Kradzież samochodu i Apple AirTag – nowa metoda lokalizowania łupów

Specjaliści od zabezpieczeń antykradzieżowych ostrzegają, że złodzieje mają nową metodę na śledzenie potencjalnych ofiar. Co ciekawe, robią to za pomocą urządzenia, które w zamyśle miało służyć do czegoś kompletnie innego. Używany przez nich sprzęt jest małych rozmiarów, więc można go umieścić wszędzie.  Jego specyfikacja techniczna sprawia natomiast, że stanowi on bardzo dobrą alternatywę dla dużo droższych, profesjonalnych urządzeń. Kradzież samochodu i Apple AirTag – jak to robią złodzieje?

Kradzież samochodu i Apple AirTag – kradzieże w 2022

Jak podaje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, w 2022 roku mieliśmy do czynienia ze spadkiem liczby skradzionych pojazdów. W stosunku do 2021 – o 13,3 procenta. Jak zawsze przy tego typu zestawieniach zaznaczamy, że liczba ta może nieco różnić się od policyjnych statystyk. Tam bowiem mówi się o liczbie rozpoczętych dochodzeń. A część z nich przecież to zwykłe pomyłki lub próby sfingowania kradzieży.

CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto

Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc

W 2022 r. z powodu kradzieży wyrejestrowano w Polsce 6157 samochodów osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 6 ton. Łupem przestępców padają przede wszystkim samochody produkcji niemieckiej, koreańskiej i japońskiej. Czołówkę najchętniej kradzionych modeli stanowią: Hyundai Tucson, Fiat Ducato, Toyota Corolla, Toyota RAV4 i Audi A4.

Lista TOP5 modeli, które najczęściej padają łupem złodziei może nieco różnić się w zależności od województwa. Na Mazowszu np. numerem jeden była Toyota Corolla, tuż za nią model z tej samej stajni – RAV4. W województwie łódzkim najczęściej kradziono Hyundaia Tucsona, a żaden z modeli Toyoty nie pojawił się nawet w pierwszej piątce. Z kolei w województwie dolnośląskim najczęściej kradzionym autem był Jeep Grand Cherokee, który – poza Wielkopolską – nie pojawił się w pierwszej piątce najczęściej kradzionych aut w żadnym województwie.

Hyundai Tucson - najczęściej kradzione auto 2022
Hyundai Tucson okazał się najczęściej kradzionym modelem w 2022 roku. Źródło: https://namasce.pl/mamy-to-hyundai-tucson-2022-na-oficjalnych-zdjeciach/

Jeśli chodzi o wiek pojazdów, to najczęściej kradziono auta z rocznika 2019 – aż 842 sztuki. Dalej  auta z 2018 roku (776 sztuk), 2017r. (735 sztuk), 2016r. (561 sztuk) oraz 2020 (509 sztuk). Zmieniło się więc to, że złodzieje celują głównie w prawie nowe samochody. Mają ku temu odpowiednie narzędzia elektroniczne, które znacznie ułatwiają całą sprawę.

Kradzież samochodu i Apple AirTag – jak działa kieszonkowy lokalizator Apple?

Apple AirTag, wyprodukowany przez znanego giganta technologicznego oraz konkurencyjny Samsung SmartTag, to niewielkie lokalizatory do utyku prywatnego. Urządzenia te przypina się do plecaka, walizki lub nawet do portfela – ma to pozwolić na szybkie zlokalizowanie zguby w sytuacji awaryjnej.

Apple AirTag nie działa co prawda w oparciu o technologię GPS, a lokalizowanie odbywa się poprzez Bluetooth. Ten szczegół techniczny jednak w żadnym wypadku nie dyskredytuje urządzenia, które działa bardzo dobrze i kosztuje również niewiele.  Sygnał z AirTag może być wykryty przez wszelkie inne urządzenia Apple. Odpowiednie skonfigurowanie urządzenia pozwoli nawet na udostępnienie znalazcy rzeczy z przypiętym AirTagiem pewnych danych kontaktowych, co ułatwi oddanie jej prawowitemu właścicielowi.

Kradzież samochodu i Apple AirTag – w jaki sposób przestępcy wykorzystują urządzenie?

Breloczek lokalizacyjny od Apple z całą pewnością nie powstał, aby ułatwić życie złodziejom samochodów, jednak przestępcy bardzo szybko docenili zalety urządzenia. Jako pierwsze na trop takiego wykorzystania Apple AirTag wpadli kanadyjscy policjanci z regionu York. Jest to stosunkowo nowa metoda, bowiem do tej pory zarejestrowano maksymalnie kilkanaście przypadków kradzieży z użyciem lokalizatora Apple.

W jaki sposób działają przestępcy? Schemat jest bardzo prosty. Złodzieje umieszczają lokalizator w niewidocznym miejscu samochodu, który zamierzają ukraść, a następnie śledzą właściciela. Pozwala to na ustalenie miejsca zamieszkania ofiary, ale również na określenie jej zwyczajów. Daje to złodziejom niezbędną wiedzę, aby precyzyjnie przygotować całą operację kradzieży auta. Pamiętajmy, że AirTag jest niewielkich rozmiarów i raczej nie rzuca się w oczy – przestępcy umieszczają go m.in. za tablicą rejestracyjną, przy korku do wlewu paliwa lub na haku holowniczym.

Kradzież samochodu i Apple AirTag
Kradzież samochodu i Apple AirTag. Źródło: https://www.news18.com/news/tech/thieves-are-now-using-apple-airtags-to-steal-luxury-cars-4523819.html

Oczywiście, taka metoda kradzieży nie powstała przez to, że Apple wprowadziło na rynek swój lokalizator. Złodzieje mogliby użyć chociażby smartfona z funkcją namierzania.  Lokalizatory typu AirTag są jednak relatywnie tanie, ale zdecydowanie droższe od najtańszych lokalizatorów innych marek. Mimo tego fakt istnienia całkiem sprawnego ekosystemu, z jednoczesnym wysokim wskaźnikiem ochrony prywatności użytkowników Apple, może determinować, że tego rodzaju urządzenia będą chętniej wykorzystywane w kradzieżach, niż alternatywne.

Kradzież samochodu i Apple AirTag – jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Kradzieże samochodów spod domu zdarzają się bardzo często. Złodzieje, niezależnie czy mają do dyspozycji AirTag czy nie, obserwują właściciela pojazdu, aby ustalić najbardziej dogodny moment kradzieży. Dzieje się to przede wszystkim w godzinach nocnych, kiedy to wszyscy domownicy pogrążeni są we śnie.

Oczywiście, sam Apple AirTag nie jest w stanie uruchomić samochodu. Służy on bowiem tylko i wyłącznie do lokalizacji, a przy samej kradzieży złodzieje posługują się innymi urządzeniami, takimi jak np. „gameboy” lub „walizka”.

Kradzież samochodu i Apple AirTag - walizka do kradzieży samochodów
Kradzież samochodu i Apple AirTag – tak wygląda walizka do kradzieży aut. Źródło: http://pragapn.policja.waw.pl/r6/aktualnosci/104163,Grupa-Skorpion-znowu-w-akcji.html

Jeśli w samochodzie będzie zainstalowane dodatkowe zabezpieczenie antykradzieżowe, które uniemożliwi skorzystanie z wyżej wymienionych urządzeń, to operacja złodziei zakończy się fiaskiem. Nawet wtedy, gdy posługują się oni lokalizatorami od Apple.

Funkcje CanLock - kradzieże samochodów 2023
Funkcje cyfrowego zabezpieczenia antykradzieżowego CanLock

Jednym z najlepszych zabezpieczeń antykradzieżowych na rynku jest w pełni cyfrowa blokada CanLock, która działa w oparciu o magistralę CAN. System ten wybiórczo blokuje sygnały biegnące magistralą CAN do rozrusznika, układu zapłonowego lub skrzyni biegów – bez uzyskania odpowiedniej autoryzacji (kod PIN, brelok Bluetooth, dedykowana aplikacja mobilna), osoba próbująca odjechać samochodem (potencjalny złodziej) nie będzie w stanie tego zrobić.

Kradzież samochodu i Apple AirTag – tak działa nowoczesna blokada antykradzieżowa CanLock

CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto

Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc

Jak zabezpieczyć samochód w 2023 – dowiedz się więcej:

Play Video

CanLock w
TVN TURBO

CanLock w
TVN UWAGA!

Dołącz do wielu
zadowolonych klientow

5/5
5/5
Lukas Garwolski
Lukas Garwolski
Czytaj więcej
Polecam z czystym sumieniem. Mialem stycznosc z wieloma systemami zabezpieczen pojazdow. Ten jest jednym z najlepszych jakie mialem okazje przetestowac.
Paweł Nowacki
Paweł Nowacki
Czytaj więcej
Pełen profesjonalizm. Pracownik z tej firmy wszystko wytłumaczył, doradził, podpowiedział, a to bardzo cenie. Pozdrawiam
KANCELARIA ADWOKACKA Anna Jamroziak - Bereza
KANCELARIA ADWOKACKA Anna Jamroziak - Bereza
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii – dodał tylko swoją ocenę.
Dominik Walkowicz
Dominik Walkowicz
Czytaj więcej
Skutecznie, sprawnie, profesjonalnie. POLECAM
Mariusz Muth
Mariusz Muth
Czytaj więcej
Fachowo, szybko i bezpiecznie. Polecam w 100%. Cena do jakości 10/10
Jakub
Jakub
Czytaj więcej
Polecam! Ekspresowy montaż i świetny kontakt. Wybralem opcje z kombinacją przycisków by ograniczyć ilość rzeczy w kieszeni. Pan Piotr bardzo dobrze doradził. Dziękuje :)
Michał Leśniewski
Michał Leśniewski
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii – dodał tylko swoją ocenę.
Janek Gałdecki
Janek Gałdecki
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii – dodał tylko swoją ocenę.
Karol Baran
Karol Baran
Czytaj więcej
Wszystko przebiegło bezproblemowo i sprawnie począwszy od kontaktu aż do finalnego montażu. Polecam
Kamil Miłek
Kamil Miłek
Czytaj więcej
Profesjonalizm, krótki czas oczekiwania, świetny kontakt z klientem. Polecam
Krzysztof Kliber
Krzysztof Kliber
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii - dodał tylko swoją ocenę.
O. L.
O. L.
Czytaj więcej
Polecam, sprawna, fachowa obsługa, Panowie wszystko wytłumaczyli, a ja piłam kawę 😉😁
Witek Mich
Witek Mich
Czytaj więcej
Bardzo profesjonalne podejście do klienta, samo zabezpieczenie sprawuje się jak należy. Szczerze polecam.
Poprzedni
Następny

Szukasz skutecznego Zabezpieczenia samochodowego?

Zobacz jak działa nasze zabezpieczenie

Play Video

Skutecznie zabezpieczymy Twój samochód

Potwierdzenie spełnienia skuteczności i bezawaryjności Zabezpieczenia CanLock

Sprawdź jak działa nasz system

Play Video

Zadbaj o bezpieczeństwo Swojego samochodu

Wypełnij ten formularz, a my sprawdzimy czy obsługujemy Twoje auto.

Odezwiemy się do Ciebie!

Zadbaj o bezpieczeństwo Swojego samochodu

Wypełnij ten formularz, a my sprawdzimy czy obsługujemy Twoje auto.

Odezwiemy się do Ciebie!

Twój telefon będzie użyty tylko w celu rozmowy na temat zabezpieczenia samochodu.