Jak co roku prezentujemy Wam statystyki dotyczące kradzieży samochodów osobowych w naszym kraju. Mimo, że w 2023 roku liczby zebrane przez Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców mocno różnią się od danych policyjnych, to jedno pozostaje niezmienne – wciąż mamy się czego obawiać.
Kradzieże samochodów w 2023 roku – ile aut zniknęło z polskich parkingów?
Według najnowszych danych zaprezentowanych przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, w 2023 z powodu kradzieży wyrejestrowano w Polsce 5 646 pojazdów z grupy osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 6 ton. Stanowi to spadek o 8,3 proc. w stosunku do roku 2022, a jednocześnie wspomniana liczba 5646 samochodów to tylko ok. 0,03 proc. liczącego ponad 22 miliony sztuk parku samochodowego w Polsce. W ostatnich 5-6 latach mieliśmy do czynienia z liczbami na dość stałym poziomie, jednak 2023 rok przyniósł wyraźny spadek aktywności złodziei1.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Dla porównania warto również przytoczyć dane policyjne2, które dość wyraźnie różnią się od liczb z CEPiK. Według Stróży prawa, w 2023 roku zgłoszono 10 021 przypadków kradzieży pojazdów, a to stanowi aż 36 procentowy wzrost w stosunku r/r!
Skąd bierze się taka różnica? Należy wiedzieć, że do bazy CEPiK trafiają pojazdy, które zostały ostatecznie wyrejestrowane ze względu na kradzież. Natomiast wiele przypadków stanowią takie, w których skradzione auto udało się odzyskać i zwrócić właścicielowi – ciągle jednak jest to kradzież, ale już nieuwzględniona przez CEPiK. Poza tym, wiele policyjnych dochodzeń jeszcze trwa, a to również opóźnia uzyskanie wiarygodnych informacji. Ostatnim powodem różnic między wyżej wymienionymi źródłami są np. fałszywe zgłoszenia czy próby wyłudzenia odszkodowania.
Ostatecznie jednak możemy przyjąć, że liczba kradzieży samochodów w 2023 roku była dużo wyższa, niż wyrejestrowane z CEPiK 5646 sztuk.
Kradzieże samochodów w 2023 roku – gdzie zginęło najwięcej pojazdów?
Ta kwestia pozostaje niezmienna od lat, ponieważ w dalszym ciągu do największej liczby kradzieży samochodów dochodzi w województwie mazowieckim. W 2023 roku były dokładnie 2353 takie przypadki, co stanowi ok. 42 procentowy udział w ogólnokrajowej statystyce. Do tak dużych liczb niechlubnie przyczyniła się oczywiście sama Warszawa, gdzie skradziono aż 1518 aut (prawie 27 proc. wszystkich kradzieży. Warto zaznaczyć, że to wynik większy niż łączna liczba kradzieży w 11 najbezpieczniejszych województwach.
Zobacz też: Najczęściej kradzione samochody w Europie!
W 2023 roku najbezpieczniej mogli się czuć właściciele samochodów w województwach opolskim i świętokrzyskim, gdzie liczba kradzieży wyniosła odpowiednio 50 i 58 sztuk.
Kradzieże samochodów w 2023 roku – jakie marki najpopularniejsze wśród złodziei?
W 2023 roku najpopularniejsza wśród złodziei bezsprzecznie była Toyota z liczbą 869 kradzieży. Warto zaznaczyć, że to już trzeci rok z rzędu na najwyższym stopniu podium dla japońskiej marki. Kolejne miejsca przypadły niemieckim producentom – drugie zajęło Audi (427 szt.) a trzecie Volkswagen (398 szt.). Tuż poza podium uplasowało się BMW (383 szt.), a na piątym miejscu pod względem liczby skradzionych egzemplarzy w 2023 roku znalazł się Mercedes (328 szt.).
Warto zauważyć, że lokalizacja ma istotny wpływ na popularność różnych marek wśród złodziei. Ponad 75 proc. wszystkich samochodów marki Toyota (dokładnie 655 szt.) zostało skradzionych w województwie mazowieckim, a z tego 473 sztuki (54,4 proc. ogółu) – w Warszawie.
Zobacz też: Kradzieże samochodów – potężny gang rozbity!
Najczęściej kradzionym modelem samochodu w Polsce w 2023 roku była Toyota Corolla (247 szt.), wyprzedzając Toyotę RAV4 (189 szt.). Trzecie miejsce zajął lider z 2022 roku, czyli Hyundai Tucson (152 szt.). Ciekawostką w czołówce są również dwa modele użytkowe: Fiat Ducato (148 szt.) i Renault Master (110 szt.). Zauważalny natomiast jest spadek zainteresowania modelem Audi A4, które jeszcze w 2020 roku zajmowało pierwsze miejsce w rankingu, a teraz nie znajduje się nawet w pierwszej dziesiątce.
Ranking najczęściej kradzionych roczników w 2023 roku wygląda dość zaskakująco. Najczęściej kradzione są auta w wieku do 10 lat. Pierwsze miejsce zajął rocznik 2019 (725 szt.), drugie – 2018 (565 szt.), a trzecie – 2020 (538 szt.).
Raport za 2023 rok pokazał również, że coraz bardziej popularne wśród złodziei są rzadko spotykane auta – może to być związane z niską dostępnością części zamiennych. Do najpopularniejszych modeli tego typu należały m.in. Kia Stinger (20 szt.), Volkswagen Multivan (13 szt.), Range Rover Sport (12 szt.), Porsche Panamera (11 szt.) oraz Maserati Levante (5 szt.) i Quattroporte (4 szt).
Zauważalne jest także zainteresowanie złodziei samochodami dostawczymi. Oprócz wcześniej wspomnianego Fiata Ducato i Renault Mastera, łakomy kąsek dla złodziei stanowią również Mercedes Sprinter i IVECO Daily.
Kradzieże samochodów w 2023 roku – jak skutecznie ochronić auto przed kradzieżą?
Jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie, a przede wszystkim – najbardziej skutecznych blokad antykradzieżowych na rynku, jest nowy CANLOCK PRO. Urządzenie to jest odporne na kradzież metodą „na walizkę”, „na gameboya” oraz „CAN injection”. Poza tym, CANLOCK PRO wyposażony jest również w czujnik przechyłu i położenia 3D, co utrudnia złodziejom kradzież metodą „na lawetę”, kradzież katalizatora oraz kradzież felg. W razie wykrycia zmiany położenia auta, system bezpieczeństwa uruchomi głośną syrenę lub fabryczny klakson, a także ostrzeże właściciela samochodu powiadomieniem w aplikacji mobilnej.
CANLOCK PRO posiada również moduł GPS, dzięki czemu możliwe jest śledzenie położenia pojazdu w aplikacji mobilnej lub poprzez SMS. Urządzenie umożliwia również zdalne zablokowanie ponownego rozruchu silnika auta.
Zabezpieczenie antykradzieżowe CANLOCK PRO posiada również unikalną funkcję ANTY-JAMMING, dzięki czemu uniemożliwia kradzież z wykorzystaniem zagłuszarki GPS/GSM. W przypadku użycia zagłuszaczy GPS, urządzenie uruchomi głośny ALARM dźwiękowy.
Jako jedyni na rynku mamy możliwość uruchomienia alarmu z fabrycznego klaksonu (funkcja dla wybranych modeli).
Dowiedz się więcej:
- Jak CanLock ochronił właściciela przed stratą pojazdu? Przeczytaj.
- Do czego może prowadzić nieumiejętny montaż zabezpieczenia antykradzieżowego?
- Kultowa Nokia i kradzież samochodu – złodzieje znów to zrobili!
- Kradzież samochodu w dwie minuty – złodzieje używają czegoś, co wygląda jak głośnik JBL!
- Jak łatwa jest kradzież Alfa Romeo? Nowa metoda prosto z Włoch!
- Kradzież samochodu na myjni – jak się zabezpieczyć?
- Kradzież samochodu i Apple AirTag – nowa metoda lokalizowania łupów
- Kradzież samochodu w leasingu – co należy robić?
- Kradzież metodą laparoskopową – nowa technika złodziei samochodów!
- Nowa metoda kradzieży – Kia, Hyundai, Genesis i Mitsubishi poważnie zagrożone!
- Wygłuszenie samochodu – wszystko, co musisz wiedzieć!
1 – https://www.samar.pl/__/3/3.a/120026/3.sc/11/Kradzie%C5%BCe-aut—podsumowanie-2023-r-.html?locale=pl_PL&fbclid=IwAR1txafqZfDMy9OJCI4iCfeED083SUXYW2OEXrVPajMto7qVfzouqXmr-RM
2 – https://autokult.pl/kradna-auta-na-potege-policja-odnotowala-duzy-wzrost-w-2023-r,6983578806794752a