Kradzież samochodu to bez wątpienia traumatyczne przeżycie. Instytut badań rynku motoryzacyjnego SAMAR opublikował niedawno raport, który podsumowuje kradzieże samochodów w Polsce w 2022 roku. Tradycyjnie, największą popularnością wśród złodziei cieszą się auta produkcji niemieckiej oraz japońskiej. W roku 2022 mieliśmy również do czynienia z nieznacznym spadkiem aktywności złodziei. Wiemy również, że przestępcy upodobali sobie jeden model, który znika z polskich ulic w zastraszającym tempie. Jakie auta są szczególnie narażone na kradzież?
Kradzież samochodu – ile aut padło łupem złodziei?
Instytut badań rynku motoryzacyjnego SAMAR opublikował swój coroczny raport, w którym znajdziemy informacje, ile samochodów zostało skradzionych w 2022 roku. Dane zebrane przez SAMAR bazują na Centralnej Ewidencji Pojazdów i mogą różnić się od danych Policji. Policja bowiem podaje liczbę prowadzonych dochodzeń – a część z nich to po prostu zwykłe pomyłki lub próby sfingowania kradzieży.
Zobacz też: Kradzież metodą laparoskopową – nowa technika złodziei!
Jak się okazuje, liczba kradzieży samochodów w 2022 nieco spadła. Z Centralnej Ewidencji Pojazdów wyrejestrowano 6167 aut osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 6 ton. W porównaniu do 2021 mamy do czynienia ze spadkiem o 13,3 procent. Wówczas to z krajowych parkingów zginęło 7098 samochodów.
Kradzież samochodu – jakie samochody są szczególnie narażone na kradzież?
Największą popularnością wśród złodziei samochodów cieszyły się w ubiegłym roku główne marki niemieckie oraz Toyota. Wysoka jest także pozycja Hyundai. Warto tutaj zaznaczyć, że w rankingu występują lokalne różnice, wynikające z upodobań przestępców w konkretnych województwach. W województwie mazowieckim najczęściej ginęła Toyota Corolla, a tuż za nią Toyota RAV4.
W województwie łódzkim, łupem złodziej najczęściej padał Hyundai Tucson, a żaden z modeli Toyoty nie znalazł się nawet TOP5. Z kolei w województwie dolnośląskim najczęściej kradzionym autem był Jeep Grand Cherokee, który – poza Wielkopolską – nie pojawił się w pierwszej piątce najczęściej kradzionych aut w żadnym województwie. Oto ranking najczęściej kradzionych samochodów według IBRM SAMAR.
Najczęściej kradzione samochody według marek
- Toyota – 781 szt.
- Audi – 532 szt.
- Volkswagen – 415 szt.
- BMW – 392 szt.
- Hyundai – 389 szt.
Najczęściej kradzione auta według modeli:
- Hyundai Tucson – 192 szt.
- Fiat Ducato/Toyota Corolla – 191 szt.
- Toyota RAV4 – 185 szt.
- Audi A4 – 122 szt.
Kradzież samochodu – jaki rocznik preferują przestępcy?
Wiek kradzionych aut jest rzeczą, na którą również warto zwrócić uwagę. Według danych SAMAR-u w 2022 r. najczęściej znikały samochody wyprodukowane w 2019 roku (842 szt.), a dalej auta z 2018 r. (776 szt.), 2017 r. (735 szt.), 2016 r. (561 szt.) oraz 2020 r. (509 szt.). Jak widać, złodzieje kradną praktycznie nowe, 3-letnie samochody. Dla wielu z branży motoryzacyjnej może być to sporym zaskoczeniem, bowiem jeszcze w 2015 roku łupem przestępców padały 6-10-letnie samochody.
Zobacz też: Nowa metoda kradzieży Kia, Hyundai i Mitsubishi
Jasno widać więc, że złodziei nie interesują już stare samochody. Młodszy wiek może być wynikiem sytuacji na wschodniej granicy. Jak mówią przedstawiciele Policji, część nowych aut nie jest rozbierana na części. Wyruszają one w całości w podróż za naszą wschodnią granicę – od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę jest to o wiele trudniejsze.
Jak mówią przedstawiciele SAMAR, młodszy wiek może również wynikać z podatności tych samochodów na nowe metody kradzieży. Bez wątpienia największym zagrożeniem dla pojazdów z keyless jest „metoda na walizkę”.
Kradzież samochodu – metoda „na walizkę”
Zasada działania systemu „keyless” jest bardzo prosta. Auto można otworzyć i odpalić, nie wkładając kluczyka do zamka w drzwiach i stacyjki – wystarczy np. mieć go w kieszeni. Oczywiście, w normalnych warunkach, właściciel auta musi do niego podejść dość blisko, żeby systemy zadziałał. Jest to logiczne, bowiem gdy pozostawilibyśmy np. kluczyki na parapecie okna wychodzącego na podjazd, na którym zaparkowane jest auto, mógłby się do niego dostać każdy przechodzień.
Taki sygnał kluczyka można bez problemu przechwycić. Tak właśnie kradnie się auta metodą „na walizkę”. Tytułowe walizki to po prostu niewielkich rozmiarów nesesery, aktówki a nawet plecaki, w których łatwo można ukryć specjalne urządzenia elektroniczne. Złodziei musi być przynajmniej dwóch – jeden z nich stoi przy samochodzie (złodziej 1), drugi natomiast (złodziej 2) znajduje się w pobliżu kluczyków lub właściciela z kluczykiem. Obaj wyposażeni są we wspomniane wcześniej urządzenia, a kradzież „na walizkę” przebiega następująco:
- Złodziej 1, stojąc przy samochodzie, dotyka klamki lub pociąga ją, próbując otworzyć drzwi.
- Walizka złodzieja 1 wzmacnia i przekazuje sygnał „żądania” otwarcia drzwi do walizki złodzieja 2.
- Złodziej 2, stojąc w pobliżu kluczyków, odbiera sygnał walizki złodzieja 1 i kieruje „żądanie” do kluczyka.
- Kluczyk odpowiada, a wzmocniony sygnał zwrotny wraca tą samą drogą.
- Drzwi zostają odblokowane zupełnie tak, jak gdyby stał przy nich prawowity właściciel pojazdu z oryginalnym pilotem w kieszeni.
Jak więc widzimy, cały proceder przebiega właściwie niezauważenie. Nikt bowiem w codziennym biegu nie zwróci uwagi na mężczyznę z aktówką lub studenta z plecakiem, chodzących po parkingu. Warto pamiętać, że niektóre zestawy do kradzieży „na walizkę” mają potężny zasięg, liczony nawet w setkach metrów. Często więc do kradzieży dochodzi, gdy właściciel auta nie ma kontaktu wzrokowego z pojazdem, robiąc na przykład zakupy w markecie.
Kradzież samochodu – jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą na walizkę?
Wiele osób próbuje zabezpieczyć swoje auta stosując mechaniczne blokady kierownicy lub skrzyni biegów. To duży błąd, ponieważ takie zabezpieczenia są łatwe do sforsowania. Wystarczy piłka do metalu. Złodzieje po prostu przecinają kierownicę i zdejmują blokadę. Kierownica jest co prawda uszkodzona, ale mimo tego da się prowadzić samochód. Blokada skrzyni biegów również nie stanowi dla złodziei większego problemu. Często jest zabezpieczona zwykłym zamkiem na klucz, więc sprawny przestępca może po prostu wyłamać zamek lub otworzyć go wytrychem.
Najlepszym zabezpieczeniem w takim wypadku jest blokada, która działa w oparciu o magistralę CAN. Przykładem takiego urządzenia jest produkowane przez Zabezpiecz-Auto.pl, zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock.
Warto zaznaczyć, że urządzenie to jest odporne na kradzież metodą „na walizkę”, która obecnie jest najpopularniejszym sposobem przejmowania kontroli nad autem. Działanie systemu CanLock polega na blokowaniu ruchu na magistrali CAN. To swego rodzaju system wymiany danych między podzespołami samochodu. Jeśli chcemy uruchomić silnik, włączając przycisk START, sygnały elektryczne biegną do rozrusznika czy pompy paliwa właśnie poprzez CAN.
System CanLock uniemożliwia skuteczne uruchomienie silnika osobom, które nie przejdą autoryzacji. Złodziej, który nie zna kodu PIN, nie posiada specjalnego breloczka Bluetooth lub aplikacji mobilnej, nie jest w stanie ukraść pojazdu i jedyne, co może zrobić, to oddalić się z miejsca i poszukać innego „łupu”.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Kradzieże samochodów – dowiedz się więcej:
- CanLock ochronił właściciela przed stratą pojazdu! Przeczytaj.
- Keyless Protector vs CanLock – co lepiej chroni przed kradzieżą?
- Do czego może prowadzić nieumiejętny montaż zabezpieczenia antykradzieżowego?
- Zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock – wersje urządzenia
- Kradzież „na walizkę” – co to takiego?
- Metoda „na lawetę” – na czym polega?
- Kradzież „na gameboya” – co warto wiedzieć?
- TOP5 – najlepsze zabezpieczenia antykradzieżowe
- Immobilizer CAN – jak działa?
- Keyless Protector vs CanLock – co lepiej chroni przed kradzieżą?
- Autoalarmy z GPS – porównanie