Kradzieże aut są w Polsce pospolite, choć ich ilość regularnie maleje. Rośnie jednak profesjonalne podejście do kradzieży, a zarazem ich skuteczność. Daleko Polsce do krajów, w których pozostawienie kluczyków w samochodzie jest na porządku dziennym i nie stresuje to właściciela. Zgodnie z publikowanymi przez policję danymi, w 2019 stwierdzono 8762 kradzieże, z czego 1877 z nich zostało wykrytych. Skuteczność na poziomie 20.5%. Można zmniejszyć ryzyko kradzieży, ale należy być świadomym kilku spraw i przedsięwziąć pewne kroki. Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie nawyki zmniejszą ryzyko kradzieży samochodu?
- Jakie metody kradzieży aut obecnie są powszechnie stosowane?
- Jak wyglądają kradzieże kół?
- Jakie dodatkowe zabezpieczenia dostępne są na rynku?
- Jak SKUTECZNIE zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?
Pamiętaj o podstawach – skuteczne porady
Okazja czyni złodzieja, a do tej okazji można się przyczynić lub jej zapobiec, pamiętaj o kilku podstawowych rzeczach.
- Zawsze zamykaj samochód i nie zostawiaj w środku kluczyków – niezależnie od sytuacji.
- Nie zostawiaj cennych przedmiotów na wierzchu, gdy opuszczasz auto, ich obecność przyciąga złodziei.
- Sprawdzaj stan swoich zabezpieczeń antykradzieżowych w aucie i działanie wszystkich zamków. To ważne, a ponadto sprawność immobilizera czy auto-alarmu stanowi podstawę do wypłaty odszkodowania od kradzieży.
- Parkuj samochód w widocznych miejscach. Najlepiej, żeby to był strzeżony parking. Sam monitoring na niewiele się zda, gdy auta już nie będzie. Pamiętaj też o tym, jaką informację podałeś w polisie ubezpieczeniowej, jako miejsce parkowania pojazdu.
- Stosuj dodatkowe zabezpieczenia antykradzieżowe – nieseryjne rozwiązania są znacznie skuteczniejsze od tych montowanych przez producentów. Jednym z takich rozwiązań jest immobilizer CAN.
Kradzieże w Polsce
Zgodnie z policyjnymi statystykami na rok 2019, ilość kradzieży oraz procent ich wykrycia w wybranych regionach wygląda następująco:
- W całej Polsce skradziono 8 672 pojazdy, a wykryto tylko 1877 z tych przestępstw. To oznacza procent wykrycia na poziomie 20.5%.
- Województwo mazowieckie na czele z Warszawą to najczulszy punkt na złodziejskiej mapie Polski. Skradziono 3 316 aut, odnaleziono raptem 273 z nich (8.1% wykrywalności).
- W województwie wielkopolskim skradziono 856 samochodów, a 174 z tych przestępstw wykryto. Skuteczność to 19.7%. 20 lat wcześniej kradzieży z tym województwie było 5 513.
- Sytuacja w woj. śląskim wygląda następująco – 717 kradzieży, 311 z nich wykrytych, skuteczność 37.8%
- Pomorskie – 757 kradzieży, 152 wykrytych (18.8%)
- Dolnośląskie – 809 kradzieży, 278 wykrytych (29.7%)
Jakie auta się kradnie?
IBRM Samar, który jest w świecie motoryzacji doskonale znanym instytutem, przygotował zestawienie kradzionych samochodów w roku 2020. Zestawienie różni się od publikacji policyjnych ze względu na dostęp do danych i metody liczenia. W rzeczywistości te liczby są prawdopodobnie wyższe o około 30%.
TOP 5 – najpopularniejsze marki, modele i roczniki
- Toyota – 787 szt.
- Audi – 778 szt.
- BMW – 628 szt.
- Volkswagen – 511 szt.
- Renault – 462 szt.
- Audi A4 – 214 szt.
- BMW Seria 5 – 175 szt.
- Audi A6 – 159 szt.
- Toyota Auris – 148 szt.
- Toyota Yaris – 142 szt.
- 2017 – 1042 szt.
- 2018 – 917 szt.
- 2016 – 857 szt.
- 2019 – 686 szt.
- 2015 – 588 szt.
Jak widać – głównie chodzi o samochody niemieckie i japońskie. Z tymi pierwszymi jest tak, że jest ich dużo, więc i zapotrzebowanie na części jest spore. A części do „Japończyków” są drogie, stąd opłacalność kradzieży właśnie ich. Nie bez znaczenia też jest fakt, że auta japońskie – głównie Toyota – wykorzystują układy hybrydowe i akumulatory, czyli cenne podzespoły.
Rodzaje kradzieży
Na czele zagrożeń stoi metoda zwana kradzieżą na walizkę. Złodziej przechwytuje sygnał klucza w systemie KeyLess i niejako nabiera samochód, mówiąc mu, że do auta podszedł właściciel. Pojazd z systemem bezkluczykowym nie stawia oporu i uruchamia silnik bez problemu. Kradzież trwa kilkadziesiąt sekund, jest cicha i nie wzbudza większych podejrzeń. O kradzieżach na walizkę już pisaliśmy.
„Na ulotkę/butelkę/dobre serce” i podobne – wszystkie te metody opierają się nieuwagę właściciela. Celem złodzieja jest sprawienie, aby właściciel wysiadł z auta, pozostawiając kluczki w środku – np. zwabiając go na zewnątrz auta, wkładając butelkę, która zaczyna hałasować, gdy auto rusza. Na to nie ma zabezpieczenia innego, niż być uważanym i posiadać ograniczone zaufanie.
„Na lawetę” – to nic innego jak kradzież samochodu z miejsca, w którym zostało zaparkowane – najczęściej pod nieobecność właściciela. Złodziej kradnący tak samochód, choć wzbudza zainteresowanie, może podszyć się pod pracownika serwisu, komornika, operatora floty. Rozbrojenie seryjnego alarmu jest drobnostką. Więcej na ten temat TUTAJ.
Kradzież kół – jak się zabezpieczyć?
Niemały kłopot może przysporzyć kradzież kół. Nierzadko komplet felg z oponami warty jest kilkanaście tysięcy złotych. A podczas kradzieży prawie na pewno złodzieje uszkodzą inne elementy samochodu. Koła są w stu procentach mechaniczne, jak więc je zabezpieczyć, skoro na końcu i tak chodzi o istotę zdjęcia ich z piast? W tym przypadku różnego rodzaju śruby, które mają uniemożliwić kradzież kół, utrudniają sprawę, ale stanowią też niewielką przeszkodę dla złodzieja. Należy pamiętać, że złodziej zajmujący się kradzieżą kół, także rozwija się w swoim „fachu” i posiada odpowiednie narzędzia. Przeczytaj więcej o kradzieżach kół.
Istnieje także metoda elektroniczna, która pomoże zabezpieczyć koła przed kradzieżą. Aby koła ukraść, należy samochód podnieść, a co za tym idzie – przechylić. Istnieją czujniki przechyłu i położenia, które sprzęgnięte z akcesoryjnym auto-alarmem i syreną odstraszą złodzieja i poinformują właściciela o incydencie. Najlepsze z nich posiadają 3-osiowy zakres mierzenia i skutecznie wyczuwają kiedy dzieje się coś niepożądanego. To samo urządzenie może uchronić przed kradzieżą „na lawetę”
Policja: Ten złodziej w ciągu 3 miesięcy ukradł 8 kompletów kół o wartości rynkowej 50 tys. złotych.
Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą z wykorzystaniem dodatkowych systemów?
Immobilizer CAN – urządzenie wykorzystujące do komunikacji magistralę CAN – bardzo bezpieczną i nadrzędną jednostkę sterującą, w zasadzie mózg samochodu. Oparcie o główny komputer sprawia, że rozwiązanie jest bardzo skuteczne, a obecność w szynie CAN, sprawia, że posiada wiele możliwości. Podstawową funkcją jest elektroniczne „odcięcie zapłonu„. Nie wszystkie produkty działają z każdym rodzajem pojazdu, ale są takie, które obsługują samochody spalinowe, hybrydowe i elektryczne – CanLock. CanLock oferuje także wygodne metody odbezpieczenia samochodu, syrenę o głośności +/- 100 db. montowaną wewnątrz pojazdu, czujniki przechyłu, a także możliwość zdalnego unieruchomienia samochodu za pomocą GPS. To wszystko sprawia, że immobilizer CAN jest rozwiązaniem dziś najskuteczniejszym
Auto-alarm po immobilizerze jest najpopularniejszą formą zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą. Immobilizery są seryjnie montowane w samochodach od dawna, ale ich skuteczność jest wątpliwa – działają na podstawie znanego złodziejom schematu. Auto-alarmy zaś potrafią skutecznie odstraszyć złodzieja i sprawnie poinformować właściciela o próbie kradzieży – ich wybór jest duży. Jak wybrać dobry i skuteczny alarm do samochodu?
Namierzanie GPS i systemy mechaniczne
Popularne w ostatnim czasie są lokalizatory GPS/GSM/radiowe. Urządzenia te są montowane w ukrytym miejscu w samochodzie i ich zadaniem jest namierzyć samochodu po kradzieży. Teoretycznie doskonałe, ale mają wady:
- podatność na zagłuszenie sygnału, co uniemożliwia zlokalizowanie auta;
- wymaga regularnych opłat abonamentowych dla firmy zajmującej się monitorowaniem;
- nie jest zabezpieczeniem antykradzieżowym, a lekarstwem na kradzież.
Niektórzy właściciele pojazdów wciąż wykorzystują mechaniczne blokady antykradzieżowe. Są to blokady kierownicy i/lub drążka skrzyni biegów. Mają one za zadanie uniemożliwić poruszenie się autem. Czy działają?
- Czy blokada kierownicy skutecznie chroni przed kradzieżą auta?
- Blokada skrzyni biegów – czy to naprawdę działa?
Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą? Podsumowanie.
Liczba kradzieży maleje, choć właściciele samochodów spać spokojnie nie mogą. Giną głównie auta japońskie i niemieckie – w czołówce są samochody Toyoty, VW, Audi, BMW, Mercedesa i powoli także te koreańskie. Chodzi o zapotrzebowanie na części zamienne i ich wartość – 95% aut kradzionych jest z celem rozbiórki. Złodzieje kradną głównie samochody nowe lub prawie nowe, często hybrydowe.
Istnieją pewne rodzaje kradzieży, na które jedynym zabezpieczeniem jesteśmy my sami. Złodzieje często wykorzystują dobroć lub nieuwagę ofiary. Popularne metody to jednak „na walizkę”; „na lawetę” oraz kradzieże kół. Na rynku jest wiele zabezpieczeń antykradzieżowych, najskuteczniejszym wydaje się jednak immobilizer CAN.
Immobilizer CAN – CanLock od Zabezpiecz-Auto.pl
System, który oferujemy, jest rozwiązaniem kompleksowym – unieruchamia samochód, chroniąc go także przed kradzieżą na walizkę. Możliwe jest rozszerzenie tej funkcji o auto-alarm z syreną, czujnik przechyłu chroniący przed kradzieżą na lawetę i kradzieżą kół.
Co ważne – immobilizer CAN CanLock działa także z autami hybrydowymi i elektrycznymi. Zajmujemy się także zabezpieczeniami samochodów z USA.
Zapoznaj się z opiniami o CanLock i Zabezpiecz-Auto.pl
„Świetny system antykradzieżowy od Zabezpiecz-Auto.pl. Polecił mi to rozwiązanie znajomy, który ma już ich produkt i wiem, że raz uchronił przed kradzieżą na walizkę. Dla swojego spokoju wewnętrznego zamontowałem zabezpieczenie i nie żałuję. Po umówieniu się Panowie z firmy przyjechali pod wskazane miejsce i zamontowali urządzenie w niecałe 2 godziny. Wszystko OK, polecam”
Michał, klient
Nie wiesz jak zabezpieczyć swój samochód przed kradzieżą? Zadzwoń do nas i porozmawiajmy jak możemy Ci pomóc 732 080 889
Autor: Arkadiusz Lenkiewicz