Kradzieże samochodów 2022 – w pierwszych sześciu miesiącach tego roku obserwowaliśmy delikatny spadek aktywności złodziei samochodów. Nie oznacza to jednak, że dają oni za wygraną. Policja również nie próżnuje i co jakiś czas przeprowadza udane naloty na kryjówki złodziei. Tak było w tym przypadku, gdzie stróże prawa z Łodzi rozbili bardzo groźną grupę zajmującą się kradzieżami i paserstwem luksusowych aut z całego kraju. Pięciu podejrzanych pozostaje w areszcie i grozi im nawet do 15 lat więzienia.
Kradzieże samochodów 2022 – złapany na gorącym uczynku
Policjanci z komendy wojewódzkiej i miejskiej w Łodzi od pewnego czasu zajmowali się przypadkami kradzieży luksusowych samochodów na terenie całej Polski. Sprawa nabrała rumieńców 29 czerwca 2022 roku. Wówczas to funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego KWP w Łodzi, przy wsparciu kontrterrorystów z centralnego pododdziału „BOA” oraz Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Łodzi, we wsi w powiecie łowickim, ujawnili pochodzące z kradzieży z włamaniem Porsche Panamera wartości 350 tysięcy złotych.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Kradzież tego luksusowego pojazdu miała miejsce dzień wcześniej w województwie mazowieckim. Na miejscu policjanci zatrzymali 25-latka, który siedział za kierownicą samochodu – jest on podejrzewany o współudział w kradzieży Panamery. Do tej pory mężczyzna ten nie był notowany i wydawał się być bardzo zaskoczony przyłapaniem na gorącym uczynku…
Kryminalni ustalili, że skradzione z powiatu gostynińskiego auto było pilotowane przez Audi A6, którego kierowca nie zastosował się przy próbie zatrzymania do wydawanych przez policjantów poleceń i próbował staranować funkcjonariuszy. Mundurowi użyli broni i oddali dwa strzały w kierunku opon, jednak mimo tej interwencji, pojazd odjechał w nieznanym kierunku.
Po pościgu odnaleziono porzucone auto, jednak jego kierowca – korzystając z nocnej pory – oddalił się. Wolnością nie cieszył się zbyt długo, bowiem 4 lipca 2022 policjanci z SPKP w Łodzi, wspólnie z funkcjonariuszami Sekcji do walki z Przestępczością Samochodową Wydziału Kryminalnego KWP w Łodzi, dokonali skutecznego zatrzymania na terenie stacji paliw przy ul. Alei Włókniarzy w Łodzi.
Kradzieże samochodów 2022 – zatrzymani byli członkami grupy przestępczej
Podejrzewany za wszelką cenę próbował uniknąć zatrzymania i uderzył w blokujący nieoznakowany radiowóz. Był już wcześniej notowany przez policję. Obaj zatrzymani (25-latek i 31-latek) usłyszeli zarzuty kradzieży aut po wcześniejszym włamaniu. 31-latek dodatkowo odpowie za niedostosowanie się do polecenia zatrzymania pojazdu oraz za próbę staranowania funkcjonariusza.
W toku dalszego śledztwa okazało się, że panowie byli członkami większej, zorganizowanej struktury przestępczej. Gang samochodowy działał od grudnia 2021 do końca czerwca 2022 roku – w tym czasie na terenie kilku województw dokonał 16 kradzieży samochodów o znacznej wartości. Wśród nich były takie marki jak Porsche, Mercedes, BMW, Audi czy Jeep – łączna wartość skradzionych aut opiewa na ponad 3 miliony złotych. Bezpośrednio po kradzieży pojazdy trafiały do zorganizowanych w wynajmowanych pomieszczeniach gospodarczych tzw. dziupli samochodowych gdzie rozbierano je na części i od razu dalej odsprzedawano.
Łącznie w tej sprawie zatrzymano pięciu mężczyzn w wieku 25, 31, 34, 36 i 39 lat. W większości to osoby z kartoteką kryminalną i w grupie przestępczej pełnili różne role. W przestępczym procederze uczestniczyli w różnych konfiguracjach osobowych. Policjanci nie wykluczają dalszego rozwoju sprawy.
Kradzieże samochodów 2022 – jakimi metodami posługują się obecnie złodzieje?
Według statystyk Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, w pierwszej połowie 2022 roku największą popularnością wśród złodziei samochodów cieszyły się auta z rocznika 2019. Wówczas to skradziono 145 takich pojazdów. Jeśli chodzi o średni wiek wszystkich aut, to wynosił on 5,5 roku.
Tego typu samochody najczęściej wyposażone są w system dostępu bezkluczykowego. Jest to bezsprzecznie wygodne rozwiązanie, jednak znacznie ułatwia złodziejom samochodów zadanie. Do dokonania kradzieży z tradycyjnym kluczykiem potrzeba bowiem całego zestawu „siłowych” narzędzi – samo przeprowadzenie operacji zajmuje też trochę czasu i jest obarczone ryzykiem. Osoba, która „grzebie” przy zamku samochodu na parkingu zwraca przecież uwagę przechodniów, którzy mogą po pierwsze powiadomić organy ścigania, a po drugie dość dobrze zapamiętać sprawcę.
Samochody z keyless kradnie się dużo łatwiej. Złodzieje, zamiast tradycyjnych pilników, wytrychów czy łamaków wykorzystują elektroniczne narzędzia, nie pozostawiając po sobie śladu. Urządzenia te potrafią wzmacniać komunikację między zdalnym kluczykiem a transponderem w samochodzie. Normalnie zasięg tych urządzeń jest mocno ograniczony – w praktyce, aby otworzyć drzwi, trzeba mieć kluczyk w kieszeni. Wszystko po to, aby samochodu nie mógł otworzyć przypadkowy przechodzień, podczas gdy właściciel auta np. robi zakupy w sklepie.
Zobacz też: Co się dzieje z samochodem po kradzieży? Zajrzyj do złodziejskiej dziupli!
Urządzenie nazywane w złodziejskiej branży „walizką” pozwala na przechwytywanie sygnału zdalnego kluczyka samochodu, wzmocnienie go i przesłanie drogą radiową. Dzięki zastosowaniu dwóch takich urządzeń (jedno w pobliżu kluczyka a drugie obok drzwi auta), samochód reaguje dokładnie tak, jakby obok stał właściciel pojazdu z oryginalnym pilotem w kieszeni.
W kradzieży „metodą na walizkę”, złodzieje wykorzystują nie tylko nowoczesną technologię, ale również niedbalstwo właścicieli samochodów, dotyczące miejsca przechowywania kluczyków do auta. Po powrocie do domu lądują one często na wieszaku przy drzwiach wejściowych lub na parapecie – są to miejsca, do których złodzieje mają łatwy dostęp i bez problemu mogą wówczas użyć „walizki” do dokonania kradzieży.
Kradzieże samochodów 2022 – jak ochronić swoje auto przed przestępcami?
Poszukując skutecznego zabezpieczenia przed kradzieżą „na walizkę”, warto zwrócić uwagę na produkowaną przez Zabezpiecz-Auto.pl, blokadę antykradzieżową CanLock. Jest to najbardziej zaawansowane urządzenie tego typu, obecne na rynku. CanLock opiera swoje działanie na magistrali CAN, w którą wyposażone jest każde nowoczesne auto.
Magistrala CAN jest po prostu systemem transmisji danych w samochodzie – za jej pośrednictwem komunikują się poszczególne podzespoły pojazdu; umożliwia ona także kierowcy wydawanie poleceń i ogólnie – sterowanie autem. To przez magistralę CAN płynie sygnał wygenerowany przez naciśnięcie guzika START w samochodzie – dociera on później do kluczowych dla uruchomienia pojazdu elementów, np. pompy paliwa.
CanLock, za pośrednictwem wiązki elektrycznej auta, jest w stanie zablokować przepływ tego typu poleceń. Samochód można uruchomić wyłącznie po dokonaniu autoryzacji. Nie ważne, jak bardzo nowoczesną metodą kradzieży posłuży się przestępca. CanLock jest w pełni odporny nie tylko na kradzież metodą „na walizkę”, ale też „na kopiowanie kluczyków” lub „na lawetę”.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Kradzieże samochodów 2022 – dowiedz się więcej:
- Jak CanLock ochronił właściciela przed stratą pojazdu? Przeczytaj.
- Keyless Protector vs CanLock – co lepiej chroni przed kradzieżą?
- Do czego może prowadzić nieumiejętny montaż zabezpieczenia antykradzieżowego?
- Zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock – wersje urządzenia
- Kradzież „na walizkę” – co to takiego?
- Metoda „na lawetę” – na czym polega?
- Kradzież „na gameboya” – co warto wiedzieć?
- TOP5 – najlepsze zabezpieczenia antykradzieżowe
- Immobilizer CAN – jak działa?
- Keyless Protector vs CanLock – co lepiej chroni przed kradzieżą?
- Autoalarmy z GPS – porównanie