Ostatnie wydarzenia na świecie: pandemia koronawirusa i wojna na Ukrainie, znacząco wpłynęły na rynek motoryzacyjny. Dla przeciętnego klienta objawia się to przede wszystkim dużymi podwyżkami cen w każdym segmencie, zarówno na rynku pierwotnym, jak też wtórnym. Jakie czynniki wpływają na taki stan rzeczy? Czy podwyżki cen samochodów używanych sprawią, że niedługo zaleje nas plaga kradzieży aut?
Dlaczego samochody drożeją – kradzieże aut w Polsce
W ostatnich latach, liczba kradzieży aut w Polsce ustabilizowała się na relatywnie niskim (w porównaniu do stanu sprzed kilkunastu lat) poziomie. Każdego roku Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR publikuje raport dotyczący kradzieży samochodów w Polsce. Eksperci z SAMAR zbierają dane korzystając głównie z bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów. Zawiera ona informacje, ile aut zostało wyrejestrowanych z powodu kradzieży.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Jak wynika z oficjalnych danych, w 2021 roku skradziono w Polsce 7098 pojazdów. Na przeciętnym kierowcy liczba ta raczej nie zrobi wrażenia, jednak warto zaznaczyć, że wzrosła ona stosunku do roku ubiegłego (wówczas było to 6910 kradzieży) o 2,7 procent. A taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy od trzech lat.
Warto zaznaczyć, że ta liczba może być niedoszacowana. Dzieje się tak, ponieważ skradzione auta trafiają do CEP wówczas, gdy zakończy się policyjne śledztwo. A te często się dłużą i może nastąpić sytuacja, w której rok dobiega końca, a nie wszystkie czynności zostały jeszcze zakończone.
Dlaczego samochody drożeją – popandemiczna rzeczywistość
Polska jest jednym z większych rynków samochodów używanych w Europie. Chociaż coraz większa liczba Polaków może pozwolić sobie na auto prosto z salonu, to jednak wciąż duża część rodaków zaopatruje się na rynku wtórnym. A tutaj ceny rosną niemalże z dnia na dzień. Możemy to zaobserwować patrząc na najpopularniejsze modele aut używanych w naszym kraju.
Według danych zgromadzonych przez SAMAR, najpopularniejszym autem używanym jest obecnie w Polsce Opel Astra z rocznika 2016. W tym przypadku cena podskoczyła o ok. 7 procent w ciągu roku 2021. Ogólnie rzecz ujmując, biorąc pod uwagę wzrost przeciętnego wynagrodzenia, samochody używane podrożały w Polsce o blisko 30 procent w ciągu ostatnich kilku lat. Analitycy nie prognozują spadku cen, bowiem rynek wtórny staje się coraz bardziej wymagający.
Dlaczego samochody drożeją – wzrost popytu na auta używane
Jednym z głównych czynników stojących za podwyżką cen w komisach, jest wzrost popytu na auta używane. Gdy światowa gospodarka zmagała się z pandemią, ludzie zaczęli się dokładniej przyglądać swoim wydatkom. Niepewna sytuacja na rynku finansowym i rynku pracy sprawiła, że wiele osób planujących zakup auta, powstrzymała się od zaciągania kredytów i leasingów, odkładając zakup na lepsze czasy.
Dlatego teraz chętnych na zakup auta jest o wiele więcej niż standardowo. Ograniczona dostępność samochodów nowych powoduje, że wielu handlarzy i pośredników podnosi ceny z uwagi na determinację klientów i brak samochodów na rynku.
Sytuację na rynku samochodów używanych dodatkowo komplikują nowe przepisy podatkowe, wprowadzone wraz z Nowym Ładem. Dotyczą one możliwości odsprzedaży aut poleasngowych, które są wśród polskich klientów niezwykle popularne. Dodatkowo zacznie obowiązywać akcyza na auta sprowadzone zza granicy, które stanowią ponad połowę wszystkich samochodów rejestrowanych w Polsce.
Dlaczego samochody drożeją – nowe auta coraz bardziej poza zasięgiem
Jeszcze kilka lat temu, na rynku nowych samochodów mogliśmy znaleźć kilka propozycji z segmentu B, poniżej 50 tysięcy złotych. Teraz jednak, za bazowe wersje niewielkich hatchbacków zapłacimy minimum 52 tysiące – wyjątkiem jest tutaj Dacia oraz Kia.
Dodatkowo, kryzys na rynku półprzewodników spowodował drastyczne obniżenie produkcji nowych samochodów. Niektórzy producenci decydowali się nawet celowo wprowadzać starsze rozwiązania w swoich nowych modelach (nie wymagające tylu deficytowych części), aby zminimalizować straty.
Kolejki u dealerów samochodowych są długie – na nowe auto trzeba obecnie czekać od kilku do kilkunastu miesięcy. Sytuacji nie poprawiła inwazja Rosji na Ukrainę. Warto wspomnieć, że Rosja jest jednym z większych na świecie eksporterów żelaza – od ich dostaw uzależniony jest m.in. niemiecki przemysł motoryzacyjny. Ukraina natomiast zaopatruje największe koncerny w wiązki elektryczne oraz gaz neonowy, niezbędny do produkcji mikrochipów.
Dlaczego samochody drożeją – unijne regulacje ekologiczne
Dodatkowym czynnikiem, wpływającym na wzrost cen samochodów, są dodatkowe regulacje ekologiczne, wprowadzone przez Unię Europejską. Nowe normy Euro6 wymuszają na producentach modernizację wypracowanej gamy silników. Wiąże się to oczywiście z dość dużymi kosztami, wynikającymi z inwestycji w badania lub zmiany technologii produkcji.
Koncerny, które nie zastosują się do nowych przepisów, zapłacą potężne kary za przekroczenie norm emisji spalin. Stąd wielu producentów będzie włączać do swojej oferty coraz więcej pojazdów z napędem elektrycznym lub hybrydowym, co skądinąd będzie dla klientów korzystne.
Dlaczego samochody drożeją – czy mamy obawiać się kradzieży?
Reasumując – obecnie nawet używany samochód w dobrym stanie to towar na wagę złota. Na pandemicznych i wojennych zawirowaniach ucierpiał również potężny rynek części zamiennych. Klienci, stając w obliczu długiego czasu oczekiwania na komponenty, z pewnością skuszą się na niższą cenę części kradzionych, niekoniecznie dokładnie sprawdzając ich pochodzenie. Można więc przypuszczać, że plaga kradzieży samochodów będzie się nasilać. Aby ochronić się przed złodziejami, warto zamontować w pojeździe dodatkowe zabezpieczenie antykradzieżowe.
Produkowana przez Zabezpicz-Auto.pl, blokada antykradzieżowa CanLock, chroni przed nowoczesnymi metodami kradzieży, wykorzystującymi najnowsze zdobycze techniki. Urządzenie jest odporne m.in. na kradzież . „na walizkę”, „na lawetę” lub „na gameboya”
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Dowiedz się więcej:
- Jak CanLock ochronił właściciela przed stratą pojazdu? Przeczytaj.
- Keyless Protector vs CanLock – co lepiej chroni przed kradzieżą?
- Do czego może prowadzić nieumiejętny montaż zabezpieczenia antykradzieżowego?
- Zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock – wersje urządzenia
- Kradzież „na walizkę” – co to takiego?
- Kradzież „na lawetę” – na czym polega?
- Kradzież „na gameboya” – co warto wiedzieć?
- TOP5 – najlepsze zabezpieczenia antykradzieżowe
- Immobilizer CAN – jak działa?
- Keyless Protector vs CanLock – co lepiej chroni przed kradzieżą?
- Autoalarm z GPS – porównanie najpopularniejszych modeli