Większości z Nas, skrót GPS, w kontekście motoryzacji kojarzy się przede wszystkim z systemem nawigacyjnym, z którego kierowcy korzystają już od lat 90. XX wieku. Możliwości tego systemu jednak nie ograniczają się tylko do tej funkcji – ostatnio bowiem moduły GPS coraz powszechniej stosuje się jako zabezpieczenie antykradzieżowe. Zasada działania jest w zasadzie prosta – złodziej dokonuje kradzieży, a właściciel auta wie, jaka jest jego aktualna pozycja, z jaką prędkością się porusza, czy nawet ile paliwa ma w zbiorniku. Czy jednak lokalizator GPS do samochodu to rozwiązania w pełni kompleksowe?
Lokalizator GPS do samochodu – jakie cechy powinien posiadać?
Policyjne statystyki jasno pokazują, że zdecydowanie częściej łupem złodziei padają auta z dostępem bezkluczykowym „keyless”. Lokalizator GPS do samochodu powinien więc współpracować z magistralą CAN. Jakimi jeszcze cechami powinien odznaczać się autoalarm wyposażony w lokalizator GPS?
Skuteczność
Jeśli bierzemy pod uwagę zamontowanie jakiegokolwiek alarmu w samochodzie, to powinien on być przede wszystkim skuteczny. Nic nam po urządzeniu, które oferuje np. rozbudowane funkcje w aplikacji mobilnej, jeśli nie spełnia swojego najważniejszego zadania. Z klasycznymi lokalizatorami GPS do samochodujest ten problem, że złodzieje posługują się w obecnych czasach niezwykle wyrafinowanymi metodami kradzieży, wykorzystującymi najnowsze zdobycze techniki.
Mamy tu na myśli przede wszystkim kradzieże na tzw. „walizkę” lub „gameboya”. Urządzenia te potrafią przechwytywać sygnał oryginalnego pilota i modyfikować go tak, że auto rozpoznaje złodzieja jako właściciela pojazdu.
Odporność na neutralizację
Jeśli lokalizator GPS do samochodu nie jest odpowiednio zabezpieczony, to urządzenie, zwane zagłuszarką GPS/GSM, może go w kilka chwil zneutralizować. Lokalizator nie będzie w stanie przekazać właścicielowi pozycji auta, przez co złodzieje mają dużo czasu na dojechanie do dziupli i rozpoczęcie demontażu pojazdu.
Uniwersalność
Dość istotną cechą, jaką powinien odznaczać się lokalizator GPS do samochodu, jest jego uniwersalność. Urządzenie powinno pasować do jak największej liczby samochodów oraz innych pojazdów, np. motocykli lub drogich maszyn budowlanych. W dzisiejszych czasach, właściciele aut zmieniają je dość często, na co pozwalają m.in. nowoczesne instrumenty finansowe. Czasami chcą je po prostu sprzedać i kupić nowe – warto, aby demontaż kosztownego zabezpieczenia antykradzieżowego był możliwy. Co więcej, musi on bez problemu pasować do innego auta.
Lokalizator GPS do samochodu – jak działa system?
Żeby mówić o istocie działania GPS w aucie, należy sobie uświadomić jedną, bardzo ważną rzecz – wszelkie urządzenia lokalizacyjne, które stosuje się w autach, są tylko i wyłącznie odbiornikami. Nie ma możliwości namierzenia pozycji samochodu, jeśli brakuje jakiegokolwiek kanału komunikacji między pojazdem a np. jego właścicielem.
Zilustrujmy to prostym przykładem.
Gdy kierowca jedzie samochodem wyposażonym w system nawigacji GPS, to doskonale zna swoją pozycję, gdyż potrafi ją odczytać z odbiornika przed sobą. Jeśli natomiast ktoś z rodziny chciałby dowiedzieć się, jaka jest pozycja samochodu obecnie, to taka osoba musiałaby znaleźć odpowiedni kanał komunikacji – czyli po prostu zadzwonić i spytać. Dlatego właśnie w lokalizatorach GPS, służących do śledzenia auta, używa się najczęściej kart SIM, które poprzez komunikację GSM, są w stanie wysyłać odpowiedzi na żądania, np. poprzez wiadomość tekstową.
Zobacz też: Nowa metoda kradzieży – Kia, Hyundai, Genesis i Mitsubishi poważnie zagrożone!
Jeśli chcielibyśmy śledzić auto w czasie rzeczywistym (tak naprawdę zbliżonym do rzeczywistego), to karta SIM musiałaby wysyłać odpowiedzi na żądania regularnie, w bardzo krótkich odstępach czasu – da się to osiągnąć, używając Internetu jako kanału komunikacyjnego. A to, jak wiadomo, kosztuje.
Lokalizator GPS do samochodu – z abonamentem czy bez?
Rozwiązanie bezabonamentowe dają użytkownikom większą swobodę, ponieważ mogą oni samodzielnie wybrać operatora sieci GSM. Niestety, to rozwiązanie najczęściej korzysta z darmowych (lub częściowo darmowych) serwerów, które nie są aż tak wydajne, szybkie i stabilne, jak ma to miejsce w rozwiązaniach na abonament.
Lokalizator GPS do samochodu na abonament natomiast, korzysta z serwerów dedykowanych, czyli przeznaczonych specjalnie do obsługi jednego typu operacji. Działanie takiego lokalizatora jest stabilne i szybkie, nie trzeba również zaprzątać sobie głowy czynnościami, które pozwalają utrzymać kartę SIM w ciągłej aktywności. Minusem może być dla niektórych cena, jaką trzeba uiszczać za usługę co miesiąc, pół roku lub rok.
Lokalizator GPS do samochodu – ochrona przed kradzieżą auta
Lokalizatory GPS obecnie nie stanowią już dla wyspecjalizowanych złodziei żadnego problemu. Trzeba pamiętać, że sygnał GPS można łatwo zagłuszyć. Zagłuszarka tego typu fal to jedno z podstawowych urządzeń, które mają na wyposażeniu grupy przestępcze, zajmujące się kradzieżami samochodów na zlecenie.
Poza tym, złodzieje potrafią zneutralizować urządzenie w trywialny sposób – po prostu znajdując je i odłączając zasilanie. Istnieje tutaj co prawda pewne ryzyko, że lokalizator wyśle informację o odłączeniu zasilania do właściciela auta, ale to żaden problem – lokalizatory często wyposażone są w autonomiczne źródła zasilania. Wystarczy takie urządzenie znaleźć i odłożyć na pobocze, obok samochodu.
A trzeba powiedzieć, że właściciele aut pod względem umieszczania lokalizatorów GPS są dość przewidywalni. Można mieć pewność, że złodziej w pierwszej kolejności sprawdzi przestrzeń pod siedzeniami, kieszenie drzwi bocznych oraz schowek lub przestrzeń pod deską rozdzielczą.
Lokalizator GPS do samochodu – jak działa zagłuszarka?
Zacznijmy od kwestii legalności takich urządzeń. Otóż zagłuszarkę można kupić, podobnie jak antyradar – to nie jest nielegalne. Kłopoty zaczynają się, gdy mówimy o używaniu tego typu urządzeń – to jest już polskim prawem zabronione. Można więc wywnioskować, że tego typu sprzętem posługują się właściwie wyłącznie przestępcy.
Zagłuszarka sygnału wyglądem przypomina czarny powerbank, z którego wystaje kilka krótkich anten. Ich zadanie jest bardzo proste – wysyłać wytworzone przez urządzenie fale radiowe z szumem o takim natężeniu, że wszystkie urządzenia w promieniu kilkudziesięciu metrów są w stanie odbierać tylko i wyłącznie ten szum.
Jeśli sygnał GPS z satelity zostanie w ten sposób zagłuszony, to lokalizator w samochodzie nie będzie w stanie odczytać swojej pozycji i tym samym – przesłać jej do właściciela samochodu. W takim wypadku lokalizator GPS do samochodu staje się po prostu bezużyteczny, a złodzieje zyskuję masę czasu na rozebranie auta na części i zatuszowanie śladów.
Lokalizator GPS do samochodu – czy istnieją lepsze rozwiązania?
Najlepszą ochroną antykradzieżową jest po prostu nie pozwolić odjechać złodziejowi naszym autem. Można to osiągnąć na kilka sposobów, np. montując specjalne, mechaniczne blokady. One jednak też nie dają pełnej ochrony, bowiem, tak jak w przypadku lokalizatorów GPS, dość łatwo je zneutralizować.
Dużo lepszym rozwiązaniem, które eliminuje wszystkie problemy związane z użytkowaniem lokalizatora GPS, jest immobilizer CanLock. Zasada działania systemu jest prosta – elektroniczne zabezpieczenie blokuje magistralę CAN w ten sposób, że silnik samochodu może uruchomić tylko osoba do tego uprawniona, używając specjalnej pastylki Bluetooth lub kodu PIN, czyli sekwencji fabrycznych przycisków w samochodzie. Złodziej, nawet jeśli wyposażony w zestaw do kradzieży „na walizkę” lub zagłuszarkę sygnału GPS, nigdzie samochodem nie odjedzie i najpewniej w panice odstąpi od kradzieży.
Dowiedz się więcej:
- Jak CanLock ochronił właściciela przed stratą pojazdu? Przeczytaj.
- Do czego może prowadzić nieumiejętny montaż zabezpieczenia antykradzieżowego?
- Kultowa Nokia i kradzież samochodu – złodzieje znów to zrobili!
- Kradzież samochodu w dwie minuty – złodzieje używają czegoś, co wygląda jak głośnik JBL!
- Jak łatwa jest kradzież Alfa Romeo? Nowa metoda prosto z Włoch!
- Kradzież samochodu na myjni – jak się zabezpieczyć?
- Kradzież samochodu i Apple AirTag – nowa metoda lokalizowania łupów
- Kradzież samochodu w leasingu – co należy robić?
- Kradzież metodą laparoskopową – nowa technika złodziei samochodów!
- Nowa metoda kradzieży – Kia, Hyundai, Genesis i Mitsubishi poważnie zagrożone!