Immobilizery montowane są fabrycznie w samochodach od paru dobrych lat. Właściwie ciężko już spotkać nowe auto, które nie jest wyposażone w immobilizer. W skrócie, urządzenie to ma zabezpieczyć nasze cztery kółka przed kradzieżą. Elektroniczna blokada zapłonu sprawia, że pojazdem odjedzie tylko jej właściciel lub inna upoważniona osoba. Co daje, jak działa i czy warto mieć immobilizer – czy też jego nowocześniejszą wersję immobilizer CAN? Czy ten system antykradzieżowy ma szansę stanowić realne zabezpieczenie naszego auta?
Immobilizer CAN – co to jest?
Immobilizer, czyli w tłumaczeniu „unieruchamiacz”, to urządzenie, którego zadaniem jest odcięcie zapłonu silnika lub unieruchomienie EV/hybrydy w sposób elektroniczny. Najczęściej składa się on z dwóch części. Pierwsza z nich – transponder – jest zawsze w posiadaniu kierowcy. Może przybierać formę pilota lub coraz częściej breloczka czy tak zwanej pastylki, lub pestki. Urządzenie to bywa też wbudowane w sam kluczyk, więc często posiadacze aut mogą nawet nie zdawać sobie sprawy, że mają immobilizer. Drugą część „unieruchamiacza” stanowi centralka, która jest zamontowana na stałe w samochodzie, niewidoczna dla ludzkiego oka.
W celu odblokowania zapłonu silnika przykładamy nadajnik (transponder) do czytnika znajdującego się w aucie, zbliżamy kluczyk z nadajnikiem do stacyjki lub wpisujemy odpowiedni kod – zależnie od stosowanej wersji immobilizera. Urządzenie przesyła impuls, który pozwala odblokować silnik. Bez prawidłowego sygnału samochód nie odpali, dzięki czemu niepowołana osoba nie będzie mogła odjechać autem.
Jak dokładnie działa Can immobilizer?
Po przyłożeniu nadajnika w odpowiednie miejsce lub wpisania kodu, między dwoma częściami immobilizera następuje wymiana danych. Jeśli kod, wprowadzony w ustalonej formie, się zgadza, odbiornik wysyła sygnał zwrotny. Jeśli sygnały są identyczne, blokada silnika zostaje zdjęta. Cały proces trwa od milisekund do kilku sekund, więc jest dla użytkownika całkowicie nieuciążliwy.
Blokady mogą występować w różnej formie. Najczęściej spotykamy blokady odcinające zasilanie pompy paliwowej lub odcinają zapłon, czasem znajdziemy też takie, które powodują zablokowanie całej elektroniki w pojeździe.
Immobilizer CAN, a inne immobilizery
To pytanie zadaje sobie niejeden użytkownik auta. Czym się różnią oba immobilizery i czy wybór jednego z nich może mieć wpływ na bezpieczeństwo auta?
Jak działa immobilizer CAN – CanLock? Nasz ekspert tłumaczy!
Nowoczesne samochody są wręcz naszpikowane technologią. Znajdująca się w nich magistrala CAN często obrazowo nazywana jest mózgiem pojazdu. CAN, czyli controller area network, to urządzenie, którego zadaniem jest skoordynowanie pracy wszystkich systemów wyposażenia auta np. bezpieczeństwa czy komfortu (elektrycznie sterowane fotele, automatyczna klimatyzacja itp.). Magistrala CAN odbiera sygnały z licznych czujników i sterowników, analizuje je i wysyła im polecenia. Niemożliwością byłoby połączenie tych wszystkich elementów zwykłymi przewodami. Dlatego każde urządzenie podpięte do magistrali CAN jest wyposażone w indywidualny, niewielki sterownik.
Immobilizer CAN wykorzystuje właśnie obecność całej tej mikro sieci komputerowej. Zamiast – jak w przypadku tradycyjnych immobilizerów, wpinać się w istniejące przewody – może to robić zupełnie bezdotykowo. Dzięki temu urządzenie jest w 100% bezpieczne dla zaawansowanej elektroniki w aucie.
Immobilizer CAN – przykład skutecznego zabezpieczenia przed kradzieżą
Przykładem jednego z najnowocześniejszych immobilizerów CAN jest system zaprojektowany przez Zabezpiecz Auto. Jego przewagę nad tradycyjnymi immobilizerami stanowi cyfrowa blokada połączona bezprzewodowo z magistralą CAN i miniaturowe rozmiary. Kluczowa jest właśnie ta pierwsza cecha, która sprawia, że cały montaż systemu antykradzieżowego odbywa się bez konieczności przecinania jakichkolwiek przewodów. Dlatego bezpieczna jest zarówno gwarancja, jak i sama elektronika pojazdu. Miniaturowe rozmiary sprawiają, że zabezpieczenie jest niewidoczne dla złodziei. Po włączeniu trybu serwisowego jest również całkowicie niewykrywalne dla urządzeń diagnostycznych, więc można je oddać do serwisu, czy myjni bez zdradzania się z zamontowaniem dodatkowej ochrony.
Zabezpiecz Auto zapobiega najpopularniejszej ostatnio metodzie kradzieży auta “na walizkę”. Nawet jeśli złodziej wejdzie w posiadanie oryginalnego kluczyka lub przejmie jego sygnał – nie zna kodu, którym uruchamiane jest auto. Zabezpieczenie jest też odporne na wszelkie urządzenia wykrywające elektronikę. Samochód włączy się dopiero po wprowadzeniu przyciskami znajdującymi się w aucie indywidualnego kodu. Bez tego auto nie reaguje na próbę uruchomienia lub po chwili gaśnie. System ten został opracowany i wyprodukowany w Polsce, co przekłada się na jego ponadprzeciętną jakość i skuteczność. Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego immobilizer CAN to najlepsze rozwiązanie antykradzieżowe dostępne na rynku?
Dobry immobilizer CAN charakteryzuje się następującymi funkcjami:
- Praktyczne i nieograniczające funkcjonalności systemu bezkluczykowego zabezpieczenie antykradzieżowe.
- Odcięcie zapłonu/unieruchomienie pojazdu niezależnie od rodzaju napędu, co pozwala zabezpieczyć samochód przed kradzieżami na wiele sposób, także na walizkę.
- Bardzo głośny autoalarm z możliwością zamontowania syreny w środku i na zewnątrz.
- Czujnik przechyłu i położenia wyzwalający alarm podczas prób kradzieży kół/wciągnięcia na lawetę itd.
- Moduł GPS pozwalający odcinać zapłon zdalnie, monitorować stan pojazdu i skonfigurować LIVE powiadomienia na telefon w różnej formie dotyczące niepożądanych działań przy samochodzie (a także wiele, wiele więcej).
- Odbezpieczanie samochodu na wiele sposób – dowolnie zaprogramowany kod, zbliżeniowa pastylka, dedykowana aplikacja na smartfon.
Dowiedz się więcej:
- Jak CanLock ochronił właściciela przed stratą pojazdu? Przeczytaj.
- Do czego może prowadzić nieumiejętny montaż zabezpieczenia antykradzieżowego?
- Kultowa Nokia i kradzież samochodu – złodzieje znów to zrobili!
- Kradzież samochodu w dwie minuty – złodzieje używają czegoś, co wygląda jak głośnik JBL!
- Jak łatwa jest kradzież Alfa Romeo? Nowa metoda prosto z Włoch!
- Kradzież samochodu na myjni – jak się zabezpieczyć?
- Kradzież samochodu i Apple AirTag – nowa metoda lokalizowania łupów
- Kradzież samochodu w leasingu – co należy robić?
- Kradzież metodą laparoskopową – nowa technika złodziei samochodów!
- Nowa metoda kradzieży – Kia, Hyundai, Genesis i Mitsubishi poważnie zagrożone!