Złodzieje samochodów w dzisiejszych czasach używają wielu elektronicznych narzędzi, dzięki którym udaje im się objeść zabezpieczenia obecnie produkowanych samochodów. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia przestępców jest zagłuszarka GPS. Unieszkodliwia ona ewentualny tracker GPS, który coraz częściej montowany jest w autach w ramach ochrony przed kradzieżą. Czym jest to urządzenie i w jaki sposób działa? Czy na rynku są rozwiązania, które zapobiegają tego typu kradzieży? Ochrona przed zagłuszarką GPS – nowy CANLOCK PRO!
Ochrona przed zagłuszarką GPS – jak działa system GPS?
Aby precyzyjnie wyznaczyć pozycję lokalizatora w trzech wymiarach (długość, szerokość geograficzna oraz wysokość nad poziomem morza) oraz czas, urządzenie musi znajdować się w zasięgu co najmniej 4 z 28 aktywnych satelitów. Jeśli lokalizator ma dostęp tylko do trzech, możliwe jest wyłącznie ustalenie pozycji w dwóch wymiarach.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Warto również wspomnieć, że obecnie produkowane lokalizatory GPS nie opierają się tylko i wyłącznie na amerykańskim systemie nawigacyjnym. Istnieje bowiem również rosyjski GLONASS, a także chińskie BEIDOU, a w najbliższej przyszłości, urządzenia te będą również zsynchronizowane z Europejskim systemem Galileo.
Sam moduł GPS w lokalizatorze wystarczy do tego, by odczytać pozycję samochodu, ale by przesłać tę informację na odległość (np. na telefon komórkowy właściciela pojazdu), potrzeba jakiegoś kanału komunikacji. To najczęściej sieć GSM, dlatego lokalizatory GPS są wyposażone w sloty na karty SIM.
Zobacz też: System START/STOP – obalamy mity na temat tego rozwiązania!
Ochrona przed zagłuszarką GPS – jak działa zagłuszarka?
W najprostszych słowach, zagłuszarka GPS (nazywana również jammerem) blokuje komunikację między nadajnikiem a odbiornikiem – w tym przypadku między satelitami systemu nawigacji GPS a lokalizatorem zainstalowanym w samochodzie. Aby lepiej zrozumieć, jak działa jammer, możemy posłużyć się analogią. Wyobraźmy sobie dwie osoby rozmawiające w pokoju. Mówią one spokojnym tonem, rozumiejąc siebie nawzajem. Nagle do pokoju wchodzi trzecia osoba, krzycząc i wypowiadając niespójne słowa, przez co początkowi rozmówcy nie mogą kontynuować sensownej rozmowy.
Działanie zagłuszarki GPS opiera się na utrudnianiu komunikacji między satelitami a lokalizatorem poprzez wysyłanie wielu różnorodnych sygnałów. Struktura tego urządzenia, popularnie zwanego „jeżem”, jest zaaranżowana w taki sposób, aby zapewnić modulację mocy sygnału oraz częstotliwości nadawania. Profesjonalne modele posiadają wiele anten, umożliwiając modulację mocy sygnału oraz częstotliwości nadawania na różnych pasmach, włączając w to GSM, 3G i LTE. Niektóre z tych modeli potrafią jednocześnie zakłócać aż 16 różnych częstotliwości.
Ochrona przed zagłuszarką GPS – czy zagłuszarka jest skuteczna?
Jak już wspomniano, efektywność zagłuszarek GPS zależy głównie od ich mocy nadawania oraz zdolności do zagłuszania wielu pasm jednocześnie. Warto podkreślić, że na rynku istnieje duża różnorodność w zakresie zagłuszarek GPS. Niektórzy przestępcy wybierają sprzęt o wątpliwej jakości, często sprowadzany z Chin. Te urządzenia nie posiadają właściwej certyfikacji, cechują się słabym wykonaniem i brakiem spełnienia określonych standardów. Z tego powodu niektórzy złodzieje nawet nie zdają sobie sprawy, że używane przez nich urządzenia po prostu nie działają.
Zobacz też: Jak zabezpieczyć Teslę przed kradzieżą?
W przypadku kradzieży samochodów, szczególnie tych z segmentu Premium, działają wyspecjalizowane grupy przestępcze, które dysponują znaczącym budżetem. Ze względu na konieczność uniknięcia błędów, inwestują one w profesjonalne zagłuszarki GPS z najwyższej półki cenowej – urządzenia te można porównać do tych, używanych przez służby specjalne.
Ochrona przed zagłuszarką GPS – czy posiadanie tego urządzenia jest legalne?
Może wydawać się, że posiadanie tego rodzaju urządzeń w naszym kraju jest surowo zabronione. Niemniej jednak, jak to bywa w wielu delikatnych kwestiach, legalność zagłuszarek GPS/GSM jest zagadnieniem złożonym. Sam zakup i posiadanie urządzenia do zagłuszania sygnału GPS/GSM nie jest bezprawne. Niezgodne z prawem jest jednak używanie tych urządzeń, co jest poruszane w stosownej unijnej dyrektywie.
Zgodnie z przepisami dotyczącymi urządzeń radiowych i końcowych urządzeń telekomunikacyjnych oraz wzajemnego ich uznawania, wymagane są standardy związane z:
- zapewnieniem zdrowia i bezpieczeństwa użytkowników oraz innych osób, włącznie z aspektami bezpieczeństwa, pomijając jednak ograniczenia napięcia elektrycznego;
- zachowaniem kompatybilności elektromagnetycznej;
- budową, która pozwala na efektywne wykorzystanie widma fal do celów komunikacji naziemnej i satelitarnej, bez generowania zakłóceń.
Dodatkowo, dyrektywa Parlamentu Europejskiego 1999/5/WE definiuje „szkodliwe zakłócenia” jako te, które:
„stanowią zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania usług nawigacji radiowej lub innych usług związanych z bezpieczeństwem, lub które w inny sposób w poważnym zakresie pogarszają, przeszkadzają lub wielokrotnie przerywają łączność radiową prowadzoną w ramach usług, do których stosują się uregulowania krajowe i wspólnotowe w tym zakresie”.
Zobacz też: Akumulator w samochodzie hybrydowym – co trzeba wiedzieć?
Biorąc pod uwagę, że głównym celem zagłuszarek GPS jest właśnie zakłócanie częstotliwości, z których inni korzystają posiadając specjalne uprawnienia, to istnieje mała szansa, by takie urządzenie zdało pozytywną ocenę zgodności unijnej. Sprawia to, że legalne wykorzystanie ich przez osoby prywatne staje się praktycznie niemożliwe.
Ochrona przed zagłuszarką GPS – jak zabezpieczyć samochód?
Jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie, a przede wszystkim – najbardziej skutecznych blokad antykradzieżowych na rynku, jest nowy CANLOCK PRO. Urządzenie to jest odporne na kradzież metodą „na walizkę”, „na gameboya” oraz „CAN injection”. Poza tym, CANLOCK PRO wyposażony jest również w czujnik przechyłu i położenia 3D, co utrudnia złodziejom kradzież metodą „na lawetę”, kradzież katalizatora oraz kradzież felg. W razie wykrycia zmiany położenia auta, system bezpieczeństwa uruchomi głośną syrenę lub fabryczny klakson, a także ostrzeże właściciela samochodu powiadomieniem w aplikacji mobilnej.
CANLOCK PRO posiada również moduł GPS, dzięki czemu możliwe jest śledzenie położenia pojazdu w aplikacji mobilnej lub poprzez SMS. Urządzenie umożliwia również zdalne zablokowanie ponownego rozruchu silnika auta.
Zabezpieczenie antykradzieżowe CANLOCK PRO posiada również unikalną funkcję ANTY-JAMMING, dzięki czemu uniemożliwia kradzież z wykorzystaniem zagłuszarki GPS/GSM. W przypadku użycia zagłuszaczy GPS, urządzenie uruchomi głośny ALARM dźwiękowy. Jako jedyni mamy możliwość uruchomienia alarmu z fabrycznego klaksonu (funkcja dla wybranych modeli).
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Dowiedz się więcej:
- Jak CanLock ochronił właściciela przed stratą pojazdu? Przeczytaj.
- Do czego może prowadzić nieumiejętny montaż zabezpieczenia antykradzieżowego?
- Kultowa Nokia i kradzież samochodu – złodzieje znów to zrobili!
- Kradzież samochodu w dwie minuty – złodzieje używają czegoś, co wygląda jak głośnik JBL!
- Jak łatwa jest kradzież Alfa Romeo? Nowa metoda prosto z Włoch!
- Kradzież samochodu na myjni – jak się zabezpieczyć?
- Kradzież samochodu i Apple AirTag – nowa metoda lokalizowania łupów
- Kradzież samochodu w leasingu – co należy robić?
- Kradzież metodą laparoskopową – nowa technika złodziei samochodów!
- Nowa metoda kradzieży – Kia, Hyundai, Genesis i Mitsubishi poważnie zagrożone!
- Wygłuszenie samochodu – wszystko, co musisz wiedzieć!