Ochrona przed zagłuszarką GPS – nowy CANLOCK PRO!

Złodzieje samochodów w dzisiejszych czasach używają wielu elektronicznych narzędzi, dzięki którym udaje im się objeść zabezpieczenia obecnie produkowanych samochodów. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia przestępców jest zagłuszarka GPS. Unieszkodliwia ona ewentualny tracker GPS, który coraz częściej montowany jest w autach w ramach ochrony przed kradzieżą. Czym jest to urządzenie i w jaki sposób działa? Czy na rynku są rozwiązania, które zapobiegają tego typu kradzieży? Ochrona przed zagłuszarką GPS – nowy CANLOCK PRO!

Ochrona przed zagłuszarką GPS – jak działa system GPS?

Aby precyzyjnie wyznaczyć pozycję lokalizatora w trzech wymiarach (długość, szerokość geograficzna oraz wysokość nad poziomem morza) oraz czas, urządzenie musi znajdować się w zasięgu co najmniej 4 z 28 aktywnych satelitów. Jeśli lokalizator ma dostęp tylko do trzech, możliwe jest wyłącznie ustalenie pozycji w dwóch wymiarach.

CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto

Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc

Warto również wspomnieć, że obecnie produkowane lokalizatory GPS nie opierają się tylko i wyłącznie na amerykańskim systemie nawigacyjnym. Istnieje bowiem również rosyjski GLONASS, a także chińskie BEIDOU, a w najbliższej przyszłości, urządzenia te będą również zsynchronizowane z Europejskim systemem Galileo.  

Sam moduł GPS w lokalizatorze wystarczy do tego, by odczytać pozycję samochodu, ale by przesłać tę informację na odległość (np. na telefon komórkowy właściciela pojazdu), potrzeba jakiegoś kanału komunikacji. To najczęściej sieć GSM, dlatego lokalizatory GPS są wyposażone w sloty na karty SIM.

Zobacz też: System START/STOP – obalamy mity na temat tego rozwiązania!

Ochrona przed zagłuszarką GPS – jak działa zagłuszarka?

W najprostszych słowach, zagłuszarka GPS (nazywana również jammerem) blokuje komunikację między nadajnikiem a odbiornikiem – w tym przypadku między satelitami systemu nawigacji GPS a lokalizatorem zainstalowanym w samochodzie. Aby lepiej zrozumieć, jak działa jammer, możemy posłużyć się analogią. Wyobraźmy sobie dwie osoby rozmawiające w pokoju. Mówią one spokojnym tonem, rozumiejąc siebie nawzajem. Nagle do pokoju wchodzi trzecia osoba, krzycząc i wypowiadając niespójne słowa, przez co początkowi rozmówcy nie mogą kontynuować sensownej rozmowy.

Ochrona przed zagłuszarką GPS
Źródło: https://cdn-gjceh.nitrocdn.com/QjEtmXEhCbbqWKvjDQdaMLPHPGcJJgCu/assets/images/optimized/rev-42b4c48/gannet.pl/wp-content/uploads/2022/06/www.gannet.plodnalezieniabmw-m5-1024×768-1.jpg

Działanie zagłuszarki GPS opiera się na utrudnianiu komunikacji między satelitami a lokalizatorem poprzez wysyłanie wielu różnorodnych sygnałów. Struktura tego urządzenia, popularnie zwanego „jeżem”, jest zaaranżowana w taki sposób, aby zapewnić modulację mocy sygnału oraz częstotliwości nadawania. Profesjonalne modele posiadają wiele anten, umożliwiając modulację mocy sygnału oraz częstotliwości nadawania na różnych pasmach, włączając w to GSM, 3G i LTE. Niektóre z tych modeli potrafią jednocześnie zakłócać aż 16 różnych częstotliwości.

Ochrona przed zagłuszarką GPS – czy zagłuszarka jest skuteczna?

Jak już wspomniano, efektywność zagłuszarek GPS zależy głównie od ich mocy nadawania oraz zdolności do zagłuszania wielu pasm jednocześnie. Warto podkreślić, że na rynku istnieje duża różnorodność w zakresie zagłuszarek GPS. Niektórzy przestępcy wybierają sprzęt o wątpliwej jakości, często sprowadzany z Chin. Te urządzenia nie posiadają właściwej certyfikacji, cechują się słabym wykonaniem i brakiem spełnienia określonych standardów. Z tego powodu niektórzy złodzieje nawet nie zdają sobie sprawy, że używane przez nich urządzenia po prostu nie działają.

Zobacz też: Jak zabezpieczyć Teslę przed kradzieżą?

W przypadku kradzieży samochodów, szczególnie tych z segmentu Premium, działają wyspecjalizowane grupy przestępcze, które dysponują znaczącym budżetem. Ze względu na konieczność uniknięcia błędów, inwestują one w profesjonalne zagłuszarki GPS z najwyższej półki cenowej – urządzenia te można porównać do tych, używanych przez służby specjalne.

Ochrona przed zagłuszarką GPS – czy posiadanie tego urządzenia jest legalne?

Może wydawać się, że posiadanie tego rodzaju urządzeń w naszym kraju jest surowo zabronione. Niemniej jednak, jak to bywa w wielu delikatnych kwestiach, legalność zagłuszarek GPS/GSM jest zagadnieniem złożonym. Sam zakup i posiadanie urządzenia do zagłuszania sygnału GPS/GSM nie jest bezprawne. Niezgodne z prawem jest jednak używanie tych urządzeń, co jest poruszane w stosownej unijnej dyrektywie.

Zgodnie z przepisami dotyczącymi urządzeń radiowych i końcowych urządzeń telekomunikacyjnych oraz wzajemnego ich uznawania, wymagane są standardy związane z:

  • zapewnieniem zdrowia i bezpieczeństwa użytkowników oraz innych osób, włącznie z aspektami bezpieczeństwa, pomijając jednak ograniczenia napięcia elektrycznego;
  • zachowaniem kompatybilności elektromagnetycznej;
  • budową, która pozwala na efektywne wykorzystanie widma fal do celów komunikacji naziemnej i satelitarnej, bez generowania zakłóceń.
Ochrona przed zagłuszarką GPS

Dodatkowo, dyrektywa Parlamentu Europejskiego 1999/5/WE definiuje „szkodliwe zakłócenia” jako te, które:

„stanowią zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania usług nawigacji radiowej lub innych usług związanych z bezpieczeństwem, lub które w inny sposób w poważnym zakresie pogarszają, przeszkadzają lub wielokrotnie przerywają łączność radiową prowadzoną w ramach usług, do których stosują się uregulowania krajowe i wspólnotowe w tym zakresie”.

Zobacz też: Akumulator w samochodzie hybrydowym – co trzeba wiedzieć?

Biorąc pod uwagę, że głównym celem zagłuszarek GPS jest właśnie zakłócanie częstotliwości, z których inni korzystają posiadając specjalne uprawnienia, to istnieje mała szansa, by takie urządzenie zdało pozytywną ocenę zgodności unijnej. Sprawia to, że legalne wykorzystanie ich przez osoby prywatne staje się praktycznie niemożliwe.

Ochrona przed zagłuszarką GPS – jak zabezpieczyć samochód?

Jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie, a przede wszystkim – najbardziej skutecznych blokad antykradzieżowych na rynku, jest nowy CANLOCK PRO. Urządzenie to jest odporne na kradzież metodą „na walizkę”, „na gameboya” oraz „CAN injection”. Poza tym, CANLOCK PRO wyposażony jest również w czujnik przechyłu i położenia 3D, co utrudnia złodziejom kradzież metodą „na lawetę”, kradzież katalizatora oraz kradzież felg. W razie wykrycia zmiany położenia auta, system bezpieczeństwa uruchomi głośną syrenę lub fabryczny klakson, a także ostrzeże właściciela samochodu powiadomieniem w aplikacji mobilnej.

Ochrona przed zagłuszarką GPS – CANLOCK PRO

CANLOCK PRO posiada również moduł GPS, dzięki czemu możliwe jest śledzenie położenia pojazdu w aplikacji mobilnej lub poprzez SMS. Urządzenie umożliwia również zdalne zablokowanie ponownego rozruchu silnika auta.

Zabezpieczenie antykradzieżowe CANLOCK PRO posiada również unikalną funkcję ANTY-JAMMING, dzięki czemu uniemożliwia kradzież z wykorzystaniem zagłuszarki GPS/GSM. W przypadku użycia zagłuszaczy GPS, urządzenie uruchomi głośny ALARM dźwiękowy. Jako jedyni mamy możliwość uruchomienia alarmu z fabrycznego klaksonu (funkcja dla wybranych modeli).

CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto

Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc

Ochrona przed zagłuszarką GPS – nowy CANLOCK PRO!

Dowiedz się więcej:

Play Video

CanLock w
TVN TURBO

CanLock w
TVN UWAGA!

Dołącz do wielu
zadowolonych klientow

5/5
5/5
Lukas Garwolski
Lukas Garwolski
Czytaj więcej
Polecam z czystym sumieniem. Mialem stycznosc z wieloma systemami zabezpieczen pojazdow. Ten jest jednym z najlepszych jakie mialem okazje przetestowac.
Paweł Nowacki
Paweł Nowacki
Czytaj więcej
Pełen profesjonalizm. Pracownik z tej firmy wszystko wytłumaczył, doradził, podpowiedział, a to bardzo cenie. Pozdrawiam
KANCELARIA ADWOKACKA Anna Jamroziak - Bereza
KANCELARIA ADWOKACKA Anna Jamroziak - Bereza
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii – dodał tylko swoją ocenę.
Dominik Walkowicz
Dominik Walkowicz
Czytaj więcej
Skutecznie, sprawnie, profesjonalnie. POLECAM
Mariusz Muth
Mariusz Muth
Czytaj więcej
Fachowo, szybko i bezpiecznie. Polecam w 100%. Cena do jakości 10/10
Jakub
Jakub
Czytaj więcej
Polecam! Ekspresowy montaż i świetny kontakt. Wybralem opcje z kombinacją przycisków by ograniczyć ilość rzeczy w kieszeni. Pan Piotr bardzo dobrze doradził. Dziękuje :)
Michał Leśniewski
Michał Leśniewski
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii – dodał tylko swoją ocenę.
Janek Gałdecki
Janek Gałdecki
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii – dodał tylko swoją ocenę.
Karol Baran
Karol Baran
Czytaj więcej
Wszystko przebiegło bezproblemowo i sprawnie począwszy od kontaktu aż do finalnego montażu. Polecam
Kamil Miłek
Kamil Miłek
Czytaj więcej
Profesjonalizm, krótki czas oczekiwania, świetny kontakt z klientem. Polecam
Krzysztof Kliber
Krzysztof Kliber
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii - dodał tylko swoją ocenę.
O. L.
O. L.
Czytaj więcej
Polecam, sprawna, fachowa obsługa, Panowie wszystko wytłumaczyli, a ja piłam kawę 😉😁
Witek Mich
Witek Mich
Czytaj więcej
Bardzo profesjonalne podejście do klienta, samo zabezpieczenie sprawuje się jak należy. Szczerze polecam.
Poprzedni
Następny

Szukasz skutecznego Zabezpieczenia samochodowego?

Zobacz jak działa nasze zabezpieczenie

Play Video

Skutecznie zabezpieczymy Twój samochód

Potwierdzenie spełnienia skuteczności i bezawaryjności Zabezpieczenia CanLock

Sprawdź jak działa nasz system

Play Video

Zadbaj o bezpieczeństwo Swojego samochodu

Wypełnij ten formularz, a my sprawdzimy czy obsługujemy Twoje auto.

Odezwiemy się do Ciebie!

Zadbaj o bezpieczeństwo Swojego samochodu

Wypełnij ten formularz, a my sprawdzimy czy obsługujemy Twoje auto.

Odezwiemy się do Ciebie!

Twój telefon będzie użyty tylko w celu rozmowy na temat zabezpieczenia samochodu.