Kradzieże części samochodowych w naszym kraju to zjawisko na ogromną skalę. Likwidacja dwóch magazynów, przejęcie kilkudziesięciu tysięcy podzespołów o łącznej wartości ok. 40 milionów złotych i zatrzymanie pięciu osób – to efekt kilkumiesięcznej pracy funkcjonariuszy CBŚP i CBZC, pod nadzorem Prokuratury Krajowej w Poznaniu.
Kradzieże części samochodowych – działalność grupy przestępczej
Miejscem akcji policjantów był powiat zielonogórski w województwie lubuskim. To właśnie tam policjanci z Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji w Gorzowie Wlkp., wspierani przez funkcjonariuszy z CBŚP w Poznaniu i Opolu oraz policjantów z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, rozbili dużą, zorganizowaną grupą przestępczą, zajmującą się paserstwem nowych części samochodowych w dużych ilościach.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Według informacji zdobytych podczas pracy operacyjnej, grupa przestępcza działała na obszarze kilku państw od co najmniej 2020 roku. Z ustaleń śledczych wynika również, że znaczne ilości nowych części samochodowych pochodziły z kradzieży w Niemczech, na Węgrzech i Słowacji. Następnie, przedmioty te trafiały do magazynów zlokalizowanych w województwie lubuskim, gdzie prawdopodobnie oczekiwały na hurtowych odbiorców.
Kradzieże części samochodowych – modelowa akcja funkcjonariuszy
Pierwszym etapem działań stróżów prawa było zatrzymanie wcześnie rano pięciu osób podejrzanych o udział w przestępczym procederze. Następnie policjanci CBŚP przenieśli się do hal magazynowych, gdzie przechowywano ogromne ilości skradzionych części samochodowych. W operacji uczestniczyli również eksperci z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Gorzowie Wlkp., co umożliwiło – już na wstępnym etapie – zidentyfikowanie poszczególnych podzespołów.
Zobacz też: Najczęściej kradzione samochody w Europie!
Warto zaznaczyć, że sprawne przeprowadzenie akcji utrudniała trudna pogoda. Funkcjonariuszom doskwierała przede wszystkim niska temperatura i wiatr, z którym musieli oni mierzyć się podczas pracy na zewnątrz lub w nieogrzewanych halach. Warto podkreślić, że działania na miejscu przy dokumentowaniu skradzionych części, trwały aż dwa tygodnie i zaangażowały ponad 50 policjantów.
Po przeprowadzeniu oględzin zabezpieczono kilkadziesiąt tysięcy nowych części i podzespołów różnych pojazdów, takich jak BMW, Mercedes, Audi, Porsche czy Volkswagen, o wstępnie oszacowanej wartości około 40 mln zł. W wyniku akcji zatrzymano również 5 osób w wieku od 28 do 74 lat. Na podstawie zebranego materiału dowodowego postawiono im zarzuty, m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, paserstwa i prania pieniędzy pochodzących z przestępstw. Śledczy jednak zapewniają, że to nie koniec.
Kradzieże części samochodowych – metody kradzieży samochodów
W naszej części Europy wciąż bardzo popularna jest kradzież metodą „na walizkę”. Nazwa tej techniki nie jest przypadkowa, ponieważ metoda „na walizkę” polega na wykorzystaniu małego urządzenia elektronicznego, które może być umieszczone w walizce, plecaku lub podręcznej torbie. Wszystko po to, aby nie wzbudzać podejrzeń. Aby przeprowadzić skuteczną operację, potrzebne są dwa urządzenia tego typu i dwóch złodziei. Pierwszy z nich czeka przy wcześniej wytypowanym samochodzie, podczas gdy drugi podąża za właścicielem pojazdu, siada obok niego w restauracji lub stoi za nim w kolejce w sklepie. Chodzi o to, aby oryginalny pilot znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie „walizki”.
Zobacz też: Syrena samochodowa CANLOCK. Unikalna funkcja tylko u Nas!
Zdarzają się również przypadki kradzieży „na walizkę” samochodów zaparkowanych pod domem. Właściciele aut lubią zostawiać kluczyki na parapetach lub w pobliżu drzwi wejściowych. Zadaniem złodzieja stojącego przy samochodzie jest wywołanie sygnału zwolnienia zamka centralnego. Można to zrobić np. pociągając za klamkę. Sygnał ten jest przechwytywany przez „walizkę”, wzmacniany i przesyłany do drugiego urządzenia, które znajduje się w pobliżu kluczyka.
Fabryczny pilot reaguje na żądanie samochodu zaszyfrowanym sygnałem, który również zostaje wzmocniony i wraca tą samą drogą do przestępcy przy samochodzie. Samochód reaguje dokładnie tak, jakby drzwi próbował otworzyć właściciel pojazdu stojący obok z kluczykiem w kieszeni.
Kradzieże części samochodowych – jak zabezpieczyć auto w 2024 roku?
Jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie, a przede wszystkim – najbardziej skutecznych blokad antykradzieżowych na rynku, jest nowy CANLOCK PRO. Urządzenie to jest odporne na kradzież metodą „na walizkę”, „na gameboya” oraz „CAN injection”. Poza tym, CANLOCK PRO wyposażony jest również w czujnik przechyłu i położenia 3D, co utrudnia złodziejom kradzież metodą „na lawetę”, kradzież katalizatora oraz kradzież felg. W razie wykrycia zmiany położenia auta, system bezpieczeństwa uruchomi głośną syrenę lub fabryczny klakson, a także ostrzeże właściciela samochodu powiadomieniem w aplikacji mobilnej.
CANLOCK PRO posiada również moduł GPS, dzięki czemu możliwe jest śledzenie położenia pojazdu w aplikacji mobilnej lub poprzez SMS. Urządzenie umożliwia również zdalne zablokowanie ponownego rozruchu silnika auta.
Zabezpieczenie antykradzieżowe CANLOCK PRO posiada również unikalną funkcję ANTY-JAMMING, dzięki czemu uniemożliwia kradzież z wykorzystaniem zagłuszarki GPS/GSM. W przypadku użycia zagłuszaczy GPS, urządzenie uruchomi głośny ALARM dźwiękowy.
Jako jedyni na rynku mamy możliwość uruchomienia alarmu z fabrycznego klaksonu (funkcja dla wybranych modeli).
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Dowiedz się więcej:
- Jak CanLock ochronił właściciela przed stratą pojazdu? Przeczytaj.
- Do czego może prowadzić nieumiejętny montaż zabezpieczenia antykradzieżowego?
- Kultowa Nokia i kradzież samochodu – złodzieje znów to zrobili!
- Kradzież samochodu w dwie minuty – złodzieje używają czegoś, co wygląda jak głośnik JBL!
- Jak łatwa jest kradzież Alfa Romeo? Nowa metoda prosto z Włoch!
- Kradzież samochodu na myjni – jak się zabezpieczyć?
- Kradzież samochodu i Apple AirTag – nowa metoda lokalizowania łupów
- Kradzież samochodu w leasingu – co należy robić?
- Kradzież metodą laparoskopową – nowa technika złodziei samochodów!
- Nowa metoda kradzieży – Kia, Hyundai, Genesis i Mitsubishi poważnie zagrożone!
- Wygłuszenie samochodu – wszystko, co musisz wiedzieć!