Odcięcie zapłonu w samochodzie – jak i po co?

Odcięcie zapłonu, czyli immobilizer, to dość standardowe rozwiązanie stosowane w autach. Montowane fabrycznie w nowych samochodach, często jednak nie spełnia podstawowego celu – zabezpieczenia auta przed uruchomieniem przez niepowołane osoby. Dziś przyjrzymy się temu, na czym polega odcięcie zapłonu, co zrobić, żeby działał prawidłowo i jak wybrać dobry immobilizer, jeśli jest montowany dodatkowo, na nasze życzenie. 

Co to jest zapłon? 

Zacznijmy od podstaw, czyli czym w ogóle jest zapłon i do czego służy. Zapłon, a tak właściwie układ zapłonowy w samochodzie, bo składa się z wielu części, to urządzenie mechaniczno-elektryczne lub wyłącznie elektroniczne służące do zainicjowania spalania mieszanki paliwowej w samochodzie. W silnikach benzynowych wytwarza on iskrę elektryczną, zamykając przepływ prądu płynącego z akumulatora. Coraz częściej, w nowych autach spotykamy zapłon elektroniczny. Trochę inaczej działa to w silnikach diesla, gdzie zamiast iskry mamy nagrzewanie świec, w tym przypadku żarowych, które oddając ciepło, uruchamiają silnik.  

Układ zapłonowy to kluczowa część samochodu. Od jej sprawności zależy nie tyle komfort, ile w ogóle sama możliwość jazdy. Tylko niektóre z objawów, jakie mogą nastąpić przy wadliwym zapłonie, to ograniczona moc (następująca momentami – “odcięcie mocy” – lub ciągła), trudności z odpalaniem, szarpanie auta lub nierówna praca silnika, objawiająca się np. drganiem na wolniejszych obrotach. Są one bardzo niebezpieczne, bo ograniczają możliwość zapanowania nad pojazdem, szczególnie jeśli odcięcie mocy ma miejsce w trakcie jazdy. 

Czym jest odcięcie zapłonu?

Blokada zapłonu stosowana jest w pojeździe w celu jego unieruchomienia, kiedy wsiądzie do niego osoba niepowołana. Gdy jest włączona, a złodziej nie zna sposobu, by blokadę deaktywować – samochodu nie da się uruchomić, czyli odpalić. Pojazd nie reaguje na próby włączenia silnika do czasu, aż nie zostanie zdjęta blokada. 

Staroświeckie lub domowej konstrukcji immobilizery zazwyczaj są obsługiwane za pomocą przycisku, który znajduje się “gdzieś” w aucie. Im lepiej ukryty wyłącznik, tym większa szansa, że złodziej go nie znajdzie. Wiedząc jednak, że będzie on zlokalizowany gdzieś w zasięgu ręki kierowcy – zazwyczaj nie trzeba go długo szukać. Dlatego współczesne immobilizery schowane są w głębi samochodu, a wyłączamy je przy pomocy smartfona lub kodu – kombinacji przycisków fabrycznie znajdujących się w pojeździe. Zestawów takich jest masa, a więc i złamanie unikatowego kodu graniczy z niemożliwością. Dzięki temu, że tych samych przycisków używamy w trakcie jazdy (do obsługi kierunkowskazów, radia, wycieraczek etc.), nie sposób domyślić się użytych guzików i ich kolejności. 

Immobilizery fabryczne vs. dodatkowe zabezpieczenia

Ustalmy jedno – zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą ma na celu przede wszystkim wydłużenie i utrudnienie czasu kradzieży. Ma sprawić, że będzie zajmowało za dużo czasu (immobilizer), będzie zbyt widoczne (kradzież na lawetę) lub głośne (przepiłowywanie zabezpieczeń mechanicznych). Wszystko to sprawia, że ryzyko staje się za duże, a wraz z tym nasze auto coraz mniej atrakcyjne. Złodziej nie może sobie pozwolić, żeby kraść auto kilkanaście minut. Dlatego też dobre zabezpieczenie nie powinno być zabezpieczeniem seryjnie montowanym w aucie – bo jest pierwszym, jakiego rozbrajać nauczy się profesjonalny złodziej. Jeśli mechanizm działania odcięcia zapłonu jest znany złodziejowi, bo natknął się na niego już wielokrotnie, siła zabezpieczenia spada. 

Szukasz odcięcia zapłonu do samochodu? Zadzwoń do nas i porozmawiajmy jak możemy Ci pomóc 732 080 889

Skąd ta rozpiętość cen? 

Jeśli zdecydowaliście się na dodatkowe zabezpieczenie przeciwkradzieżowe w postaci immobilizera, to pewnie przejrzeliście szereg ofert i zastanawiacie się, skąd taka rozpiętość cen. Rzeczywiście najtańsze urządzenia odcinające zapłon znajdziecie na Allegro już za 30-40 zł, podczas gdy najbardziej zaawansowane kosztują i 2-3 tysiące zł. Systemy te, tak jak ich ceny, znacząco się różnią pod wieloma względami. 

Po pierwsze, immobilizer immobilizerowi nierówny. Przede wszystkim należy rozróżnić immobilizery (tańsze) od immobilizerów CAN, które są zupełnie inną technologicznie formą zabezpieczenia. Zwykły immobilizer odcina zapłon w sposób mechaniczny. Aby go zainstalować, konieczne jest przecinanie przewodów w aucie. Chyba nie trzeba mówić, jak jest to ryzykowne, jeśli trafimy na słabego fachowca lub – co gorsza – będziemy próbowali zamontować blokadę samodzielnie. Tak zamontowany system prawie na pewno będzie skutkował utratą gwarancji na auto, więc na pewno odradzamy jego montaż w pierwszych latach od kupna. Natomiast immobilizer typu CAN komunikuje się bezpośrednio z komputerem pokładowym pojazdu i tak zapobiega jego włączeniu. Nie naruszana jest oryginalna elektronika auta, więc nie ma ryzyka utraty gwarancji. 

Szukasz odcięcia zapłonu do swojego samochodu? Zadzwoń do nas i porozmawiajmy jak możemy Ci pomóc 732 080 889

Po drugie, jak w przypadku każdego sprzętu, diabeł tkwi w szczegółach – które następnie przekładają się na żywotność sprzętu. Tanie konstrukcje produkowane są najczęściej w Chinach, a ich gwarancja jest ograniczona. Taki sprzęt odcinający zapłon montujemy samodzielnie lub u zaufanego mechanika (co oznacza dodatkowy koszt!). Brakuje też serwisu, który mógłby pomóc w przypadku jakichkolwiek problemów. Nie odważylibyśmy się zamontować sprzętu za 50 zł w nowym i drogim aucie, dlatego zawsze polecamy systemy produkowane w Polsce, z polskim serwisem i uwzględniające profesjonalny montaż. Szczególnie ten ostatni daje nam pewność, że blokada będzie zainstalowana właściwie, a gwarancja – na zabezpieczenie i na sam samochód – nienaruszona. W przypadku lepszych immobillizerów CAN jest też możliwość przełożenia ich do kolejnego zakupionego auta. Koszt takiej usługi to niewielki procent kosztu samego immobilizera. 

Po trzecie, cena najczęściej przekłada się na wygodę użytkowania. Droższe systemy mogą być obsługiwane przez dedykowaną aplikację w smartfonie, przez kombinację fabrycznych klawiszy (ustalony wcześniej, wygodny dla nas kod) oraz tradycyjnie, pestką mocowaną najczęściej do kluczyka. Tańsze odcięcia zapłonu raczej nie dają nam wyboru. 

Szukasz odcięcia zapłonu? Zadzwoń do nas i porozmawiajmy jak możemy Ci pomóc 732 080 889

Odcięcie zapłonu montujemy w miastach:

Odcięcie zapłonu Katowice

Odcięcie zapłonu Warszawa

Odcięcie zapłonu Kraków

Odcięcie zapłonu Poznań

Odcięcie zapłonu Wrocław

Odcięcie zapłonu Bydgoszcz

Odcięcie zapłonu Gdańsk

Odcięcie zapłonu Gdynia

Odcięcie zapłonu Białystok

Odcięcie zapłonu Rzeszów

Odcięcie zapłonu Legnica

Odcięcie zapłonu Lublin

Odcięcie zapłonu Opole

Odcięcie zapłonu Zielona Góra

Odcięcie zapłonu Łódź

Odcięcie zapłonu Rybnik

Sprawdź jak działa nasz system

Play Video

Nasz system to bardzo skuteczne zabezpieczenie które chroni przed wszystkimi znanymi metodami kradzieży pojazdów.

W tym też najpopularniejszej ostatnio metodzie – na walizkę !

Masz dodatkowe pytania bądź wątpliwości ?

Zadzwoń, wyślij nam maila lub napisz na chat.
Chętnie doradzimy i odpowiemy na Państwa pytania.
kontakt

Zadbaj o bezpieczeństwo Swojego samochodu

Wypełnij ten formularz, a my sprawdzimy czy obsługujemy Twoje auto. Odezwiemy się do Ciebie w 1 godzinę.

Masz Pytania?

Zadzwoń do nas! Chętnie doradzimy i odpowiemy na Twoje pytania

Wyjaśnimy dokładnie jak działa nasz system i dlaczego jest tak skuteczny.

Montaż w całej Polsce

Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacje znajdziesz tutaj