Popularność systemu keyless stale rośnie. Mimo, że w obecnie produkowanych pojazdach można jeszcze spotkać tradycyjny kluczyk, to jednak w wielu modelach dostęp bezkluczykowy to już standard, a w innych jest on dostępny za dopłatą. Obecność systemu keyless to jednak nie tylko komfort użytkowania, ale również duże niebezpieczeństwo, związane z kradzieżą pojazdu. Jak zabezpieczyć keyless w 2022 roku?
Jak zabezpieczyć keyless w 2022 roku – wady systemu
Istotą systemu keyless jest komunikacja radiowa między samochodem na kluczykiem. Dzięki niej, aby otworzyć drzwi lub uruchomić silnik, nie potrzeba wyjmować pilota z kieszeni. Sygnał radiowy, którym komunikują się powyższe podzespoły, ma ograniczony zasięg – jest to istotne zabezpieczenie, które uniemożliwia otworzenie auta przypadkowej osobie.
Istnieją jednak bardzo popularne wśród złodziei urządzenia, które potrafią taki sygnał przechwycić i przekazać na większą odległość. Mowa tutaj o tak zwanych walizkach – za ich pomocą złodzieje potrafią ukraść auto wyposażone w keyless nawet w pół minuty.
Zobacz też: Szybka kradzież Jeepa spod domu!
Równie popularną metodą kradzieży samochodów jest kradzież „na gameboya”. W momencie pociągnięcia za klamkę zamkniętego samochodu, centralka w pojeździe wysyła zapytanie w poszukiwaniu oryginalnego kluczyka. Złodzieje w tym przepadku używają specjalnego klucza elektronicznego, który potrafi dopasować odpowiedź zwrotną tak, że auto otwiera się bez żadnego problemu. Sprzęt, którego używają złodzieje, łudząco podobny jest do przenośnej konsoli z lat 90. Stąd właśnie nazwa metody kradzieży.
Jak zabezpieczyć keyless w 2022 roku – klatka Faradaya
Swego czasu, bardzo popularne w Internecie stały się porady mówiące o owijaniu kluczyków keyless folią aluminiową. Jest to prosty sposób na stworzenie klatki Faradaya, która zapobiega przenikaniu impulsów radiowych do jej wnętrza. Ma to uniemożliwić przechwycenie lub skopiowanie sygnału kluczyka. I faktycznie tak się dzieje, jednak tylko w określonych warunkach, a każdorazowe owijanie kluczyka folią aluminiową może okazać się bardzo uciążliwe i przede wszystkim – nieskuteczne.
W sieci znajdziemy wiele ofert specjalnych pudełek i etui działających na tej samej zasadzie, które można dostać już za kilkadziesiąt złotych. Mają one tę samą wadę, co i folia aluminiowa – są niepraktyczne, bowiem tak naprawdę przeczą idei dostępu bezkluczykowego. Dodatkowo, większość z nich produkowana jest na dalekim wschodzie – żaden ubezpieczyciel nie uzna takiego zabezpieczenia jako skutecznego, jeśli dojdzie do kradzieży.
Jak zabezpieczyć keyless w 2022 roku – blokady mechaniczne
Alternatywą dla wymienionych wyżej pokrowców i pudełek do przechowywania kluczy są mechaniczne blokady, uniemożliwiające złodziejom odjechanie samochodem. Najczęściej montuje się je na elementach, które są niezbędne do tego, by efektywnie prowadzić auto – na kierownicy lub skrzyni biegów.
Blokady mechaniczne również nie są zbyt wygodne – trzeba je każdorazowo uzbrajać i rozbrajać w sposób analogowy, np. kluczykiem, ryglem itp. Poza tym, blokady mechaniczne już dawno nie stanowią skutecznej ochrony przed kradzieżą, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Z takimi zabezpieczeniami poradzi sobie każdy złodziej, dysponujący śrubokrętem, piłką do metalu lub łamakiem do zamków.
Jak zabezpieczyć keyless w 2022 roku – lokalizator GPS
Lokalizatory GPS to jedna z popularniejszych na rynku metod zabezpieczania aut z keyless przed kradzieżą. Urządzenie w samochodzie najczęściej połączone jest z aplikacją mobilną na smartfonie, dzięki czemu można w każdym momencie ustalić lokalizację skradzionego pojazdu. Rozwiązanie doskonale sprawdza się w przypadku firmowych flot, jednak lokalizatory GPS, mimo że nowoczesne, nie są w obecnych czasach skuteczną metodą ochrony przed kradzieżą.
Złodzieje doskonale zdają sobie sprawę z tego, że właściciele drogich aut często je montują. Dlatego nieodzownym ekwipunkiem grup przestępczych są urządzenia, zwane zagłuszarkami sygnału GPS/GSM. O tym, jak działają te urządzenia, napisaliśmy szerzej w tym artykule.
Jak zabezpieczyć keyless w 2022 roku – Immobilizer CAN
Jedną z najskuteczniejszych metod ochrony samochodu z keyless przed kradzieżą są urządzenia, które całkowicie uniemożliwiają złodziejom odjechanie autem, bez względu na posiadany sprzęt i umiejętności. Takie blokady działają w oparciu o magistralę CAN, która bierze udział w przekazywaniu poleceń kierowcy do poszczególnych podzespołów auta.
Magistrala CAN wykorzystywana jest m.in., gdy chcemy włączyć klimatyzację, otworzyć szybę, ale również wtedy, gdy odpalamy silnik lub wrzucamy bieg. Immobilizery CAN potrafią blokować te sygnały w taki sposób, że bez odpowiedniej autoryzacji jazda autem nie będzie możliwa. Jednym z takich urządzeń jest produkowana przez Zabezpiecz-Auto.pl, cyfrowa blokada CanLock.
Urządzenie współpracuje obecnie z ponad 1000 modeli aut wyposażonych w keyless i oferowane jest w wersjach: Standard, Comfort, Premium, Premium+Laweta, PRO.
Chcesz wiedzieć więcej o CanLock? Zadzwoń pod numer: 732 080 889 lub kliknij na przycisk poniżej:
Dowiedz się więcej:
- Jak CanLock ochronił właściciela przed stratą pojazdu? Przeczytaj.
- Keyless Protector vs CanLock – co lepiej chroni przed kradzieżą?
- Do czego może prowadzić nieumiejętny montaż zabezpieczenia antykradzieżowego?
- Zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock – wersje urządzenia
- Kradzież „na walizkę” – co to takiego?
- Kradzież „na lawetę” – na czym polega?
- Kradzież „na gameboya” – co warto wiedzieć?
- TOP5 – najlepsze zabezpieczenia antykradzieżowe
- Immobilizer CAN – jak działa?
- Keyless Protector vs CanLock – co lepiej chroni przed kradzieżą?
- Autoalarm z GPS – porównanie najpopularniejszych modeli