Na rynku znajdziemy wiele zabezpieczeń antykradzieżowych różnej maści. Niektóre z nich to proste blokady mechaniczne, które są jednak wypierane obecnie przez w pełni cyfrowe rozwiązania. Wśród środków ochrony przed złodziejami aut możemy również znaleźć zabezpieczenia wykorzystujące niebanalne techniki kryminalistyczne. Jednym z takich zabezpieczeń jest system SelectDNA od Toyoty. Jak działa ? Czy jest skuteczny?
SelectDNA od Toyoty – garść statystyk
Jak wynika z oficjalnych danych, w 2021 roku skradziono w Polsce 7098 pojazdów. Na przeciętnym kierowcy liczba ta raczej nie zrobi wrażenia, jednak warto zaznaczyć, że wzrosła ona stosunku do roku ubiegłego (wówczas było to 6910 kradzieży) o 2,7 procent. A taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy od trzech lat.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Złodzieje samochodowi w Polsce wybierają głównie auta produkcji japońskiej i niemieckiej. W 2021, podobnie jak rok wcześniej, niechlubny tytuł lidera rankingu przypadł właśnie Toyocie (950 szt.). Kolejne miejsce zajęło Audi (685 szt.), a podium zamyka BMW (522 szt.).
Toyota doskonale zdaje sobie sprawę, jak dużą popularnością wśród złodziei cieszą się jej auta. Samochody produkcji japońskiej szczególnie upodobały sobie gangi z podwarszawskich miejscowości i to właśnie stolica Polski przoduje w wewnętrznych rankingach Toyoty jako szczególnie niebezpieczny obszar dla właścicieli tych aut.
SelectDNA od Toyoty – jak działa zabezpieczenie?
Zarządzający japońskim koncernem znaleźli jednak sposób, aby zniechęcić gangi złodziei samochodów do polowania na auta ich produkcji. Opracowali oni system SelectDNA, który opiera się o nieco inne założenia, niż klasyczne zabezpieczenie antykradzieżowe, uniemożliwiające na przykład otworzenie drzwi lub uruchomienie silnika pojazdu.
Czym więc jest SelectDNA? To specjalna emulsja, widoczne w świetle UV, budową przypominająca ludzkie DNA. By ułatwić identyfikację auta, emulsja zostaje zmieszana z ponad 1000 trudno usuwalnymi aluminiowymi mikroznacznikami o średnicy 0,5 mm, widocznymi pod powiększeniem. Każdy z nich posiada unikalny kod przypisany do samochodu oraz adres bazy właścicieli, z której może błyskawicznie skorzystać policja. Środek ten będzie służył do znakowania samochodów czymś w rodzaju sekwencji sztucznych genów – unikalnej dla każdego auta.
Nowe zabezpieczenie antykradzieżowe do Toyoty pozwala więc jedynie szybko zidentyfikować kradziony pojazd lub części odpowiednim służbom, co w założeniu ma zniechęcić złodziei do dokonywania kradzieży aut tej marki. Przestępcy będą dostawać również widoczne ostrzeżenie – samochody marki Toyota, które zostały wyposażone w nowatorskie zabezpieczenie antykradzieżowe, będą znakowane stosownymi nalepkami. Twórcy zabezpieczenia przekonują, że samochodów lub części oznakowanych przez emulsję SelectaDNA po prostu nie da się sprzedać, więc złodzieje nie będą ryzykować, nie mogąc potem upłynnić łupów.
SelectDNA od Toyoty – wady rozwiązania
Trzeba przyznać, że system znakowania części SelectDNA od Toyoty to bardzo pomysłowy sposób na walkę ze złodziejami samochodów. W polskich realiach jednak może ono nie zdać egzaminu. Trzeba wspomnieć, że jesteśmy bardzo dużym rynkiem używanych części, które często pochodzą z kradzieży. Klienci, zachęceni niską ceną oraz dostępnością części (co szczególnie ważne w realiach post-covidowego kryzysu na rynkach motoryzacyjnych), rzadko dochodzą ich pochodzenia.
Krajowi złodzieje szczególnie upodobali sobie markę Toyota i raczej nikłe szanse, że odpowiednia naklejka na szybkie, informująca o znakowaniu, powstrzyma przestępców przed dokonaniem kradzieży. Prędzej czy później, na każdą metodę mechanicznego zabezpieczania przed kradzieżą znajdzie się jakiś sposób – a należy pamiętać, że po dokonaniu kradzieży i rozebraniu auta na części, złodzieje mają dużo czasu na neutralizację znakowania części.
SelectDNA od Toyoty – czy na rynku są lepsze zabezpieczenia?
SelectDNA od Toyoty to na pewno bardzo rozwojowy pomysł, jednak jest on jeszcze na zbyt wczesnym etapie, aby stanowić skuteczne zabezpieczenie przed kradzieżą w dzisiejszych czasach. Dużo lepszym rozwiązaniem będą w pełni cyfrowe blokady, które zapobiegną kradzieży – złodzieje po prostu nie będą w stanie odjechać samochodem. Jedną z takich blokad jest produkowane przez Zabezpiecz-Auto.pl, zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock.
Urządzenie współpracuje z ponad 1000 modeli, wyposażonych w magistralę CAN. CanLock potrafi blokować sygnały płynące do rozrusznika lub skrzyni biegów, co uniemożliwia skuteczne uruchomienie auta przez osobę nieuprawnioną. Autoryzacja urządzenia przebiega przy pomocy ustalonego na fabrycznych przyciskach kodu PIN, breloka Bluetooth lub bezpiecznej aplikacji mobilnej.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Dowiedz się więcej:
- Jak CanLock ochronił właściciela przed stratą pojazdu? Przeczytaj.
- Keyless Protector vs CanLock – co lepiej chroni przed kradzieżą?
- Do czego może prowadzić nieumiejętny montaż zabezpieczenia antykradzieżowego?
- Zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock – wersje urządzenia
- Kradzież „na walizkę” – co to takiego?
- Kradzież „na lawetę” – na czym polega?
- Kradzież „na gameboya” – co warto wiedzieć?
- TOP5 – najlepsze zabezpieczenia antykradzieżowe
- Immobilizer CAN – jak działa?
- Keyless Protector vs CanLock – co lepiej chroni przed kradzieżą?
- Autoalarm z GPS – porównanie najpopularniejszych modeli