Nie od dziś wiadomo, że popularne wyzwania rozpowszechniane wśród nastolatków za pomocą mediów społecznościowych, rzadko bywają mądre. Nikt bowiem nie namawia do czytania książek czy też innej, pożytecznej aktywności, a wręcz przeciwnie. Niektóre z wyzwań mogą być nawet niebezpieczne dla życia i zdrowia. Ostatnimi czasy dużą popularnością wśród młodzieży cieszy się tzw. „Kia challenge” z TikToka. Na czym polega? Chodzi o to, żeby ukraść auto.
Nie tylko „Kia challenge” – internetowe wyzwania bywają niebezpieczne
TikTok to platforma social media, która w ostatnich latach zanotowała ogromy skok popularności. Dużym powodzeniem cieszą się tam filmiki z tzw. wyzwań. Najczęściej wygląda to tak, że autor wyzwania nagrywa swoje wyczyny i na koniec apeluje do śledzących go użytkowników o zrobienie tego samego. Siła oddziaływania jest ogromna, bowiem najpopularniejsze konta na TikToku mają po kilkadziesiąt milionów śledzących! Są to najczęściej nastolatki, którzy – kuszeni wizją szybkiej internetowej sławy – bezkrytycznie powtarzają wyczyny swoich idoli.
Czasami zdarza się, że internetowe wyzwanie prowadzi do tragedii. Tak stało się w przypadku 10-letniej Włoszki, u której lekarze stwierdzili śmierć mózgu. Dziewczynka brała udział w tzw. blackout challenge. Wyzwanie to polegało na świadomym podduszaniu się aż do momentu utraty przytomności. Trudno powiedzieć, czy dziecko było świadome możliwych konsekwencji takiego działania, jednak po tym zdarzeniu rząd Włoch zareagował natychmiastowo i zablokował TikToka dla najmłodszych użytkowników.
Na czym polega „Kia challenge”?
W ostatnich miesiącach ogromną popularnością cieszy się inne wyzwanie, które polega na kradzieży samochodu – konkretnie marki Kia lub Hyundai. Dlaczego akurat te dwie marki są na celowniku nastolatków? Chodzi o brak immobilizera w wersjach z tradycyjnym dostępem kluczykowym. W przypadku Kii szczególnie narażone są auta produkowane w latach 2011 -2021, a Hyundai – 2015-2021.
Internetowy trend zbiera swoje żniwa przede wszystkim w USA. Policja w stanie Floryda alarmuje, że ponad 30% skradzionych samochodów stanowią Kie i Hyundaie. W Chicago natomiast jest to aż 77% wszystkich kradzieży. Do wyzwania przyłączyła się cała rzesza posiadaczy konta na TikToku, co widać po ilości udostępnianych filmów. Stanowią one doskonały instruktaż, bowiem pokazują, jak w kilka minut ukraść samochód – krok po kroku. Właściciele samochodów, których nie udało się ukraść w ramach „Kia challenge” muszą się natomiast liczyć z wysokimi kosztami napraw, sięgającymi nawet 10000 dolarów! W niektórych przypadkach naprawa jest po prostu nieopłacalna.
Sfrustrowani właściciele obu marek samochodów złożyli już zbiorowy pozew przeciwko producentom. Ci obiecują, że wszyscy, którzy zostali dotknięci ostatnim trendem, zostaną doposażeni w Immobilizer. Tyczy się to jednak tylko samochodów wyprodukowanych po listopadzie 2021 roku. Właściciele starszych modeli otrzymają natomiast specjalne zestawy zabezpieczające. Zgodnie z informacjami, wszystkie modele produkowane od 2022 r. będą już wyposażone w brakujący system antykradzieżowy.
„Kia challenge” – reakcja TikToka
Wyzwanie, prócz tego że kryminalizuje młodzież, przybiera czasem niebezpieczny obrót. W lipcu jedna ze stacji amerykańskich nagłośniła sprawę pewnej kobiety, która padła ofiarą TikTok-owego challengu. Pech chciał, że w samochodzie marki Kia znajdowało się wiele ważnych dokumentów, m.in. karty medyczne jej oraz jej dzieci. Nastolatki biorący udział w „kia challenge” nie posiadają najczęściej żadnego doświadczenia w prowadzeniu auta, przez co stwarzają poważne zagrożenie w ruchu drogowym. Dla przykładu jednym z najbardziej skutecznych złodziei w Chicago okazał się 11-latek, który włamanie i odpalenie auta przez kabel USB opanował do perfekcji.
Całe szczęście platforma, na której publikowane są filmy z wyzwania szybko zajęła się sprawą i filmy dotyczące „Kia challenge” są natychmiastowo usuwane. Jak czytamy w oficjalnym oświadczeniu TikToka: „Treści, które promują lub umożliwiają działalność przestępczą, w tym kradzież, są sprzeczne z naszymi wytycznymi dla społeczności i zostaną usunięte z platformy”.
„Kia challenge” – jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?
Obecność immobilizerów w samochodach sprzedawanych w Polsce regulują przepisy Unii Europejskiej, która usystematyzowała ten temat w ostatniej dekadzie XX wieku. Mimo tego, każdego roku w naszym kraju dochodzi do około 7 tys. przypadków kradzieży aut. Dlaczego?
Kradzieże samochodów w dzisiejszych czasów to już nie domena indywidualistów, ale wyspecjalizowanych grup przestępczych, dysponujących dużym budżetem, który inwestują w sprzęt elektroniczny, ułatwiający dokonywanie kradzieży. Tego typu szajki mają w swoich szeregach specjalistów w dziedzinie zabezpieczeń antykradzieżowych, cybernetyki, kryptografii, ale czasami również.. psychologii zachowań (właściciele aut, często swoim roztargnieniem, ułatwiają przestępcom „pracę”).
Złodzieje mają również na wyposażeniu wiele zaawansowanych narzędzi elektronicznych, które umożliwiają kradzież samochodu z systemem „keyless” w zaledwie kilkadziesiąt sekund! Są to tak zwane „walizki” czy „gameboye”.
Dużo lepszą ochroną auta, aniżeli zwykłe immobilizery, będą tu rozwiązania oparte o magistralę CAN. Przykładem takiego urządzenia jest w pełni cyfrowa blokada antykradzieżowa CanLock, oferowana przez Zabezpiecz-Auto.pl. CanLock odporny jest na wszelkie, nowoczesne metody kradzieży z wykorzystaniem elektronicznych narzędzi do przechwytywania sygnału zdalnego kluczyka, a także zagłuszarek GPS/GSM.
Warto zaznaczyć, że jest to w pełni polskie rozwiązanie. Opracowane i produkowane w naszym kraju, dzięki czemu spełnia wszelkie, restrykcyjne normy dotyczące zabezpieczeń antykradzieżowych. CanLock oferowany jest w pięciu wersjach, w zależności od potrzeb właściciela samochodu – montażem tego zabezpieczenia zajmują się wyspecjalizowane warsztaty, zlokalizowane w całej Polsce.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Dowiedz się więcej:
- Jak CanLock ochronił właściciela przed stratą pojazdu? Przeczytaj.
- Keyless Protector vs CanLock – co lepiej chroni przed kradzieżą?
- Do czego może prowadzić nieumiejętny montaż zabezpieczenia antykradzieżowego?
- Zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock – wersje urządzenia
- Kradzież „na walizkę” – co to takiego?
- Kradzież „na lawetę” – na czym polega?
- Kradzież „na gameboya” – co warto wiedzieć?
- TOP5 – najlepsze zabezpieczenia antykradzieżowe
- Immobilizer CAN – jak działa?
- Keyless Protector vs CanLock – co lepiej chroni przed kradzieżą?
- Autoalarm z GPS – porównanie najpopularniejszych modeli