Najpopularniejsze metody kradzieży samochodów wykorzystują obecnie zaawansowane narzędzia technologiczne. Jako, że obecnie produkowane auta przypominają bardziej komputery na kołach, toteż w złodziejskim fachu nie ma już zastosowania młotek, piłka do metalu lub wytrych. Używa się popularnych „walizek” lub innych układów elektronicznych, zamkniętych w obudowach popularnych przedmiotów, takich jak: GameBoy, głośnik JBL lub telefon Nokia.
Najpopularniejsze metody kradzieży samochodów – kradzież “na walizkę”
W przypadku bezkluczykowego systemu otwierania pojazdu złodzieje wykorzystują wzmacniacz sygnału, czyli właśnie “walizkę”. Celowo użyliśmy liczby mnogiej, bo do tego typu kradzieży potrzebni są dwaj sprawcy. Jeden próbuje przechwycić sygnał kluczyka, np. będąc pod drzwiami domu, mieszkania czy też stojąc w kolejce za właścicielem w sklepie, a drugi sprawca stoi przy aucie i nim odjeżdża.
Za pomocą “walizki” przechwytują i wzmacniają sygnał pochodzący z kluczyka i samochód odczytuje go jako oryginalny. Drzwi pojazdu otwierają się, nie ma też problemu z uruchomieniem auta. Po kradzieży nie pozostaje żaden ślad. Dzieje się to do tego stopnia, że często ciężko wyegzekwować odszkodowanie od ubezpieczenia, bo przecież auto zostało otwarte oryginalnym kluczykiem. Metoda ta umożliwia kradzież samochodu w kilka sekund i praktycznie żadna marka samochodów nie jest na nią odporna.
Najpopularniejsze metody kradzieży samochodów – zagłuszacz pilota
Problemem jest nie tylko system keyless, który pozwala bez wyjmowania pilota otworzyć drzwi i uruchomić silnik. Zwykły pilot służący do zamykania i otwierania drzwi też niesie spore ryzyko. Złodzieje potrafią bowiem blokować zamykanie samochodu zagłuszaczem pilotów. Dostępne na rynku urządzenia mają zasięg już nawet 60 metrów! Jak wygląda typowy scenariusz takiej kradzieży? Kierowca wysiada z auta, jest przekonany, że zamknął auto i idzie np. na zakupy. W tym czasie złodziej będący w niedużej odległości od auta zagłusza sygnał pilota lub system centralnego zamka i auto pozostaje otwarte. Właściciel oddala się, a złodziej wsiada do pojazdu, w chwilę uruchamia silnik i oddala się z miejsca zdarzenia. Zagłuszacze pilotów i alarmów to tanie (nieco ponad 1000 zł), powszechnie dostępne w internecie urządzenia – łatwo jest wejść w ich posiadanie nawet mniej “profesjonalnym” złodziejom. Co więcej, wielu właścicieli pojazdów nie zdaje sobie sprawy, że nastąpiło zagłuszenie centralnego zamka. Obwiniają siebie, że zapomnieli zamknąć auto.
Najpopularniejsze metody kradzieży samochodów – kradzież „na lawetę”
Wciągnięcie upatrzonego auta na lawetę ma tę zaletę, że potrafi obejść wiele dostępnych na rynku zabezpieczeń antykradzieżowych. Jednocześnie jest też ryzykowne i wymaga wcześniejszych długich przygotowań, takich jak obserwacja zachowania właściciela upatrzonego pojazdu czy wytypowanie pór dnia, kiedy samochód pozostawiony jest dłużej bez nadzoru. W porównaniu do innych metod kradzieży wciągnięcie auta na lawetę to proces widoczny i dość czasochłonny. Żeby uśpić czujność sąsiadów czy przechodniów, złodzieje często przebierają się za pomoc drogową lub służby miejskie. Wbrew pozorom nie jest to metoda rzadka, mimo iż wymaga sporo logistyki, ponieważ jest jednocześnie wyjątkowo skuteczna.
Najpopularniejsze metody kradzieży samochodów – kradzież kluczyków
Jednym ze sposobów, o którym rzadko myślimy w kontekście kradzieży auta, jest wejście w posiadanie oryginalnych kluczyków. Nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Bardziej spektakularny przykład to kradzież kluczyków poprzez włamanie się do domu/mieszkania, podczas gdy domownicy śpią. Zdarza się, że nie wymaga to nawet włamania, bo drzwi nie zostały zamknięte na noc. Złodziej kradnie kluczyki, które najczęściej zostawiamy na szafce koło drzwi – i niezauważony odjeżdża naszym pojazdem.
Gdzie jeszcze możemy paść ofiarą złodzieja kluczyków? Wszędzie tam, gdzie oddajemy płaszcz do szatni lub odwieszamy kurtkę w ogólnodostępnym miejscu, zapominając, że w kieszeni zostawiliśmy kluczyki – w teatrze, kinie, klubie fitness. Kluczyki mogą nam zostać ukradzione także z torebki np. podczas zakupów, wtedy złodziej zazwyczaj śledzi nas od momentu opuszczenia samochodu.
Najpopularniejsze metody kradzieży samochodów – Na dobre serce
Jedną z bardziej perfidnych metod kradzieży jest wykorzystywanie dobrego serca i chęci niesienia pomocy przez właściciela aut. Złodzieje robią użytek z naszych słabości, np. udając zasłabnięcie na poboczu czy zatrzymując się “zepsutym” autem i wołając o pomoc. Kierowca pojazdu zatrzymuje się, w emocjach wysiada, nie zamyka auta, często zostawia kluczyk w stacyjce, a w tym czasie złodziej podbiega, wsiada do jego otwartego auta i nim odjeżdża.
Najpopularniejsze metody kradzieży samochodów – Na butelkę
Metoda ta nazywa się “na butelkę”, ale tak naprawdę chodzi o jakikolwiek obiekt, który złodziej wkłada np. pod tylne nadkole. Kierowca odjeżdża, słyszy nietypowe dźwięki z tyłu pojazdu, zatrzymuje się “tylko na chwilę” sprawdzić, co się dzieje. Nie gasi auta, nie zamyka go… a w tym czasie znikąd wyskakuje złodziej, wsiada do pojazdu i się ulatnia. Tak samo działa np. kartka naklejona na tylną szybę czy też przedmiot pozostawiony na dachu.
Najpopularniejsze metody kradzieży samochodów – CAN injection
Technologię CAN injection opisał w 2022 roku amerykański badacz ds. cyberbezpieczeństwa Ian Tabor, a wszystko zaczęło się od wykrycia uszkodzenia w jego samochodzie – złodzieje zdemontowali mu bowiem przedni, lewy reflektor. Początkowo Tabor myślał, że to zwykły akt wandalizmu, jednak wkrótce auto zostało skradzione. Badacz zorientował się, że poprzez demontaż lampy złodzieje zapewnili sobie dostęp do magistrali CAN w najbardziej newralgicznym punkcie auta.
Ian Tabor zdecydował się podszyć pod zdecydowanego klienta i zakupił urządzenie, aby dokonać inżynierii wstecznej i przekonać się, w jaki sposób złodzieje przejęli jego samochód. Okazało się, że mimo wysokiej ceny „głośnika JBL”, w środku znajdują się dodatkowe części warte nie więcej niż.. 10 dolarów.
Bohater przekonał się, że nowa metoda kradzieży polega na dostaniu się do wewnętrznej komunikacji w CAN i wygenerowaniu fałszywych komunikatów o poprawności kluczyka – dzięki temu immobilizer może się odblokować. Problem polega na tym, że w większości samochodów poruszających się po drogach, tego typu wewnętrzna komunikacja nie jest chroniona – odbiorniki w samochodzie ufają jej „w ciemno” właśnie dlatego, że jest wewnętrzna.
Najpopularniejsze metody kradzieży samochodów – jak zabezpieczyć samochód?
Obecnie najlepszym na rynku zabezpieczeniem przed kradzieżą jest montaż dodatkowego zabezpieczenia antykradzieżowego, działającego w oparciu o magistralę CAN. Urządzenie takie jak CanLock blokuje sygnały nią biegnące, przez to uruchomienie silnika samochodu bez dodatkowej autoryzacji jest po prostu niemożliwe. Można to zrobić za pomocą breloka Bluetooth, aplikacji mobilnej lub kodem PIN. Dostęp do magistrali CAN okaże się więc dla przestępców całkowicie bezużyteczny.
Warto zaznaczyć, że CanLock to w pełni polskie rozwiązanie. Opracowane i produkowane w naszym kraju, dzięki czemu spełnia wszelkie, restrykcyjne normy dotyczące zabezpieczeń antykradzieżowych. CanLock oferowany jest w pięciu wersjach, w zależności od potrzeb właściciela samochodu – montażem tego zabezpieczenia zajmują się wyspecjalizowane warsztaty, zlokalizowane w całej Polsce.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Dowiedz się więcej:
- Jak CanLock ochronił właściciela przed stratą pojazdu? Przeczytaj.
- Do czego może prowadzić nieumiejętny montaż zabezpieczenia antykradzieżowego?
- Kultowa Nokia i kradzież samochodu – złodzieje znów to zrobili!
- Kradzież samochodu w dwie minuty – złodzieje używają czegoś, co wygląda jak głośnik JBL!
- Jak łatwa jest kradzież Alfa Romeo? Nowa metoda prosto z Włoch!
- Kradzież samochodu na myjni – jak się zabezpieczyć?
- Kradzież samochodu i Apple AirTag – nowa metoda lokalizowania łupów
- Kradzież samochodu w leasingu – co należy robić?
- Kradzież metodą laparoskopową – nowa technika złodziei samochodów!
- Nowa metoda kradzieży – Kia, Hyundai, Genesis i Mitsubishi poważnie zagrożone!