Odcięcie zapłonu w samochodzie – jak i po co?

Odcięcie zapłonu, w samochodzie, czyli immobilizer, to dość standardowe rozwiązanie stosowane w autach. Montowane fabrycznie w nowych samochodach, często jednak nie spełnia podstawowego celu – zabezpieczenia auta przed uruchomieniem przez niepowołane osoby. Dziś przyjrzymy się temu, na czym polega odcięcie zapłonu, co zrobić, żeby działał prawidłowo i jak wybrać dobry immobilizer, jeśli jest montowany dodatkowo, na nasze życzenie. 

Co to jest zapłon? 

Zacznijmy od podstaw, czyli czym w ogóle jest zapłon i do czego służy. Zapłon, a tak właściwie układ zapłonowy w samochodzie, bo składa się z wielu części, to urządzenie mechaniczno-elektryczne lub wyłącznie elektroniczne służące do zainicjowania spalania mieszanki paliwowej w samochodzie. W silnikach benzynowych wytwarza on iskrę elektryczną, zamykając przepływ prądu płynącego z akumulatora. Coraz częściej, w nowych autach spotykamy zapłon elektroniczny. Trochę inaczej działa to w silnikach diesla, gdzie zamiast iskry mamy nagrzewanie świec, w tym przypadku żarowych, które oddając ciepło, uruchamiają silnik.  

Układ zapłonowy to kluczowa część samochodu. Od jej sprawności zależy nie tyle komfort, ile w ogóle sama możliwość jazdy. Tylko niektóre z objawów, jakie mogą nastąpić przy wadliwym zapłonie, to ograniczona moc (następująca momentami – “odcięcie mocy” – lub ciągła), trudności z odpalaniem, szarpanie auta lub nierówna praca silnika, objawiająca się np. drganiem na wolniejszych obrotach. Są one bardzo niebezpieczne, bo ograniczają możliwość zapanowania nad pojazdem, szczególnie jeśli odcięcie mocy ma miejsce w trakcie jazdy. 

Czym jest odcięcie zapłonu w samochodzie?

Blokadę zapłonu stosujemy w pojeździe w celu jego unieruchomienia, kiedy wsiądzie do niego osoba niepowołana. Gdy jest włączona, a złodziej nie zna sposobu, by blokadę deaktywować – samochodu nie da się uruchomić, czyli odpalić. Pojazd nie reaguje na próby włączenia silnika do czasu, aż nie zostanie zdjęta blokada. 

Staroświeckie lub domowej konstrukcji immobilizery zazwyczaj są obsługiwane za pomocą przycisku, który znajduje się “gdzieś” w aucie. Im lepiej ukryty wyłącznik, tym większa szansa, że złodziej go nie znajdzie. Wiedząc jednak, że będzie on zlokalizowany gdzieś w zasięgu ręki kierowcy – zazwyczaj nie trzeba go długo szukać. Dlatego współczesne immobilizery schowane są w głębi samochodu, a wyłączamy je przy pomocy smartfona lub kodu – kombinacji przycisków fabrycznie znajdujących się w pojeździe. Zestawów takich jest masa, a więc i złamanie unikatowego kodu graniczy z niemożliwością. Dzięki temu, że tych samych przycisków używamy w trakcie jazdy (do obsługi kierunkowskazów, radia, wycieraczek etc.), nie sposób domyślić się użytych guzików i ich kolejności. 

Immobilizery fabryczne vs. dodatkowe zabezpieczenia

Ustalmy jedno – zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą ma na celu przede wszystkim wydłużenie i utrudnienie czasu kradzieży. Ma sprawić, że będzie zajmowało za dużo czasu (immobilizer), będzie zbyt widoczne (kradzież na lawetę) lub głośne (przepiłowywanie zabezpieczeń mechanicznych). Wszystko to sprawia, że ryzyko staje się za duże, a wraz z tym nasze auto coraz mniej atrakcyjne. Złodziej nie może sobie pozwolić, żeby kraść auto kilkanaście minut. Dlatego też dobre zabezpieczenie nie powinno być zabezpieczeniem seryjnie montowanym w aucie – bo jest pierwszym, jakiego rozbrajać nauczy się profesjonalny złodziej. Jeśli złodziej zna mechanizm działania odcięcia zapłonu, bo natknął się na niego już wielokrotnie, siła zabezpieczenia spada. 

Interesuje Cie odcięcie zapłonu w samochodzie? Zadzwoń do nas i porozmawiajmy jak możemy Ci pomóc 732 080 889

Skąd ta rozpiętość cen? 

Jeśli zdecydowaliście się na dodatkowe zabezpieczenie przeciwkradzieżowe w postaci immobilizera, to pewnie przejrzeliście szereg ofert. Zastanawiacie się pewnie, skąd taka rozpiętość cen. Rzeczywiście najtańsze urządzenia odcinające zapłon znajdziecie na Allegro już za 30-40 zł, podczas gdy najbardziej zaawansowane kosztują i 2-3 tysiące zł. Systemy te, tak jak ich ceny, znacząco się różnią pod wieloma względami. 

Po pierwsze,

immobilizer immobilizerowi nierówny. Przede wszystkim należy rozróżnić immobilizery (tańsze) od immobilizerów CAN, które są zupełnie inną technologicznie formą zabezpieczenia. Zwykły immobilizer odcina zapłon w sposób mechaniczny. Natomiast immobilizer typu CAN komunikuje się bezpośrednio z komputerem pokładowym pojazdu i tak zapobiega jego włączeniu. Nie naruszamy oryginalnej elektroniki auta, więc nie ma ryzyka utraty gwarancji. 

Szukasz odcięcia zapłonu do swojego samochodu? Zadzwoń do nas i porozmawiajmy jak możemy Ci pomóc 732 080 889

Po drugie,

jak w przypadku każdego sprzętu, diabeł tkwi w szczegółach – które następnie przekładają się na żywotność sprzętu. Tanie konstrukcje produkuje się najczęściej w Chinach, a ich gwarancja jest ograniczona. Taki sprzęt odcinający zapłon montujemy samodzielnie lub u zaufanego mechanika (co oznacza dodatkowy koszt!). Brakuje też serwisu, który mógłby pomóc w przypadku jakichkolwiek problemów. Nie odważylibyśmy się zamontować chińskiego sprzętu za 50 zł w nowym i drogim aucie. Zawsze polecamy systemy produkowane w Polsce, z polskim serwisem i uwzględniające profesjonalny montaż. Szczególnie ten ostatni daje nam pewność, że fachowcy zainstalują system właściwie, a gwarancja – na zabezpieczenie i na sam samochód pozostanie nienaruszona. W przypadku lepszych immobilizerów CAN jest też możliwość przełożenia ich do kolejnego zakupionego auta. Koszt takiej usługi to niewielki procent kosztu samego immobilizera. 

Po trzecie,

cena najczęściej przekłada się na wygodę użytkowania. Droższe systemy mogą być obsługiwane przez dedykowaną aplikację w smartfonie, bądź przez kombinację fabrycznych klawiszy. Działa to w ten sposób, że ustalamy dowolnie wybrany kod podczas instalacji i stanowi on klucz odbezpieczający immobilizer. Możemy także odblokować tradycyjnie, pestką mocowaną najczęściej do kluczyka. Tańsze odcięcia zapłonu raczej nie dają nam wyboru. 

Szukasz odcięcia zapłonu? Zadzwoń do nas i porozmawiajmy jak możemy Ci pomóc 732 080 889

Odcięcie zapłonu montujemy w miastach:

Play Video

CanLock w
TVN TURBO

CanLock w
TVN UWAGA!

Dołącz do wielu
zadowolonych klientow

5/5
5/5
Lukas Garwolski
Lukas Garwolski
Czytaj więcej
Polecam z czystym sumieniem. Mialem stycznosc z wieloma systemami zabezpieczen pojazdow. Ten jest jednym z najlepszych jakie mialem okazje przetestowac.
Paweł Nowacki
Paweł Nowacki
Czytaj więcej
Pełen profesjonalizm. Pracownik z tej firmy wszystko wytłumaczył, doradził, podpowiedział, a to bardzo cenie. Pozdrawiam
KANCELARIA ADWOKACKA Anna Jamroziak - Bereza
KANCELARIA ADWOKACKA Anna Jamroziak - Bereza
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii – dodał tylko swoją ocenę.
Dominik Walkowicz
Dominik Walkowicz
Czytaj więcej
Skutecznie, sprawnie, profesjonalnie. POLECAM
Mariusz Muth
Mariusz Muth
Czytaj więcej
Fachowo, szybko i bezpiecznie. Polecam w 100%. Cena do jakości 10/10
Jakub
Jakub
Czytaj więcej
Polecam! Ekspresowy montaż i świetny kontakt. Wybralem opcje z kombinacją przycisków by ograniczyć ilość rzeczy w kieszeni. Pan Piotr bardzo dobrze doradził. Dziękuje :)
Michał Leśniewski
Michał Leśniewski
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii – dodał tylko swoją ocenę.
Janek Gałdecki
Janek Gałdecki
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii – dodał tylko swoją ocenę.
Karol Baran
Karol Baran
Czytaj więcej
Wszystko przebiegło bezproblemowo i sprawnie począwszy od kontaktu aż do finalnego montażu. Polecam
Kamil Miłek
Kamil Miłek
Czytaj więcej
Profesjonalizm, krótki czas oczekiwania, świetny kontakt z klientem. Polecam
Krzysztof Kliber
Krzysztof Kliber
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii - dodał tylko swoją ocenę.
O. L.
O. L.
Czytaj więcej
Polecam, sprawna, fachowa obsługa, Panowie wszystko wytłumaczyli, a ja piłam kawę 😉😁
Witek Mich
Witek Mich
Czytaj więcej
Bardzo profesjonalne podejście do klienta, samo zabezpieczenie sprawuje się jak należy. Szczerze polecam.
Poprzedni
Następny

Szukasz skutecznego Zabezpieczenia samochodowego?

Zobacz jak działa nasze zabezpieczenie

Play Video

Skutecznie zabezpieczymy Twój samochód

Potwierdzenie spełnienia skuteczności i bezawaryjności Zabezpieczenia CanLock

Zobacz jak działa CanLock

Play Video

Zadbaj o bezpieczeństwo Swojego samochodu

Wypełnij ten formularz, a my sprawdzimy czy obsługujemy Twoje auto.

Odezwiemy się do Ciebie!

Zadbaj o bezpieczeństwo Swojego samochodu

Wypełnij ten formularz, a my sprawdzimy czy obsługujemy Twoje auto.

Odezwiemy się do Ciebie!

Twój telefon będzie użyty tylko w celu rozmowy na temat zabezpieczenia samochodu.