Złodzieje samochodów wykorzystują nie tylko brak odpowiednich zabezpieczeń antykradzieżowych, ale również niedbalstwo właścicieli pojazdów. Czasami zdarza się, że kierowca auta wysiada z niego tylko na chwilę, np. do kiosku, nie blokując zamka i zostawiając kluczyki w aucie. Złodzieje tylko na to czekają. Trzeba uświadomić sobie, że przestępczość samochodowa w naszym kraju to rozwinięty technologicznie rynek i kradzież może przydarzyć się dosłownie wszędzie. Poniżej prezentujemy kilka dobrych nawyków, których przestrzeganie pozwoli ochronić samochód przed kradzieżą.
TOP5 sposobów na ochronę samochodu – plaga kradzieży w Polsce
Coroczny raport instytutu badawczego rynku motoryzacyjnego SAMAR przedstawia statystyki dotyczące liczby skradzionych samochodów w roku 2022. W raporcie wykorzystano dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów, które mogą różnić się od danych Policji, ponieważ Policja podaje również liczbę prowadzonych dochodzeń, w tym przypadków błędów lub prób fałszywych zgłoszeń kradzieży.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Jak się okazuje, liczba kradzieży samochodów w 2022 nieco spadła. Z Centralnej Ewidencji Pojazdów wyrejestrowano 6167 aut osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 6 ton. W porównaniu do 2021 mamy do czynienia ze spadkiem o 13,3 procent. Wówczas to z krajowych parkingów zginęło 7098 samochodów.
TOP5 sposobów na ochronę samochodu – jakie marki i modele są szczególnie narażone?
Największą popularnością wśród złodziei samochodów cieszyły się w ubiegłym roku główne marki niemieckie oraz Toyota. Wysoka jest także pozycja Hyundai. Warto tutaj zaznaczyć, że w rankingu występują lokalne różnice, wynikające z upodobań przestępców w konkretnych województwach. W województwie mazowieckim najczęściej ginęła Toyota Corolla, a tuż za nią Toyota RAV4.
Zobacz też: Kradzież samochodu na kolec. Jak się odbywa?
W ubiegłym roku najpopularniejszymi markami samochodów kradzionych przez złodziei były głównie marki niemieckie marki oraz japońska Toyota, a także marka Hyundai. Warto zauważyć, że ranking ten może różnić się w zależności od regionu, ponieważ preferencje przestępców w poszczególnych województwach są nieco inne. Na przykład w województwie mazowieckim najczęściej kradzionymi samochodami były Toyota Corolla i Toyota RAV4.
Najczęściej kradzione samochody według marek
- Toyota – 781 szt.
- Audi – 532 szt.
- Volkswagen – 415 szt.
- BMW – 392 szt.
- Hyundai – 389 szt.
Najczęściej kradzione auta według modeli:
- Hyundai Tucson – 192 szt.
- Fiat Ducato/Toyota Corolla – 191 szt.
- Toyota RAV4 – 185 szt.
- Audi A4 – 122 szt.
TOP5 sposobów na ochronę samochodu – nie zostawiaj w aucie cennych przedmiotów
Dbałość o bezpieczeństwo naszego samochodu to nie tylko zabezpieczenia antykradzieżowe. Należy pamiętać, że okazja czyni złodzieja. Zwłaszcza, jeśli na siedzeniu pasażera leży portfel, a obok laptop, którego akurat zapomnieliśmy umieścić w schowku. Dla człowieka o wątpliwej moralności to niemal zaproszenie do kradzieży.
W najlepszym wypadku ryzykujemy tylko utratę szyby. Ale sprawny złodziej może przekazać swoim kolegom po fachu również nasze dokumenty oraz telefon i komputer, gdzie zapisane są wrażliwe dane, np. hasła do kont bankowych. Tego typu przestępstwa zdarzają się głównie w przypadku aut starszych, gdzie złodziej wie, że nie ma tam zbyt wyrafinowanych zabezpieczeń antykradzieżowych. Jeśli zostawiamy cenne przedmioty w samochodzie, to zdecydowanie lepiej będzie umieścić je w schowku.
Zobacz też: Kradzież samochodu w leasingu
TOP5 sposobów na ochronę samochodu – parkuj w bezpiecznych miejscach
Często kradzieże samochodów mają miejsce na niestrzeżonych parkingach lub w słabo oświetlonych, osiedlowych uliczkach. Złodzieje są bardzo ostrożni i korzystają z nowoczesnych narzędzi, ale mimo to, zawsze istnieje ryzyko, że coś pójdzie nie tak. Na przykład, ukraść samochód metodą na kopiowanie kluczyków z ciemnego i nieoświetlonego parkingu jest łatwiejsze niż w ciągu dnia. Wtedy ktoś mógłby zauważyć przestępstwo i powiadomić organy ścigania. Statystyki policyjne wyraźnie pokazują, że pozostawienie samochodu na dzikim, nieoświetlonym parkingu jest zaproszeniem dla złodziei.
Przy wyborze parkingu należy dokładnie sprawdzić poziom jego zabezpieczeń i formalny status. Ważne jest, aby pamiętać, że płatny parking często jest tylko dozorowany. Nie zawsze oznacza to, że jest to parking strzeżony. W przypadku parkingu płatnego płacimy jedynie za miejsce parkingowe. Nie jesteśmy zabezpieczeni w przypadku kradzieży i nie mamy szans na uzyskanie odszkodowania. Z kolei w przypadku parkingu strzeżonego podpisujemy umowę o oddanie auta pod opiekę, Oznacza to, że powinniśmy otrzymać samochód w takim samym stanie jak w momencie jego zaparkowania na parkingu.
TOP5 sposobów na ochronę samochodu – stosuj folię ochronną na szyby
Szyby samochodowe są jednym z najsłabszych punktów konstrukcyjnych w pojeździe, co sprawia, że złodzieje często decydują się na zbicie szyby. W takim przypadku zabezpieczenie szyb specjalną folią ochronną może okazać się dobrym rozwiązaniem. Folia ta jest stosunkowo niedroga, a co ważne, może skutecznie uniemożliwić kradzież. W momencie uderzenia, folia utrzymuje szkło w miejscu, co utrudnia złodziejowi dostanie się do wnętrza pojazdu. Ponadto, dobrze nałożona folia jest niewidoczna, co czyni ją idealnym zaskoczeniem dla potencjalnego włamywacza.
Zobacz też: Kradzież samochodu na myjni. Co robić?
TOP5 sposobów na ochronę samochodu – zadbaj o bezpieczeństwo kluczyków
Nieistotne, czy dysponujesz standardowym kluczykiem do samochodu, czy też bardziej nowoczesnym „keyless” – klucze samochodowe należy zawsze chronić. W przypadku ich utraty lub kradzieży, samochód może stać się łatwym łupem. W przypadku klasycznego kluczyka, kradzież samochodu jest znacznie trudniejsza, ponieważ złodziej musi mieć go fizycznie przy sobie. Natomiast w przypadku „keyless” sytuacja wygląda inaczej, gdyż złodziej może ukraść samochód bez potrzeby fizycznego dostępu do kluczyka. Poniżej przedstawiam trzy zasady, jak należy dbać o swoje klucze samochodowe.
- Nie zostawiaj kluczyków w łatwo dostępnych miejscach, takich jak wierzchnie kieszenie płaszcza, stolik w restauracji czy kasa w sklepie, nawet jeśli tylko na chwilę odwracasz wzrok.
- Nie zostawiaj kluczyków na parapecie okna lub w pobliżu drzwi wejściowych, nawet jeśli jesteś w domu, ponieważ to ułatwia kradzież metodą „na walizkę”.
- W przypadku utraty lub kradzieży kluczyków do samochodu, należy niezwłocznie powiadomić ubezpieczyciela i rozważyć wymianę zamków w samochodzie.
Zobacz też: Jak zabezpieczyć motocykl na zimę?
TOP5 sposobów na ochronę samochodu – zainstaluj elektroniczne zabezpieczenie antykradzieżowe
W przypadku nowych lub niemal nowych samochodów, które wyposażone są w system dostępu bezkluczykowego „keyless”, dodatkowe zabezpieczenia są szczególnie ważne. Takie samochody są znacznie łatwiejsze w kradzieży niż starsze modele bez tego systemu. Wystarczy jedynie lekkie niedopatrzenie ze strony właściciela i dwóch złodziei z dwiema walizkami, aby ukraść taki samochód.
Mówiąc o walizkach, mam oczywiście na myśli kradzież „na walizkę”. Wewnątrz niej znajdują się specjalne urządzenia do przechwytywania sygnału kluczyka, wzmacniania go i przesyłania do drugiej „walizki”. CanLock, oferowany przez firmę Zabezpiecz-Auto.pl. Jest to system odporny na nowoczesne metody kradzieży, np. metodą „na walizkę” lub „na lawetę”.
Działanie systemu CanLock polega na blokowaniu ruchu na magistrali CAN – to swego rodzaju system wymiany danych między podzespołami samochodu. Jeśli chcemy uruchomić silnik, włączając przycisk START, sygnały elektryczne biegną do rozrusznika czy pompy paliwa właśnie poprzez CAN.
System CanLock uniemożliwia skuteczne uruchomienie silnika osobom, które nie przejdą autoryzacji. Złodziej, który nie zna kodu PIN, nie posiada specjalnego breloczka Bluetooth lub aplikacji mobilnej, nie jest w stanie ukraść pojazdu i jedyne, co może zrobić, to oddalić się z miejsca i poszukać innego „łupu”.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Jak zabezpieczyć samochód w 2023 – dowiedz się więcej:
- CanLock ochronił właściciela przed stratą pojazdu! Przeczytaj.
- Keyless Protector vs CanLock – co lepiej chroni przed kradzieżą?
- Do czego może prowadzić nieumiejętny montaż zabezpieczenia antykradzieżowego?
- Zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock – wersje urządzenia
- Kradzież „na walizkę” – co to takiego?
- Metoda „na lawetę” – na czym polega?
- Kradzież „na gameboya” – co warto wiedzieć?
- TOP5 – najlepsze zabezpieczenia antykradzieżowe
- Immobilizer CAN – jak działa?
- Keyless Protector vs CanLock – co lepiej chroni przed kradzieżą?
- Autoalarmy z GPS – porównanie