Zobacz też: Najnowsze statystyki kradzieży aut za 2023 rok!
Wielu kierowców w Polsce zastanawia się, jakie jest obecnie najlepsze zabezpieczenie do samochodu. Znajdziemy na nim wiele rozwiązań, poczynając od prostych blokad mechanicznych, poprzez zabezpieczenia pół-analogowe, aż do w pełni cyfrowych rozwiązań. Jakie wady i zalety mają poszczególne rozwiązania? Które z nich najlepiej ochroni auto przed złodziejami?
Najlepsze zabezpieczenie do samochodu 2022 – blokada kierownicy
Mechaniczna blokada kierownicy to niegdyś bardzo popularne rozwiązanie. Każdy z nas widział zapewne popularną „laskę”, czyli metalową belkę przymocowaną do kierownicy i zamykaną na zwykły zamek, który stosuje się np. w kłódkach lub drzwiach wejściowych.
„Laska” bardzo często posiada dodatkowe, poprzeczne ramię, które zapiera się o deskę rozdzielczą i uniemożliwia obrót kierownicy. Zaletą tego typu zabezpieczenia antykradzieżowego jest oczywiście relatywnie niska cena, łatwa dostępność (można ją kupić w większości supermarketów) oraz fakt, że jest ono uniwersalne – ciężko znaleźć auto, do którego nie da się przymocować stalowej belki.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Niestety, wad tego rozwiązania jest dużo więcej. Po pierwsze – zwykły zamek to niezbyt wyrafinowane zabezpieczenie przed kradzieżą. Poradzi sobie z nim nawet niezbyt doświadczony złodziej. Inną wadą tego typu zabezpieczenia antykradzieżowego jest nikła wygoda użytkowania. Za każdym razem po wejściu do auta lub przy chęci jego opuszczenia, blokadę trzeba wyjmować z bagażnika, zakładać i potem zdejmować. A pamiętajmy o tym, że zamki też mają swoją żywotność, zwłaszcza wtedy, gdy są często używane. Może dojść do sytuacji, w której właściciel pojazdu nie będzie mógł zdjąć blokady – wówczas jedynym ratunkiem będzie telefon do ślusarza.
Najlepsze zabezpieczenie do samochodu 2022 – blokada skrzyni biegów
Oprócz mechanicznych blokad kierownicy, polscy kierowcy wybierają również zabezpieczenia skrzyni biegów. W najprostszej wersji, takie zabezpieczenie ma postać blokady zakładanej na drążek tak, aby nie można było nim poruszać. Innym rodzajem jest blokada wewnętrzna, montowana bezpośrednio w tunelu środkowym. Typy są dwa: blokada bolcowa lub bezbolcowa, czyli ryglowa. W przypadku tej pierwszej, uniemożliwienie zmiany przełożeń odbywa się poprzez wetknięcie w specjalny otwór przyrządu przypominającego kołek. Aby autem można było odjechać, kołek ten trzeba usunąć.
Dużo wygodniejszą wersją mechanicznej blokady skrzyni biegów jest system ryglowy, gdzie zabezpieczenie obsługujemy wygodnie, za pomocą zamka i kluczyka.
Korzystanie z mechanicznych blokad skrzyni biegów jest mało wygodnym rozwiązaniem, bowiem zestaw trzeba każdorazowo uzbrajać i rozbrajać. Poza tym, wewnętrzne blokady bezpośrednio ingerują we wrażliwe części mechaniczne skrzyni – przy niedokładnym montażu może się to skończyć uszkodzeniem auta.
Najlepsze zabezpieczenie do samochodu 2022 – Keyless Protector
Dużo lepszym rozwiązaniem, aniżeli zabezpieczenia mechaniczne, są elektroniczne blokady, przeznaczone do samochodów z dostępem bezkluczykowym „keyless”. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań na rynku jest Keyless Protector. Jest to bardzo ciekawa koncepcja, która w pewnym założeniu bardzo przypomina specjalne etui do przechowywania kluczyków „keyless”. Tutaj jednak nie ma konieczności umieszczania pilota w futerale, bowiem Keyless Protector uniemożliwia komunikację z samochodem nie przez blokadę fal, a przez odcięcie zasilania kluczyka w odpowiednim momencie.
Urządzenie Keyless Protector ma postać niewielkiego klipsa nakładanego na baterię kluczyka, który w razie potrzeby odcina impulsy elektryczne, tym samym dezaktywując zdalnego pilota i uniemożliwiając przechwycenie sygnału przez „walizkę”.
Specjalne algorytmy odpowiadające za działanie Keyless Protector potrafią rozpoznać kroki – urządzenie dezaktywuje działanie kluczyka w momencie, w którym wysiadamy i oddalamy się od samochodu (minimum 30 kroków lub 180s pozostawania w bezruchu). W celu ponownego uruchomienia pilota wówczas, gdy chcemy otworzyć drzwi, należy wzbudzić go poprzez podwójne „klepnięcie” kluczyka ręką w odstępie nieco krótszym niż 1 sekunda (opcjonalnie urządzenie wykrywa ruch – do wyboru). Zasilanie baterii zostaje przywrócone, auto z systemem „keyless” rozpozna kluczyk i można bez problemu otworzyć drzwi i odpalić silnik.
Decydując się na zakup tego urządzenia, należy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy kluczyk od auta posiada standardową baterię – tylko wtedy Keyless Protector będzie miał zastosowanie. Wielu producentów samochodów projektuje kluczyki z innymi, niż popularne „pastylki”, bateriami. Poza tym warto pamiętać, że Keyless Protector chroni auto tylko przed kradzieżą metodą „na walizkę”. Możliwości złodziei są jednak dużo większe – dokonują oni kradzieży również przy użyciu lawety, gameboya lub zagłuszarki GPS.
Najlepsze zabezpieczenie do samochodu 2022 – CanLock
Zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock nie chroni samego kluczyka, ponieważ instalowane jest w samochodzie. Stwarza to wiele więcej możliwości, aniżeli w przypadku montowania zabezpieczenia bezpośrednio na kluczyku – dzięki temu system CanLock jest odporny na wszystkie stosowane obecnie metody kradzieży: „na walizkę”, „na lawetę” oraz „na gameboya”.
Dodatkowo, nie ma znaczenia, jak blisko samochodu znajduje się właściciel z pilotem w kieszeni – złodzieje i tak nie będą w stanie uruchomić silnika lub skrzyni biegów. CanLock oferowany jest wraz z usługą profesjonalnego montażu – nie ma więc potrzeby samodzielnej instalacji lub zlecania jej warsztatom, co do których nie mamy pewności.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Dowiedz się więcej:
- Jak CanLock ochronił właściciela przed stratą pojazdu? Przeczytaj.
- Keyless Protector vs CanLock – co lepiej chroni przed kradzieżą?
- Do czego może prowadzić nieumiejętny montaż zabezpieczenia antykradzieżowego?
- Zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock – wersje urządzenia
- Kradzież „na walizkę” – co to takiego?
- Kradzież „na lawetę” – na czym polega?
- Kradzież „na gameboya” – co warto wiedzieć?
- TOP5 – najlepsze zabezpieczenia antykradzieżowe
- Immobilizer CAN – jak działa?
- Keyless Protector vs CanLock – co lepiej chroni przed kradzieżą?
- Autoalarm z GPS – porównanie najpopularniejszych modeli