Co jakiś czas mamy w świecie motoryzacyjnym do czynienia z przypadkami dość pomysłowych kradzieży. W ostatnich kilkunastu miesiącach przestępcy wzięli na tapet samochody Alfa Romeo, które posiadają pewną lukę w zabezpieczeniach swoich samochodów przed kradzieżą. Przypadki tego typu przestępstw zdarzają się przede wszystkim we Włoszech. Jednak jak to zwykle bywa w takich przypadkach – nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaadaptować tę metodę kradzieży również na naszym podwórku. Jak łatwa jest obecnie kradzież Alfa Romeo?
Kradzież Alfa Romeo – Alfy coraz bardziej popularne
Starsze modele Alfy Romeo przeciętnemu Kowalskiemu kojarzyły się przede wszystkim z włoskim szykiem i elegancją, ale również z ponadprzeciętną awaryjnością. Efektem tego jest kilka niewybrednych powiedzonek na temat tej marki, które często przytaczane są przez przeciwników włoskiej motoryzacji. Obecnie jednak sytuacja nieco się zmieniła. Alfa Romeo produkuje nie tylko piękne stylistycznie, ale również nowoczesne i mało awaryjne samochody, znajdujące coraz większe grono zwolenników.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Ma to odzwierciedlenie również w statystykach sprzedażowych, bowiem w ostatnich latach Alfa Romeo notuje nad Wisłą rekordowy okres. Warto wspomnieć, że model Stelvio na stałe zagościł już w rankingach TOP10 najpopularniejszych SUV-ów. Reprezentująca włoską markę w segmencie sportowych limuzyn segmentu D Giulia również zaliczyła naprawdę udany rajd sprzedażowy.
To właśnie te dwa modele, obecnie bestsellery w gamie Alfy Romeo, są narażone na kradzież nową metodą, o której poniżej.
Kradzież Alfa Romeo – wada projektowa
Obecnie w modelach Alfa Romeo znajdziemy wiele rozbudowanych systemów bezpieczeństwa, których obecność z pewnością przekłada się na rosnące statystyki sprzedażowe w całej Europie. I właśnie z jednym z takich systemów wiąże się cały problem z kradzieżami modeli Stelvio oraz Giulia. Chodzi o zamontowany z przodu pojazdu radar, który jest elementem systemu Forward Collision Warning. Jest to układ ostrzegania o najechaniu na poprzedzający pojazd działający w zakresie 7-200 km/h. Gdy system wykryje ryzyko takiej kolizji, alarmuje kierowcę serią sygnałów akustycznych i wizualnych. Jego funkcja nie ogranicza się jednak tylko i wyłącznie do ostrzegania, bowiem system jest również w stanie lekko przyhamować samochód, aby wymusić szybszą reakcję kierowcy.
Zobacz też: Kradzież samochodu na kolec. Jak się odbywa?
Wspomniany system pracuje w oparciu o kamerę za przednią szybą i radar, który umieszczony jest w atrapie chłodnicy. Sęk w tym, że osłonę radaru bardzo łatwo zdemontować – jest to zdecydowanie bardzo wrażliwy punkt, co wykorzystują przestępcy. Odsłaniając radar systemu FCW można w prosty sposób uzyskać dostęp do magistrali CAN, a to bardzo poważne zagrożenie bezpieczeństwa w obecnie produkowanych samochodach.
Magistrala CAN bowiem zarządza wszystkim. Bierze udział w przesyłaniu sygnałów do kluczowych podzespołów samochodu – za jej pomocą można sterować klimatyzacją, radiem, ale również wyłączyć alarm i uruchomić silnik pojazdu.
Kradzież Alfa Romeo – coraz więcej przypadków
Ostatnimi czasy pisaliśmy o podobnej sprawie, która dotyczyła samochodów marki Range Rover. Tam również złodzieje mogli łatwo uzyskać dostęp do magistrali CAN. W przypadku samochodów brytyjskiego producenta, trzeba jednak było wyciąć dziurę w klapie bagażnika. Tutaj natomiast takiej konieczności nie ma, dlatego kradzież Alfy Romeo może odbyć się bardziej niepostrzeżenie, wręcz w biały dzień. Co z resztą widać na poniższym filmie.
Takich przypadków jest coraz więcej, nie tylko w kraju pochodzenia Alfy, czyli we Włoszech. Na forach internetowych można znaleźć stale rosnącą liczbę postów zaniepokojonych właścicieli modeli Stelvio oraz Giulia z różnych krajów świata.
Kradzież Alfa Romeo – producent wciąż szuka rozwiązania
Pomimo, że filmiki z kradzieży wspomnianą metodą krążą po Internecie od mniej więcej roku, to jednak producent do tej pory nie znalazł optymalnego rozwiązania tego problemu. Na portalach ogłoszeniowych można znaleźć specjalne osłony radaru przedniego przeznaczone do najbardziej zagrożonych modeli, jednak umówmy się – to tylko kolejna, wątpliwa bariera mechaniczna, którą łatwo sforsować.
Co ciekawe, z istnienia problemu zdają sobie sprawę również firmy ubezpieczeniowe. Według użytkownika jednego z forów o modelu Stelvio, wielu ubezpieczycieli w Holandii wymaga montażu dodatkowego zabezpieczenia antykradzieżowego jako warunek ubezpieczenia.
Kradzież Alfa Romeo – jak ochronić swoje auto?
Doświadczenie pokazuje, że wspomniana wyżej metoda kradzieży jest bardzo skuteczna w przypadku modeli Stelvio oraz Giulia. Kwestią czasu jest, gdy przypadki kradzieży tego typu będziemy odnotowywać również w Polsce. Alfa Romeo póki co jest bezradna wobec zlokalizowanej wady konstrukcyjnej, niezbyt przekonującym rozwiązaniem są również oferowane w sieci, dodatkowe osłony radaru przedniego.
Zobacz też: Kradzież samochodu w leasingu
Podobnie jak w przypadku wspomnianego już wcześniej Range Rovera, dużo lepszym zabezpieczeniem przed kradzieżą będzie montaż dodatkowego zabezpieczenia antykradzieżowego, działającego w oparciu o magistralę CAN. Urządzenie takie jak CanLock blokuje sygnały nią biegnące, przez to uruchomienie silnika samochodu bez dodatkowej autoryzacji jest po prostu niemożliwe. Można to zrobić za pomocą breloka Bluetooth, aplikacji mobilnej lub kodem PIN. Dostęp do magistrali CAN okaże się więc dla przestępców całkowicie bezużyteczny.
Warto zaznaczyć, że CanLock to w pełni polskie rozwiązanie. Opracowane i produkowane w naszym kraju, dzięki czemu spełnia wszelkie, restrykcyjne normy dotyczące zabezpieczeń antykradzieżowych. CanLock oferowany jest w pięciu wersjach, w zależności od potrzeb właściciela samochodu – montażem tego zabezpieczenia zajmują się wyspecjalizowane warsztaty, zlokalizowane w całej Polsce.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Jak zabezpieczyć samochód w 2023 – dowiedz się więcej:
- CanLock ochronił właściciela przed stratą pojazdu! Przeczytaj.
- Keyless Protector vs CanLock – co lepiej chroni przed kradzieżą?
- Do czego może prowadzić nieumiejętny montaż zabezpieczenia antykradzieżowego?
- Zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock – wersje urządzenia
- Kradzież „na walizkę” – co to takiego?
- Metoda „na lawetę” – na czym polega?
- Kradzież „na gameboya” – co warto wiedzieć?
- TOP5 – najlepsze zabezpieczenia antykradzieżowe
- Immobilizer CAN – jak działa?
- Keyless Protector vs CanLock – co lepiej chroni przed kradzieżą?
- Autoalarmy z GPS – porównanie