Immobilizer CAN – co to jest i jak działa?

Immobilizery montowane są fabrycznie w samochodach od paru dobrych lat. Właściwie ciężko już spotkać nowe auto, które nie jest wyposażone w immobilizer. W skrócie, urządzenie to ma zabezpieczyć nasze cztery kółka przed kradzieżą. Elektroniczna blokada zapłonu sprawia, że pojazdem odjedzie tylko jej właściciel lub inna upoważniona osoba. Co daje, jak działa i czy warto mieć immobilizer – czy też jego nowocześniejszą wersję immobilizer CAN? Czy ten system antykradzieżowy ma szansę stanowić realne zabezpieczenie naszego auta? 

Immobilizer CAN – co to jest?

Immobilizer, czyli w tłumaczeniu „unieruchamiacz”, to urządzenie, którego zadaniem jest odcięcie zapłonu silnika lub unieruchomienie EV/hybrydy w sposób elektroniczny. Najczęściej składa się on z dwóch części. Pierwsza z nich – transponder – jest zawsze w posiadaniu kierowcy. Może przybierać formę pilota lub coraz częściej breloczka czy tak zwanej pastylki, lub pestki. Urządzenie to bywa też wbudowane w sam kluczyk, więc często posiadacze aut mogą nawet nie zdawać sobie sprawy, że mają immobilizer. Drugą część „unieruchamiacza” stanowi centralka, która jest zamontowana na stałe w samochodzie, niewidoczna dla ludzkiego oka. 

W celu odblokowania zapłonu silnika przykładamy nadajnik (transponder) do czytnika znajdującego się w aucie, zbliżamy kluczyk z nadajnikiem do stacyjki lub wpisujemy odpowiedni kod – zależnie od stosowanej wersji immobilizera. Urządzenie przesyła impuls, który pozwala odblokować silnik. Bez prawidłowego sygnału samochód nie odpali, dzięki czemu niepowołana osoba nie będzie mogła odjechać autem.

Jak dokładnie działa Can immobilizer? 

Po przyłożeniu nadajnika w odpowiednie miejsce lub wpisania kodu, między dwoma częściami immobilizera następuje wymiana danych. Jeśli kod, wprowadzony w ustalonej formie, się zgadza, odbiornik wysyła sygnał zwrotny. Jeśli sygnały są identyczne, blokada silnika zostaje zdjęta. Cały proces trwa od milisekund do kilku sekund, więc jest dla użytkownika całkowicie nieuciążliwy.

immobilizer CAN - jak działa

Blokady mogą występować w różnej formie. Najczęściej spotykamy blokady odcinające zasilanie pompy paliwowej lub odcinają zapłon, czasem znajdziemy też takie, które powodują zablokowanie całej elektroniki w pojeździe. 

Immobilizer CAN, a inne immobilizery

To pytanie zadaje sobie niejeden użytkownik auta. Czym się różnią oba immobilizery i czy wybór jednego z nich może mieć wpływ na bezpieczeństwo auta? 

Jak działa immobilizer CAN – CanLock? Nasz ekspert tłumaczy!

Odwiedź nasz kanał YouTube!

Nowoczesne samochody są wręcz naszpikowane technologią. Znajdująca się w nich magistrala CAN często obrazowo nazywana jest mózgiem pojazdu. CAN, czyli controller area network, to urządzenie, którego zadaniem jest skoordynowanie pracy wszystkich systemów wyposażenia auta np. bezpieczeństwa czy komfortu (elektrycznie sterowane fotele, automatyczna klimatyzacja itp.). Magistrala CAN odbiera sygnały z licznych czujników i sterowników, analizuje je i wysyła im polecenia. Niemożliwością byłoby połączenie tych wszystkich elementów zwykłymi przewodami. Dlatego każde urządzenie podpięte do magistrali CAN jest wyposażone w indywidualny, niewielki sterownik. 

Immobilizer CAN wykorzystuje właśnie obecność całej tej mikro sieci komputerowej. Zamiast – jak w przypadku tradycyjnych immobilizerów, wpinać się w istniejące przewody – może to robić zupełnie bezdotykowo. Dzięki temu urządzenie jest w 100% bezpieczne dla zaawansowanej elektroniki w aucie.

Immobilizer CAN – przykład skutecznego zabezpieczenia przed kradzieżą

Przykładem jednego z najnowocześniejszych immobilizerów CAN jest system zaprojektowany przez Zabezpiecz AutoJego przewagę nad tradycyjnymi immobilizerami stanowi cyfrowa blokada połączona bezprzewodowo z magistralą CAN i miniaturowe rozmiary. Kluczowa jest właśnie ta pierwsza cecha, która sprawia, że cały montaż systemu antykradzieżowego odbywa się bez konieczności przecinania jakichkolwiek przewodów. Dlatego bezpieczna jest zarówno gwarancja, jak i sama elektronika pojazdu. Miniaturowe rozmiary sprawiają, że zabezpieczenie jest niewidoczne dla złodziei. Po włączeniu trybu serwisowego jest również całkowicie niewykrywalne dla urządzeń diagnostycznych, więc można je oddać do serwisu, czy myjni bez zdradzania się z zamontowaniem dodatkowej ochrony. 

Zabezpiecz Auto zapobiega najpopularniejszej ostatnio metodzie kradzieży auta “na walizkę”. Nawet jeśli złodziej wejdzie w posiadanie oryginalnego kluczyka lub przejmie jego sygnał – nie zna kodu, którym uruchamiane jest autoZabezpieczenie jest też odporne na wszelkie urządzenia wykrywające elektronikę. Samochód włączy się dopiero po wprowadzeniu przyciskami znajdującymi się w aucie indywidualnego kodu. Bez tego auto nie reaguje na próbę uruchomienia lub po chwili gaśnie. System ten został opracowany i wyprodukowany w Polsce, co przekłada się na jego ponadprzeciętną jakość i skuteczność. Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego immobilizer CAN to najlepsze rozwiązanie antykradzieżowe dostępne na rynku?

Dobry immobilizer CAN charakteryzuje się funkcjami, takimi jak:

Magistrala CAN – immobilizer CanLock!

Dowiedz się więcej:

Play Video

CanLock w
TVN TURBO

CanLock w
TVN UWAGA!

Dołącz do wielu
zadowolonych klientow

5/5
5/5
Lukas Garwolski
Lukas Garwolski
Czytaj więcej
Polecam z czystym sumieniem. Mialem stycznosc z wieloma systemami zabezpieczen pojazdow. Ten jest jednym z najlepszych jakie mialem okazje przetestowac.
Paweł Nowacki
Paweł Nowacki
Czytaj więcej
Pełen profesjonalizm. Pracownik z tej firmy wszystko wytłumaczył, doradził, podpowiedział, a to bardzo cenie. Pozdrawiam
KANCELARIA ADWOKACKA Anna Jamroziak - Bereza
KANCELARIA ADWOKACKA Anna Jamroziak - Bereza
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii – dodał tylko swoją ocenę.
Dominik Walkowicz
Dominik Walkowicz
Czytaj więcej
Skutecznie, sprawnie, profesjonalnie. POLECAM
Mariusz Muth
Mariusz Muth
Czytaj więcej
Fachowo, szybko i bezpiecznie. Polecam w 100%. Cena do jakości 10/10
Jakub
Jakub
Czytaj więcej
Polecam! Ekspresowy montaż i świetny kontakt. Wybralem opcje z kombinacją przycisków by ograniczyć ilość rzeczy w kieszeni. Pan Piotr bardzo dobrze doradził. Dziękuje :)
Michał Leśniewski
Michał Leśniewski
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii – dodał tylko swoją ocenę.
Janek Gałdecki
Janek Gałdecki
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii – dodał tylko swoją ocenę.
Karol Baran
Karol Baran
Czytaj więcej
Wszystko przebiegło bezproblemowo i sprawnie począwszy od kontaktu aż do finalnego montażu. Polecam
Kamil Miłek
Kamil Miłek
Czytaj więcej
Profesjonalizm, krótki czas oczekiwania, świetny kontakt z klientem. Polecam
Krzysztof Kliber
Krzysztof Kliber
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii - dodał tylko swoją ocenę.
O. L.
O. L.
Czytaj więcej
Polecam, sprawna, fachowa obsługa, Panowie wszystko wytłumaczyli, a ja piłam kawę 😉😁
Witek Mich
Witek Mich
Czytaj więcej
Bardzo profesjonalne podejście do klienta, samo zabezpieczenie sprawuje się jak należy. Szczerze polecam.
Poprzedni
Następny

Szukasz skutecznego Zabezpieczenia samochodowego?

Zobacz jak działa nasze zabezpieczenie

Play Video

Skutecznie zabezpieczymy Twój samochód

Potwierdzenie spełnienia skuteczności i bezawaryjności Zabezpieczenia CanLock

Zobacz jak działa CanLock

Play Video

Zadbaj o bezpieczeństwo Swojego samochodu

Wypełnij ten formularz, a my sprawdzimy czy obsługujemy Twoje auto.

Odezwiemy się do Ciebie!

Zadbaj o bezpieczeństwo Swojego samochodu

Wypełnij ten formularz, a my sprawdzimy czy obsługujemy Twoje auto.

Odezwiemy się do Ciebie!

Twój telefon będzie użyty tylko w celu rozmowy na temat zabezpieczenia samochodu.