Kradzież auta z KeyLess: zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą na walizkę

Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą na walizkę – z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą walizkę?
  • Na czym polega kradzież auta na walizkę?
  • Jakie zagrożenia wiążą się z kluczykiem KeyLess?
  • Jakie są dostępne na rynku blokady systemu bezkluczykowego?
  • Poznasz najlepsze zabezpieczenia dla KeyLess – CanLock!

Sporo uwagi poświęca się w ostatnich latach systemom bezkluczykowym. Niestety w dużej mierze w kontekście problemów z nimi związanych. To, że KeyLess oznacza super wygodę, jest niezaprzeczalne. Brak konieczności wyjmowania kluczyków z torebki czy walizki, by otworzyć auto, to krok milowy w codziennym użytkowaniu pojazdu. Niestety wygoda ta wiąże się też z ryzykiem. Jakim dokładnie i czy rzeczywiście jest ono powszechne? Odpowiadamy poniżej. 

Czym jest kradzież „na walizkę”? 

Kradzież auta na tak zwaną walizkę to jeden z najpopularniejszych sposobów kradzieży. Jego powszechność wzrosła między innymi właśnie przez upowszechnienie się systemów bezkluczykowych w autach. Kradzież „na walizkę” jest metodą cichą, dyskretną i niepozostawiającą po sobie śladów, dlatego jest tak chętnie wykorzystywana przez przestępców.  

Zobacz kradzież BMW serii 5 w kilkadziesiąt sekund!

Jej działanie opiera się na próbie przechwycenia sygnału radiowego emitowanego przez kluczyk. W tym celu jeden złodziej z „walizką” zbliża się możliwie blisko oryginalnego kluczyka ze wzmacniaczem sygnału, a drugi – z drugą „walizką” skanującą sygnał – ustawia się przy aucie, imitując właściciela podchodzącego do pojazdu z kluczykiem. Złodziej ten ciągnie za klamkę samochodu i uruchamia wysłanie zapytania autoryzującego do kluczyka, które przekazywane jest do walizki drugiego złodzieja. Jeśli uda się przechwycić oryginalny sygnał, drzwi auta otworzą się. Jeśli pojazd jest wyposażony też w system bezkluczykowego uruchamiania auta – złodziej od razu, bez zbędnej zwłoki może odjechać.  

Obecnie wykorzystywany sprzęt elektroniczny jest na tyle czuły, że złodziej nie musi się zbliżać już bardzo mocno do kluczyka. Zasięg może wynosić nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt metrów. Najczęściej kradzież taka ma miejsce pod domem w porze nocnej, gdy przebywamy w pracy lub wchodzimy do sklepu na dłuższe zakupy. 

Więcej na temat kradzieży na walizkę:

Zagrożenia związane z KeyLess – zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą na walizkę

Dzięki spopularyzowaniu się systemów bezkluczykowych możliwa się stała kradzież na walizkę. Dzieje się tak dlatego, że w tym przypadku sygnał z kluczyka emitowany jest bezustannie. Znaczy to, że przechwycić go można o dowolnej porze dnia i nocy – chyba że rozładuje się nam bateria. O kluczyku KeyLess, przez to, że jest taki bezobsługowy, często zapominamy. Zostawiamy w kurtce czy na stoliku przy drzwiach wejściowych, gdzie bardzo łatwo jest złodziejowi wychwycić i spotęgować sygnał. 

Blokady systemów KeyLess

Producenci zabezpieczeń są świadomi skali problemu i na rynku znajdziemy już parę skutecznych rozwiązań, stosowanych w celu ochrony keyless. 

Blokada fal – nieskuteczne rozwiązanie

Pierwsza rodzina zabezpieczeń opiera się na ochronie mechanicznej. Są to wszelkiego rodzaju etui, pokrowce i pudełka, do których chowamy kluczyki. Kluczyk nadal emituje fale radiowe w sposób ciągły, ale dzięki materiałowi, z jakiego wykonany jest pokrowiec, nie są one w stanie wydostać się dalej. Czy rozwiązanie to jest skuteczne? Jak najbardziej tak. Jeśli opakowanie zostało szczelnie zamknięte, sygnał nie będzie wyłapywany przez urządzenia złodziei. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie zabezpieczenia tego typu praktycznie uniemożliwiają korzystanie z dobrodziejstw systemu keyless. Kluczyki musimy wyjąć przed wejściem do samochodu i włożyć je z powrotem do etui po skończonej jeździe. 

Blokada baterii – nieskuteczne rozwiązanie

Drugą opcją jest blokada samej baterii w kluczyku. Brak dopływu energii sprawia, że kluczyk po prostu nie może emitować fal, a co za tym idzie, nie mogą zostać one przechwycone przez walizki złodziei. Tak zwany keyless protector ma formę cienkiego klipsa, który zakładamy na samą baterię. Po zamknięciu obudowy jest on całkowicie niewidoczny. Klips odcina przewodzenie prądu do kluczyka i przywraca go tylko w odpowiednim, pożądanym przez nas momencie.

Blokada baterii jest bowiem wyposażona w czujnik ruchu. Dlatego, aby ją odblokować, wystarczy wykonać ustaloną przez producenta sekwencję ruchów. Należy zatrzymać się na chwilę przy samochodzie, a następnie dwa razy klepnąć w miejsce, gdzie znajduje się kluczyk np. w kieszeń spodni czy torebkę. Kluczyka nadal nie musimy wyjmować, a samochód jest zabezpieczony przed kradzieżą „na walizkę”. Minus jest jednak taki, że aby zagwarantować sobie skuteczne działanie systemu, kluczyk nie powinien być noszony luzem. Jeśli znajduje się w kieszeni – to takiej przylegającej do ciała, jeśli w torebce lub plecaku – to najlepiej w osobnej kieszeni lub przegródce i to jak najbliżej zewnętrznej strony. 

Najlepsze zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą na walizkę – jak zabezpieczyć auto?

  1. Montuj skuteczne, dodatkowe zabezpieczenia antykradzieżowe.
  2. W miarę możliwości parkuj w miejscach strzeżonych i dobrze zabezpieczonych.
  3. Rozważ wykupienie polisy na wypadek kradzieży samochodu.
  4. Zawsze rygluj drzwi i wiedz gdzie są klucze do auta.

Nasz ekspert Kamil tłumaczy jak działa immobilizer CAN CanLock.

Odwiedź nasz kanał YouTube!

Skuteczne dodatkowe systemu zabezpieczające przed kradzieżą, są to zabezpieczenia, które działają wszechstronnie – i to jest trzecia możliwa opcja. W celu ochrony przed kradzieżą auta metodą „na walizkę” można auto zabezpieczyć urządzeniem, które chroni też przed innymi popularnymi metodami. Rozwiązaniem takim jest immobilizer CAN. W przypadku próby kradzieży pojazdu wyposażonego w keyless złodziej będzie w stanie przechwycić sygnał płynący z kluczyka, otworzyć drzwi i wsiąść do pojazdu. Co jednak najważniejsze, bez podania kodu nie będzie w stanie uruchomić auta – lub też silnik będzie co chwilę gasł. Keyless w tym przypadku nadal pełni swoją funkcję, gdyż nie trzeba wyjmować kluczyka z kieszeni czy torby, można spokojnie wsiąść do auta i nadal bez wyjmowania kluczyka je uruchomić. Kod bowiem wprowadzany jest za pomocą przycisków fabrycznie znajdujących się w pojeździe. 

CanLock - Immobilizer CAN - skutecznie potrafi zabezpieczyć samochód przed kradzieżą
CanLock – Immobilizer CAN – skutecznie potrafi zabezpieczyć samochód przed kradzieżą

Immobilizer CAN chroni przed kradzieżą na walizkę, ale także przed innymi formami kradzieży, takimi jak wyważenie drzwi, kradzież pilota czy z wykorzystaniem zagłuszacza pilota. Nawet jeśli złodziej dostanie się do wnętrza pojazdu, nie będzie mógł nim odjechać i jest to kluczowe. Brak możliwości zapalenia silnika jest często wystarczająco zniechęcające dla złodzieja. Zamiast szukać przyczyny, woli poszukać innego, niezabezpieczonego pojazdu. 

Przeczytaj także:

Chcesz wiedzieć jak możemy zabezpieczyć Twój samochód przed kradzieżą? Wyślij do nas kontakt do siebie lub zadzwoń 732 080 889 – odpowiemy na Twoje pytania!

Play Video

CanLock w
TVN TURBO

CanLock w
TVN UWAGA!

Dołącz do wielu
zadowolonych klientow

5/5
5/5
Lukas Garwolski
Lukas Garwolski
Czytaj więcej
Polecam z czystym sumieniem. Mialem stycznosc z wieloma systemami zabezpieczen pojazdow. Ten jest jednym z najlepszych jakie mialem okazje przetestowac.
Paweł Nowacki
Paweł Nowacki
Czytaj więcej
Pełen profesjonalizm. Pracownik z tej firmy wszystko wytłumaczył, doradził, podpowiedział, a to bardzo cenie. Pozdrawiam
KANCELARIA ADWOKACKA Anna Jamroziak - Bereza
KANCELARIA ADWOKACKA Anna Jamroziak - Bereza
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii – dodał tylko swoją ocenę.
Dominik Walkowicz
Dominik Walkowicz
Czytaj więcej
Skutecznie, sprawnie, profesjonalnie. POLECAM
Mariusz Muth
Mariusz Muth
Czytaj więcej
Fachowo, szybko i bezpiecznie. Polecam w 100%. Cena do jakości 10/10
Jakub
Jakub
Czytaj więcej
Polecam! Ekspresowy montaż i świetny kontakt. Wybralem opcje z kombinacją przycisków by ograniczyć ilość rzeczy w kieszeni. Pan Piotr bardzo dobrze doradził. Dziękuje :)
Michał Leśniewski
Michał Leśniewski
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii – dodał tylko swoją ocenę.
Janek Gałdecki
Janek Gałdecki
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii – dodał tylko swoją ocenę.
Karol Baran
Karol Baran
Czytaj więcej
Wszystko przebiegło bezproblemowo i sprawnie począwszy od kontaktu aż do finalnego montażu. Polecam
Kamil Miłek
Kamil Miłek
Czytaj więcej
Profesjonalizm, krótki czas oczekiwania, świetny kontakt z klientem. Polecam
Krzysztof Kliber
Krzysztof Kliber
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii - dodał tylko swoją ocenę.
O. L.
O. L.
Czytaj więcej
Polecam, sprawna, fachowa obsługa, Panowie wszystko wytłumaczyli, a ja piłam kawę 😉😁
Witek Mich
Witek Mich
Czytaj więcej
Bardzo profesjonalne podejście do klienta, samo zabezpieczenie sprawuje się jak należy. Szczerze polecam.
Poprzedni
Następny

Szukasz skutecznego Zabezpieczenia samochodowego?

Zobacz jak działa nasze zabezpieczenie

Play Video

Skutecznie zabezpieczymy Twój samochód

Potwierdzenie spełnienia skuteczności i bezawaryjności Zabezpieczenia CanLock

Zobacz jak działa CanLock

Play Video

Zadbaj o bezpieczeństwo Swojego samochodu

Wypełnij ten formularz, a my sprawdzimy czy obsługujemy Twoje auto.

Odezwiemy się do Ciebie!

Zadbaj o bezpieczeństwo Swojego samochodu

Wypełnij ten formularz, a my sprawdzimy czy obsługujemy Twoje auto.

Odezwiemy się do Ciebie!

Twój telefon będzie użyty tylko w celu rozmowy na temat zabezpieczenia samochodu.