Pandemia koronawirusa dała się mocno we znaki wielu branżom, jednak jednym z najbardziej poszkodowanych był przemysł motoryzacyjny. Ten stan rzeczy dotkliwie odczuli szczególnie ci, którzy planowali w tym czasie zakup nowego auta – terminy oczekiwania po dziś dzień wynoszą kilka lub kilkanaście miesięcy. Nasuwa się więc pytanie: jakie zmiany czekają rynek samochodów w 2022 roku? Poniżej znajdziecie kilka trendów, które będą zauważalne w tym roku.
Rynek samochodów w 2022 – wzrost cen
Rok 2022 upłynie w motoryzacji pod znakiem wzrostu cen. Specjaliści z Zabezpiecz-Auto.pl szacują, że średnia cena u importera będzie wyższa o około 20 procent. Klienci odczują podwyżki tym bardziej, że z rynku praktycznie zniknęły bardzo popularne swego czasu rabaty dealerskie. Warto zaznaczyć, że będzie to dwukrotna podwyżka cen w stosunku do 2021 roku. Osoby, które myślą o zakupie nowego auta nie powinny więc zwlekać z decyzją, bowiem dealerzy samochodowi będą podnosić ceny średnio co 1-1,5 miesiąca a nie dwa razy do roku, jak miało to miejsce do tej pory.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Co wpływa na tak drastyczne podwyżki cen? Rynek samochodów w 2022 roku będzie dalej zmagał się z ograniczeniami produkcji. W Europie dodatkowym czynnikiem podnoszącym ceny są nowe regularne dotyczące emisji spalin – wzrost kosztów produkcji praktycznie zawsze oznacza wyższą cenę dla klienta końcowego. Poza tym, Unia Europejska nakazuje producentom instalację dodatkowych systemów bezpieczeństwa w nowo produkowanych modelach. To również wpływa na cenę końcową.
Rynek samochodów w 2022 – wzrost kosztów serwisu
Wzrost kosztów serwisowych to kolejna, niedobra wiadomość dla właścicieli aut. Na rynku brakuje nowych części, a rynek zamienników również jest już mocno przetrzebiony. Części zamienne są więc w cenie. Dodatkowo, na podniesienie kosztów serwisowych wpływają inne podwyżki kosztów eksploatacyjnych, jakie muszą ponosić serwisy ASO. Są to między innymi podwyżki cen za ogrzewanie lub oświetlenie. Na rynku motoryzacyjnym każda podwyżka cen w łańcuchu dostaw prędzej czy później znajduje odzwierciedlenie w cennikach usług.
Ratunkiem z tej sytuacji może być poszukiwanie części na własną rękę, np. na portalach aukcyjnych. Tu jednak trzeba wykazać się czujnością – oszuści doskonale zdają sobie sprawę z dużego popytu i często w ogłoszeniach możemy trafić na części uszkodzone a nawet kradzione.
Rynek samochodów w 2022 – stabilizacja sprzedaży
Według analityków, w roku 2022 nastąpi nieznaczny wzrost rejestracji aut osobowych, o około 4-5 procent. Tak niską koniunkturę w dalszym ciągu determinują ograniczenia podaży nowych pojazdów. Na odblokowanie kolejek możemy liczyć według szacunków najwcześniej w 2023 roku.
Mniejszy odsetek rejestracji nowych aut może być również związany z wprowadzeniem w życie Polskiego Ładu. Firmy, które odpowiadają za 75 procent zakupów nowych aut w naszym kraju, będą baczniej przyglądać się swojej kondycji finansowej i rzadziej decydować się na zakup nowego auta firmowego.
Rynek samochodów w 2022 – wzrost popularności wynajmu
Z wprowadzeniem Polskiego Ładu wiąże się również wzrost popularności wynajmu samochodów, kosztem leasingu. Wpływa na to obowiązek opodatkowania sprzedaży samochodu przed wypływem 6 lat od wycofania pojazdu z działalności gospodarczej, Obecnie leasing jest najkorzystniejszym instrumentem finansującym nowe auta głównie ze względu na relatywnie niski koszt, wygodę oraz korzyści podatkowe – raty leasingu i koszta eksploatacyjne można było rozliczyć w kosztach firmowych.
Wprowadzone wraz z Polskim Ładem zmiany podatkowe sprawią, że to wynajem będzie bardziej korzystnym rozwiązaniem dla firm – nie dochodzi tu do wykupu, więc zmiany podatkowe pozostaną dla wynajmu długoterminowego w zasadzie neutralne.
Rynek samochodów w 2022 – wzrost popularności elektryków
Nowy rok przyniesie dalsze wzrosty sprzedaży elektrycznych samochodów osobowych. Na taki stan rzeczy wpływa m.in. uruchomienie dopłat do leasingu i wynajmu długoterminowego dla przedsiębiorców. Według danych Polskiego Towarzystwa Paliw Alternatywnych, w Polsce zarejestrowanych jest ponad 35 tysięcy samochodów z napędem elektrycznym, a według szacunków ich liczba ma się podwoić. Warto zaznaczyć, że liczba ta byłaby większa, gdyby nie światowe problemy z podażą komponentów.
Rynek samochodów w 2022 – bez wyprzedaży rocznika
Koncerny motoryzacyjne przyzwyczaiły nas, że początek nowego roku przebiega pod znakiem wyprzedaży rocznika ubiegłego. W tym roku jednak było inaczej, a przyczyna jest banalnie prosta. Place u dealerów samochodowych świecą pustkami i zwyczajnie nie ma czego wyprzedawać. Kolejnym powodem takiego stanu rzeczy jest zmiana polityki cenowej salonów samochodowych. Do tej pory na wyprzedaży rocznika mogliśmy liczyć na rabaty sięgające nawet 30 procent. Jak wspomnieliśmy na początku, obecnie niewielu dealerów decyduje się na jakiekolwiek rabaty.
Rynek samochodów w 2022 – najlepsze zabezpieczenie antykradzieżowe
Rynek samochodów w 2022 roku nadal będzie borykał się ze skutkami pandemii. Można powiedzieć, że nowe auto to obecnie Złoty Grall i tylko nielicznym będzie dane się z niego cieszyć. Należy wspomnieć, że z brakiem podaży borykają się również grupy przestępcze, zajmujące się kradzieżą samochodów i sprzedażą części.
Z tego właśnie powodu, będąc posiadaczem nowego lub kilkuletniego auta, warto wyposażyć je w dodatkowe zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock. Urządzenie to w pełni chroni samochód przed nowoczesnymi metodami kradzieży, np. „na walizkę” lub „na gameboya”. Oferowane przez Zabezpiecz-Auto.pl, zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock odporne jest także na zagłuszarki GPS.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Dowiedz się więcej:
- Jak CanLock ochronił właściciela przed stratą pojazdu? Przeczytaj.
- Keyless Protector vs CanLock – co lepiej chroni przed kradzieżą?
- Do czego może prowadzić nieumiejętny montaż zabezpieczenia antykradzieżowego?
- Zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock – wersje urządzenia
- Kradzież „na walizkę” – co to takiego?
- Kradzież „na lawetę” – na czym polega?
- Kradzież „na gameboya” – co warto wiedzieć?
- TOP5 – najlepsze zabezpieczenia antykradzieżowe
- Immobilizer CAN – jak działa?
- Keyless Protector vs CanLock – co lepiej chroni przed kradzieżą?
- Autoalarm z GPS – porównanie najpopularniejszych modeli