Wielu właścicieli samochodów, w obawie o kradzież, wybiera autoalarm jako jedno z najpopularniejszych rozwiązań zabezpieczających. Niezależnie od tego, czy jest to fabryczny system, czy akcesoryjny, większość ludzi decyduje się na takie rozwiązanie. Niestety, najnowsze statystyki policyjne pokazują, że poziom zabezpieczenia samochodów jeżdżących po polskich drogach pozostawia wiele do życzenia. Decydując się na dodatkowe zabezpieczenia, musimy dokonać wyboru spośród wielu opcji, takich jak autoalarmy, immobilizery czy blokady mechaniczne. Jaki rodzaj zabezpieczenia jest uważany przez specjalistów za najlepszy?
Jakie zabezpieczenie samochodu wybrać – liczba kradzieży w Polsce wciąż duża
Przez ostatnie lata liczba kradzieży samochodów w Polsce pozostaje na relatywnie wysokim poziomie. Według danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, w 2022 roku miało miejsce 6167 przypadków kradzieży pojazdów o dopuszczalnej masie do 3,5 tony. Jednakże te dane są wciąż zmienne, ponieważ wiele spraw jest w trakcie śledztwa, a niektóre przypadki to po prostu pomyłki lub próby oszustwa.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Mimo to, liczba kradzieży w Polsce w 2022 roku nieco się zmniejszyła w porównaniu z rokiem poprzednim. Eksperci tłumaczą to sytuacją na wschodniej granicy kraju, gdzie wiele gangów przestępczych, zajmujących się kradzieżami samochodów, czerpało zyski z rynków zbytu na wschodzie.
W czasie wojny na Ukrainie musieli oni szukać nowych sposobów sprzedaży, co skutkowało mniejszą ilością kradzieży. Obecnie, skradzione samochody są wywożone między innymi na Litwę, a także do krajów afrykańskich. Należy jednak pamiętać, że pomimo kilkunastoprocentowego spadku, właściciele samochodów w Polsce wciąż powinni zachować ostrożność, ponieważ liczba kradzieży nadal jest bardzo wysoka i w 2023 roku wyniesie na pewno około 6000 przypadków.
Jakie zabezpieczenie samochodu wybrać – blokady mechaniczne
Właściciele samochodów wciąż ufają mechanicznym zabezpieczeniom, o czym świadczy m.in. liczba zapytań w wyszukiwarce Google. Jako główną zaletę, kierowcy wymieniają przede wszystkim niską cenę tego typu zabezpieczeń. O ile właścicieli starszych, „roboczych” samochodów można jeszcze zrozumieć, o tyle kierowcy jeżdżący na co dzień kilkuletnimi autami, popełniają poważny błąd.
Zobacz też: Opłakane skutki wadliwego montażu zabezpieczenia antykradzieżowego w Lexusie
Zabezpieczenia mechaniczne, pomimo swojej dostępności i niskiej ceny, posiadają wiele wad. Po pierwsze, standardowy zamek to zabezpieczenie o niskim stopniu wyrafinowania przeciwko kradzieży. Już młodzi adepci przestępczości są w stanie odblokować kłódkę przy pomocy wytrycha. W dzisiejszych czasach, dzięki internetowi, łatwo znaleźć instrukcje, jak to zrobić, na przykład na popularnej platformie z filmami, jak YouTube. Wystarczy wpisać w pasek wyszukiwarki hasło „lockpicking”. Może to być naprawdę interesująca zabawa, jeśli ktoś nie ma złych intencji i po prostu ćwiczy swoje manualne umiejętności.
Ponadto, istnieje prosta metoda zdjęcia blokady z kierownicy poprzez przepiłowanie obręczy, co pozwala na zdjęcie blokady w kilkanaście sekund. Niemniej jednak, uszkodzona kierownica nadal jest na tyle sztywna, że umożliwia prowadzenie samochodu. W przypadku mechanicznej blokady skrzyni biegów, złodzieje prawdopodobnie będą próbowali rozwiercić zamek, co z kolei może prowadzić do trwałych i kosztownych uszkodzeń skrzyni biegów.
Inną wadą tego rodzaju zabezpieczeń antykradzieżowych jest niewygoda w codziennym użytkowaniu. Konieczne jest wyjmowanie, zakładanie i zdejmowanie blokady kierownicy przy każdym wejściu do samochodu lub próbie jego opuszczenia. Ponadto, trzeba pamiętać o tym, że zamki mają swoją żywotność, a szczególnie wtedy, gdy są intensywnie używane. Co w przypadku, gdy blokada kierownicy nie chce zostać zdjęta? Konieczne będzie wezwanie ślusarza i poniesienie dodatkowych kosztów.
Jakie zabezpieczenie samochodu wybrać – autoalarmy
Dzisiaj prosty autoalarm można nabyć za około 100-200 złotych, choć nie jest to zaawansowane urządzenie klasy premium, ale raczej zestaw składający się z centralki i jednego rodzaju czujnika. Mimo to, wielu właścicieli decyduje się na korzystanie z fabrycznych autoalarmów, co niestety prowadzi do wysokiej liczby kradzieży. Jest to spowodowane faktem, że przestępcy na bieżąco rozpracowują fabryczne autoalarmy. Niejednokrotnie zdarza się, że grupy przestępcze legalnie nabywają jeden egzemplarz samochodu, aby dokładnie przeanalizować jego zabezpieczenia, co pozwala im na łatwe kradzieże danego modelu.
Jako producenci zabezpieczeń antykradzieżowych, firma Zabezpiecz-Auto.pl ma do czynienia z chińskimi autoalarmami na co dzień. Właściciele samochodów często dzwonią z problemami, które można podzielić na trzy kategorie. Pierwsza to sytuacja, w której tani autoalarm przestaje działać i właściciel decyduje się na wymianę na CanLock. Druga to znacznie poważniejszy przypadek, gdy chiński autoalarm uszkadza podzespoły samochodu, co może spowodować, że nie da się go już użytkować. Trzeci rodzaj to ludzie, którzy mieli tani autoalarm w swoim samochodzie, który stał się łupem złodziei. Wiele przypadków pokazuje, że chińskie autoalarmy nie stanowią dla przestępców żadnej bariery.
Zobacz też: Kradzież samochodu na kolec. Jak się odbywa?
Wielu producentów systemów alarmowych reklamuje swoje rozwiązania jako pasujące do szerokiej gamy modeli samochodów, jednakże takie zapewnienia nie są zazwyczaj oparte na żadnych testach. Zdarza się, że autoalarmy, które teoretycznie powinny działać, w praktyce okazują się być nieskuteczne lub wręcz powodują szkody, jak miało to miejsce w przypadku rosyjskiego systemu IGLA, który nie chciał współpracować z samochodem klienta. W takich sytuacjach warto skorzystać z usług doświadczonego serwisu, który może zaproponować sprawdzone i skuteczne zabezpieczenia, takie jak CanLock.
Jakie zabezpieczenie samochodu wybrać – immobilizery CAN
Immobilizery, działające na bazie magistrali CAN uchodzą obecnie za najlepszy rodzaj zabezpieczenia do samochodów. W magistralę CAN wyposażone są obecnie nie tylko samochody, ale również motocykle, maszyny budowlane lub rolnicze.
Magistrala CAN to język, jakim posługują się nowoczesne samochody. To system wymiany informacji pomiędzy poszczególnymi podzespołami auta. Korzystamy z magistrali CAN zawsze wtedy, gdy włączamy klimatyzację, opuszczamy elektryczną szybę, zmieniamy bieg lub odpalamy silnik. Odpowiednie impulsy płyną przez wiązkę elektryczną i w ułamku sekund odpowiednie komponenty reagują na polecenie kierowcy.
Magistrala CAN nie tylko pozwala na zmniejszenie poziomu okablowania samochodu, ale również stwarza nowe możliwości w dziedzinie zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą. Biegnące przez nią impulsy elektryczne można odpowiednio zablokować.
Tak działają właśnie immobilizery CAN, coraz chętniej wybierane przez kierowców na całym świecie. Jednym z najbardziej popularnych w Polsce urządzeń jest CanLock, oferowany przez firmę Zabezpiecz-Auto.pl. Warto zaznaczyć, że jest to w pełni cyfrowe urządzenie – nie ma tam żadnych elektromagnesów, cewek i innych mechanicznych elementów, które zwykle jako pierwsze ulegają awarii.
Urządzeniem można sterować za pomocą kodu PIN (fabryczne przyciski, manetki, pedały), bezpiecznej aplikacji mobilnej lub szyfrowanego breloka Bluetooth. Bez odpowiedniej autoryzacji osoba próbująca odjechać samochodem nie będzie w stanie tego zrobić.
Warto również zaznaczyć, że CanLock został w całości opracowany i wyprodukowany w Polsce oraz posiada wszelkie niezbędne certyfikaty i homologację Unii Europejskiej. Jest to w pełni bezpieczne urządzenie, a podczas jego montażu nie ma konieczności wiercenia otworów w karoserii lub przecinania wiązki elektrycznej. Instalacja CanLock nie powoduje więc utraty fabrycznej gwarancji samochodu.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Jakie zabezpieczenie samochodu wybrać – dowiedz się więcej:
- CanLock ochronił właściciela przed stratą pojazdu! Przeczytaj.
- Keyless Protector vs CanLock – co lepiej chroni przed kradzieżą?
- Do czego może prowadzić nieumiejętny montaż zabezpieczenia antykradzieżowego?
- Zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock – wersje urządzenia
- Kradzież „na walizkę” – co to takiego?
- Metoda „na lawetę” – na czym polega?
- Kradzież „na gameboya” – co warto wiedzieć?
- TOP5 – najlepsze zabezpieczenia antykradzieżowe
- Immobilizer CAN – jak działa?
- Keyless Protector vs CanLock – co lepiej chroni przed kradzieżą?
- Autoalarmy z GPS – porównanie