Każdego roku w Polsce dochodzi do kilku tysięcy przypadków kradzieży samochodów, najczęściej nowych lub kilkuletnich. Tak brutalne statystyki dają do myślenia właścicielom aut, którzy coraz chętniej montują w nich nowoczesne zabezpieczenia antykradzieżowe. Wysokie zapotrzebowanie sprawia, że producenci tego typu urządzeń pojawiają się na rynku jak grzyby po deszczu. W ostatnim czasie jedną z popularniejszych marek tego typu zabezpieczeń jest autoalarm Clifford. Jak działa to urządzenie? Czy skutecznie chroni nowoczesny samochód przed kradzieżą?
Autoalarm Clifford – jaki powinien być idealny autoalarm?
Wybierając blokadę antykradzieżową powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej skuteczność. To podstawowe zadanie, jakie powinno spełniać zabezpieczenie przed złodziejami. Należy pamiętać, że w obecnych czasach przestępcy posługują się nowoczesnymi technikami, wykorzystującymi narzędzia elektroniczne o skomplikowanej budowie.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Niezwykle popularnymi metodami kradzieży na terenie całej Europy są kradzieże: „na walizkę”, „na lawetę” lub „na gameboya”. Złodzieje bardzo często korzystają również z zagłuszarek GPS, co pozwala im szybko zatrzeć ślady. Nowoczesna blokada antykradzieżowa powinna więc być odporna na tego typu ataki.
Warto również zwrócić uwagę na jakość montażu zabezpieczenia antykradzieżowego oraz jakość komponentów użytych do jego budowy. Najlepsze blokady antykradzieżowe są nie tylko trudne do wykrycia, nie emitują żadnych fal mogących zdradzić złodziejom lokalizację urządzenia, ale również ich montaż nie narusza fabrycznej gwarancji samochodu.
Zobacz też: Złodzieje wykorzystują głośnik JBL. Sprawdź, czy Twoje auto jest zagrożone!
Poza tym, nawet najlepsze zabezpieczenie antykradzieżowe nie będzie atrakcyjnym rozwiązaniem, jeśli pasuje tylko do niewielkiej liczby marek i modeli samochodów. Idealny system powinien więc współpracować z liczbą pojazdów liczoną w setkach w taki sposób, że w przypadku zmiany samochodu na inny, całe urządzenie będzie można bez problemu przełożyć do nowego auta.
Obecnie na rynku popularny jest autoalarm Clifford, który konkuruje z rodzimą, produkowaną przez Zabezpiecz-Auto.pl, blokadą antykradzieżową CanLock. W tym artykule postaramy się porównać oba systemy.
Autoalarm Clifford – co oferuje nam producent?
Clifford Matrix to brytyjska propozycja, jakich obecnie bardzo wiele na rynku. Autoalarm współpracuje między innymi z czujnikiem wstrząsów zawartym w zestawie. Reaguje on na wszelakie wstrząsy auta, które mogą mieć miejsce nie tylko przy kradzieży, ale również np. podczas różnej maści aktów wandalizmu. Te sensory stosowane dzisiaj są nie tylko czułe, ale również odrobinę „mądrzejsze”, aniżeli wcześniejsze wersje urządzeń – tamte reagowały bowiem nawet na lekki kamyczek lub gałązkę, która została upuszczona przez przelatujące ptactwo. A wyłączanie alarmu kilkukrotnie w ciągu dnia doprowadzało do szału właścicieli samochodów, parkujących „pod chmurką”.
O próbie włamania do samochodu wyposażonego w autoalarm Clifford powiadamia sześciotonowa syrena Revenger, która – według zapewnień producenta – jest bardzo głośna i przebywanie w jej bezpośrednim sąsiedztwie jest nie do zniesienia. Zwiększa to szanse na to, że podczas uruchomienia alarmu złodziej da za wygraną i po prostu ucieknie.
W zestawie znajdziemy dwa, czteroprzyciskowe piloty zdalnego sterowania, których zasięg może wynieść nawet 400 metrów. Oczywiście rzeczywiste osiągi będą różnić się w zależności od lokalnych warunków, dużą rolę odgrywa tutaj m.in. obecność przeszkód terenowych. Duży jak na standardy autoalarmów zasięg udało się osiągnąć za pomocą odbiornika XRPlus. Jak informuje producent autoalarmu Clifford:
„Nowy superheterodynowy odbiornik XR+ Extreme Range ma ulepszoną specyfikację czułości od 3 dB do 6 DB, co odpowiada mierzalnemu wzrostowi zasięgu rzędu 15 procent. Oferuje również ulepszone odrzucanie obrazu dla niektórych rodzajów zakłóceń RF, co skutkuje lepszą niezawodnością.”
Oto cechy autoalarmu Clifford Matrix:
- w doskonałych warunkach zasięg powyżej 400 metrów,
- dwa, czteroprzyciskowe piloty,
- 6-tonowa syrena Revenger,
- Clone-Safe Code-Hopping, czyli zaawansowana, 66-bitowa forma szyfrowania,
- dostęp bezkluczykowy,
- czujnik wstrząsów Stinger DoubleGuard,
- kompatybilność z systemem Clifford Directed SmartStart.
Autoalarm Clifford a zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock
Produkowane przez Zabezpiecz-Auto.pl, zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock to zgoła inne urządzenie, przeznaczone do samochodów z dostępem bezkluczykowym, wyposażonych w magistralę CAN.
Magistrala CAN odpowiada w aucie za komunikację między podzespołami; bierze ona udział również w przekazywaniu poleceń kierowcy do odpowiednich komponentów. CanLock potrafi wybiórczo blokować przesyłanie takich sygnałów, przez co podczas działania urządzenia, niemożliwe będzie np. uruchomienie silnika pojazdu lub używanie skrzyni biegów. Złodziej nie będzie w stanie odjechać samochodem bez odpowiedniej autoryzacji, którą można uzyskać za pomocą kodu PIN, breloka Bluetooth lub bezpiecznej aplikacji mobilnej.
Zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock wyposażone jest w nowoczesny mikroprocesor, zaprojektowany i wyprodukowany specjalnie dla branży Automotive. Zapewnia to jego bezproblemowe działanie właśnie w systemach bezpieczeństwa.
Warto zaznaczyć, że CanLock to urządzenie, które zostało zaprojektowane i jest produkowane w naszym kraju. Nie ma więc żadnych problemów z serwisowaniem urządzenia oraz realizowaniem gwarancji, co mogłoby nastręczać problemów w przypadku urządzeń produkcji słowackiej czy rosyjskiej.
Poza tym, produkowane przez Zabezpiecz-Auto.pl, zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock jest na bieżąco aktualizowane – obecnie współpracuje z ponad 1000 modeli aut z całego świata, a baza jest stale uaktualniana. Na liście kompatybilnych modeli znajdziemy również takie, które swoją premierę miały bardzo niedawno.
Autoalarm Clifford – co wybrać?
Najgorszym z możliwych rozwiązań jest pozostanie przy fabrycznym autoalarmie, który w obecnych czasach nie jest właściwie żadnym zabezpieczeniem przed kradzieżą. Warto inwestować w alarmy akcesoryjne, zwłaszcza jeśli posiadamy w miarę nowy samochód. Nie wszystkie rozwiązania jednak polecane są przez specjalistów ds. zabezpieczeń antykradzieżowych, wszakże najprostsze autoalarmy możemy kupić już za 200 złotych.
Zobacz też: Wadliwy montaż blokady antykradzieżowej. Czym grozi?
W autoalarmach opartych na czujnikach bardzo wiele zależy od jakości montażu i jakości samych czujników. Może się zdarzyć, że będą one dostarczać centralce zafałszowane dane – wówczas taki alarm nie będzie działał prawidłowo. Wadliwy montaż natomiast może całkowicie unieruchomić samochód, bezpowrotnie uszkadzając wrażliwe komponenty elektroniczne.
Eksperci polecają instalację coraz bardziej powszechnych immobilizerów opartych o magistralę CAN, takich jak CanLock. W dzisiejszych czasach jest to najlepsza forma zabezpieczania samochodów przed nowoczesnymi metodami kradzieży.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Dowiedz się więcej:
- Jak CanLock ochronił właściciela przed stratą pojazdu? Przeczytaj.
- Keyless Protector vs CanLock – co lepiej chroni przed kradzieżą?
- Do czego może prowadzić nieumiejętny montaż zabezpieczenia antykradzieżowego?
- Zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock – wersje urządzenia
- Kradzież „na walizkę” – co to takiego?
- Kradzież „na lawetę” – na czym polega?
- Kradzież „na gameboya” – co warto wiedzieć?
- TOP5 – najlepsze zabezpieczenia antykradzieżowe
- Immobilizer CAN – jak działa?
- Keyless Protector vs CanLock – co lepiej chroni przed kradzieżą?
- Autoalarm z GPS – porównanie najpopularniejszych modeli