Przyszłość zabezpieczeń antykradzieżowych do samochodów

Spekulacje – dziś zastanowimy się, jak będzie wyglądać przyszłość zabezpieczeń antykradzieżowych do samochodów. Jakie kierunki obierze branża? Ile przyjdzie nam na to czekać?

Zabezpieczenia antykradzieżowe obecnie

Przyszłość zabezpieczeń antykradzieżowych do samochodów, to jedno, ale jak sprawa ma się dziś? Ilość różnych rodzajów zabezpieczeń jest aktualnie spora, a kradzieże samochodów są niestety pospolite. Większość z dostępnych rozwiązań jest doskonale znana i łatwa w rozbrojeniu. Mowa oczywiście o zabezpieczeniach nieseryjnych, te oryginalne są raczej nieskuteczne co do zasady. Po przefiltrowaniu akcesoryjnych zabezpieczeń antykradzieżowych i odrzuceniu wszystkich tanich oraz pozornych rozwiązań wybór nie jest już taki duży. Rozróżnić trzeba zabezpieczenia mechaniczne i elektroniczne.

Zabezpieczenia mechaniczne

W czasach, gdy samochody nie były naszpikowane elektroniką jak dziś, popularne były różne blokady mechaniczne. Po pierwsze „kompetencje” złodziei były niższe i bardziej „brutalne”. Po drugie – taka już kolej postępu, dziś mamy zabezpieczenia elektroniczne, a niegdyś mechaniczne. Wszystkie z blokad mechanicznych opierają się o unieruchomienie pewnej ważnej części sterowania/operowania w samochodzie. Mowa o blokadach kierownicy (bądź kolumny kierowniczej) czy skrzyni biegów.

Choć złodziejski „fach” stał się już bardziej wyrafinowany, a obecnie kradnie się samochody drogie – głównie posiadające system bezkluczykowy, tak zwolenników mechanicznych blokad wciąż nie brakuje.

Zabezpieczenia elektroniczne

Ten rodzaj zabezpieczeń może być skuteczniejszy od tych mechanicznych, o ile mówimy o urządzeniach, które realnie działają, a nie tylko udają. Podobnie jak w przypadku zabezpieczeń mechanicznych, tu także można znaleźć kilka różnych wariantów.

Pomijając te najtańsze o niskiej skuteczności, obecnie funkcjonują dwie popularne metody zabezpieczenia pojazdu. Mowa o immobilizerach CAN, które wykorzystują możliwości zabezpieczenia pojazdu „jak bardzo się da” oraz o lokalizatorach GPS/GSM/radiowych. Gdyby nawet pominąć podatność lokalizatorów pozycji pojazdu na różne zagłuszacze sygnału, tak nielogiczne jest nazywanie tego systemu – antykradzieżowym. Stanowi raczej lekarstwo na skradziony samochód.

can immobilizer
Immobilizer CAN to niewielkie urządzenie o sporych możliwościach

Zatrzymajmy się więc przy immobilizerach CAN – wykorzystują one magistralę CAN, jako jednostkę nadrzedną w procesie komunikacji. Chodzi o komunikacje pomiędzy wszelkimi urządzeniami w pojeździe – nie tylko tymi widocznymi na pierwszy rzut oka, ale także tymi znajdującymi się pod maską. Ze względu na swoją charakterystykę, immobilizer CAN może odciąć zapłon i być skuteczny przy wielu rodzajach kradzieży. Nie należy mylić immobilizera CAN z większością immobilizerów montowanych dekadę temu (i dziś też) – korzystają z różnych technologii. Immobilizer CAN można zamontować bez przecinania jakichkolwiek kabli i tym samym bez naruszania gwarancji auta.

Jaka jest przyszłość zabezpieczeń antykradzieżowych? Blockchain!

Pytając się o przyszłość wielu branż, odpowiedzią jest „blockchain”. Czy ta technologia jest faktycznie tak przyszłościowa? Czy może stanowi ciekawostkę, której nie będziemy w stanie wykorzystać – jak przykładowo grafen, który miał zrewolucjonizować wiele, a słychać niewiele.

Przyszłość zabezpieczeń antykradzieżowych
Blockchain ma zrewolucjonizować wiele gałęzi technologicznych

Czym jest blockchain?

Choć ten wyraz pada w codzienności często (i to nie tylko w kontekście kryptowalut), tak wciąż wiele ludzi ma problem ze zrozumieniem, czym są łańcuchy bloków. Blockchain w założeniach skomplikowany nie jest, ale jego istnienie jest możliwe dzięki funkcjonującej rozproszonej sieci różnych urządzeń – dlatego jest pewnym efektem postępu.

Blockchain jest bazą danych, ale nie działa jak bazy danych, które wykorzystujemy obecnie w globalnej skali. Ta baza danych nie ma żadnej jednostki nadrzędnej, które ją archiwizuje i zarządza. Blockchain to rozproszona baza danych. Lokalna baza danych wymaga stałego dostępu do sieci web, odpowiedniej liczby przestrzeni dyskowej i wydajnej konfiguracji sprzętowej, która udźwignie wielkość i technologię bazy.

Często mówi się, że Blockchain zastąpi internet. To górnolotne stwierdzenie ma w sobie pewną prawdę. Internet, to nie tylko zasoby, które się w nim znajdują, ale także infrastruktura, która zarządza połączeniami. Infrastruktura, infrastrukturą, ale operacje na samych zasobach faktycznie można zastąpić łańcuchem bloków. Obecnie pewne urządzenia, posiadające pewne zasoby (np. Serwer Spotify z biblioteką muzyczną), dają dostęp do tych zasobów. Wiadomo, gdzie one są i kto nimi zarządza. Blockchain działa zaś tak, że wszystkie zasoby są rozproszone. Oznacza to tyle, że każdy komputer wpięty w sieć jest poniekąd fragmencikiem całego mózgu sieci i jego zasobów.

Korzyści idących za Blockchainem jest cała masa. Decentralizacja baz danych, to nie tylko ograniczenie władzy – operator serwera nie będzie już mógł go wyłączyć i zablokować dostępu do treści. Dane w sieci blockchain odporne są także na zniszczenie – bowiem nie znajdują się w jednym miejscu. I co najważniejsze w kontekście wykorzystania tej technologii w zabezpieczeniach antykradzieżowych – szyfrowanie blockchaina jest na ten moment odporne na wszelkie ataki hakerskie. Mówi się, że łańcuch bloków jest nie do złamania

Blockchain w przemyśle motoryzacyjnym, to nie tylko przyszłość zabezpieczeń antykradzieżowych do samochodów

Blockchain to bez wątpienia przyszłość zabezpieczeń antykradzieżowych do samochodów, ale jak bazy danych zmienią ich oblicze? Brzmi to dla niektórych naiwnie, ale to tylko ze względu na fakt, jak rozumiemy pojęcie „bazy danych”. Dane są wszystkim. Wszystko je zawiera i potrzebuje do sprawnego funkcjonowania – nieważnie czy cyfrowo, czy analogowo. Kryptowaluty, które napędziły rozwój łańcucha bloków, opierają się właśnie o przesyłanie danych transakcyjnych w sposób rozproszony – z wykorzystaniem wszystkich dostępnych urządzeń w sieci P2P. W przypadku kryptowalut przesyłane i szyfrowane dane dotyczą transakcji, ale mogą dotyczyć czegokolwiek – w tym informacji przesyłanych pomiędzy samochodem, a jego kluczem/aplikacją pozwalają na dostęp.

Jaka jest przyszłość zabezpieczeń antykradzieżowych do samochodów?
Blockchain w przemyśle motoryzacyjnym to przyszłość

Istnienie technologii blockchain w przemyśle motoryzacyjnym zostało już przyklepane – nie ma wątpliwości, że obecnie to najlepsze co ludzkość i rozwój technologiczny mają globalnie do zaoferowania. Ograniczanie się do zabezpieczeń antykradzieżowych, byłoby sporą wpadką, bo możliwości jest znacznie więcej. Blockchain może zaszyfrować wszystko, co związane ze zdalnym dostępem do samochodu, może pozwolić na bezpieczne wsparcie zdalne ze strony producenta, a nawet może pozwolić tworzyć społecznościowe sieci użytkowników konkretnych pojazdów – np jako tymczasowy dostęp udzielany pracownikowi przez administratora floty. Możliwości jest naprawdę wiele.

Blockchain dziś

Obecnie marki prestiżowe, których klienci dostają rozwiązania technologiczne w pierwszej kolejności, wdrażają pierwsze narzędzia korzystające z blockchaina. Porsche od kilku lat pracuje nad zdalnym dostępem do pojazdu i szyfrowaną komunikacją pomiędzy autem a kluczem.

Wszystko to zdaje się być jutrem, z tym że na „jutro” trzeba jeszcze trochę poczekać. Blockchain to nie tylko możliwości, ale także szereg potrzebnych zmian infrastrukturalnych (przyda się tu 5G w każdym aucie). Te niestety kosztują, a często także kolidują z czyimś interesem (Chiny-USA), więc nawet jeśli słyszymy o łańcuchu bloków w motoryzacji, tak należy to traktować, jak pierwsze poważne kroki w celu spopularyzowania tej technologii.

Immobilizer CAN od zabezpiecz-auto.pl - skuteczny system antykradzieżowy
Na przyszłość technologiczną nie trzeba czekać, już dziś polecamy system CanLock od Zabezpiecz-Auto.pl

Przyszłość zabezpieczeń antykradzieżowych do samochodów ma już pewien zarys, ale ryzyko kradzieży samochodu istnieje dziś – w teraźniejszości, a obecnie najskuteczniejszym rozwiązaniem jest montowanie zabezpieczeń opartych o szynę CAN – jest ona bowiem centrum działania wszystkich urządzeń elektronicznych w pojeździe. Jest skuteczna. Odcięcie zapłonu, to tylko jedna z funkcji zabezpieczeń antykradzieżowych opartych o immobilizer CAN. W Naszej ofercie znajdziecie Państwo warianty z funkcjami dodatkowymi, które zabezpieczą samochód nie tylko przed kradzieżą na walizkę, ale także – na lawetę, czy kradzieżą kół.

Autor: Arkadiusz Lenkiewicz

Play Video

CanLock w
TVN TURBO

CanLock w
TVN UWAGA!

Dołącz do wielu
zadowolonych klientow

5/5
5/5
Lukas Garwolski
Lukas Garwolski
Czytaj więcej
Polecam z czystym sumieniem. Mialem stycznosc z wieloma systemami zabezpieczen pojazdow. Ten jest jednym z najlepszych jakie mialem okazje przetestowac.
Paweł Nowacki
Paweł Nowacki
Czytaj więcej
Pełen profesjonalizm. Pracownik z tej firmy wszystko wytłumaczył, doradził, podpowiedział, a to bardzo cenie. Pozdrawiam
KANCELARIA ADWOKACKA Anna Jamroziak - Bereza
KANCELARIA ADWOKACKA Anna Jamroziak - Bereza
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii – dodał tylko swoją ocenę.
Dominik Walkowicz
Dominik Walkowicz
Czytaj więcej
Skutecznie, sprawnie, profesjonalnie. POLECAM
Mariusz Muth
Mariusz Muth
Czytaj więcej
Fachowo, szybko i bezpiecznie. Polecam w 100%. Cena do jakości 10/10
Jakub
Jakub
Czytaj więcej
Polecam! Ekspresowy montaż i świetny kontakt. Wybralem opcje z kombinacją przycisków by ograniczyć ilość rzeczy w kieszeni. Pan Piotr bardzo dobrze doradził. Dziękuje :)
Michał Leśniewski
Michał Leśniewski
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii – dodał tylko swoją ocenę.
Janek Gałdecki
Janek Gałdecki
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii – dodał tylko swoją ocenę.
Karol Baran
Karol Baran
Czytaj więcej
Wszystko przebiegło bezproblemowo i sprawnie począwszy od kontaktu aż do finalnego montażu. Polecam
Kamil Miłek
Kamil Miłek
Czytaj więcej
Profesjonalizm, krótki czas oczekiwania, świetny kontakt z klientem. Polecam
Krzysztof Kliber
Krzysztof Kliber
Czytaj więcej
Użytkownik nie napisał opinii - dodał tylko swoją ocenę.
O. L.
O. L.
Czytaj więcej
Polecam, sprawna, fachowa obsługa, Panowie wszystko wytłumaczyli, a ja piłam kawę 😉😁
Witek Mich
Witek Mich
Czytaj więcej
Bardzo profesjonalne podejście do klienta, samo zabezpieczenie sprawuje się jak należy. Szczerze polecam.
Poprzedni
Następny

Szukasz skutecznego Zabezpieczenia samochodowego?

Zobacz jak działa nasze zabezpieczenie

Play Video

Skutecznie zabezpieczymy Twój samochód

Potwierdzenie spełnienia skuteczności i bezawaryjności Zabezpieczenia CanLock

Zobacz jak działa CanLock

Play Video

Zadbaj o bezpieczeństwo Swojego samochodu

Wypełnij ten formularz, a my sprawdzimy czy obsługujemy Twoje auto.

Odezwiemy się do Ciebie!

Zadbaj o bezpieczeństwo Swojego samochodu

Wypełnij ten formularz, a my sprawdzimy czy obsługujemy Twoje auto.

Odezwiemy się do Ciebie!

Twój telefon będzie użyty tylko w celu rozmowy na temat zabezpieczenia samochodu.

Otwórz czat
Skontaktuj się z nami.
Cześć, z tej strony Marek z Zabezpiecz Auto. W czym możemy pomóc? Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.