Sprzedaż aut SUV Lexus w Polsce bije rekordy. Od stycznia do grudnia 2022 roku sprzedano w naszym kraju 6312 aut tej marki, co stanowi wynik o 7 proc. lepszy w porównaniu do roku poprzedzającego. Warto wiedzieć, że nasz rynek jest dla japońskiego producenta bardzo ważny – Polacy są na drugim miejscu pod względem kupionych aut, zaraz za Wielką Brytanią. Samochody marki Lexus to również łakomy kąsek dla złodziei. Jak zabezpieczyć SUV Lexus przed kradzieżą w 2023 roku?
SUV Lexus – japoński producent na celowniku
Wraz z rozwojem marki Lexus w Polsce i zwiększeniem popytu, pojawił się również niepokojący trend – wzrost liczby kradzieży. Najnowsze dane wskazują, że Lexus jest jedną z najbardziej pożądanych marek premium w kraju. To niezbyt zaskakujące, biorąc pod uwagę, że Toyota (marka macierzysta) od dawna zajmuje czołowe miejsce w rankingu kradzieży. Złodzieje doceniają azjatyckie osiągnięcia technologiczne i stale opracowują nowe metody łamania zabezpieczeń. To się po prostu opłaca.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Przykłady kradzieży samochodów marki Lexus można mnożyć, ale niektóre wyróżniają się spośród innych. Jednym z takich incydentów był ten, który miał miejsce w połowie 2021 roku na parkingu Centrum Handlowego na Targówku. Trzech mężczyzn próbowało ukraść Lexusa za pomocą metody „na walizkę”, ale mieli niestety pecha. Okazało się, że parking jest monitorowany przez policję. Złodzieje uruchomili w samochodzie alarm, co bardzo ich zdziwiło. Próbowali uciec, ale stróże prawa zareagowali szybciej i ujęli sprawców na gorącym uczynku.
Zobacz też: Do czego może prowadzić nieumiejętny montaż zabezpieczenia antykradzieżowego?
Niestety, nie wszystkie historie z Lexusem w roli głównej mają szczęśliwe zakończenie. Auta tej marki są bowiem często kradzione na części. Pod koniec 2021 roku, pod Węgrowem, Policja odkryła całkiem sprawnie działającą dziuplę. Funkcjonariusze znaleźli tam częściowo rozmontowany samochód skradziony na warszawskich Bielanach, a także drugi samochód, który jeszcze nie został rozebrany. Znaleziono również tablice rejestracyjne, które prawdopodobnie miały służyć do przewiezienia skradzionych pojazdów do miejsca docelowego.
Luksusowe samochody są także przedmiotem przemytu. W kwietniu 2022 roku straż graniczna udaremniła jedną taką próbę, zatrzymując hybrydowego Lexusa RX na granicy z Ukrainą. Okazało się, że samochód został skradziony i podróżował przez wschodnią granicę z… Hiszpanii! Na szczęście po sprawdzeniu legalności pojazdu prawda wyszła na jaw, a proces zwrotu do prawowitego właściciela został rozpoczęty.
SUV Lexus – metoda „na walizkę”
Nazwa tej techniki nie jest przypadkowa, ponieważ metoda „na walizkę” polega na wykorzystaniu małego urządzenia elektronicznego, które może być umieszczone w walizce, plecaku lub podręcznej torbie. Wszystko po to, aby nie wzbudzać podejrzeń. Aby przeprowadzić skuteczną operację, potrzebne są dwa urządzenia tego typu i dwóch złodziei. Pierwszy z nich czeka przy wcześniej wytypowanym samochodzie, podczas gdy drugi podąża za właścicielem pojazdu, siada obok niego w restauracji lub stoi za nim w kolejce w sklepie. Chodzi o to, aby oryginalny pilot znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie „walizki”.
Zobacz też: Kradzież samochodu w leasingu – co należy robić?
Zdarzają się również przypadki kradzieży „na walizkę” samochodów zaparkowanych pod domem. Właściciele aut lubią zostawiać kluczyki na parapetach lub w pobliżu drzwi wejściowych. Zadaniem złodzieja stojącego przy samochodzie jest wywołanie sygnału zwolnienia zamka centralnego. Można to zrobić np. pociągając za klamkę. Sygnał ten jest przechwytywany przez „walizkę”, wzmacniany i przesyłany do drugiego urządzenia, które znajduje się w pobliżu kluczyka.
Fabryczny pilot reaguje na żądanie samochodu zaszyfrowanym sygnałem, który również zostaje wzmocniony i wraca tą samą drogą do przestępcy przy samochodzie. Samochód reaguje dokładnie tak, jakby drzwi próbował otworzyć właściciel pojazdu stojący obok z kluczykiem w kieszeni.
SUV Lexus – „CAN injection”
Na rynku pojawiają się nowe urządzenia, które minimalizują konieczność wyrafinowanej obsługi. Nawet nieprzygotowany złodziej jest w stanie ukraść samochód w ciągu kilkudziesięciu sekund! Specjaliści od elektroniki, którzy łamią zabezpieczenia samochodowe, ukrywają swoje narzędzia w niewinnie wyglądających urządzeniach, takich jak głośniki marki JBL czy kultowy telefon Nokia 3310. Nowa metoda została nazwana „CAN injection”. Fizyczny dostęp do szyny danych CAN stanowi poważne zagrożenie dla pojazdu. Przewody te są umieszczone zazwyczaj w trudno dostępnych miejscach wewnątrz samochodu, ale w niektórych przypadkach można do nich dotrzeć z zewnątrz, na przykład poprzez wywiercenie niewielkiego otworu w karoserii.
Obecnie przestępcy koncentrują się na identyfikacji takich punktów w jak największej liczbie modeli. Na przykład w przypadku samochodów marki Range Rover, taki punkt znajduje się na klapie bagażnika, wykonanej ze zbyt delikatnego materiału kompozytowego. Wywiercenie otworu we właściwym miejscu umożliwia fizyczny dostęp do szyny danych CAN. Podobnie jest w przypadku modeli Alfa Romeo, takich jak Giulia i Stelvio. Tutaj dostęp do magistrali można uzyskać poprzez demontaż radaru zamontowanego z przodu pojazdu. Radar ten jest częścią systemu Forward Collision Warning.
SUV Lexus – zabezpieczenie CANLOCK
Jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie, a przede wszystkim – najbardziej skutecznych blokad antykradzieżowych na rynku, jest nowy CANLOCK PRO. Urządzenie to jest odporne na kradzież metodą „na walizkę”, „na gameboya” oraz „CAN injection”. Poza tym, CANLOCK PROwyposażony jest również w czujnik przechyłu i położenia 3D, co utrudnia złodziejom kradzież metodą „na lawetę”, kradzież katalizatora oraz kradzież felg. W razie wykrycia zmiany położenia auta, system bezpieczeństwa uruchomi głośną syrenę lub fabryczny klakson, a także ostrzeże właściciela samochodu powiadomieniem w aplikacji mobilnej.
CANLOCK PRO posiada również moduł GPS, dzięki czemu możliwe jest śledzenie położenia pojazdu w aplikacji mobilnej lub poprzez SMS. Urządzenie umożliwia również zdalne zablokowanie ponownego rozruchu silnika auta.
Zabezpieczenie antykradzieżowe CANLOCK PRO posiada również unikalną funkcję ANTY-JAMMING, dzięki czemu uniemożliwia kradzież z wykorzystaniem zagłuszarki GPS/GSM. W przypadku użycia zagłuszaczy GPS, urządzenie uruchomi głośny ALARM dźwiękowy. Jako jedyni mamy możliwość uruchomienia alarmu z fabrycznego klaksonu (funkcja dla wybranych modeli).
Zabezpieczenie antykradzieżowe CANLOCK współpracuje z następującymi modelami Lexusa:
- Lexus CT(hybryda, od roku 2018),
- Lexus CT (od roku 2018),
- Lexus ES (hybryda, od roku 2019),
- Lexus ES (od roku 2007),
- Lexus GS (hybryda, od roku 2016),
- Lexus GS (od roku 2012),
- Lexus GX (od roku 2010),
- Lexus IS (hybryda, od roku 2018),
- Lexus IS (od roku 2010),
- Lexus LC (od roku 2020),
- Lexus LS (od roku 2018),
- Lexus LX (od roku 2008),
- Lexus NX (hybryda, od roku 2014),
- Lexus NX (od roku 2014),
- Lexus RC (od roku 2016),
- Lexus RX (od roku 2010),
- Lexus RZ 450e (od roku 2023),
- Lexus UX (hybryda, od roku 2019),
- Lexus UX (od roku 2019),
- Lexus UX 300e (od roku 2019).
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Dowiedz się więcej:
- Jak CanLock ochronił właściciela przed stratą pojazdu? Przeczytaj.
- Do czego może prowadzić nieumiejętny montaż zabezpieczenia antykradzieżowego?
- Kultowa Nokia i kradzież samochodu – złodzieje znów to zrobili!
- Kradzież samochodu w dwie minuty – złodzieje używają czegoś, co wygląda jak głośnik JBL!
- Jak łatwa jest kradzież Alfa Romeo? Nowa metoda prosto z Włoch!
- Kradzież samochodu na myjni – jak się zabezpieczyć?
- Kradzież samochodu i Apple AirTag – nowa metoda lokalizowania łupów
- Kradzież samochodu w leasingu – co należy robić?
- Kradzież metodą laparoskopową – nowa technika złodziei samochodów!
- Nowa metoda kradzieży – Kia, Hyundai, Genesis i Mitsubishi poważnie zagrożone!
- Aktywny system redukcji hałasu w samochodzie – jak to działa?