Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą na walizkę – z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą walizkę?
- Na czym polega kradzież auta na walizkę?
- Jakie zagrożenia wiążą się z kluczykiem KeyLess?
- Jakie są dostępne na rynku blokady systemu bezkluczykowego?
- Poznasz najlepsze zabezpieczenia dla KeyLess – CanLock!
Sporo uwagi poświęca się w ostatnich latach systemom bezkluczykowym. Niestety w dużej mierze w kontekście problemów z nimi związanych. To, że KeyLess oznacza super wygodę, jest niezaprzeczalne. Brak konieczności wyjmowania kluczyków z torebki czy walizki, by otworzyć auto, to krok milowy w codziennym użytkowaniu pojazdu. Niestety wygoda ta wiąże się też z ryzykiem. Jakim dokładnie i czy rzeczywiście jest ono powszechne? Odpowiadamy poniżej.
Czym jest kradzież „na walizkę”?
Kradzież auta na tak zwaną walizkę to jeden z najpopularniejszych sposobów kradzieży. Jego powszechność wzrosła między innymi właśnie przez upowszechnienie się systemów bezkluczykowych w autach. Kradzież „na walizkę” jest metodą cichą, dyskretną i niepozostawiającą po sobie śladów, dlatego jest tak chętnie wykorzystywana przez przestępców.
Zobacz kradzież BMW serii 5 w kilkadziesiąt sekund!
Jej działanie opiera się na próbie przechwycenia sygnału radiowego emitowanego przez kluczyk. W tym celu jeden złodziej z „walizką” zbliża się możliwie blisko oryginalnego kluczyka ze wzmacniaczem sygnału, a drugi – z drugą „walizką” skanującą sygnał – ustawia się przy aucie, imitując właściciela podchodzącego do pojazdu z kluczykiem. Złodziej ten ciągnie za klamkę samochodu i uruchamia wysłanie zapytania autoryzującego do kluczyka, które przekazywane jest do walizki drugiego złodzieja. Jeśli uda się przechwycić oryginalny sygnał, drzwi auta otworzą się. Jeśli pojazd jest wyposażony też w system bezkluczykowego uruchamiania auta – złodziej od razu, bez zbędnej zwłoki może odjechać.
Obecnie wykorzystywany sprzęt elektroniczny jest na tyle czuły, że złodziej nie musi się zbliżać już bardzo mocno do kluczyka. Zasięg może wynosić nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt metrów. Najczęściej kradzież taka ma miejsce pod domem w porze nocnej, gdy przebywamy w pracy lub wchodzimy do sklepu na dłuższe zakupy.
Więcej na temat kradzieży na walizkę:
- „Kradzieże na walizkę”. Czyli jak? O technologii pozwalającej kraść auta
- Kradzież auta „na walizkę” – jak się skutecznie zabezpieczyć?
- Czy istnieje idealne zabezpieczenie antykradzieżowe?
Zagrożenia związane z KeyLess – zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą na walizkę
Dzięki spopularyzowaniu się systemów bezkluczykowych możliwa się stała kradzież na walizkę. Dzieje się tak dlatego, że w tym przypadku sygnał z kluczyka emitowany jest bezustannie. Znaczy to, że przechwycić go można o dowolnej porze dnia i nocy – chyba że rozładuje się nam bateria. O kluczyku KeyLess, przez to, że jest taki bezobsługowy, często zapominamy. Zostawiamy w kurtce czy na stoliku przy drzwiach wejściowych, gdzie bardzo łatwo jest złodziejowi wychwycić i spotęgować sygnał.
Blokady systemów KeyLess
Producenci zabezpieczeń są świadomi skali problemu i na rynku znajdziemy już parę skutecznych rozwiązań, stosowanych w celu ochrony keyless.
Blokada fal – nieskuteczne rozwiązanie
Pierwsza rodzina zabezpieczeń opiera się na ochronie mechanicznej. Są to wszelkiego rodzaju etui, pokrowce i pudełka, do których chowamy kluczyki. Kluczyk nadal emituje fale radiowe w sposób ciągły, ale dzięki materiałowi, z jakiego wykonany jest pokrowiec, nie są one w stanie wydostać się dalej. Czy rozwiązanie to jest skuteczne? Jak najbardziej tak. Jeśli opakowanie zostało szczelnie zamknięte, sygnał nie będzie wyłapywany przez urządzenia złodziei. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie zabezpieczenia tego typu praktycznie uniemożliwiają korzystanie z dobrodziejstw systemu keyless. Kluczyki musimy wyjąć przed wejściem do samochodu i włożyć je z powrotem do etui po skończonej jeździe.
Blokada baterii – nieskuteczne rozwiązanie
Drugą opcją jest blokada samej baterii w kluczyku. Brak dopływu energii sprawia, że kluczyk po prostu nie może emitować fal, a co za tym idzie, nie mogą zostać one przechwycone przez walizki złodziei. Tak zwany keyless protector ma formę cienkiego klipsa, który zakładamy na samą baterię. Po zamknięciu obudowy jest on całkowicie niewidoczny. Klips odcina przewodzenie prądu do kluczyka i przywraca go tylko w odpowiednim, pożądanym przez nas momencie.
Blokada baterii jest bowiem wyposażona w czujnik ruchu. Dlatego, aby ją odblokować, wystarczy wykonać ustaloną przez producenta sekwencję ruchów. Należy zatrzymać się na chwilę przy samochodzie, a następnie dwa razy klepnąć w miejsce, gdzie znajduje się kluczyk np. w kieszeń spodni czy torebkę. Kluczyka nadal nie musimy wyjmować, a samochód jest zabezpieczony przed kradzieżą „na walizkę”. Minus jest jednak taki, że aby zagwarantować sobie skuteczne działanie systemu, kluczyk nie powinien być noszony luzem. Jeśli znajduje się w kieszeni – to takiej przylegającej do ciała, jeśli w torebce lub plecaku – to najlepiej w osobnej kieszeni lub przegródce i to jak najbliżej zewnętrznej strony.
Najlepsze zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą na walizkę – jak zabezpieczyć auto?
- Montuj skuteczne, dodatkowe zabezpieczenia antykradzieżowe.
- W miarę możliwości parkuj w miejscach strzeżonych i dobrze zabezpieczonych.
- Rozważ wykupienie polisy na wypadek kradzieży samochodu.
- Zawsze rygluj drzwi i wiedz gdzie są klucze do auta.
Nasz ekspert Kamil tłumaczy jak działa immobilizer CAN CanLock.
Skuteczne dodatkowe systemu zabezpieczające przed kradzieżą, są to zabezpieczenia, które działają wszechstronnie – i to jest trzecia możliwa opcja. W celu ochrony przed kradzieżą auta metodą „na walizkę” można auto zabezpieczyć urządzeniem, które chroni też przed innymi popularnymi metodami. Rozwiązaniem takim jest immobilizer CAN. W przypadku próby kradzieży pojazdu wyposażonego w keyless złodziej będzie w stanie przechwycić sygnał płynący z kluczyka, otworzyć drzwi i wsiąść do pojazdu. Co jednak najważniejsze, bez podania kodu nie będzie w stanie uruchomić auta – lub też silnik będzie co chwilę gasł. Keyless w tym przypadku nadal pełni swoją funkcję, gdyż nie trzeba wyjmować kluczyka z kieszeni czy torby, można spokojnie wsiąść do auta i nadal bez wyjmowania kluczyka je uruchomić. Kod bowiem wprowadzany jest za pomocą przycisków fabrycznie znajdujących się w pojeździe.
Immobilizer CAN chroni przed kradzieżą na walizkę, ale także przed innymi formami kradzieży, takimi jak wyważenie drzwi, kradzież pilota czy z wykorzystaniem zagłuszacza pilota. Nawet jeśli złodziej dostanie się do wnętrza pojazdu, nie będzie mógł nim odjechać i jest to kluczowe. Brak możliwości zapalenia silnika jest często wystarczająco zniechęcające dla złodzieja. Zamiast szukać przyczyny, woli poszukać innego, niezabezpieczonego pojazdu.
Przeczytaj także:
- Kradzież na lawetę – jak się odbywa i jak się chronić?
- Kradzieże kół. Jak zabezpieczyć swoje felgi i opony?
- Ubezpieczenie od kradzieży – jakie są realia?
- Magistrala CAN – czym jest i jak działa?
- Autoalarm – czy warto montować / zakładać ?
- Zabezpiecz-Auto.pl – Opinie. Klienci o naszych produktach i usługach.
- Realizacje – codziennie nowe zlecenia!
Chcesz wiedzieć jak możemy zabezpieczyć Twój samochód przed kradzieżą? Wyślij do nas kontakt do siebie lub zadzwoń 732 080 889 – odpowiemy na Twoje pytania!