„Gameboy” vs „walizka” – jak łatwiej ukraść auto w 2022? Porównanie

W 2021 roku, liczba wyrejestrowanych z powodu kradzieży samochodów nieznacznie wzrosła w stosunku do lat poprzednich. Złodzieje aut obudzili się z covidowego marazmu i znów zagrażają bezpieczeństwu pojazdów. Przestępcy posługują się przede wszystkim metodami kradzieży „na walizkę” i „na gameboya”. Która metoda jest bardziej niebezpieczna? Czy dodatkowe zabezpieczenie antykradzieżowe może skutecznie ochronić samochód?

„Walizka” vs „Gameboy” – minusy systemu keyless

System keyless ma bogatą historię, która według wielu źródeł rozpoczęła się w Związku Radzieckim. Niektórzy tamtejsi kierowcy nieco przerabiali fabryczną instalację, podmieniając przycisk zapłonu na taki, który uruchamiał silnik. Mimo, że do otwarcia drzwi kluczyka trzeba było już użyć, to jednak sama idea narodziła się dużo wcześniej, niż nam się wydaje.

CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto

Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc

Obecne systemy keyless nie wymagają nawet wyjmowania kluczyka z kieszeni – jeśli mamy go przy sobie, bez problemu możemy otworzyć drzwi lub uruchomić silnik. System działa na zasadzie fal radiowych. W momencie pociągnięcia za klamkę, centralka w samochodzie wysyła sygnał w poszukiwaniu oryginalnego pilota. Jeśli spotka się z pozytywną odpowiedzią, to zamek centralny zostaje rozbrojony i można dostać się do wnętrza auta.

Zobacz też: Nieudana kradzież auta marki Land Rover

System keyless ma celowe ograniczenia zasięgu – kluczyk musi znajdować się w pobliżu auta. W przeciwnym wypadku, pojazd mógłby uruchomić każdy przechodzień, podczas gdy właściciel samochodu np. robiłby zakupy w sklepie. Tu pojawia się pytanie: co stanie się, jeśli komunikacja między autem a kluczykiem zostałaby w jakiś sposób wzmocniona tak, aby sygnał mógł być przesyłany na większą odległość? Tu dochodzimy do istoty działania nowoczesnych metod kradzieży aut.

„Walizka” vs „Gameboy” – kradzież przy użyciu walizki

Nazwa jest tutaj nieprzypadkowa, bowiem metoda „na walizkę” wykorzystuje niewielkie urządzenie elektroniczne, które może zostać dla niepoznaki umieszczone właśnie w walizce, plecaku, podręcznej torbie etc.

Do przeprowadzenia skutecznej kradzieży potrzeba dwóch „walizek” i dwóch złodziei. Pierwszy z nich czeka przy upatrzonym wcześniej samochodzie, drugi natomiast – podąża za właścicielem pojazdu, siada obok niego w knajpie lub stoi za nim w kolejce, w sklepie.

Kradzież Mercedesa AMG metodą „na walizkę”

Zdarzają się również przypadki kradzieży „na walizkę” aut zaparkowanych pod domem – właściciele pojazdów często umieszczają bowiem kluczyki do aut na parapetach, przy drzwiach wejściowych etc.

Zadaniem złodzieja, który stoi przy samochodzie, jest wywołanie żądania zwolnienia zamka centralnego  – można to zrobić np. pociągając za klamkę. Sygnał ten przechwytywany jest przez „walizkę”, następnie wzmacniany i przesyłany do drugiego urządzenia, które znajduje się w pobliżu kluczyka.

Walizka do kradzieży aut
Tak wygląda walizka do kradzieży aut. Źródło: https://s-trojmiasto.pl/zdj/c/n/9/2584/900×0/2584096-Urzadzenia-sluzace-do-kradziezy-metoda-na-walizke-zarekwirowane-przez-gdanskich-policjantow-Jedno-z-nich-bylo-ukryte-w-obudowie-konsoli-do-gier-Drugie-w-obudowie-dekodera.jpg

Fabryczny pilot odpowiada na żądanie samochodu zaszyfrowanym sygnałem, który zostaje wzmocniony wraca tą samą drogą do przestępcy stojącego przy samochodzie. Auto reaguje dokładnie tak, jakby drzwi próbował otworzyć właściciel pojazdu, stojący obok.

„Walizka” vs „Gameboy” – kradzież przy użyciu gameboya

Oprócz wspomnianej wcześniej walizki, polscy złodzieje samochodów korzystają równie często z innego, sprytnego urządzenia.  Kradzież z jego użyciem nazwana została przez specjalistów od zabezpieczeń antykradzieżowych metodą „na gameboya”. Sposób ten bazuje na systemie dostępu bezkluczykowego. Polega to na tym, że samochód komunikuje się drogą radiową ze zdalnym pilotem, przez co nie ma potrzeby chociażby wkładania kluczyka do stacyjki w celu uruchomienia silnika.

Walizka vs Gameboy – na czym polega kradzież „na gameboya”?

O ile w przypadku kradzieży „na walizkę” złodzieje muszą mieć dostęp do fabrycznego kluczyka, o tyle w przypadku użycia „gameboya” nie ma już takiej potrzeby. Urządzenie to potrafi wygenerować sygnał zwrotny doskonale pasujący do zapytania wysyłanego przez samochód, powstającego w momencie szarpnięcia za klamkę (auto sprawdza w ten sposób, czy właściciel wraz z kluczykiem jest w pobliżu).

Gameboy”, wykorzystując luki w fabrycznych zabezpieczeniach antykradzieżowych wielu marek, takich jak np. Hyundai, Mitsubishi czy KIA, podszywa się pod oryginalny kluczyk, dzięki czemu złodzieje mogą bez problemu odjechać samochodem, nie wzbudzając niczyich podejrzeń.

Walizka vs Gameboy - sprzęto do kradzieży na gameboya
Urządzenie do kradzieży do złudzenia przypomina popularną niegdyś konsolę. Źródło: https://auto.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/8360524,kradziez-na-game-boya-walizka-zlodzieje-samochodow-jak-zabezpieczyc-auto-wideo.html

A skąd nazwa całego procederu? Urządzenie do kradzieży aut tą metodą produkowane jest przez bułgarską firmę SOS Autokeys, która – oficjalnie – zajmuje się tworzeniem zaawansowanych technologicznie narzędzi dla ślusarzy. Abstrahując od tego, czy Bułgarzy są miłośnikami gier retro, czy raczej chcieli pozwolić uniknąć złodziejom podejrzliwych spojrzeń przechodniów, upodobnili urządzenie do konsoli produkowanej niegdyś przez Nintendo. Oryginalny Gameboy był jednak sporo tańszy – ten, który służy do kradzieży aut, kosztuje około 20 tysięcy funtów.

„Walizka” vs „Gameboy” – podsumowanie

Nie można jednoznacznie stwierdzić, który z wyżej wymienionych sposobów kradzieży jest bardziej skuteczny. Rzeczywistość jest bowiem brutalna – obie metody odpowiadają w Polsce za większość kradzieży samochodów i obie są bardzo efektywne. Producenci samochodów nie znaleźli jeszcze skutecznych metod ochrony, które byłyby instalowane w samochodach fabrycznie. Czy to oznacza, że przed kradzieżą „na walizkę” i „na gameboya” nie da się ochronić? Absolutnie nie.

Gameboy vs Walizka - zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock
Walizka vs Gameboy – blokada antykradzieżowa CanLock od Zabezpiecz-Auto.pl

Rozwiązaniem problemu jest instalacja w samochodzie dodatkowego zabezpieczenia antykradzieżowego CanLock. Urządzenie przeznaczone jest do samochodów wyposażonych w magistralę CAN.

Walizka vs Gameboy - CanLock funkcje
Walizka vs Gameboy – funkcje zabezpieczenia antykradzieżowego CanLock

CanLock potrafi blokować polecenia kierowcy przesyłane do kluczowych podzespołów auta, takich jak rozrusznik czy skrzynia biegów. Bez dokonania autoryzacji (kod PIN, brelok Bluetooth lub aplikacja mobilna) nie można odjechać samochodem. CanLock od Zabezpiecz-Auto.pl odporny jest również na szeroko stosowane przez złodziei, zagłuszarki sygnału GPS/GSM.

CanLock PRO – najlepsza wersja zabezpieczenia antykradzieżowego CanLock

CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto

Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc

Dowiedz się więcej:

Play Video

CanLock w
TVN TURBO

CanLock w
TVN UWAGA!

Dołącz do wielu
zadowolonych klientow

5/5
5/5
Lukas Garwolski
Lukas Garwolski
Czytaj więcej
Polecam z czystym sumieniem. Mialem stycznosc z wieloma systemami zabezpieczen pojazdow. Ten jest jednym z najlepszych jakie mialem okazje przetestowac.
Paweł Nowacki
Paweł Nowacki
Czytaj więcej
Pełen profesjonalizm. Pracownik z tej firmy wszystko wytłumaczył, doradził, podpowiedział, a to bardzo cenie. Pozdrawiam
KANCELARIA ADWOKACKA Anna Jamroziak - Bereza
KANCELARIA ADWOKACKA Anna Jamroziak - Bereza
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii – dodał tylko swoją ocenę.
Dominik Walkowicz
Dominik Walkowicz
Czytaj więcej
Skutecznie, sprawnie, profesjonalnie. POLECAM
Mariusz Muth
Mariusz Muth
Czytaj więcej
Fachowo, szybko i bezpiecznie. Polecam w 100%. Cena do jakości 10/10
Jakub
Jakub
Czytaj więcej
Polecam! Ekspresowy montaż i świetny kontakt. Wybralem opcje z kombinacją przycisków by ograniczyć ilość rzeczy w kieszeni. Pan Piotr bardzo dobrze doradził. Dziękuje :)
Michał Leśniewski
Michał Leśniewski
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii – dodał tylko swoją ocenę.
Janek Gałdecki
Janek Gałdecki
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii – dodał tylko swoją ocenę.
Karol Baran
Karol Baran
Czytaj więcej
Wszystko przebiegło bezproblemowo i sprawnie począwszy od kontaktu aż do finalnego montażu. Polecam
Kamil Miłek
Kamil Miłek
Czytaj więcej
Profesjonalizm, krótki czas oczekiwania, świetny kontakt z klientem. Polecam
Krzysztof Kliber
Krzysztof Kliber
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii - dodał tylko swoją ocenę.
O. L.
O. L.
Czytaj więcej
Polecam, sprawna, fachowa obsługa, Panowie wszystko wytłumaczyli, a ja piłam kawę 😉😁
Witek Mich
Witek Mich
Czytaj więcej
Bardzo profesjonalne podejście do klienta, samo zabezpieczenie sprawuje się jak należy. Szczerze polecam.
Poprzedni
Następny

Szukasz skutecznego Zabezpieczenia samochodowego?

Zobacz jak działa nasze zabezpieczenie

Play Video

Skutecznie zabezpieczymy Twój samochód

Potwierdzenie spełnienia skuteczności i bezawaryjności Zabezpieczenia CanLock

Sprawdź jak działa nasz system

Play Video

Zadbaj o bezpieczeństwo Swojego samochodu

Wypełnij ten formularz, a my sprawdzimy czy obsługujemy Twoje auto.

Odezwiemy się do Ciebie!

Zadbaj o bezpieczeństwo Swojego samochodu

Wypełnij ten formularz, a my sprawdzimy czy obsługujemy Twoje auto.

Odezwiemy się do Ciebie!

Twój telefon będzie użyty tylko w celu rozmowy na temat zabezpieczenia samochodu.