Według statystyk Państwowej Straży Pożarnej, w poprzednich latach dochodziło do około 8 tysięcy przypadków pożarów samochodów osobowych rocznie. I chociaż większość z tych pożarów wybuchło w wyniku kolizji lub wypadku, to jednak nadal istotnym czynnikiem są usterki instalacji elektrycznej, wywołane nieumiejętnymi naprawami lub instalacją urządzeń elektrycznych wątpliwej jakości i pochodzenia. W jaki sposób zadbać o instalację elektryczną auta?
Pożary samochodów osobowych w Polsce
Według rzecznika prasowego komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, w ubiegłym roku odnotowano 7166 pożarów samochodów osobowych. Dla porównania, w 2022 roku takich zdarzeń było 7305, a w 2021 roku aż 8161. Trend spadkowy może być wynikiem m.in. pokoleniowej wymiany zarejestrowanych samochodów. Warto zaznaczyć, że Państwowa Straż Pożarna nie prowadzi statystyk dotyczących przyczyn pożarów ani marek pojazdów, które uległy zniszczeniu.
Z danych Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że na dzień 2 stycznia 2024 roku w Polsce było zarejestrowanych 20 107 246 samochodów osobowych. Oznacza to, że jeden pożar przypadał na 2806 pojazdów poruszających się po naszych drogach. Warto zauważyć, że dane te opierają się na notatkach z interwencji strażaków, którzy jednak nie zajmują się ustalaniem konkretnych przyczyn pożarów.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Jeśli z tych statystyk wykluczyć pojazdy hybrydowe i elektryczne, to w 2023 roku doszło do 7097 pożarów samochodów z silnikami spalinowymi. Jak więc widać, samochody na prąd ulegają pożarom znacznie rzadziej, niż auta spalinowe. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób, które obawiają się zakupu auta elektrycznego, właśnie ze względu na rzekomo większe ryzyko pożaru.
Uszkodzenie instalacji elektrycznej może skutkować pożarem
Jedną z istotnych przyczyn pożarów samochodów osobowych są uszkodzenia i zużycie elementów instalacji elektrycznej. Warto wiedzieć, że przewody, złącza oraz inne komponenty mogą ulec degradacji z biegiem czasu, co prowadzi do powstania dużego ryzyka zapłonu.
Izolacja przewodów z biegiem lat przeciera się i wykrusza, co powoduje zwarcia i przegrzania w określonych miejscach. Z kolei wilgoć, brud i inne zanieczyszczenia mogą przyspieszać korozję i degradację elementów elektrycznych, co również zwiększa ryzyko pożaru. Należy również pamiętać, że w nowoczesnych samochodach, które są coraz bardziej naszpikowane elektroniką, występuje większa liczba potencjalnych punktów awarii.
Awaria jednego z elementów układu elektrycznego, na przykład alternatora, akumulatora lub jakiegokolwiek odbiornika, może prowadzić do przeciążenia układu elektrycznego i w efekcie do pożaru. Regularne przeglądy instalacji elektrycznej, wymiana uszkodzonych lub zużytych elementów, a także dbanie o czystość i suchość przestrzeni silnikowej, mogą znacznie zredukować ryzyko takich zdarzeń.
Wadliwy montaż urządzeń elektrycznych to poważny problem
Kolejną istotną przyczyną pożarów w samochodach jest wadliwy lub nieprofesjonalny montaż dodatkowych urządzeń elektrycznych. Wiele osób decyduje się na instalację systemów nagłośnieniowych, nawigacji GPS, zabezpieczeń antykradzieżowych czy kamer samochodowych bez odpowiedniego przygotowania technicznego.
Zobacz też: Jakość montażu zabezpieczenia antykradzieżowego to kluczowa kwestia dla bezpieczeństwa pojazdu i pasażerów
Niestety, amatorski montaż takich urządzeń może prowadzić do nieprawidłowego podłączenia przewodów, co zwiększa ryzyko przeciążenia instalacji. Często zdarza się, że urządzenia te są podłączane do istniejących obwodów elektrycznych w sposób, który nie przewiduje odpowiednich zabezpieczeń, takich jak bezpieczniki. W efekcie może dojść do przegrzania przewodów, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić do pożaru.
Szczególnie niebezpieczne są sytuacje, w których urządzenia elektryczne są montowane w sposób niefachowy, na przykład w wilgotnych lub źle wentylowanych miejscach, co sprzyja powstawaniu zwarć. Dlatego zawsze warto powierzyć montaż dodatkowych urządzeń specjalistom, którzy zadbają o to, by instalacja była przeprowadzona zgodnie z przepisami i standardami bezpieczeństwa.
Jak dbać o instalację elektryczną samochodu?
Aby uniknąć niebezpieczeństwa pożaru, należy regularnie sprawdzać kondycję instalacji elektrycznej w samochodzie. Oczywiście wiele osób decyduje się na przeprowadzanie diagnostyki w wyspecjalizowanych warsztatach, jednak w wielu przypadkach do takiej operacji wystarczy przeciętna wiedza techniczna, wprawne oko i komplet podstawowych narzędzi.
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na stan przewodów elektrycznych, zwłaszcza tych znajdujących się w trudno dostępnych miejscach, takich jak chociażby komora silnika. Izolacja przewodów powinna być nienaruszona i wolna od pęknięć czy przetarć. W przypadku zauważenia jakichkolwiek uszkodzeń, konieczne jest ich natychmiastowe zabezpieczenie lub wymiana. Regularne czyszczenie złączy elektrycznych oraz zabezpieczanie ich przed korozją przy pomocy specjalnych preparatów również znacząco zmniejsza ryzyko awarii.
Zobacz też: Wadliwy montaż blokady antykradzieżowej i opłakane skutki.
Warto również regularnie kontrolować stan akumulatora i alternatora, ponieważ te elementy są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania całej instalacji elektrycznej. Należy zwrócić uwagę na mocowanie przewodów oraz upewnić się, że wszystkie złącza są dobrze dokręcone. Nieszczelne połączenia mogą prowadzić do iskrzenia, co w dłuższej perspektywie może skutkować pożarem. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów, takich jak zapach spalenizny, migotanie świateł lub problemy z uruchomieniem silnika, niezwłocznie należy udać się do specjalisty. Regularne przeglądy oraz dbanie o czystość i suchość podzespołów instalacji elektrycznej mogą zapobiec wielu problemom i zapewnić bezpieczeństwo na drodze.
Podczas montażu dodatkowych urządzeń elektrycznych, takich jak elektroniczne zabezpieczenia antykradzieżowe, systemy monitoringu czy dodatkowe oświetlenie, kluczowe jest zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa i profesjonalizmu. Nieprawidłowe podłączenie takich urządzeń może nie tylko stworzyć ryzyko pożaru, ale również całkowicie unieruchomić samochód. Przed rozpoczęciem montażu warto dokładnie zaplanować, gdzie i jak zostaną poprowadzone nowe przewody. Powinny one być odpowiednio zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi i przegrzewaniem. Istotne jest także, aby wszystkie nowe urządzenia były wyposażone w odpowiednie bezpieczniki oraz by ich montaż nie obciążał nadmiernie istniejącej instalacji elektrycznej.
Jaka alternatywa dla ukrytego przycisku zapłonu?
Instalacja kiepskiej jakości zabezpieczeń antykradzieżowych, takich jak ukryty przycisk zapłonu to poważna ingerencja w elektronikę samochodu. Choć takie rozwiązania mogą wydawać się atrakcyjne ze względu na ich prostotę i niską cenę, to w rzeczywistości mogą one przynieść więcej szkody niż pożytku. Montaż ukrytego przycisku zapłonu zazwyczaj wymaga przecięcia fabrycznych przewodów i wprowadzenia do nich dodatkowych elementów. Tego typu manipulacje, jeśli są wykonywane nieprofesjonalnie, mogą prowadzić do pożaru.
Zobacz też: Nowoczesne Volvo unieruchomione przez kiepskiej jakości blokadę antykradzieżową!
Brak odpowiedniego doświadczenia i wiedzy na temat złożoności nowoczesnych instalacji elektrycznych sprawia, że montaż często odbywa się bez zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Niewłaściwe podłączenie mikroswitcha może powodować przeciążenia w instalacji, prowadząc do zwarć, a nawet uszkodzeń komputera pokładowego. Warto również zaznaczyć, że tego typu zabezpieczenia mogą być łatwe do obejścia przez doświadczonych złodziei.
Dlatego też, zamiast ryzykować uszkodzenie samochodu i narażanie się na dodatkowe koszty napraw, warto rozważyć instalację nowoczesnych, certyfikowanych zabezpieczeń. Jednym z najbardziej skutecznych rozwiązań na rynku jest CANLOCK PRO, odporny na wszystkie nowoczesne metody kradzieży: „na walizkę”, „CAN injection”, „na lawetę” i inne. Zabezpieczenie wyposażone jest między innymi w czujnik przechyłu i położenia 3D oraz moduł GPS, umożliwiający śledzenie pojazdu w czasie rzeczywistym. Dodatkowa funkcja ANTY-JAMMING uniemożliwia kradzież z wykorzystaniem zagłuszarek GPS. W przypadku użycia sprzętu tego typu, blokada CANLOCK uruchomi głośny ALARM dźwiękowy.
Jako jedyni mamy możliwość uruchomienia alarmu z fabrycznego klaksonu (opcja dostępna tylko dla wybranych modeli).
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Dowiedz się więcej:
- Jak CanLock ochronił właściciela przed stratą pojazdu? Przeczytaj.
- Do czego może prowadzić nieumiejętny montaż zabezpieczenia antykradzieżowego?
- Kultowa Nokia i kradzież samochodu – złodzieje znów to zrobili!
- Kradzież samochodu w dwie minuty – złodzieje używają czegoś, co wygląda jak głośnik JBL!
- Jak łatwa jest kradzież Alfa Romeo? Nowa metoda prosto z Włoch!
- Kradzież samochodu na myjni – jak się zabezpieczyć?
- Kradzieże samochodów i Apple AirTag – nowa metoda lokalizowania łupów
- Kradzież samochodu w leasingu – co należy robić?
- Kradzież metodą laparoskopową – nowa technika złodziei samochodów!
- Nowa metoda kradzieży – Kia, Hyundai, Genesis i Mitsubishi poważnie zagrożone!
- Wygłuszenie samochodu – wszystko, co musisz wiedzieć!