych i kominiarka, bezpowrotnie odeszły do lamusa – dzisiaj złodzieje wykorzystują najnowsze zdobycze techniki, które pozwalają im dokonywać przestępstw bez zwracania niczyjej uwagi.

Tak wygląda urządzenie do kradzieży na gameboya
Tak wygląda urządzenie do kradzieży na gameboya. Źródło: https://www.hackster.io/news/sos-key-tool-won-t-play-super-mario-but-will-unlock-vehicles-034dcb8af98f

Kradzież na kopiowanie kluczyków

Wspomniana metoda kradzieży szturmem zdobywa popularność w półświatku, bowiem – jak mówią eksperci – z jej pomocą złodzieje są w stanie otworzyć dowolne auto w kilkadziesiąt sekund. Wszystko za sprawą niewielkiego urządzenia, które wyglądem przypomina niewielką konsolę produkowaną przez firmę Nintendo, która to w latach 90. ubiegłego wieku zdobywała serca graczy na całym świecie. 

CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto

Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc

20 000 funtów za starą konsolę do gier?

Urządzenie jest dziełem bułgarskiej firmy SOS Autokeys i oficjalnie służy jako sprzęt do awaryjnego otwierania samochodów. Dlatego więc wspomniana firma reklamuje go jako „najbardziej zaawansowane narzędzie ślusarskie” i wszystko, przynajmniej pozornie, wygląda na legalne. 

Najwyraźniej innego zdania są przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Departamentu Biznesu Wielkiej Brytanii, bowiem to właśnie w tym kraju na światło dzienne wyszedł fakt istnienia potężnego wytrycha, obudowanego w starą, niepozorną konsolę do gier. 

„Tempo rozwoju tego typu urządzeń, wprost proporcjonalne do rozwoju technologii samochodowych. Podczas gdy producenci pojazdów prześcigają się w wymyślaniu coraz to bardziej zaawansowanych rozwiązań do swoich modeli, podobny wyścig zbrojeń trwa w światku przestępczym.” – mówi Jack Cousens, członek Brytyjskiego Stowarzyszenia Motoryzacyjnego.

Chociaż od dawna było wiadomo, że złodzieje samochodów mają różne patenty, to jednak kradzież na kopiowanie kluczyków nie zajmowała raczej pierwszych stron w kronikach kryminalnych, a żadne z podobnych „złodziejskich” narzędzi nigdy nie było dostępne do kupienia tak oficjalnie. 

Zobacz też: Złodzieje ukradli auto Macieja Dowbora metodą „na kopiowanie kluczyków”

Kradzież na kopiowanie kluczyków – jak przebiega? 

Zaznaczmy, że firma SOS Autokeys informuje, że jej urządzenie nie może być stosowane przez osoby mające niezgodne z prawem zamiary. Trzeba przyznać, że brzmi to co najmniej groteskowo. 

W metodzie „na Game Boya”, złodzieje w ogóle nie potrzebują kluczyków do samochodu, co znacząco odróżnia ją od kradzieży „na walizkę”. W tej drugiej bowiem,  urządzenie (walizka) i kluczyk muszą znajdować się w sąsiedztwie, by złodziej był w stanie przechwycić sygnał kluczyka i otworzyć auto.Kradzież „na kopiowanie kluczyków” polega na wykorzystaniu produkowanego przez SOS Autokeys urządzenia. Działa ono dokładnie tak samo, jak oryginalny pilot – odczytuje żądanie otworzenia drzwi, które auto z systemem bezkluczykowym wysyła po dotknięciu klamki lub jej pociągnięciu, po czym dostosowuje odpowiedź zwrotną do konkretnego modelu pojazdu, czego efektem jest zwolnienie blokady zamka. Z pomocą tego urządzenia można również bezproblemowo odpalić silnik.

Kradzież na kopiowanie kluczyków – „gameboy” uległ modyfikacji

Urządzenie produkowane przez wspomnianą już firmę z Bułgarii okazało się bardzo skuteczne. Wszystko wygląda na to, że uległo ono znaczącym modyfikacjom, zwiększającym możliwości złodziei aut.

Urządzenie do kradzieży "na gameboya"
Nowy, zmodyfikowany „gameboy”. Źródło: https://static.antyweb.pl/wp-content/uploads/2021/10/otzmdypfha/kradziez-na-gameboya.jpg

Twórcy „Gameboya” tym razem wzięli na cel zabezpieczenia antykradzieżowe produkowane przez firmę Texas Instruments. Problem jest poważny, ponieważ można je znaleźć w autach takich marek jak Kia, Toyota, Mitsubishi oraz Hyundai – przypomnijmy, że te samochody należą do najpopularniejszych na krajowych drogach.

Nowe światło na metodę kradzieży na „gameboya” rzucili policjanci z angielskiego West Yorkshire, którzy niedawno rozbili szajkę kradnącą samochody Mitsubishi Outlander. Niestety, zanim udało się to zrobić, grupa przestępcza ukradła aż 30 aut.

Rozbity gang używał urządzenia zwanego „gameboyem”

„Gameboya” można kupić bardzo łatwo

Jak wspominaliśmy we wcześniejszej wersji artykułu, firma produkująca urządzenie do kradzieży na kopiowanie kluczyków oferuje je całkiem oficjalnie – w Internecie. Poniżej znajdziecie Państwo materiał filmowy przygotowany przez twórców „Gameboya”. Widać na nim, jak działa urządzenie i jak prosta jest ewentualna kradzież – całość operacji zabiera kilkadziesiąt sekund i nie wzbudza większych podejrzeń. Mało który świadek kradzieży zorientuje się, że „coś jest nie tak”.

Nie tylko gameboy – złodzieje wykorzystują inne urządzenia

Dużą popularnością wśród złodziei w 2023 cieszy się metoda zwana CAN injection. Nowa metoda kradzieży polega na dostaniu się do wewnętrznej komunikacji w CAN i wygenerowaniu fałszywych komunikatów o poprawności kluczyka – dzięki temu immobilizer może się odblokować. Problem polega na tym, że w większości samochodów poruszających się po drogach, tego typu wewnętrzna komunikacja nie jest chroniona – odbiorniki w samochodzie ufają jej „w ciemno” właśnie dlatego, że jest wewnętrzna.

Zobacz też: Kradzież samochodu w dwie minuty – złodzieje używają czegoś, co wygląda jak głośnik JBL!

Do przeprowadzenia skutecznego ataku CAN injection wykorzystuje się zmodyfikowane urządzenia codziennego użytku, które – podobnie jak gameboy – nie wyglądają zbyt podejrzanie. Doniesienia prasowe mówią o głośniku JBL i kultowym modelu telefonu Nokia 3310.

Kradzież na gameboya – jakie modele są narażone najbardziej?

Na stronie internetowej devicespro.com urządzenie oznaczone jest jako „narzędzie do testowania zabezpieczeń samochodów”. Na karcie produktu możemy znaleźć nawet listę modeli, jakie „obsługuje” gameboy. Są to:

Kradzież na gameboya - strona urządzenia
Urządzenie do kradzieży dostępne jest na stronie internetowej. Źródło: https://devicespro.com/product/kia-hyundai-programmer/

Hyundai

  • i30 (2011-2014)
  • ix20 (2010-2015)
  • Accent (2010-2014)
  • Veloster (2011-2018)
  • Grandeur (2011-2014)
  • Genesis (2009-2013)
  • Equus (2012-2014)
  • Elantra (2010-2013)
  • Azera (2011-2015)
  • Sonata (2009-2014)
  • Santa Fe II (2009-2012)
  • Santa Fe III (2012-2018)
  • Grand Santa Fe (2012-2018)
  • IX35 (15.01.2010-31.08.2013)
  • Tucson (15.01.2010-31.08.2013)
  • Tucson (2015-2018)
  • Tucson (2018-2020)
  • Santa Fe (2018-2020)
  • Kona (Petrol/Hybrid/Electric)(2017-2020)
  • Ioniq (Plug in/Hybrid/Electric) (2016-2020)
  • Genesis G70 (2017-2020)

Kia

  • Venga (2009-2020)
  • K5 (2010-2015)
  • Borrego (2010-2013)
  • Picanto (2011-2017)
  • Cadenza (2013-2016)
  • Sportage (2010-2016)
  • Sorento (2010-11.08.2014)
  • Carens (2012-2018)
  • Optima (2010-29.06.2015)
  • Sorento (2014-2020)
  • Sorento Prime (2014-2017)
  • Sorento Prime (2017-2020)
  • Sportage (2016-2018)
  • Sportage (2018-2020)
  • Stinger (2017-2020)
  • Niro (Petrol/Hybrid/Electro) (2017-2020)

Mitsubishi

  • ASX (2010-2020)
  • Outlander (2009-2020)

Kradzież na kopiowanie kluczyków  – jak się chronić?

Jako, że metoda kradzieży „na Game Boya” ujrzała światło dzienne stosunkowo niedawno, to wiele firm produkujących zabezpieczenia antykradzieżowe do samochodów, nie zdążyło jeszcze opracować odpowiedniej technologii ochronnej. 

Zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock
CanLock – urządzenie chroniące przed kradzieżą na gameboya.

Na nic bowiem zdadzą się tu wszelkie próby ochrony kluczyka, takie jak umieszczanie go w specjalnym, ekranowanym pokrowcu. Przypomnijmy: kradzież na kopiowanie kluczyków w ogóle nie potrzebuje przechwytywania sygnału oryginalnego pilota. Potrzebne jest rozwiązanie instalowane bezpośrednio w aucie, zdolne zablokować sterowniki auta tak, aby odjechanie nim przez złodzieja stało się niemożliwe. 

Tak działa CanLock – nowoczesne zabezpieczenie antykradzieżowe, chroniące przed kradzieżą „na gameboya”

Oferowane przez Zabezpiecz-Auto.pl urządzenie, poprzez magistralę CAN (ang. Controller Area Network), oddziałuje bezpośrednio na komputer pokładowy, sterujący wszystkimi funkcjami auta, a więc również odpaleniem silnika lub działaniem skrzyni biegów. 

Jeśli ktoś metodą na „Game Boya” próbuje ukraść auto wyposażone w CanLock, urządzenie natychmiast blokuje możliwość uruchomienia silnika – złodziej zwykle jest bardzo zaskoczony takim obrotem spraw i, w panice przed schwytaniem, opuszcza auto nie wyrządzając w nim żadnych szkód. 

CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto

Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc

Autoalarm CanLock skutecznie ochroni Twoje auto przed kradzieżą na kopiowanie kluczyków!

Dowiedz się więcej:

Play Video

CanLock w
TVN TURBO

CanLock w
TVN UWAGA!

Dołącz do wielu
zadowolonych klientow

5/5
5/5
Lukas Garwolski
Lukas Garwolski
Czytaj więcej
Polecam z czystym sumieniem. Mialem stycznosc z wieloma systemami zabezpieczen pojazdow. Ten jest jednym z najlepszych jakie mialem okazje przetestowac.
Paweł Nowacki
Paweł Nowacki
Czytaj więcej
Pełen profesjonalizm. Pracownik z tej firmy wszystko wytłumaczył, doradził, podpowiedział, a to bardzo cenie. Pozdrawiam
KANCELARIA ADWOKACKA Anna Jamroziak - Bereza
KANCELARIA ADWOKACKA Anna Jamroziak - Bereza
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii – dodał tylko swoją ocenę.
Dominik Walkowicz
Dominik Walkowicz
Czytaj więcej
Skutecznie, sprawnie, profesjonalnie. POLECAM
Mariusz Muth
Mariusz Muth
Czytaj więcej
Fachowo, szybko i bezpiecznie. Polecam w 100%. Cena do jakości 10/10
Jakub
Jakub
Czytaj więcej
Polecam! Ekspresowy montaż i świetny kontakt. Wybralem opcje z kombinacją przycisków by ograniczyć ilość rzeczy w kieszeni. Pan Piotr bardzo dobrze doradził. Dziękuje :)
Michał Leśniewski
Michał Leśniewski
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii – dodał tylko swoją ocenę.
Janek Gałdecki
Janek Gałdecki
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii – dodał tylko swoją ocenę.
Karol Baran
Karol Baran
Czytaj więcej
Wszystko przebiegło bezproblemowo i sprawnie począwszy od kontaktu aż do finalnego montażu. Polecam
Kamil Miłek
Kamil Miłek
Czytaj więcej
Profesjonalizm, krótki czas oczekiwania, świetny kontakt z klientem. Polecam
Krzysztof Kliber
Krzysztof Kliber
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii - dodał tylko swoją ocenę.
O. L.
O. L.
Czytaj więcej
Polecam, sprawna, fachowa obsługa, Panowie wszystko wytłumaczyli, a ja piłam kawę 😉😁
Witek Mich
Witek Mich
Czytaj więcej
Bardzo profesjonalne podejście do klienta, samo zabezpieczenie sprawuje się jak należy. Szczerze polecam.
Poprzedni
Następny

Szukasz skutecznego Zabezpieczenia samochodowego?

Zobacz jak działa nasze zabezpieczenie

Play Video

Skutecznie zabezpieczymy Twój samochód

Potwierdzenie spełnienia skuteczności i bezawaryjności Zabezpieczenia CanLock

Sprawdź jak działa nasz system

Play Video

Zadbaj o bezpieczeństwo Swojego samochodu

Wypełnij ten formularz, a my sprawdzimy czy obsługujemy Twoje auto.

Odezwiemy się do Ciebie!

Zadbaj o bezpieczeństwo Swojego samochodu

Wypełnij ten formularz, a my sprawdzimy czy obsługujemy Twoje auto.

Odezwiemy się do Ciebie!

Twój telefon będzie użyty tylko w celu rozmowy na temat zabezpieczenia samochodu.