Samochody Volvo cieszą się w naszym kraju niesłabnącą popularnością, a jednym z najchętniej wybieranych modeli jest Volvo XC60. Szwedzki producent samochodów od wielu lat udowadnia, że pod względem bezpieczeństwa zmotoryzowanych jest pionierem w skali całego świata. Pasywne i aktywne systemy, za którymi stoi właśnie Volvo, są dzisiaj kopiowane przez innych producentów z całego świata. Co jednak z kwestią zabezpieczeń antykradzieżowych? Czy fabryczne zabezpieczenie antykradzieżowe do Volvo skutecznie chronią te auta przed złodziejami?
Zabezpieczenie antykradzieżowe do Volvo – system Volvo on Call
Nowsze modele samochodów Volvo wyposażone są w system zdalnego sterowania niektórymi funkcjami auta za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej. System Volvo on Call ma w założeniu poprawić komfort użytkowania samochodu oraz zwiększać bezpieczeństwo auta. Co ciekawe, łączność pomiędzy samochodem a smartfonem zapewnia nie – jak ma to miejsce w większości przypadków – standard Bluetooth, a zwykłe łącze internetowe.
Masz Volvo? Zadzwoń pod numer: 732 080 889 lub kliknij na przycisk poniżej:
Szwedzcy inżynierowie postawili sobie za cel możliwość sterowania samochodem będąc nawet tysiące kilometrów od domu, a technologia Bluetooth poddaje się zazwyczaj już powyżej 100 metrów. Do kwestii cyberbezpieczeństwa jeszcze wrócimy, natomiast teraz warto dokładniej przyjrzeć się funkcjonalnościom systemu Volvo on Call.
Bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów
Jak wspomnieliśmy na wstępie, Volvo już od kilkudziesięciu lat przeciera szlaki innym producentom samochodów w dziedzinie bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Warto wspomnieć tutaj, że używane do dzisiaj, trzypunktowe pasy bezpieczeństwa, po raz pierwszy zostały użyte właśnie w samochodach marki Volvo.
Nie inaczej jest w przypadku aplikacji Volvo on Call – nad pasażerami czuwają dwie, główne funkcjonalności systemu: przycisk SOS i funkcja automatycznego wzywania pomocy w razie wypadku. Nawet jeśli kierowca jest przytomny, to bardzo często szok powypadkowy nie pozwala szybko działać – system Volvo on Call „widzi” pozycję samochodu i może powiadomić służby ratunkowe samodzielnie.
Zabezpieczenie Volvo przed kradzieżą
Wbudowany moduł geolokalizacji znajduje zastosowanie nie tylko w razie wypadku, ale doskonale sprawdzi się również jako zabezpieczenie antykradzieżowe. Jak informuje Volvo odnośnie funkcji Stolen Vehicle Tracking (SVT):
„W przypadku wykrycia kradzieży lub innego nieupoważnionego użycia samochodu, właściciel samochodu wraz z policją i centralą Volvo On Call mogą uzgodnić śledzenie pojazdu. Centrala Volvo On Call wysyła wtedy do samochodu komunikat w celu ustalenia jego pozycji. Następnie można skontaktować się z policją lub innym organem”.
Aplikacja Volvo on Call ma ponadto kilka przydatnych funkcji, które również nie są bez znaczenia, jeśli mówimy o zabezpieczeniu auta przed kradzieżą. Przede wszystkim, właściciel otrzymuje odpowiednie powiadomienie za każdym razem, gdy uruchomi się alarm. W takich wypadkach, aplikacja mobilna ma również funkcję szybkiego powiadomienia organów ścigania.
Zobacz też: Wadliwy montaż zabezpieczenia antykradzieżowego uszkodził auto marki Volvo.
Poza tym, Volvo on Call umożliwia również zdalną weryfikację stanu zamków lub zasunięcie szyb – w dzisiejszych czasach z pewnością nie jest to nowatorskie rozwiązanie, jednak na pewno bardzo przydatne, zwłaszcza w przypadku „zapominalskich” lub korzystania z auta w kilka osób.
Zabezpieczenie antykradzieżowe do Volvo – podsumowanie
Aplikacja Volvo on Call to bez wątpienia ciekawe rozwiązanie, szczególnie w kontekście ochrony kierowcy i pasażerów. Jeśli chodzi o zabezpieczenia antykradzieżowe do Volvo, to na rynku już wcześniej istniały podobne rozwiązania, oferujące zbliżone, a nawet bardziej zaawansowane funkcjonalności za podobną cenę. Jeśli już o finansach mówimy, to w przypadku większości modeli Volvo, za 3-letni abonament Volvo on Call zapłacimy od 4130 do 4680 złotych.
Zabezpieczenie antykradzieżowe do Volvo – wady fabrycznego systemu
O cyberprzestępczości w kontekście motoryzacji, w mediach głównego nurtu usłyszeliśmy około 6 lat temu – wtedy to dwóch hakerów, ekspertów ds. zabezpieczeń, przeprowadziło pewien eksperyment. Charlie Miller i Chris Valasek przejęli wówczas kontrolę nad oddalonym o blisko 30 kilometrów Jeepem Cherooke, który należał do jednego z nich.
O tym, jak bardzo niebezpieczna jest to sytuacja, przekonał się siedzący wówczas za kierownicą dziennikarz serwisu Wired. Hakerzy mogli bez problemu manipulować obrotami silnika, skrzynią biegów, klimatyzacją oraz wycieraczkami. Co ciekawe, błędy w oprogramowaniu samochodu pozwoliły hakerom również na przejęcie kontroli nad kierownicą, gdy samochód poruszał się na biegu wstecznym!
Motoryzacyjni giganci niezbyt dobrze radzą sobie jeszcze z tematem odpowiedniego zabezpieczania wrażliwych danych. Co i rusz można usłyszeć o wyciekach lub atakach hakerskich, takich jak ten z dosłownie sprzed kilku dni (grudzień 2021). Wtedy to właśnie Volvo oficjalnie potwierdziło, że padło ofiarą cyberataku, w którym doszło do wycieku wrażliwych danych badawczo-rozwojowych.
Przypomnijmy – aplikacja Volvo on Call nie wykorzystuje technologii Bluetooth, ale działa za pomocą łącza internetowego. Oznacza to, że wszystkie wrażliwe dane przechodzą przez serwery Volvo – ewentualne luki w zabezpieczeniach magazynów danych sprawią, że przechowywane tam informacje mogą posłużyć do przeprowadzenia setek lub tysięcy kradzieży.
Volvo, jak również inni producenci samochodów, próbują opracowywać rozwiązania, które pozwoliłyby uchronić produkowane przez nich auta przed nowoczesnymi metodami kradzieży. Jedną z nich jest sławna już metoda „na walizkę”, która zbiera swe żniwo nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Do dużej liczby przypadków tego typu kradzieży dochodzi na terenie Wielkiej Brytanii, dlatego koncern Volvo postanowił nawiązać współpracę z tamtejszym producentem zabezpieczeń antykradzieżowych – Vodafone Automotive.
Wynikiem tej współpracy jest urządzenie VTS S5, które ma za zadanie śledzić pozycję samochodu i – w razie potrzeby – powiadomić organy ścigania. Zabezpieczenie antykradzieżowe Vodafone ma stałe połączenie z Internetem i pozwala określić lokalizację z dokładnością do 10 metrów. Dodatkowo, VTS S5 wykrywa również obecność specjalnego breloczka, który właściciel samochodu powinien mieć przy sobie – w przypadku jego braku, system uruchomi alarm.
Niestety, wyspecjalizowani złodzieje samochodów dobrze wiedzą, że w nowoczesnych, wartościowych autach mogą znajdować się lokalizatory oparte na popularnych standardach wymiany danych. Na wyposażeniu każdego przestępcy jest więc urządzenie, zwane zagłuszarką GPS/GSM. Zasada działania takiego narzędzia jest niezwykle prosta: każda z anten urządzenia zwanego „jeżem” jest w stanie emitować sygnał o innej częstotliwości. W takim „bałaganie”, lokalizator GPS nie jest w stanie określić swojej pozycji i przesłać jej do właściciela samochodu.
Dodatkowo w kontekście czynnika ludzkiego, trzeba zwrócić szczególną uwagę na jakość montażu zabezpieczenia antykradzieżowego. Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach, autoalarm z GPS musi być wpięty bezpośrednio do wiązki elektrycznej samochodu. Co za tym idzie, nieprofesjonalny montaż może powodować awarię losowych komponentów w niemożliwych do przewidzenia momentach. A to już bardzo zagraża bezpieczeństwu kierowcy i pasażerów.
Zobacz też: Jakie są skutki wadliwego montażu zabezpieczenia antykradzieżowego?
Aby skutecznie zabezpieczyć samochód Volvo przed kradzieżą, należy więc wybrać inne rozwiązanie, odporne na zagłuszarkę GPS oraz metodę „na walizkę”.
Zabezpieczenie antykradzieżowe do Volvo – CanLock
Najlepszym rozwiązaniem jest montaż dodatkowej blokady antykradzieżowej do Volvo – CanLock. Urządzenie to przeznaczone jest do samochodów z magistralą CAN oraz dostępem bezkluczykowym „keyless”.
System ten wybiórczo blokuje sygnały biegnące magistralą CAN do rozrusznika, układu zapłonowego lub skrzyni biegów – bez uzyskania odpowiedniej autoryzacji (kod PIN, brelok Bluetooth, dedykowana aplikacja mobilna), osoba próbująca odjechać samochodem (potencjalny złodziej) nie będzie w stanie tego zrobić.
Poza tym, system CanLock PRO posiada również funkcję antyzagłuszeniową, w którą nie są wyposażone inne, tego typu urządzenia na rynku. Zabezpieczenie jest w stanie wykryć obecność zagłuszarki GSM/GPS i w odpowiednim momencie poinformować właściciela o próbie kradzieży samochodu, np. uruchamiając głośną syrenę.
Aplikacja mobilna, obsługująca zabezpieczenie antykradzieżowe do Volvo CanLock PRO posiada również szereg funkcji, które ułatwiają użytkownikom korzystanie z auta. W razie potrzeby, za pomocą smartfona można unieruchomić samochód. Aplikacja dostarcza również informacji na temat pozostawienia otwartych szyb w samochodzie, włączonych świateł na postoju, nieuzbrojonego centralnego zamka i wielu innych.
Poza wersją CanLock PRO, zabezpieczenie antykradzieżowe do Volvo CanLock dostępne jest jeszcze w wersjach: CanLock Standard, CanLock Comfort, CanLock Premium oraz CanLock Laweta.
Zabezpieczenie antykradzieżowe do Volvo – jakie modele obsługuje CanLock?
Producenci zabezpieczenia antykradzieżowego do Volvo CanLock zoptymalizowali urządzenie pod kątem działania w najpopularniejszych modelach szwedzkiego producenta, wyposażonych w magistralę CAN i dostęp bezkluczykowy „keyless”. Poniżej znajdziecie Państwo pełną listę modeli Volvo, z którymi współpracuje CanLock:
- Volvo S60 (od 2011),
- Volvo S80 (od 2012),
- Volvo S90 (od 2017),
- Volvo V60 (od 2011),
- Volvo V90 (od 2017),
- Volvo XC40 (od 2019),
- Volvo XC60 (od 2010),
- Volvo XC70 (od 2013),
- Volvo XC90 (od 2016).
Masz Volvo? Zadzwoń pod numer: 732 080 889 lub kliknij na przycisk poniżej:
Dowiedz się więcej:
- Jak CanLock ochronił właściciela przed stratą pojazdu? Przeczytaj.
- Keyless Protector vs CanLock – co lepiej chroni przed kradzieżą?
- Do czego może prowadzić nieumiejętny montaż zabezpieczenia antykradzieżowego?
- Zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock – wersje urządzenia
- Kradzież „na walizkę” – co to takiego?
- Kradzież „na lawetę” – na czym polega?
- Kradzież „na gameboya” – co warto wiedzieć?
- TOP5 – najlepsze zabezpieczenia antykradzieżowe
- Immobilizer CAN – jak działa?
- Keyless Protector vs CanLock – co lepiej chroni przed kradzieżą?
- Autoalarm z GPS – porównanie najpopularniejszych modeli