Karta ratownicza staje się coraz bardziej popularna w całej Europie. Ten niewielki arkusz papieru przydaje się w krytycznych sytuacjach i może uratować ludzkie życie. Jest to wydrukowany schemat pojazdu umieszczony w widocznym miejscu, który może znacznie przyspieszyć akcję ratunkową. Oto, co musisz wiedzieć o karcie ratunkowej pojazdu.
Karta ratownicza – co to jest?
Karta ratownicza przedstawia ustandaryzowaną przez prawo europejskie informację na temat danego pojazdu, przeznaczoną dla służb ratowniczych. Ten niewielki arkusz zawiera przydatne podczas akcji ratunkowej dane dotyczące np. rozmieszczenia wzmocnień karoserii w pojeździe. Różni producenci stosują różne rozwiązania, więc taka wiedza pozwala ratownikom na szybkie dostanie się do wnętrza zniszczonego auta.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Oprócz tego, graficzny schemat pojazdu zawiera również informacje na temat rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa, gazowych napinaczy pasów, źródeł prądu elektrycznego, w przypadku aut hybrydowych i elektrycznych – obwodów wysokiego napięcia, a także zbiornika paliwa.
Karta ratownicza – dlaczego jest potrzebna?
Jeśli dojdzie do wypadku i poważnego zniszczenia samochodu, służby ratunkowe będą musiały podjąć szereg działań, mających na celu wydobycie pasażerów z wraku. W takiej sytuacji liczy się przede wszystkim czas – ratownicy są przeszkoleni, aby robić to jak najszybciej, jednak każdy model samochodu ma swoją specyfikę i jest inaczej skonstruowany. Umieszczenie karty ratowniczej w widocznym dla służb miejscu może skrócić ten proces nawet o 30 procent, co zwiększa szansę na uniknięcie ofiar śmiertelnych wypadku.
Karta ratownicza – gdzie ją umieścić
Karta ratownicza powinna być na stałe obecna w pojeździe. Musi być ona umieszczona w łatwo dostępnym miejscu, np. za osłoną przeciwsłoneczną od strony kierowcy. Poza tym, o obecności karty ratowniczej w pojeździe powinna informować specjalna naklejka, umieszczona w lewym dolnym rogu przedniej szyby. Dzięki niej służby ratownicze od razu będą wiedziały, że karta znajduje się w pojeździe.
Karta ratownicza – jak ją zdobyć?
Wydanie karty ratowniczej wraz z naklejką jest całkowicie darmowe. Można ją uzyskać zgłaszając takową chęć w Autoryzowanej Stacji Obsługi, właściwej dla danej marki samochodu. Musi być to jednak placówka, która współpracuje w tym zakresie z Polskim Związkiem Przemysłu Motoryzacyjnego lub Związkiem Dealerów Samochodowych. Są to instytucje, które odpowiadają za realizację programu w naszym kraju.
CanLock – dbamy o Twoje bezpieczeństwo
W Serwisach Zabezpiecz-Auto.pl widzimy, że coraz więcej naszych klientów decyduje się na umieszczenie w samochodzie informacji, jaką jest karta ratownicza. Ten fakt bardzo nas cieszy, bowiem oznacza to wzrost świadomości na temat bezpieczeństwa wśród polskich kierowców. Podczas gdy właściciele aut troszczą się o zdrowie i życie swoje i swoich rodzin, my zadbamy o bezpieczeństwo samochodu.
Oferujemy cyfrową blokadę antykradzieżową CanLock, która chroni pojazd przed wszystkimi, nowoczesnymi metodami kradzieży. Urządzenie współpracuje z magistralą CAN w ponad 1000 modelach samochodów i chroni je przed kradzieżą „na walizkę”, „na lawetę” lub „na gameboya”, a także przed zagłuszarkami GPS/GSM.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Dowiedz się więcej:
- Jak CanLock ochronił właściciela przed stratą pojazdu? Przeczytaj.
- Keyless Protector vs CanLock – co lepiej chroni przed kradzieżą?
- Do czego może prowadzić nieumiejętny montaż zabezpieczenia antykradzieżowego?
- Zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock – wersje urządzenia
- Kradzież „na walizkę” – co to takiego?
- Kradzież „na lawetę” – na czym polega?
- Kradzież „na gameboya” – co warto wiedzieć?
- TOP5 – najlepsze zabezpieczenia antykradzieżowe
- Immobilizer CAN – jak działa?
- Keyless Protector vs CanLock – co lepiej chroni przed kradzieżą?
- Autoalarm z GPS – porównanie najpopularniejszych modeli