Złodzieje samochodów już nieraz udowodnili nam, że ich wyobraźnia praktycznie nie zna granic. Nie ma się czemu dziwić, bowiem za kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy złotych czystego zysku – bo tyle mogą zarobić przestępcy na jednym, droższym aucie – warto ruszyć nieco głową. W Zabezpiecz-Auto.pl na co dzień zajmujemy się przede wszystkim kradzieżą „na walizkę” lub „na gameboya”, ale dzisiaj chcielibyśmy zrobić mały przegląd kreatywności przestępców. Oto nietypowe kradzieże samochodów.
Nietypowe kradzieże samochodów w całości coraz mniej popularne
Kradzieże samochodów w naszym kraju od lat utrzymują się na mniej więcej podobnym poziomie. Warto jednak zaznaczyć, ze wśród tego typu przestępstw coraz większą popularnością cieszą się kradzieże tylko pojedynczych części, nie całych pojazdów. Co prawda policja nie prowadzi osobnych statystyk dla każdej z części, przez co i koła, i katalizatory znajdują się w jednym zestawieniu. Nie napawa ono jednak optymizmem. Łączna liczba stwierdzonych kradzieży części w 2021 r. wyniosła 5464, na co składają się kradzieże z włamaniem, których było 844 oraz zwykłe kradzieże w liczbie 4620.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Dlaczego złodzieje kradną części samochodowe? Cóż, wystarczy przejrzeć ogłoszenia w Internecie, aby dowiedzieć się, ile kosztuje komplet droższych kół do samochodu lub reflektory – i już mamy odpowiedź. Katalizatory kradnie się natomiast ze względu na obecne w nich rzadkie metale, warte kilka tysięcy złotych. Poza tym, kradzież kół, katalizatora, lampy czy boksu dachowego, traktowana jest jak zwykła kradzież, a nie jak kradzież z włamaniem.
Nietypowe kradzieże samochodów z wykorzystaniem.. chłodni!
Kradzieże samochodów z wykorzystaniem lawety to nie jest zupełnie nowy pomysł – widok auta wciąganego na przyczepę w biały dzień w centrum miasta raczej nie wzbudza niczyich podejrzeń. Przestępcy postanowili jednak nieco zmodyfikować ten pomysł. Aby rzucać się w oczy jeszcze mniej – wykorzystali do tego naczepę-chłodnię. W piątek, 9 września 2022 roku, na autostradzie A2 koło Konina, uwagę inspektorów ITD przykuł zarejestrowany na Litwie ciągnik siodłowy z naczepą-chłodnią.
Po zapoznaniu się z okazanymi dokumentami oraz wyjaśnieniami kierowcy okazało się, że w środku naczepy znajdują się… dwa samochody marki Lexus. Mając wątpliwości co do legalności takiego ładunku, inspektorzy ITD wezwali na miejsce policję. Po sprawdzeniu pojazdów w międzynarodowej bazie krajów Schengen okazało się, że oba pojazdy zostały skradzione. Kierowca został zatrzymany, zawartość naczepy zabezpieczona, a policja wszczęła dochodzenie w tej sprawie.
Kradzieże samochodów w salonie? Czemu nie!
W tę akcję zaangażowana była wyspecjalizowana grupa przestępcza oraz policyjny śmigłowiec – sprawa bowiem od początku była dość nietypowa. Przestępcy za cel obrali sobie luksusowe samochody marki Bentley, którego jeden tylko egzemplarz jest wart powyżej miliona złotych. Już ten fakt robi wrażenie, a warto jeszcze wspomnieć, że łupem złodziei padł nie jeden samochód tej marki, ale aż pięć. Jeszcze bardziej niewiarygodne jest to, że luksusowe samochody marki Bentley zniknęły z berlińskiego.. salonu samochodowego!
Zobacz też: Nieudana próba złodziei! CanLock ochronił auto przed kradzieżą!
Niemiecka Policja przez długi czas zastanawiała się, w jaki sposób złodzieje dostali się na teren salonu i jak udało im się sforsować skomplikowane zabezpieczenia antykradzieżowe. Koniec końców, wszystkie pięć aut odnalazło się na terenie Polski i zostały one przekazane do Niemiec.
Nietypowe kradzieże samochodów – tak się to robi w USA
Dodge Challenger nazywany jest przez miłośników amerykańskiej motoryzacji ostatnim prawdziwym muscle carem. Wielki silnik i sportowy charakter to coś, co wzbudza pożądanie nie tylko wśród fanów potężnych aut, ale również złodziei samochodów. Próba kradzieży tych samochodów wiąże się niekiedy z wielką kreatywnością złodziei, co można zobaczyć na filmie, który pojawił się w mediach społecznościowych
Jak widać na nagraniu jednej z kamer monitoringu, złodzieje potrzebowali naprawdę krótkiej chwili, by uprowadzić swoją zdobycz. Jeden ze złodziei szybko wyciągnął specjalnym narzędziem szybę z bocznych drzwi, co dało mu dostęp do wnętrza kabiny. Po dostaniu się do środka mężczyzna wyprostował koła, a kierowca białego Dodge’a Durango zajechał od tyłu, aby przepchać zdobycz. Blokada kierownicy została ominięta w sprytny sposób – złodziej kręcił kierownicą z dużą siłą, jednocześnie wielokrotnie wciskając przycisk start/stop.
Zuchwała kradzież w centrum badawczym Mercedesa
Każdy z nas zapewne zdaje sobie sprawę, że zabezpieczenia antykradzieżowe w salonie Bentleya to nie byle co. Jaki więc musi być poziom takich zabezpieczeń w ważnym centrum badawczym, gdzie testowane są nowe technologie, drugiego co do wartości producenta samochodów na świecie?
Najwyraźniej nie zrobiły one dużego wrażenia na czterech Polakach, którzy – z jednego z ośrodków badawczych Mercedesa – ukradli 23 prototypowe silniki o wartości 2,3 miliona euro. Były to jednostki napędowe sygnowane logo AMG, więc można przypuszczać, że chciano w nie wyposażyć topowe modele Mercedesa. Policjanci, którzy przeprowadzali zatrzymanie czterech mężczyzn, prócz silników odnaleźli również masę innych części do luksusowych samochodów marki Maserati i Aston Martin.
Nietypowe kradzieże samochodów – jakie zabezpieczenie wybrać?
Jak widzimy, złodzieje samochodów są w stanie zrobić naprawdę wiele, aby ukraść auto o dużej wartości. Wiele z tych kradzieży udało by się zapewne udaremnić, gdyby na pokładzie auta znajdowało się odpowiednie zabezpieczenie samochodowe. Dobra blokada antykradzieżowa to taka, która doskonale radzi sobie zarówno ze sprzętem elektronicznym (gameboy lub walizka), ale również z wszelkimi próbami wciągania auta na lawetę oraz demontowaniem zewnętrznych części, takich jak koła czy katalizator.
Takim zabezpieczeniem jest CanLock produkowany przez polską firmę Zabezpiecz-Auto.pl – blokada ta chroni przed wszystkimi stosowanymi obecnie przez złodziei, metodami kradzieży samochodów.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Dowiedz się więcej:
- Jak CanLock ochronił właściciela przed stratą pojazdu? Przeczytaj.
- Keyless Protector vs CanLock – co lepiej chroni przed kradzieżą?
- Do czego może prowadzić nieumiejętny montaż zabezpieczenia antykradzieżowego?
- Zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock – wersje urządzenia
- Kradzież „na walizkę” – co to takiego?
- Kradzież „na lawetę” – na czym polega?
- Kradzież „na gameboya” – co warto wiedzieć?
- TOP5 – najlepsze zabezpieczenia antykradzieżowe
- Immobilizer CAN – jak działa?
- Keyless Protector vs CanLock – co lepiej chroni przed kradzieżą?
- Autoalarm z GPS – porównanie najpopularniejszych modeli