Stosunkowo duża liczba Polaków, jako środek transportu na upragniony urlop zagraniczny, wybiera właśnie samochód. Niestety, taka wycieczka może wiązać się z nieprzewidzianymi kosztami, związanymi np. z awarią samochodu. Według badań, aż 66 proc. Polaków wybierających podróżowanie samochodem boi się, że podczas drogi nastąpi jakaś niespodziewana sytuacja. Prócz awarii, może nią być również kradzież samochodu. Co zrobić w takiej sytuacji?
Kradzież podczas podróży zagranicznej – pomyśl o ubezpieczeniu podróżnym
Zacznijmy od tego, czy kradzież samochodu za granicą jest w ogóle prawdopodobna? Takiej ewentualności boi się aż 36 proc. wyjeżdżających autem za granicę. Ale tylko 3 proc. z nich faktycznie tego doświadczy – tak wynika ze statystyk. Czy to dużo? Biorąc pod uwagę nie tylko okres wakacyjny, ale również to, jak często nasi rodacy przemieszczają się do pracy za granicę, to owszem. Złodzieje za granicą, widząc auto na obcych blachach, są kuszeni tym, że zagubiony turysta nie będzie dochodził sprawiedliwości ze względu na barierę językową i odległość od miejsca zamieszkania.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Jadąc za granicę, nie zapominajmy więc o odpowiednim ubezpieczeniu samochodu. Właściwy wybór polisy ubezpieczeniowej i odpowiedniego zakresu ochrony zależy od wielu czynników, takich jak planowane miejsce podróży, preferowany styl podróżowania i rodzaj aktywności, której będziesz oddawać się na wakacjach. Aby zagwarantować pełną ochronę, ubezpieczenie powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb. Przed wyjazdem ważne jest dokładne przemyślenie i rozważenie zakupu polisy, aby mieć pewność, że spełnia nasze oczekiwania.
Zobacz też: Kultowa Nokia i kradzież samochodu – złodzieje znów to zrobili!
Również w przypadku ubezpieczenia przeciw kradzieży samochodu, zazwyczaj jest to opcjonalne rozszerzenie oferowane przez ubezpieczycieli w ramach podstawowego pakietu, który obejmuje koszty leczenia, OC i NNW. Jednak warto zwrócić uwagę na to rozszerzenie – nie tylko dla własnego spokoju! W ramach ubezpieczenia AC często otrzymujemy również ochronę dla swojego sprzętu osobistego i bagażu przed kradzieżą z pojazdu.
Niemniej jednak, ważne jest, aby dokładnie zbadać zakres i warunki polisy, a także wyłączenia odpowiedzialności w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Niektórzy ubezpieczyciele oferują ochronę bagażu i przedmiotów osobistych jako płatne rozszerzenie do autocasco, podczas gdy inni mogą to traktować jako bezpłatny bonus.
Kradzież podczas podróży zagranicznej – czy AC działa za granicą?
W przypadku ubezpieczenia AC, zakres ochrony oraz obszar obowiązywania polisy są indywidualnie ustalane przez poszczególne firmy. W typowym autocasco obejmują one szkody w Polsce i Europie, chociaż istnieją pewne wyjątki. Niektóre firmy mogą wyłączać z odpowiedzialności określone kraje europejskie, podczas gdy inne zapewniają ochronę również w niektórych państwach spoza Europy.
Zobacz też: Kradzież metodą laparoskopową – nowa technika złodziei samochodów!
Niektórzy ubezpieczyciele wyłączają z zakresu ochrony AC pojedyncze państwa. Dotyczy to najczęściej: Rosji, Białorusi, Ukrainy, Mołdawii. Wyłączenie może być całkowite lub obejmować jedynie kradzież samochodu.
W niektórych ubezpieczalniach istnieje możliwość dopłacenia do ubezpieczenia AC w celu rozszerzenia zakresu ochrony na kraje wyłączone z polisy. Warto rozważyć taką opcję, nawet jeśli te państwa nie są głównym celem podróży, a jedynie będziesz przez nie przejeżdżał.
Kradzież podczas podróży zagranicznej – jaki zakres powinno mieć AC za granicą?
Gdy już zdecydujesz się na Autocasco dla podróży zagranicznej, ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU) przed podpisaniem umowy z firmą. Zwróć szczególną uwagę na następujące kwestie:
- Zakres terytorialny: Reklamy często podają, że AC jest ważne w całej Europie, ale drobnym druczkiem mogą znajdować się wyłączenia dotyczące konkretnych krajów. Takie informacje muszą być zawarte w OWU. Jeśli wybrana firma wyklucza państwo, do którego się udajesz, ale oferta wciąż jest dla atrakcyjna, zapytaj, czy istnieje możliwość dodatkowej opłaty za usunięcie takiego wyłączenia.
- Zasady likwidacji szkody: W niektórych wariantach ubezpieczenia szkody można likwidować tylko w Polsce. Na szczęście, bez względu na wariant, jeśli pojazd ulegnie poważnym uszkodzeniom, firma musi zapewnić naprawę tak, abyś mógł bezpiecznie powrócić autem do kraju.
- Inne wyłączenia: Oprócz wyłączeń terytorialnych, mogą występować inne przypadki wyłączeń od odpowiedzialności ubezpieczyciela. Rodzaj wyłączeń, które powinny Cię szczególnie zainteresować, zależy głównie od miejsca, do którego się udajesz. Planujesz przejazd po leśnych szlakach w Skandynawii? Sprawdź, czy ochrona obejmuje szkody spowodowane kolizją z dzikim zwierzęciem. Celem Twojej podróży jest modny kurort z nocnymi klubami? Upewnij się, czy otrzymasz odszkodowanie, jeśli twój zaparkowany samochód zostanie uszkodzony przez nocnych imprezowiczów.
Kradzież podczas podróży zagranicznej – gdzie likwidacja szkody?
Zgodnie z ogólną zasadą, jeśli szkoda powstaje za granicą, powinna zostać naprawiona w Polsce. Jednak w przypadku poważnych uszkodzeń, które uniemożliwiają bezpieczne poruszanie się samochodem, należy go przywrócić do stanu umożliwiającego powrót do kraju i kontynuowanie naprawy tutaj.
Pamiętaj, że nie powinieneś podejmować żadnych napraw w lokalnym warsztacie przed uzyskaniem zgody ubezpieczyciela. Konieczne jest porozumienie się z nim w celu uzyskania zgody na naprawę.
Kradzież podczas podróży zagranicznej – czy OC działa za granicą?
W większości europejskich państw obowiązuje takie samo działanie OC, jak w Polsce. Obejmuje to kraje, takie jak: Austria, Andora, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy i Węgry.
Zobacz też: Kradzież samochodu i Apple AirTag – nowa metoda lokalizowania łupów
Jednak istnieje grupa państw, do których wymagana jest tzw. Zielona Karta. Jest to dokument potwierdzający posiadanie obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu i można go otrzymać od firmy, w której wykupiono OC (bezpłatnie lub za niewielką opłatą). Zielona Karta jest fizycznym dokumentem, dlatego warto złożyć zamówienie na nią u ubezpieczyciela z odpowiednim wyprzedzeniem.
Kraje, w których wymagana jest Zielona Karta, to: Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Iran, Izrael, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Rosja, Tunezja, Turcja i Ukraina. Jeśli kierowca nie posiada Zielonej Karty podczas przekraczania granicy któregoś z tych krajów, musi wykupić ubezpieczenie graniczne. Jedynym krajem w Europie, w którym nie obowiązuje ani OC, ani Zielona Karta, i gdzie konieczne jest obowiązkowe wykupienie ubezpieczenia granicznego, jest Kosowo.
Kradzież podczas podróży zagranicznej – jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?
Najlepszą metodą na uniknięcie bólu głowy podczas zagranicznych wojaży i zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą, będzie zainstalowanie w nim dodatkowej blokady antykradzieżowej. W zależności od kraju, do którego się wybieramy, złodzieje preferują trochę inne metody kradzieży. Przykładowo we Włoszech dużą popularność wśród przestępców zdobywa ostatnio metoda zwana CAN injection, jednak metody wykorzystujące „walizki” i „gameboye” są popularne w całej zachodniej i południowej Europie.
Wybierając się samochodem za granicę warto wyposażyć je w CANLOCK – nowoczesną blokadę antykradzieżową, działającą w oparciu o magistralę CAN. Jak to działa? Za pomocą magistrali CAN komunikują się ze sobą wszystkie podzespoły w samochodzie. Płyną nią impulsy np. od przycisku START/STOP do rozrusznika, ale również te biorące udział np. przy zmianie biegów. Zabezpieczenie CANLOCK potrafi zablokować te sygnały, dzięki czemu bez odpowiedniej autoryzacji nie będzie możliwe odjechanie samochodu. W zależności od wersji urządzenia, autoryzacja przebiega za pomocą kodu PIN, breloczka Bluetooth lub bezpiecznej, szyfrowanej aplikacji mobilnej.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Dowiedz się więcej:
- Jak CanLock ochronił właściciela przed stratą pojazdu? Przeczytaj.
- Do czego może prowadzić nieumiejętny montaż zabezpieczenia antykradzieżowego?
- Kultowa Nokia i kradzież samochodu – złodzieje znów to zrobili!
- Kradzież samochodu w dwie minuty – złodzieje używają czegoś, co wygląda jak głośnik JBL!
- Jak łatwa jest kradzież Alfa Romeo? Nowa metoda prosto z Włoch!
- Kradzież samochodu na myjni – jak się zabezpieczyć?
- Kradzież samochodu i Apple AirTag – nowa metoda lokalizowania łupów
- Kradzież samochodu w leasingu – co należy robić?
- Kradzież metodą laparoskopową – nowa technika złodziei samochodów!
- Nowa metoda kradzieży – Kia, Hyundai, Genesis i Mitsubishi poważnie zagrożone!