Klatka Faradaya – czy to dobre zabezpieczenie antykradzieżowe?

Klatka Faradaya to wynalazek genialny. Pierwszy ekran chroniący przed polem elektrostatycznym powstał w 1836 roku. Jednak to dzisiejszy rozwój wszechobecnych sieci bezprzewodowych sprawia, że wynalazek Michaela Faradaya zyskuje na znaczeniu. Czy klatka Faradaya to dobre zabezpieczenie antykradzieżowe?

Czym jest Klatka Faradaya?

Klatka Faradaya chroni przed polem elektrostatycznym – oznacza to tyle, że jest w stanie odciąć wnikanie pola elektrycznego do wnętrza metalu. Dzieje się tak dlatego, że potencjał elektryczny na powierzchni idealnego przewodnika, musi być w każdym miejscu identyczny. W efekcie – niezależnie od tego jak silnie klatka jest naładowana, w jej wnętrzu nie ma żadnego pola elektrycznego. Co za tym idzie – nie ma zasięgu, nie da się nic wykraść żadnych cyfrowych danych.

Klatka Faradaya - zabezpieczenie antykradzieżowe?
Klatka Faradaya przedstawia jedno z podstawowych praw elektrostatyki

Klatka Faradaya powstała jako eksperyment naukowy, który miał pokazać jedno z podstawowych praw elektrostatyki. Dziś te założenia służą m.in. do ścisłego zabezpieczenia rozmów i wrażliwych danych na wysokim szczeblu korporacyjnym i instytucjonalnym. Z klatek Faradaya korzystają prezydencji wielu krajów.

Klatka Faradaya jako zabezpieczenie antykradzieżowe przeciw kradzieżom „na walizkę”

Pomysł na skorzystanie z idei Michaela Faradaya w kontekście zabezpieczeń samochodowych, zrodził się jako odpowiedź na kradzieże „na walizkę”. Walizki to w zasadzie wzmacniacze sygnału, które są coraz mocniejsze i sprawniejsze. Ich celem jest przechwycenie sygnału z kluczyka i „dostarczenie” go do samochodu stojącego poza teoretycznym zasięgiem pilota.

Naturalnym więc pomysłem jest odcięcie drogi do sygnałów emitowanych przez kluczyk przez zastosowanie klatki Faradaya. Pomysł jak najbardziej słuszny – ma jednak trochę wad, a jedną z podstawowych jest fakt, że nie oferuje nic poza odcięciem sygnału – też nie zawsze. Dobre zabezpieczenia antykradzieżowe oferują znacznie więcej, chroniąc samochód przed całym wachlarzem technik kradzieży.

Klatki Faradaya w postaci pudełka/pokrowca na pilot sprzedawane są w internecie za kilkadziesiąt złotych, a opinie są różne. Sądząc po pojawiających się komentarzach, rozwiązanie to nie daje gwarancji powodzenia.

Klatka Faradaya w zabezpieczeniach antykradzieżowych.

Skoro hermetycznie zamknięty metalowy pojemnik może całkowicie odciąć fale na różnych częstotliwościach, to zabezpieczenie kluczyka KeyLess takim pojemnikiem, ma sens – prawda? Nie – sensu nie ma, a skuteczne jest w bardzo określonych warunkach.

Skuteczności klatki Faradaya nie da się zaprzeczyć, więc tak – metalowe pudełko może odciąć fale na różnych częstotliwościach, przy czym faktycznie musi to być szczelna konstrukcja. Pamiętać też należy, że fale różnej częstotliwości, mają różne długości, a to definiuje ich przenikanie przez różne materiały. Dla przykładu – nadwozie samochodu jest klatką Faradaya, ale tylko w pewnym stopniu – posiada przecież szyby. W efekcie antena średnich i długich fal jest na zewnątrz samochodu, a fale radiowe już do auta docierają – są krótsze niż grubość szyby.

Klatka Faradaya - zabezpieczenie antykradzieżowe
KeyLess powstał dla komfortu użytkowania, zamykanie pilota w pudełko przeczy tej idei

Skoro już ustaliliśmy, że faktycznie dobrze wykonana klatka może skutecznie odciąć sygnał emitowany przez pilot, tak praktyczny wymiar tego rozwiązania jest mizerny. Zostawianie kluczyka na noc w takim pojemniku może się sprawdzić, ale korzystanie z niego na co dzień mija się nie tylko z sensem systemu bezkluczykowego, ale nawet z praktycznym wymiarem pilota – samego w sobie. Każdorazowe wyciąganie pudełka w celu wyjęcia z niego kluczyka, aby go użyć, jest co najmniej upierdliwe.

Immobilizer CAN CanLock – skuteczne i wygodne zabezpieczenie antykradzieżowe

Zdecydowanie lepszym wyjściem jest skorzystanie z autorskiego, skutecznego zabezpieczenia antykradzieżowego, jakim jest CanLock. Immobilizer CAN unieruchamia samochódhybrydę, elektryki i oczywiście samochody z motorem spalinowym. Jedynie właściciel wyposażony w specjalny brelok, aplikację, bądź kod PIN uruchomi samochód. A idea systemu bezkluczykowego pozostaje nienaruszona – możemy cieszyć się wygodą, za którą zapłaciliśmy w salonie.

Immobilizer CAN CanLock to urządzenie o wielu możliwościach – sprawdzi się lepiej niż klatka Faradaya

Immobilizer CAN CanLock od Zabezpiecz-Auto to rozwiązanie docenione przez wielu zadowolonych klientów. System komunikuje się bezpośrednio z mózgiem samochodu – magistralą CAN. Dzięki temu nasze urządzenia komunikują się z inną elektroniką na pokładzie pojazdu, a zakres pracy CanLocka jest szeroki. Poza obsługą samochodów z dowolnym rodzajem napędu jesteśmy w stanie zabezpieczyć także motocykle i samochody z USA.

Montaże przeprowadzamy w całej Polsce w miejscu wybranym przez klienta, we wszystkich większych miastach w Polsce nasi monterzy realizują zlecenia. Nasz system został opracowany w Polsce i tu też jest rozwijany. Oferujemy wsparcie w czasie użytkowania, a urządzenie posiada homologację E20 i nie narusza gwarancji pojazdu.

Zobacz jak oceniają nas Klienci

5/5
5/5
Lukas Garwolski
Lukas Garwolski
Czytaj więcej
Polecam z czystym sumieniem. Mialem stycznosc z wieloma systemami zabezpieczen pojazdow. Ten jest jednym z najlepszych jakie mialem okazje przetestowac.
Paweł Nowacki
Paweł Nowacki
Czytaj więcej
Pełen profesjonalizm. Pracownik z tej firmy wszystko wytłumaczył, doradził, podpowiedział, a to bardzo cenie. Pozdrawiam
KANCELARIA ADWOKACKA Anna Jamroziak - Bereza
KANCELARIA ADWOKACKA Anna Jamroziak - Bereza
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii – dodał tylko swoją ocenę.
Dominik Walkowicz
Dominik Walkowicz
Czytaj więcej
Skutecznie, sprawnie, profesjonalnie. POLECAM
Mariusz Muth
Mariusz Muth
Czytaj więcej
Fachowo, szybko i bezpiecznie. Polecam w 100%. Cena do jakości 10/10
Jakub
Jakub
Czytaj więcej
Polecam! Ekspresowy montaż i świetny kontakt. Wybralem opcje z kombinacją przycisków by ograniczyć ilość rzeczy w kieszeni. Pan Piotr bardzo dobrze doradził. Dziękuje :)
Michał Leśniewski
Michał Leśniewski
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii – dodał tylko swoją ocenę.
Janek Gałdecki
Janek Gałdecki
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii – dodał tylko swoją ocenę.
Karol Baran
Karol Baran
Czytaj więcej
Wszystko przebiegło bezproblemowo i sprawnie począwszy od kontaktu aż do finalnego montażu. Polecam
Kamil Miłek
Kamil Miłek
Czytaj więcej
Profesjonalizm, krótki czas oczekiwania, świetny kontakt z klientem. Polecam
Krzysztof Kliber
Krzysztof Kliber
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii - dodał tylko swoją ocenę.
O. L.
O. L.
Czytaj więcej
Polecam, sprawna, fachowa obsługa, Panowie wszystko wytłumaczyli, a ja piłam kawę 😉😁
Witek Mich
Witek Mich
Czytaj więcej
Bardzo profesjonalne podejście do klienta, samo zabezpieczenie sprawuje się jak należy. Szczerze polecam.
Poprzedni
Następny

Szukasz skutecznego Zabezpieczenia samochodowego?

Zobacz jak działa nasze zabezpieczenie

Play Video

Skutecznie zabezpieczymy Twój samochód

Zobacz jak działa nasz system

Play Video

Nasz system to bardzo skuteczne zabezpieczenie które chroni przed wszystkimi znanymi metodami kradzieży pojazdów.

W tym też najpopularniejszej ostatnio metodzie – na walizkę !

Zadbaj o bezpieczeństwo Swojego samochodu

Wypełnij ten formularz, a my sprawdzimy czy obsługujemy Twoje auto. Odezwiemy się do Ciebie w 1 godzinę.

Masz Pytania?

Zadzwoń do nas! Chętnie doradzimy i odpowiemy na Twoje pytania

Wyjaśnimy dokładnie jak działa nasz system i dlaczego jest tak skuteczny.

Montaż w całej Polsce

Zadbaj o bezpieczeństwo Swojego samochodu

Wypełnij ten formularz, a my sprawdzimy czy obsługujemy Twoje auto. Odezwiemy się do Ciebie w 1 godzinę.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacje znajdziesz tutaj