Od kilku lat kradzieże samochodów w Polsce utrzymują się mniej więcej na tym samym poziomie, jednak rok temu mieliśmy do czynienia z lekkim wzrostem – pierwszym od kilku lat. Jak co roku Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego przygotował cząstkowy raport oparty na danych z pierwszych sześciu miesięcy. Jak wygląda sytuacja w 2022 roku? Które marki samochodów znikają z polskich dróg najczęściej?
Kradzieże samochodów w 2022 – jak było rok temu?
Jak wynika z oficjalnych danych, w 2021 roku skradziono w Polsce 7098 pojazdów. Na przeciętnym kierowcy liczba ta raczej nie zrobi wrażenia, jednak warto zaznaczyć, że wzrosła ona stosunku do roku ubiegłego (wówczas było to 6910 kradzieży) o 2,7 procent. A taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy od trzech lat.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Złodzieje samochodowi w Polsce wybierają głównie auta produkcji japońskiej i niemieckiej. W 2021, podobnie jak rok wcześniej, niechlubny tytuł lidera rankingu przypadł Toyocie (950 szt.). Kolejne miejsce zajęło Audi (685 szt.), a podium zamyka BMW (522 szt.).
Z danych IBRM Samar wynika, że najpopularniejszym modelem wśród złodziei w 2021 była Toyota Corolla – zginęło dokładnie 214 sztuk. Drugie miejsce zajmuje Toyota RAV4 (198 szt.), a trzecie – Hyundai Tucson (192 szt.).
Kradzieże samochodów w 2022 – dane z pierwszych sześciu miesięcy
W pierwszej połowie 2022 roku mieliśmy do czynienia ze spadkiem aktywności złodziei samochodów, w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Jak podaje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2022 roku, w Warszawie, z powodu kradzieży wyrejestrowano 754 samochody. To o 23,5% mniej niż w tym samym okresie w 2021. W skali całego kraju, skala kradzieży zmalała o 17,1%. Przekłada się to na 3074 skradzionych aut w ciągu pierwszych 6 miesięcy 2022 roku.
Warto zaznaczyć, że ta liczba może być niedoszacowana. Dzieje się tak, ponieważ skradzione auta trafiają do CEPIK wówczas, gdy zakończy się policyjne śledztwo. A te często się dłużą i może nastąpić sytuacja, w której rok dobiega końca, a nie wszystkie czynności zostały jeszcze zakończone. Poza tym IBRM Samar zwraca uwagę, że statystyki oparte na podstawie liczby wyrejestrowanych samochodów mogą być niedokładne z powodu rejestracji aut na firmy leasingowe i CFM – to blisko 60 proc. skradzionych pojazdów.
Zobacz też: Co dzieje się z samochodem po kradzieży? Wyjaśniamy.
Złodzieje, podobnie jak w latach ubiegłych, gustują głównie w samochodach produkcji japońskiej i koreańskiej. W pierwszym półroczu 2022 zaginęło 190 aut marki Toyota, 99 marki Hyundai, 51 Lexusów oraz 40 marki Kia. Jeśli chodzi o ranking konkretnych modeli, to na kradzież szczególnie narażeni są właściciele modelu Toyota RAV4, Toyota Corolla oraz Hyundai Tucson. Na odnotowanie zasługuje fakt, że w 2022 roku obserwujemy spadek zainteresowania złodziei samochodami produkcji niemieckiej.
Jeśli chodzi o wiek kradzionych pojazdów, to złodzieje skupiają się głównie na stosunkowo młodych samochodach – szczególną popularnością cieszy się rocznik 2019 (145 sztuk). Natomiast średni wiek wszystkich skradzionych aut to 5,5 roku.
Kradzieże samochodów w 2022 – dlaczego obserwujemy spadek?
Jak więc widzimy, w pierwszej połowie 2022 roku odnotowano dość wyraźny spadek liczby kradzieży samochodów w naszym kraju. Można zadać pytanie, dlaczego tak się dzieje i czy ten trend będzie się utrzymywał w przyszłości.
Eksperci motoryzacyjni wiążą ten chwilowy spadek aktywności złodziei przede wszystkim z wojną, która od lutego 2022 roku toczy się na Ukrainie.
„Przestępcy są mocno ograniczeni, jeśli chodzi o wywóz kradzionych samochodów za wschodnią granicę Polski. Do tej pory Rosja była bardzo chłonnym rynkiem zbytu – trafiało tam wiele samochodów kradzionych na zamówienie. Złodzieje zmuszeni są więc do poszukiwania nowych kierunków. Ostatnimi czasy obserwujemy wzrost liczby wywozów samochodów na Litwę, ale bardzo perspektywiczne są pod tym względem również kraje Afrykańskie: Algieria, Ghana, Mauretania czy Maroko.”
Trzeba też zaznaczyć, że kilkunastoprocentowy spadek wcale nie oznacza, że właściciele samochodów w Polsce mogą czuć się całkowicie bezpiecznie. Ten rok bowiem z pewnością przyniesie grubo ponad 5500 skradzionych samochodów – to wciąż bardzo dużo.
Kradzieże samochodów w 2022 – jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?
Właściciele stosunkowo nowych samochodów wyposażonych w system bezkluczykowy mają coraz większą świadomość, że to właśnie ich pojazdy są szczególnie narażone na atak złodziei. W przypadku takich aut bowiem można zastosować nowoczesne techniki z wykorzystaniem elektronicznych narzędzi, które minimalizują ryzyko wpadki.
Złodzieje wyposażeni w „gameboya ” lub „walizkę” są w stanie odjechać cudzym samochodem po niespełna kilkudziesięciu sekundach. Jedynym sposobem na skuteczne zabezpieczenie auta z keyless przed kradzieżą w obecnych czasach jest zastosowanie elektronicznej blokady. Zabezpieczenia tego typu wykorzystują magistralę CAN – system przesyłu danych, obecny w każdym nowoczesnym samochodzie.
Przykładem takiego urządzenia jest CanLock PRO, który unieruchamia samochód bez konieczności ingerowania w wiązkę elektryczną samochodu. Właściciel nie jest więc narażony na utratę gwarancji lub kosztowne naprawy związane z nieprawidłowym montażem. System ten wybiórczo blokuje sygnały biegnące magistralą CAN do rozrusznika, układu zapłonowego lub skrzyni biegów. Bez uzyskania odpowiedniej autoryzacji (kod PIN, brelok Bluetooth, dedykowana aplikacja mobilna), osoba próbująca odjechać samochodem (potencjalny złodziej) nie będzie w stanie tego zrobić.
Poza tym, system CanLock PRO posiada również funkcję antyzagłuszeniową, w którą nie są wyposażone inne, tego typu urządzenia na rynku. Zabezpieczenie jest w stanie wykryć obecność zagłuszarki GSM/GPS i w odpowiednim momencie poinformować właściciela o próbie kradzieży samochodu, np. uruchamiając głośną syrenę.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Kradzieże samochodów w 2022 – dowiedz się więcej:
- Jak CanLock ochronił właściciela przed stratą pojazdu? Przeczytaj.
- Keyless Protector vs CanLock – co lepiej chroni przed kradzieżą?
- Do czego może prowadzić nieumiejętny montaż zabezpieczenia antykradzieżowego?
- Zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock – wersje urządzenia
- Kradzież „na walizkę” – co to takiego?
- Metoda „na lawetę” – na czym polega?
- Kradzież „na gameboya” – co warto wiedzieć?
- TOP5 – najlepsze zabezpieczenia antykradzieżowe
- Immobilizer CAN – jak działa?
- Keyless Protector vs CanLock – co lepiej chroni przed kradzieżą?
- Autoalarm z GPS – porównanie najpopularn