Kradzieże katalizatorów, obok kradzieży kół niestety są wciąż codziennością, choć oba procedery są bardzo uciążliwe i często przynoszą masę strat. Dlaczego kradnie się katalizatory? Elementy te posiadają dużo surowców wtórnych, za które złodzieje otrzymują w skupach niemałe pieniądze.
Zatrzymani złodzieje katalizatorów
Niewątpliwą zaletą (dla złodziei oczywiście), których specjalność to kradzieże katalizatorów jest to, że nieszczególnie zostawiają ślady. Wycięcie katalizatora to „szybka misja”, a sam produkt da się szybko upłynnić. Z tego też powodu Policja nie ma łatwo, choć w miarę możliwości starają się zwalczać ten proceder.
Policjanci lubińskiej komendy zostali powiadomieni o próbie kradzieży katalizatora z samochodu zaparkowanego na terenie Rudnej. Zgłaszający poinformował, że ujął jednego ze sprawców. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnej celi. Policjanci pracujący nad tą sprawą ustalili i zatrzymali również kolejnego z podejrzanych. Udowodnili obu mężczyznom usiłowanie kradzieży katalizatorów z innych pojazdów na terenie gminy. Zabezpieczyli również narzędzia, którymi sprawcy posługiwali się podczas tego przestępczego procederu.
dolnoslaska.policja.gov.pl
W tej sprawie było dwóch sprawców – jeden niestety uciekł, drugi zatrzymany to 25-letni mieszkaniec Rudnej. W dalszym postępowaniu udało się dotrzeć do uciekiniera – był nim rówieśnik tego pierwszego – 24-latek.
Zatrzymani byli już znani funkcjonariuszom Policji, wielokrotnie mundurowi zatrzymywali ich za przestępstwa przeciwko mieniu. Policjanci ustalili, że kilka dni wcześniej ci sami sprawcy próbowali już wyciąć z tego samego samochodu katalizator. Funkcjonariuszka policji zwróciła uwagę na odstające pod samochodem elementy i poinformowała właściciela, ten nie spodziewał się, że złodzieje przyjdą dokończyć „dzieło”. Zgłaszający mężczyzna oszacował straty w swoich samochodzie na 800 złotych.
Obaj zatrzymani mężczyźni usłyszeli zarzuty. Teraz może im grozić nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Funkcjonariusze nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie
Jak się chronić przed kradzieżą katalizatora?
Zabezpieczenie katalizatora przed kradzieżą nie jest łatwą sprawą, bo do jego kradzieży nie trzeba specjalistycznych narzędzi, a sam element jest na zewnątrz pojazdu – w podwoziu. Niemniej istnieją skuteczne zabezpieczenia samochodu, które mogą ułatwić ochronę swojego mienia.
CanLock wraz z modułowymi czujnikami i auto-alarmem może skutecznie wyzwolić głośne syreny i przegonić złodziei, gdy Ci tylko spróbują poruszyć lub unieść samochód. Ze względu na charakter kradzieży – system także chroni przed kradzieżą kół, gdzie uniesienie samochodu jest konieczne. Jest on także skuteczny podczas prób wciągnięcia samochodu na lawetę.
To są tylko dodatki do całego rozwiązania, które chroni cały samochód przed kradzieżami na wiele sposobów. Urządzenie CanLock pozwala zablokować zapłon w cyfrowy sposób, tak że nie straszna mu kradzież na wiele sposobów.
CanLock potrafi m.in.:
- Zabezpieczyć samochód przeciwko kradzieżom na walizkę;
- zabezpieczyć pojazd przed kradzieżą kół i kradzieżą na lawetę za pomocą czujnika przechyłu;
- poinformować o incydencie głośną syreną alarmową i „wyprosić” złodzieja drugą – montowaną wewnątrz pojazdu o głośności +/- 100 db.;
- badać stan pojazdu, kontrolować geostrefy, blokować zapłon zdalnie i wiele więcej dzięki dodatkowemu modułowi GPS
Więcej ten temat CanLocka:
- Immobilizer CAN – co to jest i jak działa?
- Magistrala CAN – czym jest i jak działa?
- „Kradzieże na walizkę”. Czyli jak? O technologii pozwalającej kraść auta
- Urządzenia – warianty zabezpieczeń.
- Klienci o naszym produkcie i usługach.
- Kradzieże kół. Jak zabezpieczyć swoje felgi i opony?
- Kradzież na Game Boya – nowy sposób złodziei na kradzież Twojego samochodu
- Kradzież na lawetę – jak się odbywa i jak się chronić?