Kradzieże aut w naszym kraju w ostatnich latach ustabilizowały się na dość niskim poziomie. Nie oznacza jednak, że właściciele czterech kółek w Polsce mogą spać spokojnie – wciąż należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie swojej własności. Publikowany co roku raport IBRM SAMAR to jak zwykle dobra okazja, by jeszcze raz poruszyć kwestię bezpieczeństwa samochodów. Co zmieniło się w porównaniu z rokiem ubiegłym? Jak sytuacja będzie wyglądać w roku 2022?
Kradzieże aut 2022 – jak wyglądał miniony rok?
Jak podaliśmy na wstępie, każdego roku Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR publikuje raport dotyczący kradzieży samochodów w Polsce. Eksperci z SAMAR zbierają dane korzystając głównie z bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów. Zawiera ona informacje, ile aut zostało wyrejestrowanych z powodu kradzieży.
Jak wynika z oficjalnych danych, w 2021 roku skradziono w Polsce 7098 pojazdów. Na przeciętnym kierowcy liczba ta raczej nie zrobi wrażenia, jednak warto zaznaczyć, że wzrosła ona stosunku do roku ubiegłego (wówczas było to 6910 kradzieży) o 2,7 procent. A taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy od trzech lat.
Warto zaznaczyć, że ta liczba może być niedoszacowana. Dzieje się tak, ponieważ skradzione auta trafiają do CEP wówczas, gdy zakończy się policyjne śledztwo. A te często się dłużą i może nastąpić sytuacja, w której rok dobiega końca, a nie wszystkie czynności zostały jeszcze zakończone.
Chcesz wiedzieć więcej o CanLock? Zadzwoń pod numer: 732 080 889 lub kliknij na przycisk poniżej:
Kradzieże aut 2022 – gdzie najczęściej dochodzi do przestępstw?
Tradycją jest już, że kradzieże aut to zmora głównie dużych miast. W roku 2021, jak również w kilku ostatnich latach, na pierwszym stopniu podium znalazła się Warszawa. Doszło tam do 1801 kradzieży samochodów, co stanowi prawie 27 procent ogólnego wyniku! W konsekwencji, najczęściej „okradanym” województwem było właśnie mazowieckie (2848 kradzieży).
Zobacz też: W Warszawie kradną na potęgę! Sprawdź, czy Twoje auto jest bezpieczne.
Na przeciwległym biegunie znalazło się województwo opolskie i to właśnie tam właściciele aut mogą czuć się najbezpieczniej. W 2021 roku, z powodu kradzieży, wyrejestrowano tam tylko 58 pojazdów.
Kradzieże aut 2022 – jakie marki najczęściej padają łupem złodziei?
Złodzieje samochodowi w Polsce wybierają głównie auta produkcji japońskiej i niemieckiej. W 2021, podobnie jak rok wcześniej, niechlubny tytuł lidera rankingu przypadł Toyocie (950 szt.). Kolejne miejsce zajęło Audi (685 szt.), a podium zamyka BMW (522 szt.).
Warto w tym miejscu podkreślić, że bardzo dużą rolę w „popularności” poszczególnych marek odgrywa lokalizacja. Ponad 3/4 wszystkich Toyot (dokładnie 739 szt.) zostało skradzionych w woj. mazowieckim, z czego 543 sztuki, tj. 57,2%, zostało wyrejestrowanych z powodu kradzieży w Warszawie.
Kradzieże aut 2022 – jakie modele giną najczęściej?
Z danych IBRM Samar wynika, że najpopularniejszym modelem wśród złodziei w 2021 była Toyota Corolla – zginęło dokładnie 214 sztuk. Drugie miejsce zajmuje Toyota RAV4 (198 szt.), a trzecie – Hyundai Tucson (192 szt.).
Ciekawostką jest fakt, że dość wysokie miejsce (czwarte ) w zestawieniu zajął Mitsubishi Outlander. Specjaliści podejrzewają, że może mieć to związek z rosnącą popularnością metody „na gameboya”:
„Złodzieje używają niewielkiego urządzenia, które wyglądem przypomina starą konsolę do gier. Urządzenie to potrafi przechwycić sygnał centralki w aucie i na jego podstawie wygenerować odpowiednią odpowiedź. Wygląda na to, że ostatnimi czasy sprzęt ten został nieco zmodyfikowany, czego efektem była plaga kradzieży samochodu marki Mitsubishi Outlander w całej Europie” – tłumaczy Ekspert z firmy Zabezpiecz-Auto.pl.
Zobacz też: Jak zabezpieczyć Toyotę przed kradzieżą?
Warto tutaj zaznaczyć, że w naszym kraju popularnością wśród złodziei cieszą się także auta stosunkowo rzadko spotykane na drogach. Należą do nich m.in. Volkswagen Multivan (43 szt.), Infiniti Q50 (34 szt.), Kia Stinger (49 szt.) czy Maserati Ghibli (6 szt.). Dla porównania, Dacię Duster, która jest najczęściej kupowanym SUV-em w Polsce, ukradziono w 2021 roku zaledwie 7 razy.
Kradzieże aut 2022 – które roczniki są najpopularniejsze wśród złodziei?
Tak jak w latach ubiegłych, kradzieże aut dotyczyły przede wszystkim stosunkowo młodych samochodów – za umowną granicę przyjęto 10 lat. Najczęściej kradzionymi rocznikami były 2018 (1 050 szt.) i 2019 (1 010 szt.).
Kradzieże aut 2022 – jakimi metodami posługują się złodzieje?
Jednym z najpopularniejszych obecnie sposobów kradzieży jest metoda „na walizkę”. Wykorzystuje ona urządzenie nazwane „w branży” właśnie od niewielkiego podręcznego bagażu. W normalnych warunkach, aby otworzyć zamknięty samochód wyposażony w „keyless”, kluczyk musi być w zasięgu odbiornika. Producenci dbają o to, by urządzenie reagowało dopiero wtedy, gdy właściciel pojazdu faktycznie znajdzie się tuż przy drzwiach.
Niemożliwe będzie zwolnienie zamka centralnego w sytuacji, w której np. właściciel pojazdu stoi w sklepowej kolejce, kilkadziesiąt metrów od zaparkowanego auta – wówczas mógłby to zrobić każdy przechodzeń.
Co ciekawe, aby uzyskać nieautoryzowany do stęp do samochodu, wystarczy wzmocnić sygnał przesyłany na linii: kluczyk – auto. Złodzieje opanowali to do perfekcji, używając właśnie wspomnianych „walizek”.
Jak widzimy, złodziei musi być co najmniej dwóch i każdy z nich musi posiadać na wyposażeniu „walizkę”. Zadaniem pierwszego złodzieja jest wywołanie żądania zwolnienia blokady drzwi – można to zrobić np. poprzez pociągnięcie za klamkę. Sygnał ten jest przekazywany przez „walizkę” do drugiego urządzenia, które znajduje się w pobliżu kluczyka do samochodu.
Fabryczny pilot odpowiada na żądanie samochodu zaszyfrowanym sygnałem, który (odpowiednio wzmocniony), wraca tą samą drogą do przestępcy stojącego przy samochodzie. Auto interpretuje „polecenie” jako prawdziwe, dzięki czemu złodzieje mogą odjechać samochodem niezauważeni.
Kradzieże aut 2022 – jakie zabezpieczenie antykradzieżowe zastosować?
W tym artykule opisaliśmy marki i modele, które najczęściej padały łupem złodziei w 2021 roku. Wszystkie te auta są obsługiwane przez nowoczesne, cyfrowe zabezpieczenie antykradzieżowe do aut z „keyless” – CanLock, produkowane przez firmę Zabezpiecz-Auto.pl.
Warto zaznaczyć, że urządzenie to jest w pełni odporne na kradzież metodą „na walizkę”, która obecnie jest najpopularniejszym sposobem przejmowania kontroli nad autem. Działanie systemu CanLock polega na blokowaniu ruchu na magistrali CAN – to swego rodzaju system wymiany danych między podzespołami samochodu. Jeśli chcemy uruchomić silnik, włączając przycisk START, sygnały elektryczne biegną do rozrusznika czy pompy paliwa właśnie poprzez CAN.
System CanLock uniemożliwia skuteczne uruchomienie silnika osobom, które nie przejdą autoryzacji. Złodziej, który nie zna kodu PIN, nie posiada specjalnego breloczka Bluetooth lub aplikacji mobilnej, nie jest w stanie ukraść pojazdu i jedyne, co może zrobić, to oddalić się z miejsca i poszukać innego „łupu”.
Chcesz wiedzieć więcej o CanLock? Zadzwoń pod numer: 732 080 889 lub kliknij na przycisk poniżej:
Dowiedz się więcej:
- Jak CanLock ochronił właściciela przed stratą pojazdu? Przeczytaj.
- Keyless Protector vs CanLock – co lepiej chroni przed kradzieżą?
- Do czego może prowadzić nieumiejętny montaż zabezpieczenia antykradzieżowego?
- Zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock – wersje urządzenia
- Kradzież „na walizkę” – co to takiego?
- Kradzież „na lawetę” – na czym polega?
- Kradzież „na gameboya” – co warto wiedzieć?
- TOP5 – najlepsze zabezpieczenia antykradzieżowe
- Immobilizer CAN – jak działa?
- Keyless Protector vs CanLock – co lepiej chroni przed kradzieżą?
- Autoalarm z GPS – porównanie najpopularniejszych modeli