Rok 2020 przyniósł branży motoryzacyjnej spore spadki. Szacuje się, że ze względu na pandemię koronawirusa, koncerny samochodowe sprzedały około 25 procent nowych pojazdów mniej, aniżeli miało to miejsce jeszcze rok wcześniej. Według specjalistów, rynek motoryzacyjny cofnął się liczbowo o 3 lata, jednak są w naszym kraju marki, które i tak odnotowały wzrost zainteresowania. Do takich należy np. Hyundai, który plasuje się w czołówce najchętniej wybieranych aut w Polsce. Ze względu na dużą popularność tych aut oraz liczne słabości fabrycznych systemów zabezpieczeń, coraz więcej właścicieli zadaje sobie pytanie: jak zabezpieczyć Hyundai przed kradzieżą?
Jak zabezpieczyć Hyundai przed kradzieżą – popularność koreańskich aut
Jeszcze przez pandemią, Hyundai notował na naszym rynku spektakularne wzrosty – rok 2019 był pod tym względem rekordowy. W roku 2020 koreański producent sprzedał w Polsce prawie 18 tysięcy samochodów, co uplasowało Hyundai na siódmym miejscu wśród najchętniej wybieranych marek.
Masz Hyundai? Zadzwoń pod numer: 732 080 889 lub kliknij na przycisk poniżej:
Najlepiej sprzedającym modelem okazał się Hyundai Tucson, który stanowi miejską wariację na temat luksusowego SUV-a, doskonale sprawdzającą się nie tylko w miejskiej dżungli, ale również na bezdrożach. Bogate wyposażenie, do którego przyzwyczaili nas azjatyccy producenci przyciąga zainteresowanych nowoczesnością klientów, oferując atrakcyjne i dobre jakościowo samochody w cenach o wiele niższych, niż w przypadku aut oferowanych przez inne koncerny.
Ale to nie koniec propozycji ze strony Koreańczyków – wygląda na to, że w najbliższej przyszłości, zabezpieczenia antykradzieżowe do Hyundai będą coraz bardziej pożądanym towarem. Producent ten zamierza bowiem do 2025 umieścić w ofercie aż 44 wersje pojazdów elektrycznych, których popularność w naszym kraju rośle wręcz lawinowo.
Ciekawostką jest również fakt, że Hyundai zamierza nadal rozbudowywać paletę modeli z segmentu A, podczas gdy wśród innych producentów można zaobserwować tendencję do zaniedbywania małych, miejskich modeli, na rzecz rozbudowy pojazdów z segmentu B.
Może się okazać, że dla poszukujących małego, taniego w eksploatacji, miejskiego auta, Hyundai będzie niedługo jedyną, sensowną propozycją na rynku.
Jak zabezpieczyć Hyundai przed kradzieżą – problem z fabrycznym autoalarmem
Duża popularność marki Hyundai, wynikająca z wysokiej jakości oraz luksusowego wyposażenia za stosunkowo niską cenę sprawia, że modele tej marki są również bardzo popularne wśród złodziei samochodów. Na forach tematycznych oraz w mediach społecznościowych coraz częściej pojawiają się wpisy poszkodowanych właścicieli samochodów, którzy szukają odpowiedzi, jak zabezpieczyć Hyundai przed kradzieżą.
Auta koreańskiego producenta cieszą się szczególną popularnością głównie w dużych miastach, chociażby w Warszawie, ale również Poznaniu i Gliwicach. W ostatnich latach, tamtejsze organy ścigania mają pełne ręce roboty, walcząc z grupami przestępczymi, które wykorzystują luki w zabezpieczeniach antykradzieżowych samochodów marki Hyundai.
Wadliwe oprogramowanie immobilizera w Hyundai
W 2020 roku szerokim echem w motoryzacyjnym świecie odbiła się publikacja ekspertów z brytyjskiego uniwersytetu w Birmingham i belgijskiego uniwersytetu katolickiego w Leuven. Wpadli oni na trop poważnego błędu kryptograficznego w immobiliserach firmy Texas Instruments, montowanych właśnie m.in. w samochodach marki Hyundai.
Problem leży w jakości szyfrowania modułu DST80 (jeśli jesteś właścicielem Hyundai to warto sprawdzić, czy taki element jest obecny w Twoim aucie) oraz w sposobie wdrożenia tego zabezpieczenia przez producentów.
Co ciekawe, w zabezpieczenia firmy Texas Instruments wyposażonych jest obecnie kilka milionów samochodów na świecie. Korzysta z nich m.in. wspomniany już Hyundai, ale również Toyota, Mitsubishi, KIA, a nawet niektóre auta marki Tesla.
Wadliwe zabezpieczenie antykradzieżowe do Hyundai sprawia, że skopiowanie sygnału oryginalnego kluczyka jest dziecinnie proste. Według naukowców publikujących raport, wystarczy do tego tylko prosty transmiter typu Proxmark RFID. Zbliżenie go do klamki auta wyposażonego w wadliwy immobilizer spowoduje przechwycenie wrażliwych danych zabezpieczających, które mogą posłużyć złodziejom samochodów do skopiowania sygnału oryginalnego kluczyka.
Jak zabezpieczyć Hyundai przed kradzieżą – metoda „na gameboya”
Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod kradzieży, na którą szczególnie podatne są auta marki Hyundai, jest metoda „na gameboya”. Tak samo, jak wielokrotnie opisywana przez nas metoda „na walizkę”, sposób ten bazuje na systemie dostępu bezkluczykowego. Polega to na tym, że samochód komunikuje się drogą radiową ze zdalnym pilotem, przez co nie ma potrzeby chociażby wkładania kluczyka do stacyjki w celu uruchomienia silnika.
O ile w przypadku kradzieży „na walizkę” złodzieje muszą mieć dostęp do fabrycznego kluczyka, o tyle w przypadku użycia „gameboya” nie ma już takiej potrzeby. Urządzenie to potrafi wygenerować sygnał zwrotny doskonale pasujący do zapytania wysyłanego przez samochód, powstającego w momencie szarpnięcia za klamkę (auto sprawdza w ten sposób, czy właściciel wraz z kluczykiem jest w pobliżu).
„Gameboy”, wykorzystując luki w fabrycznych zabezpieczeniach antykradzieżowych Hyundai, podszywa się pod oryginalny kluczyk, dzięki czemu złodzieje mogą bez problemu odjechać samochodem, nie wzbudzając niczyich podejrzeń.
A skąd nazwa całego procederu? Urządzenie do kradzieży aut tą metodą produkowane jest przez bułgarską firmę SOS Autokeys, która – oficjalnie – zajmuje się tworzeniem zaawansowanych technologicznie narzędzi dla ślusarzy. Abstrahując od tego, czy Bułgarzy są miłośnikami gier retro, czy raczej chcieli pozwolić uniknąć złodziejom podejrzliwych spojrzeń przechodniów, upodobnili urządzenie do konsoli produkowanej niegdyś przez Nintendo. Oryginalny Gameboy był jednak sporo tańszy – ten, który służy do kradzieży aut, kosztuje około 20 tysięcy funtów.
Kradzież „na gameboya” – jak się chronić?
Na rynku istnieje kilka firm, które zajmują się produkcją dodatkowych zabezpieczeń antykradzieżowych. Jednak trzeba pamiętać, że nie wszystkie propozycje oferowane przez te firmy będą nadawać się do ochrony przed wspomnianą metodą kradzieży.
Bezużyteczne będą na przykład mechaniczne blokady na kierownicę oraz skrzynię biegów. Pomimo atrakcyjnej ceny, takie rozwiązania można skutecznie sforsować, trochę grzebiąc przy zamku od blokady.
Jak zabezpieczyć Hyundai przed kradzieżą – cyfrowa blokada CanLock
Nowoczesne metody kradzieży samochodów, takie jak metoda „na gameboya” sprawiają, że fabryczne zabezpieczenia samochodowe jeszcze długo nie będą stanowiły dla wyspecjalizowanych złodziei problemu.
Jedynym skutecznym orężem w walce z przestępcami są elektroniczne zabezpieczenia antykradzieżowe, takie jak CanLock – urządzenie to w pełni chroni Hyundai przez kradzieżą „na gameboya”.
CanLock przeznaczony jest do samochodów wyposażonych w magistralę CAN, która jest powszechnie stosowanym standardem wymiany danych w nowych, kilku lub nawet kilkunastoletnich autach.
Magistrala CAN bierze udział w przekazywaniu poleceń wydawanych przez kierowcę do podzespołów samochodu. Czy to otwarcie drzwi, czy wrzucenie biegu, odpalenie silnika – w przypadku takich poleceń niezbędna jest komunikacja między wieloma elementami i żeby całość operacji powiodła się, należy wszystkim tym elementom zagwarantować niezakłócony ruch na magistrali CAN.
Zabezpieczenie antykradzieżowe do Hyundai CanLock potrafi blokować przepływ sygnałów płynących do kluczowych dla poruszania się samochodem, elementów – skrzyni biegów, sprzęgła lub układu zapłonowego. Dzięki temu urządzeniu kradzież samochodu stanie się po prostu niemożliwa – złodzieje, nie będąc w stanie uzyskać odpowiedniej autoryzacji, nie zdołają odjechać samochodem.
Blokada antykradzieżowa CanLock do Hyundai może działać na kilka sposobów:
- całkowity brak możliwości uruchomienia silnika,
- silnik uruchamia się na sekundę i gaśnie,
- silnik uruchamia się, jednak nie ma możliwości zmiany biegów – skrzynia automatyczna,
- silnik uruchamia się, jednak nie ma możliwości wciśnięcia sprzęgła – skrzynia manualna.
Urządzenie produkowane przez Zabezpiecz-Auto.pl występuje w pięciu wersjach wyposażeniowych. W ofercie znajdziemy:
W pakiecie CanLock Comfort, producent przewidział trzy, wygodne sposoby autoryzacji: kod PIN, breloczek Bluetooth lub w pełni bezpieczną aplikację mobilną.
CanLock Premium posiada wszystkie funkcjonalności pakietu Comfort, a dodatkowo system zabezpieczający jest wyposażony w głośną syrenę alarmową, która zaalarmuje właściciela, zwróci uwagę przechodniów i wystraszy złodziei.
W pakiecie CanLock Laweta znajdziemy inteligentny czujnik przechyłu, który uruchomi głośną syrenę alarmową w momencie, w którym złodzieje będą próbowali wciągnąć auto na lawetę.
Jest to najbardziej zaawansowane zabezpieczenie antykradzieżowe do Hyundai. Posiada wszystkie funkcjonalności systemu CanLock Laweta, a dodatkowo wyposażone jest w lokalizator GPS z funkcją przeciwzagłuszeniową. Urządzenie to uruchamia syrenę alarmową w momencie, gdy do samochodu Hyundai zbliży się złodziej, wyposażony w zagłuszarkę GPS.
Zabezpieczenie antykradzieżowe do Hyundai – jakie modele obsługuje CanLock?
Zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock współpracuje z wieloma modelami samochodów marki Hyundai, które wyposażone są w magistralę CAN i system dostępu bezkluczykowego „keyless”. Poniżej znajdziecie Państwo pełną listę modeli Hyundai:
- Hyundai Bayon (od 2022)
- Hyundai Elantra (od 2011)
- Hyundai IONIQ (od 2017)
- Hyundai Kona Hybrid (od 2020)
- Hyundai Kona (od 2018)
- Hyundai Palisade (od 2020)
- Hyundai Santa Fe (od 2013)
- Hyundai Solaris (od 2015)
- Hyundai Sonata Hybrid (od 2016)
- Hyundai Sonata (od 2016)
- Hyundai Tucson (od 2016)
- Hyundai i10 (od 2015)
- Hyundai i20 (od 2015)
- Hyundai i30 (od 2021)
- Hyundai i40 (do 2011)
- Hyundai i45 Sonata (od 2011)
- Hyundai ix20 (od 2010)
- Hyundai ix35 (od 2010)
Masz Hyundai? Zadzwoń pod numer: 732 080 889 lub kliknij na przycisk poniżej:
Dowiedz się więcej:
- Jak CanLock ochronił właściciela przed stratą pojazdu? Przeczytaj.
- Keyless Protector vs CanLock – co lepiej chroni przed kradzieżą?
- Do czego może prowadzić nieumiejętny montaż zabezpieczenia antykradzieżowego?
- Zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock – wersje urządzenia
- Kradzież „na walizkę” – co to takiego?
- Kradzież „na lawetę” – na czym polega?
- Kradzież „na gameboya” – co warto wiedzieć?
- TOP5 – najlepsze zabezpieczenia antykradzieżowe
- Immobilizer CAN – jak działa?
- Keyless Protector vs CanLock – co lepiej chroni przed kradzieżą?
- Autoalarm z GPS – porównanie najpopularniejszych modeli