Ubezpieczenie od kradzieży to jedyna słuszna metoda na złodzieja?
Z takim przekonaniem można się spotkać – na pewno ubezpieczenie jakimś rozwiązaniem jest. Ale jakim? Kilka faktów o realiach ubezpieczeń od kradzieży.
Cała paleta ubezpieczeń od kradzieży
Fakt 1 – każde ubezpieczenie jest inne, więc mówienie ogólnie o ubezpieczeniu od kradzieży jest nadużyciem.
Fakt 2 – jest to rozwiązanie często bardzo drogie.
Firm ubezpieczeniowych jest sporo, ale choć wybór konkretnej, przynosi oszczędności, tak na ostateczną cenę wpływ ma profil samochodu, właściciela oraz warunki ubezpieczenia.
To warunki ubezpieczenia/polisy ściśle określają co można, a zwłaszcza czego nie można. Kwestia OWU jest tak szeroka, że jedyne co można w tej chwili polecić, to czytać umowy. Ważne jest również nie tylko to, do czego my, jako kierowcy się zobowiązujemy, ale jakie są obowiązki ubezpieczalni, gdy do kradzieży już dojdzie.
Po pierwsze – wypłata odszkodowania bywa różna.
Jej wysokość może być liczona na kilka sposobów: wartość odszkodowania ustalana na dzień wykupu polisy lub szacunkowa wartość na dzień kradzieży. Polisa obejmuje wypłatę 100% wartości pojazdu? Świetnie, ale co to w zasadzie znaczy? To znaczy uśrednione stawki – zdarzają się „poszkodowani” – chodzi o realną wartość skradzionego pojazdu, a tą wypłaconą w formie odszkodowania.
To jednak są warunki, które można negocjować w ramach wykupu polisy. Poza tym mówimy o różnicach w wartości odszkodowania i poniesionej straty. A do wypłaty odszkodowania musi najpierw dojść.
Kiedy wypłata odszkodowania może być anulowana?
Ubezpieczyciele określają ścisłe obowiązki i warunki dotyczące polisy w OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Nie bez powodu mowa o obowiązkach – ubezpieczający jest często zobowiązany do wielu różnych czynności, których zaniechanie może skutkować odmową wypłaty odszkodowania.
Ubezpieczenie od kradzieży wymaga często, aby właściciel zadbał o odpowiednie zabezpieczenie auta. Sprawność urządzeń takich jak immobilizer, autoalarm czy inne, może być warunkiem wypłaty odszkodowania, a za ich sprawność odpowiada ubezpieczający. Z drugiej strony, dodatkowe zabezpieczenia antykradzieżowe potrafią obniżyć składkę AC.
Sprawne urządzenia utrudniające kradzież to nie jedyny warunek, który należy spełnić. Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, gdy:
- Właściciel nie posiada kluczyków i/lub dokumentów do auta.
- Samochód był zaparkowany na ulicy, chociaż dokumentacja wskazuje np. na posesję lub strzeżony parking.
- Zdarzenie nie zostało zgłoszone odpowiednim służbom.
- Kluczyk znajdował się w samochodzie.
- Samochód był otwarty lub posiadał niesprawny zamek w drzwiach.
Zawierając umowę, warto wiedzieć, w jakim stanie są zabezpieczenia w naszym samochodzie. Nieświadomie możemy wykupić polisę, która nie zadziałała z zasady – będzie wadliwie skonstruowana.
Zakresy ubezpieczeń
Istotne są także zakresy ubezpieczeń – wszystko to, co podlega ubezpieczeniu. Niektóre polisy ubezpieczają mienie pozostawione w środku, bądź koła czy katalizator z zewnątrz – inne nie. W tym miejscu warto się zatrzymać, bo ubezpieczenie bagażu, to kolejna sprawa, która może mieć wiele zakończeń. Istnieją pełne ubezpieczenia mienia w samochodzie, ubezpieczenie przedmiotów zamkniętych w schowku na klucz i inne – warto się temu przyjrzeć podczas zawierania umowy. Często przy okazji kradzieży samochodu, w ręce złodzieja wpada bagażnik dachowy lub rowerowy.
Sama gwarancja wypłaty odszkodowania za to, czy za tamto, to wciąż kiepska gwarancja. Ważne są warunki wyceny, bo te mogą być bardzo niekorzystne i gdy dojdzie do przelewu, pozostanie niesmak.
Zabezpieczenie antykradzieżowe zamiast ubezpieczenia? Może jedno z drugim?
O ubezpieczeniach wiadomo tyle, że są różne i trzeba uważnie czytać umowy. Jednak jeśli chcemy zabezpieczyć swój ukochany samochód, niewątpliwie rozważamy ubezpieczenie od kradzieży. Kalkulacje polis bywają różne, ciężko więc o dokładne zestawienie, ale składka 5000 zł rocznie za OC + AC z ubezpieczeniem od kradzieży nikogo nie dziwi, nawet posiadaczy pełnych zniżek. Tutaj jednak nad ceną takiego zestawu nie ma co debatować, AC jest wymagane do ubezpieczenia się przed kradzieżą, choć samo w sobie posiada też wartość. Posiadanie kompletnego ubezpieczenia czasem jest wymogiem podmiotu finansującego samochód.
Możliwe jest jednak obniżenie składki ze względu na posiadanie w samochodzie dodatkowego systemu antykradzieżowego. Cena 2-3 tys. złotych za skuteczny system antykradzieżowy, wydaje się okazją przy cenach ubezpieczeń. Najlepsze oczywiście pozostaje połączenie ubezpieczenia z systemem antykradzieżowym – nie dość, że daje większy spokój, to i obniża wysokość składki.
Obniż stawkę za ubezpieczenie posiadając dodatkowe zabezpieczenie
Nasze zabezpieczenie – CanLock – posiada europejską homologację E20. Przez co jest honorowane w towarzystwach ubezpieczeniowych. Dzięki posiadaniu zabezpieczenia CanLock obniżysz swoją stawkę ubezpieczenia. Warto jeszcze wspomnieć, że przy montażu nie przecinamy żadnych przewodów. Dzięki czemu nie stracisz gwarancji na swój samochód.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Czym jest immobilizer CAN i wiele więcej dowiesz się z wpisów:
- Immobilizer CAN – co to jest i jak działa?
- Magistrala CAN – czym jest i jak działa?
- Kradzież auta „na walizkę” – jak się skutecznie zabezpieczyć?
- Jak wybrać dobry i skuteczny alarm do samochodu?
- Jak SKUTECZNIE zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?
- Odcięcie zapłonu — Diesel i benzyna
- Immobilizer EV/hybryda – zabezpieczenie antykradzieżowe dla aut z silnikiem elektrycznym.
- Kradzież na lawetę – jak się odbywa i jak się chronić?
- Kradzieże kół. Jak zabezpieczyć swoje felgi i opony?
Autor: Arkadiusz Lenkiewicz