Klatka Faradaya w 2023 – czy to dobre zabezpieczenie antykradzieżowe?

Mało kto zdaje sobie sprawę, że genialny angielski fizyk – Michael Faraday ma coś wspólnego z zabezpieczaniem samochodów przed kradzieżą. Mimo, że naukowiec zmarł jeszcze przed opracowaniem pierwszego w historii samochodu, to jednak wynalazek Faradaya stanowi obecnie często wybieraną metodę zabezpieczania samochodów przed kradzieżą. Klatka Faradaya – czy to dobre rozwiązanie?

Czym jest Klatka Faradaya?

Klatka Faradaya chroni przed polem elektrostatycznym – oznacza to tyle, że jest w stanie odciąć wnikanie pola elektrycznego do wnętrza metalu. Dzieje się tak dlatego, że potencjał elektryczny na powierzchni idealnego przewodnika, musi być w każdym miejscu identyczny. W efekcie – niezależnie od tego jak silnie klatka jest naładowana, w jej wnętrzu nie ma żadnego pola elektrycznego. Co za tym idzie – nie ma zasięgu, nie da się nic wykraść żadnych cyfrowych danych.

Klatka Faradaya - zabezpieczenie antykradzieżowe?
Klatka Faradaya przedstawia jedno z podstawowych praw elektrostatyki

Klatka Faradaya powstała jako eksperyment naukowy, który miał pokazać jedno z podstawowych praw elektrostatyki. Dziś te założenia służą m.in. do ścisłego zabezpieczenia rozmów i wrażliwych danych na wysokim szczeblu korporacyjnym i instytucjonalnym. Z klatek Faradaya korzystają prezydencji wielu krajów.

Klatka Faradaya – kradzież „na walizkę”

Pomysł na skorzystanie z idei Michaela Faradaya w kontekście zabezpieczeń samochodowych, zrodził się jako odpowiedź na kradzieże „na walizkę”. Walizki to w zasadzie wzmacniacze sygnału, które są coraz mocniejsze i sprawniejsze. Ich celem jest przechwycenie sygnału z kluczyka i „dostarczenie” go do samochodu stojącego poza teoretycznym zasięgiem pilota.

Jak zabezpieczyć samochód w 2023 - kradzież na walizkę

Naturalnym więc pomysłem jest odcięcie drogi do sygnałów emitowanych przez kluczyk przez zastosowanie klatki Faradaya. Pomysł jak najbardziej słuszny – ma jednak trochę wad, a jedną z podstawowych jest fakt, że nie oferuje nic poza odcięciem sygnału – też nie zawsze. Dobre zabezpieczenia antykradzieżowe oferują znacznie więcej, chroniąc samochód przed całym wachlarzem technik kradzieży.

Klatki Faradaya w postaci pudełka/pokrowca na pilot sprzedawane są w Internecie za kilkadziesiąt złotych, a opinie są różne. Sądząc po pojawiających się komentarzach, rozwiązanie to nie daje gwarancji bezpieczeństwa.

Klatka Faradaya jako zabezpieczenie antykradzieżowe

Skoro hermetycznie zamknięty metalowy pojemnik może całkowicie odciąć fale na różnych częstotliwościach, to zabezpieczenie kluczyka KeyLess takim pojemnikiem, ma sens – prawda? Nie – sensu nie ma, a skuteczne jest w bardzo określonych warunkach.

Skuteczności klatki Faradaya nie da się zaprzeczyć, więc tak – metalowe pudełko może odciąć fale na różnych częstotliwościach, przy czym faktycznie musi to być szczelna konstrukcja. Pamiętać też należy, że fale różnej częstotliwości, mają różne długości, a to definiuje ich przenikanie przez różne materiały. Dla przykładu – nadwozie samochodu jest klatką Faradaya, ale tylko w pewnym stopniu – posiada przecież szyby. W efekcie antena średnich i długich fal jest na zewnątrz samochodu, a fale radiowe już do auta docierają – są krótsze niż grubość szyby.

Klatka Faradaya - zabezpieczenie antykradzieżowe
KeyLess powstał dla komfortu użytkowania, zamykanie pilota w pudełko przeczy tej idei

Skoro już ustaliliśmy, że faktycznie dobrze wykonana klatka może skutecznie odciąć sygnał emitowany przez pilot, tak praktyczny wymiar tego rozwiązania jest mizerny. Zostawianie kluczyka na noc w takim pojemniku może się sprawdzić, ale korzystanie z niego na co dzień mija się nie tylko z sensem systemu bezkluczykowego, ale nawet z praktycznym wymiarem pilota – samego w sobie. Każdorazowe wyciąganie pudełka w celu wyjęcia z niego kluczyka, aby go użyć, jest co najmniej niewygodne.

Klatka Faradaya – immobilizer CanLock to lepsze rozwiązanie

Zdecydowanie lepszym wyjściem jest skorzystanie z autorskiego, skutecznego zabezpieczenia antykradzieżowego, jakim jest CanLock. Immobilizer CAN unieruchamia samochódhybrydę, elektryki i oczywiście samochody z motorem spalinowym. Jedynie właściciel wyposażony w specjalny brelok, aplikację, bądź kod PIN uruchomi samochód. A idea systemu bezkluczykowego pozostaje nienaruszona – możemy cieszyć się wygodą, za którą zapłaciliśmy w salonie.

Magistrala CAN - funkcje CanLock
Immobilizer CAN CanLock to urządzenie o wielu możliwościach – sprawdzi się lepiej niż klatka Faradaya

Immobilizer CAN CanLock od Zabezpiecz-Auto to rozwiązanie docenione przez wielu zadowolonych klientów. System komunikuje się bezpośrednio z mózgiem samochodu – magistralą CAN. Dzięki temu nasze urządzenia komunikują się z inną elektroniką na pokładzie pojazdu, a zakres pracy CanLocka jest szeroki. Poza obsługą samochodów z dowolnym rodzajem napędu jesteśmy w stanie zabezpieczyć także motocykle i samochody z USA.

Montaż przeprowadzamy w całej Polsce w miejscu wybranym przez klienta, we wszystkich większych miastach w Polsce nasi monterzy realizują zlecenia. Nasz system został opracowany w Polsce i tu też jest rozwijany. Oferujemy wsparcie w czasie użytkowania, a urządzenie posiada homologację E20 i nie narusza gwarancji pojazdu.

Zabezpieczenie CanLock w nowym Porsche Cayenne

CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto

Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc

Dowiedz się więcej:

Play Video

CanLock w
TVN TURBO

CanLock w
TVN UWAGA!

Dołącz do wielu
zadowolonych klientow

5/5
5/5
Lukas Garwolski
Lukas Garwolski
Czytaj więcej
Polecam z czystym sumieniem. Mialem stycznosc z wieloma systemami zabezpieczen pojazdow. Ten jest jednym z najlepszych jakie mialem okazje przetestowac.
Paweł Nowacki
Paweł Nowacki
Czytaj więcej
Pełen profesjonalizm. Pracownik z tej firmy wszystko wytłumaczył, doradził, podpowiedział, a to bardzo cenie. Pozdrawiam
KANCELARIA ADWOKACKA Anna Jamroziak - Bereza
KANCELARIA ADWOKACKA Anna Jamroziak - Bereza
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii – dodał tylko swoją ocenę.
Dominik Walkowicz
Dominik Walkowicz
Czytaj więcej
Skutecznie, sprawnie, profesjonalnie. POLECAM
Mariusz Muth
Mariusz Muth
Czytaj więcej
Fachowo, szybko i bezpiecznie. Polecam w 100%. Cena do jakości 10/10
Jakub
Jakub
Czytaj więcej
Polecam! Ekspresowy montaż i świetny kontakt. Wybralem opcje z kombinacją przycisków by ograniczyć ilość rzeczy w kieszeni. Pan Piotr bardzo dobrze doradził. Dziękuje :)
Michał Leśniewski
Michał Leśniewski
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii – dodał tylko swoją ocenę.
Janek Gałdecki
Janek Gałdecki
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii – dodał tylko swoją ocenę.
Karol Baran
Karol Baran
Czytaj więcej
Wszystko przebiegło bezproblemowo i sprawnie począwszy od kontaktu aż do finalnego montażu. Polecam
Kamil Miłek
Kamil Miłek
Czytaj więcej
Profesjonalizm, krótki czas oczekiwania, świetny kontakt z klientem. Polecam
Krzysztof Kliber
Krzysztof Kliber
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii - dodał tylko swoją ocenę.
O. L.
O. L.
Czytaj więcej
Polecam, sprawna, fachowa obsługa, Panowie wszystko wytłumaczyli, a ja piłam kawę 😉😁
Witek Mich
Witek Mich
Czytaj więcej
Bardzo profesjonalne podejście do klienta, samo zabezpieczenie sprawuje się jak należy. Szczerze polecam.
Poprzedni
Następny

Szukasz skutecznego Zabezpieczenia samochodowego?

Zobacz jak działa nasze zabezpieczenie

Play Video

Skutecznie zabezpieczymy Twój samochód

Potwierdzenie spełnienia skuteczności i bezawaryjności Zabezpieczenia CanLock

Zobacz jak działa CanLock

Play Video

Zadbaj o bezpieczeństwo Swojego samochodu

Wypełnij ten formularz, a my sprawdzimy czy obsługujemy Twoje auto.

Odezwiemy się do Ciebie!

Zadbaj o bezpieczeństwo Swojego samochodu

Wypełnij ten formularz, a my sprawdzimy czy obsługujemy Twoje auto.

Odezwiemy się do Ciebie!

Twój telefon będzie użyty tylko w celu rozmowy na temat zabezpieczenia samochodu.