Mało kto zdaje sobie sprawę, że genialny angielski fizyk – Michael Faraday ma coś wspólnego z zabezpieczaniem samochodów przed kradzieżą. Mimo, że naukowiec zmarł jeszcze przed opracowaniem pierwszego w historii samochodu, to jednak wynalazek Faradaya stanowi obecnie często wybieraną metodę zabezpieczania samochodów przed kradzieżą. Klatka Faradaya – czy to dobre rozwiązanie?
Czym jest Klatka Faradaya?
Klatka Faradaya chroni przed polem elektrostatycznym – oznacza to tyle, że jest w stanie odciąć wnikanie pola elektrycznego do wnętrza metalu. Dzieje się tak dlatego, że potencjał elektryczny na powierzchni idealnego przewodnika, musi być w każdym miejscu identyczny. W efekcie – niezależnie od tego jak silnie klatka jest naładowana, w jej wnętrzu nie ma żadnego pola elektrycznego. Co za tym idzie – nie ma zasięgu, nie da się nic wykraść żadnych cyfrowych danych.
Klatka Faradaya powstała jako eksperyment naukowy, który miał pokazać jedno z podstawowych praw elektrostatyki. Dziś te założenia służą m.in. do ścisłego zabezpieczenia rozmów i wrażliwych danych na wysokim szczeblu korporacyjnym i instytucjonalnym. Z klatek Faradaya korzystają prezydencji wielu krajów.
Klatka Faradaya – kradzież „na walizkę”
Pomysł na skorzystanie z idei Michaela Faradaya w kontekście zabezpieczeń samochodowych, zrodził się jako odpowiedź na kradzieże „na walizkę”. Walizki to w zasadzie wzmacniacze sygnału, które są coraz mocniejsze i sprawniejsze. Ich celem jest przechwycenie sygnału z kluczyka i „dostarczenie” go do samochodu stojącego poza teoretycznym zasięgiem pilota.
Naturalnym więc pomysłem jest odcięcie drogi do sygnałów emitowanych przez kluczyk przez zastosowanie klatki Faradaya. Pomysł jak najbardziej słuszny – ma jednak trochę wad, a jedną z podstawowych jest fakt, że nie oferuje nic poza odcięciem sygnału – też nie zawsze. Dobre zabezpieczenia antykradzieżowe oferują znacznie więcej, chroniąc samochód przed całym wachlarzem technik kradzieży.
Klatki Faradaya w postaci pudełka/pokrowca na pilot sprzedawane są w Internecie za kilkadziesiąt złotych, a opinie są różne. Sądząc po pojawiających się komentarzach, rozwiązanie to nie daje gwarancji bezpieczeństwa.
Klatka Faradaya jako zabezpieczenie antykradzieżowe
Skoro hermetycznie zamknięty metalowy pojemnik może całkowicie odciąć fale na różnych częstotliwościach, to zabezpieczenie kluczyka KeyLess takim pojemnikiem, ma sens – prawda? Nie – sensu nie ma, a skuteczne jest w bardzo określonych warunkach.
Skuteczności klatki Faradaya nie da się zaprzeczyć, więc tak – metalowe pudełko może odciąć fale na różnych częstotliwościach, przy czym faktycznie musi to być szczelna konstrukcja. Pamiętać też należy, że fale różnej częstotliwości, mają różne długości, a to definiuje ich przenikanie przez różne materiały. Dla przykładu – nadwozie samochodu jest klatką Faradaya, ale tylko w pewnym stopniu – posiada przecież szyby. W efekcie antena średnich i długich fal jest na zewnątrz samochodu, a fale radiowe już do auta docierają – są krótsze niż grubość szyby.
Skoro już ustaliliśmy, że faktycznie dobrze wykonana klatka może skutecznie odciąć sygnał emitowany przez pilot, tak praktyczny wymiar tego rozwiązania jest mizerny. Zostawianie kluczyka na noc w takim pojemniku może się sprawdzić, ale korzystanie z niego na co dzień mija się nie tylko z sensem systemu bezkluczykowego, ale nawet z praktycznym wymiarem pilota – samego w sobie. Każdorazowe wyciąganie pudełka w celu wyjęcia z niego kluczyka, aby go użyć, jest co najmniej niewygodne.
Klatka Faradaya – immobilizer CanLock to lepsze rozwiązanie
Zdecydowanie lepszym wyjściem jest skorzystanie z autorskiego, skutecznego zabezpieczenia antykradzieżowego, jakim jest CanLock. Immobilizer CAN unieruchamia samochód – hybrydę, elektryki i oczywiście samochody z motorem spalinowym. Jedynie właściciel wyposażony w specjalny brelok, aplikację, bądź kod PIN uruchomi samochód. A idea systemu bezkluczykowego pozostaje nienaruszona – możemy cieszyć się wygodą, za którą zapłaciliśmy w salonie.
Immobilizer CAN CanLock od Zabezpiecz-Auto to rozwiązanie docenione przez wielu zadowolonych klientów. System komunikuje się bezpośrednio z mózgiem samochodu – magistralą CAN. Dzięki temu nasze urządzenia komunikują się z inną elektroniką na pokładzie pojazdu, a zakres pracy CanLocka jest szeroki. Poza obsługą samochodów z dowolnym rodzajem napędu jesteśmy w stanie zabezpieczyć także motocykle i samochody z USA.
Montaż przeprowadzamy w całej Polsce w miejscu wybranym przez klienta, we wszystkich większych miastach w Polsce nasi monterzy realizują zlecenia. Nasz system został opracowany w Polsce i tu też jest rozwijany. Oferujemy wsparcie w czasie użytkowania, a urządzenie posiada homologację E20 i nie narusza gwarancji pojazdu.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Dowiedz się więcej:
- Jak CanLock ochronił właściciela przed stratą pojazdu? Przeczytaj.
- Do czego może prowadzić nieumiejętny montaż zabezpieczenia antykradzieżowego?
- Kultowa Nokia i kradzież samochodu – złodzieje znów to zrobili!
- Kradzież samochodu w dwie minuty – złodzieje używają czegoś, co wygląda jak głośnik JBL!
- Jak łatwa jest kradzież Alfa Romeo? Nowa metoda prosto z Włoch!
- Kradzież samochodu na myjni – jak się zabezpieczyć?
- Kradzież samochodu i Apple AirTag – nowa metoda lokalizowania łupów
- Kradzież samochodu w leasingu – co należy robić?
- Kradzież metodą laparoskopową – nowa technika złodziei samochodów!
- Nowa metoda kradzieży – Kia, Hyundai, Genesis i Mitsubishi poważnie zagrożone!