Specjaliści od zabezpieczeń antykradzieżowych ostrzegają, że złodzieje mają nową metodę na śledzenie potencjalnych ofiar. Co ciekawe, robią to za pomocą urządzenia, które w zamyśle miało służyć do czegoś kompletnie innego. Używany przez nich sprzęt jest małych rozmiarów, więc można go umieścić wszędzie. Jego specyfikacja techniczna sprawia natomiast, że stanowi on bardzo dobrą alternatywę dla dużo droższych, profesjonalnych urządzeń. Kradzież samochodu i Apple AirTag – jak to robią złodzieje?
Kradzież samochodu i Apple AirTag – kradzieże w 2022
Jak podaje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, w 2022 roku mieliśmy do czynienia ze spadkiem liczby skradzionych pojazdów. W stosunku do 2021 – o 13,3 procenta. Jak zawsze przy tego typu zestawieniach zaznaczamy, że liczba ta może nieco różnić się od policyjnych statystyk. Tam bowiem mówi się o liczbie rozpoczętych dochodzeń. A część z nich przecież to zwykłe pomyłki lub próby sfingowania kradzieży.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
W 2022 r. z powodu kradzieży wyrejestrowano w Polsce 6157 samochodów osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 6 ton. Łupem przestępców padają przede wszystkim samochody produkcji niemieckiej, koreańskiej i japońskiej. Czołówkę najchętniej kradzionych modeli stanowią: Hyundai Tucson, Fiat Ducato, Toyota Corolla, Toyota RAV4 i Audi A4.
Lista TOP5 modeli, które najczęściej padają łupem złodziei może nieco różnić się w zależności od województwa. Na Mazowszu np. numerem jeden była Toyota Corolla, tuż za nią model z tej samej stajni – RAV4. W województwie łódzkim najczęściej kradziono Hyundaia Tucsona, a żaden z modeli Toyoty nie pojawił się nawet w pierwszej piątce. Z kolei w województwie dolnośląskim najczęściej kradzionym autem był Jeep Grand Cherokee, który – poza Wielkopolską – nie pojawił się w pierwszej piątce najczęściej kradzionych aut w żadnym województwie.
Jeśli chodzi o wiek pojazdów, to najczęściej kradziono auta z rocznika 2019 – aż 842 sztuki. Dalej auta z 2018 roku (776 sztuk), 2017r. (735 sztuk), 2016r. (561 sztuk) oraz 2020 (509 sztuk). Zmieniło się więc to, że złodzieje celują głównie w prawie nowe samochody. Mają ku temu odpowiednie narzędzia elektroniczne, które znacznie ułatwiają całą sprawę.
Kradzież samochodu i Apple AirTag – jak działa kieszonkowy lokalizator Apple?
Apple AirTag, wyprodukowany przez znanego giganta technologicznego oraz konkurencyjny Samsung SmartTag, to niewielkie lokalizatory do utyku prywatnego. Urządzenia te przypina się do plecaka, walizki lub nawet do portfela – ma to pozwolić na szybkie zlokalizowanie zguby w sytuacji awaryjnej.
Apple AirTag nie działa co prawda w oparciu o technologię GPS, a lokalizowanie odbywa się poprzez Bluetooth. Ten szczegół techniczny jednak w żadnym wypadku nie dyskredytuje urządzenia, które działa bardzo dobrze i kosztuje również niewiele. Sygnał z AirTag może być wykryty przez wszelkie inne urządzenia Apple. Odpowiednie skonfigurowanie urządzenia pozwoli nawet na udostępnienie znalazcy rzeczy z przypiętym AirTagiem pewnych danych kontaktowych, co ułatwi oddanie jej prawowitemu właścicielowi.
Kradzież samochodu i Apple AirTag – w jaki sposób przestępcy wykorzystują urządzenie?
Breloczek lokalizacyjny od Apple z całą pewnością nie powstał, aby ułatwić życie złodziejom samochodów, jednak przestępcy bardzo szybko docenili zalety urządzenia. Jako pierwsze na trop takiego wykorzystania Apple AirTag wpadli kanadyjscy policjanci z regionu York. Jest to stosunkowo nowa metoda, bowiem do tej pory zarejestrowano maksymalnie kilkanaście przypadków kradzieży z użyciem lokalizatora Apple.
W jaki sposób działają przestępcy? Schemat jest bardzo prosty. Złodzieje umieszczają lokalizator w niewidocznym miejscu samochodu, który zamierzają ukraść, a następnie śledzą właściciela. Pozwala to na ustalenie miejsca zamieszkania ofiary, ale również na określenie jej zwyczajów. Daje to złodziejom niezbędną wiedzę, aby precyzyjnie przygotować całą operację kradzieży auta. Pamiętajmy, że AirTag jest niewielkich rozmiarów i raczej nie rzuca się w oczy – przestępcy umieszczają go m.in. za tablicą rejestracyjną, przy korku do wlewu paliwa lub na haku holowniczym.
Oczywiście, taka metoda kradzieży nie powstała przez to, że Apple wprowadziło na rynek swój lokalizator. Złodzieje mogliby użyć chociażby smartfona z funkcją namierzania. Lokalizatory typu AirTag są jednak relatywnie tanie, ale zdecydowanie droższe od najtańszych lokalizatorów innych marek. Mimo tego fakt istnienia całkiem sprawnego ekosystemu, z jednoczesnym wysokim wskaźnikiem ochrony prywatności użytkowników Apple, może determinować, że tego rodzaju urządzenia będą chętniej wykorzystywane w kradzieżach, niż alternatywne.
Kradzież samochodu i Apple AirTag – jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?
Kradzieże samochodów spod domu zdarzają się bardzo często. Złodzieje, niezależnie czy mają do dyspozycji AirTag czy nie, obserwują właściciela pojazdu, aby ustalić najbardziej dogodny moment kradzieży. Dzieje się to przede wszystkim w godzinach nocnych, kiedy to wszyscy domownicy pogrążeni są we śnie.
Oczywiście, sam Apple AirTag nie jest w stanie uruchomić samochodu. Służy on bowiem tylko i wyłącznie do lokalizacji, a przy samej kradzieży złodzieje posługują się innymi urządzeniami, takimi jak np. „gameboy” lub „walizka”.
Jeśli w samochodzie będzie zainstalowane dodatkowe zabezpieczenie antykradzieżowe, które uniemożliwi skorzystanie z wyżej wymienionych urządzeń, to operacja złodziei zakończy się fiaskiem. Nawet wtedy, gdy posługują się oni lokalizatorami od Apple.
Jednym z najlepszych zabezpieczeń antykradzieżowych na rynku jest w pełni cyfrowa blokada CanLock, która działa w oparciu o magistralę CAN. System ten wybiórczo blokuje sygnały biegnące magistralą CAN do rozrusznika, układu zapłonowego lub skrzyni biegów – bez uzyskania odpowiedniej autoryzacji (kod PIN, brelok Bluetooth, dedykowana aplikacja mobilna), osoba próbująca odjechać samochodem (potencjalny złodziej) nie będzie w stanie tego zrobić.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Jak zabezpieczyć samochód w 2023 – dowiedz się więcej:
- CanLock ochronił właściciela przed stratą pojazdu! Przeczytaj.
- Keyless Protector vs CanLock – co lepiej chroni przed kradzieżą?
- Do czego może prowadzić nieumiejętny montaż zabezpieczenia antykradzieżowego?
- Zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock – wersje urządzenia
- Kradzież „na walizkę” – co to takiego?
- Metoda „na lawetę” – na czym polega?
- Kradzież „na gameboya” – co warto wiedzieć?
- TOP5 – najlepsze zabezpieczenia antykradzieżowe
- Immobilizer CAN – jak działa?
- Keyless Protector vs CanLock – co lepiej chroni przed kradzieżą?
- Autoalarmy z GPS – porównanie