Wielu kierowców zastanawia się, jak zabezpieczyć samochód w 2023 roku. W 2022 mieliśmy do czynienia z chwilowym spadkiem liczby kradzieży w Polsce, co było spowodowane przede wszystkim wojną na Ukrainie. Wydaje się jednak, że złodzieje zabezpieczyli już nowe rynki zbytu, dlatego wchodząc w nowy rok warto pomyśleć o odpowiedniej ochronie auta przed kradzieżą. Do wyboru mamy wiele rodzajów zabezpieczeń, jednak nie wszystkie z nich stanowią skuteczną barierę dla złodziei. Oto najpopularniejsze systemy, które możemy znaleźć na rynku.
Jak zabezpieczyć samochód w 2023 – liczba kradzieży w 2022 roku
W pierwszej połowie 2022 roku mieliśmy do czynienia ze spadkiem aktywności złodziei samochodów, w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Jak podaje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2022 roku, w Warszawie, z powodu kradzieży wyrejestrowano 754 samochody – o 23,5% mniej niż w tym samym okresie w 2021. W skali całego kraju, skala kradzieży zmalała o 17,1%, co przekłada się na 3074 skradzionych aut w ciągu pierwszych 6 miesięcy 2022 roku.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Złodzieje, podobnie jak w latach ubiegłych, gustują głównie w samochodach produkcji japońskiej i koreańskiej. W pierwszym półroczu 2022 zaginęło 190 aut marki Toyota, 99 marki Hyundai, 51 Lexusów oraz 40 marki Kia. Jeśli chodzi o ranking konkretnych modeli, to na kradzież szczególnie narażeni są właściciele modelu Toyota RAV4, Toyota Corolla oraz Hyundai Tucson. Na odnotowanie zasługuje fakt, że w 2022 roku obserwujemy spadek zainteresowania złodziei samochodami produkcji niemieckiej.
Jak więc widzimy, w pierwszej połowie 2022 roku odnotowano dość wyraźny spadek liczby kradzieży samochodów w naszym kraju. Można zadać pytanie, dlaczego tak się dzieje i czy ten trend będzie się utrzymywał w przyszłości. Eksperci motoryzacyjni wiążą ten chwilowy spadek aktywności złodziei przede wszystkim z wojną, która od lutego 2022 roku toczy się na Ukrainie.
Zobacz też: Niebezpieczna zabawa na TikToku – Kia challenge
Jak zabezpieczyć samochód w 2023 – najpopularniejsze metody złodziei samochodów
Kradzież metodą „na walizkę”
Nazwa jest tutaj nieprzypadkowa, bowiem metoda „na walizkę” wykorzystuje niewielkie urządzenie elektroniczne, które może zostać dla niepoznaki umieszczone właśnie w walizce, plecaku, podręcznej torbie etc.
Do przeprowadzenia skutecznej kradzieży potrzeba dwóch „walizek” i dwóch złodziei. Pierwszy z nich czeka przy upatrzonym wcześniej samochodzie, drugi natomiast – podąża za właścicielem pojazdu, siada obok niego w knajpie lub stoi za nim w kolejce, w sklepie.
Zdarzają się również przypadki kradzieży „na walizkę” aut zaparkowanych pod domem – właściciele pojazdów często umieszczają bowiem kluczyki do aut na parapetach, przy drzwiach wejściowych etc.
Zadaniem złodzieja, który stoi przy samochodzie, jest wywołanie żądania zwolnienia zamka centralnego – można to zrobić np. pociągając za klamkę. Sygnał ten przechwytywany jest przez „walizkę”, następnie wzmacniany i przesyłany do drugiego urządzenia, które znajduje się w pobliżu kluczyka.
Fabryczny pilot odpowiada na żądanie samochodu zaszyfrowanym sygnałem, który zostaje wzmocniony wraca tą samą drogą do przestępcy stojącego przy samochodzie. Auto reaguje dokładnie tak, jakby drzwi próbował otworzyć właściciel pojazdu, stojący obok.
Kradzież metodą „na gameboya”
Polscy złodzieje samochodów korzystają równie często z innego, sprytnego urządzenia. Kradzież z jego użyciem nazwana została przez specjalistów od zabezpieczeń antykradzieżowych metodą „na gameboya”. O ile w przypadku kradzieży „na walizkę” złodzieje muszą mieć dostęp do fabrycznego kluczyka, o tyle w przypadku użycia „gameboya” nie ma już takiej potrzeby. Urządzenie to potrafi wygenerować sygnał zwrotny doskonale pasujący do zapytania wysyłanego przez samochód, powstającego w momencie szarpnięcia za klamkę (auto sprawdza w ten sposób, czy właściciel wraz z kluczykiem jest w pobliżu).
„Gameboy”, wykorzystując luki w fabrycznych zabezpieczeniach antykradzieżowych wielu marek, takich jak np. Hyundai, Mitsubishi czy KIA, podszywa się pod oryginalny kluczyk, dzięki czemu złodzieje mogą bez problemu odjechać samochodem, nie wzbudzając niczyich podejrzeń.
Zobacz też: Znakowanie pojazdów – czy jest skuteczne?
Urządzenie do kradzieży aut tą metodą produkowane jest przez bułgarską firmę SOS Autokeys, która – oficjalnie – zajmuje się tworzeniem zaawansowanych technologicznie narzędzi dla ślusarzy. Bułgarzy upodobnili urządzenie do konsoli produkowanej niegdyś przez Nintendo. Oryginalny Gameboy był jednak sporo tańszy – ten, który służy do kradzieży aut, kosztuje około 20 tysięcy funtów.
Jak zabezpieczyć samochód w 2023 – blokady mechaniczne
Mechaniczna blokada kierownicy to niegdyś bardzo popularne rozwiązanie. Każdy z nas widział zapewne popularną „laskę”, czyli metalową belkę przymocowaną do kierownicy i zamykaną na zwykły zamek, który stosuje się np. w kłódkach lub drzwiach wejściowych. „Laska” bardzo często posiada dodatkowe, poprzeczne ramię, które zapiera się o deskę rozdzielczą i uniemożliwia obrót kierownicy. Zaletą tego typu zabezpieczenia antykradzieżowego jest oczywiście relatywnie niska cena, łatwa dostępność. Niestety, wad tego rozwiązania jest dużo więcej. Po pierwsze – zwykły zamek to niezbyt wyrafinowane zabezpieczenie przed kradzieżą. Poradzi sobie z nim nawet niezbyt doświadczony złodziej. Inną wadą tego typu zabezpieczenia antykradzieżowego jest nikła wygoda użytkowania. Za każdym razem po wejściu do auta lub przy chęci jego opuszczenia, blokadę trzeba wyjmować z bagażnika, zakładać i potem zdejmować.
Oprócz mechanicznych blokad kierownicy, polscy kierowcy wybierają również zabezpieczenia skrzyni biegów. W najprostszej wersji, takie zabezpieczenie ma postać blokady zakładanej na drążek tak, aby nie można było nim poruszać. Innym rodzajem jest blokada wewnętrzna, montowana bezpośrednio w tunelu środkowym. Typy są dwa: blokada bolcowa lub bezbolcowa, czyli ryglowa. W przypadku tej pierwszej, uniemożliwienie zmiany przełożeń odbywa się poprzez wetknięcie w specjalny otwór przyrządu przypominającego kołek. Aby autem można było odjechać, kołek ten trzeba usunąć.
Zobacz też: Samochód dla kobiety – jak wybrać?
Korzystanie z mechanicznych blokad skrzyni biegów jest mało wygodnym rozwiązaniem, bowiem zestaw trzeba każdorazowo uzbrajać i rozbrajać. Poza tym, wewnętrzne blokady bezpośrednio ingerują we wrażliwe części mechaniczne skrzyni – przy niedokładnym montażu może się to skończyć uszkodzeniem auta. Dodatkowo, złodziej próbując sforsować blokadę mechaniczną najczęściej stosuję metodę siłową – kończy się to zwykle fiaskiem kradzieży, ale i poważnym uszkodzeniem mechanicznym pojazdu.
Jak zabezpieczyć samochód w 2023 – pokrowce blokujące fale radiowe
Swego czasu, bardzo popularne w Internecie stały się porady mówiące o owijaniu kluczyków keyless folią aluminiową. Jest to prosty sposób na stworzenie klatki Faradaya, która zapobiega przenikaniu impulsów radiowych do jej wnętrza. Ma to uniemożliwić przechwycenie lub skopiowanie sygnału kluczyka. I faktycznie tak się dzieje, jednak tylko w określonych warunkach, a każdorazowe owijanie kluczyka folią aluminiową może okazać się bardzo uciążliwe i przede wszystkim – nieskuteczne.
W sieci znajdziemy wiele ofert specjalnych pudełek i etui działających na tej samej zasadzie. Można je dostać już za kilkadziesiąt złotych. Mają one tę samą wadę, co i folia aluminiowa – są niepraktyczne, bowiem tak naprawdę przeczą idei dostępu bezkluczykowego. Dodatkowo, większość z nich produkowana jest na dalekim wschodzie. Raczej żaden ubezpieczyciel nie uzna takiego zabezpieczenia jako skutecznego, jeśli dojdzie do kradzieży.
Jak zabezpieczyć samochód w 2023 – lokalizator GPS
Lokalizatory GPS to jedna z popularniejszych na rynku metod zabezpieczania aut z keyless przed kradzieżą. Urządzenie w samochodzie najczęściej połączone jest z aplikacją mobilną na smartfonie. Dzięki czemu można w każdym momencie ustalić lokalizację skradzionego pojazdu. Rozwiązanie doskonale sprawdza się w przypadku firmowych flot. Jednak lokalizatory GPS, mimo że nowoczesne, nie są w obecnych czasach skuteczną metodą ochrony przed kradzieżą.
Złodzieje doskonale zdają sobie sprawę z tego, że właściciele drogich aut często je montują. Dlatego nieodzownym ekwipunkiem grup przestępczych są urządzenia, zwane zagłuszarkami sygnału GPS/GSM. O tym, jak działają te urządzenia, napisaliśmy szerzej w tym artykule.
Zobacz też: Kradzieże samochodów w Warszawie – najnowsze dane!
Jak zabezpieczyć samochód w 2023 – postaw na skuteczną, elektroniczną blokadę CanLock
Jedną z najskuteczniejszych metod ochrony samochodu z keyless przed kradzieżą są urządzenia elektroniczne. Uniemożliwiają złodziejom odjechanie autem, bez względu na posiadany sprzęt i umiejętności. Takie blokady działają w oparciu o magistralę CAN, która bierze udział w przekazywaniu poleceń kierowcy do poszczególnych podzespołów auta.
Magistrala CAN wykorzystywana jest m.in., gdy chcemy włączyć klimatyzację, otworzyć szybę, ale również wtedy, gdy odpalamy silnik lub wrzucamy bieg. Immobilizery CAN potrafią blokować te sygnały w taki sposób, że bez odpowiedniej autoryzacji jazda autem nie będzie możliwa. Jednym z takich urządzeń jest produkowana przez Zabezpiecz-Auto.pl, cyfrowa blokada CanLock.
Urządzenie wyposażone jest w nowoczesny mikroprocesor, stworzony specjalnie dla branży Automotive. Zapewnia to jego bezproblemowe i szybkie działanie w zastosowaniach dotyczących właśnie np. zabezpieczeń antykradzieżowych.
Warto wspomnieć, że CanLock został opracowany w Polsce i cała jego produkcja również odbywa się na terenie naszego kraju. Nie ma więc żadnych problemów z serwisowaniem urządzenia oraz realizowaniem gwarancji, co mogłoby nastręczać problemów w przypadku urządzeń produkcji słowackiej czy rosyjskiej.
Dodatkowo, zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock współpracuje z ponad 1000 modelami samochodów i ta baza jest ciągle aktualizowana.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Jak zabezpieczyć samochód w 2023 – dowiedz się więcej:
- CanLock ochronił właściciela przed stratą pojazdu! Przeczytaj.
- Keyless Protector vs CanLock – co lepiej chroni przed kradzieżą?
- Do czego może prowadzić nieumiejętny montaż zabezpieczenia antykradzieżowego?
- Zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock – wersje urządzenia
- Kradzież „na walizkę” – co to takiego?
- Metoda „na lawetę” – na czym polega?
- Kradzież „na gameboya” – co warto wiedzieć?
- TOP5 – najlepsze zabezpieczenia antykradzieżowe
- Immobilizer CAN – jak działa?
- Keyless Protector vs CanLock – co lepiej chroni przed kradzieżą?
- Autoalarmy z GPS – porównanie