Eksperci specjalizujący się w zabezpieczeniach antykradzieżowych alarmują, że przestępcy wypracowali nową strategię śledzenia potencjalnych ofiar. Co ciekawe, dokonują tego za pomocą urządzenia, które pierwotnie nie miało takiego zastosowania. Urządzenia używane przez nich są niewielkich rozmiarów, co umożliwia ich dyskretną instalację w dowolnym miejscu. Co więcej, ich techniczna specyfikacja czyni je atrakcyjną alternatywą dla znacznie kosztowniejszych, profesjonalnych rozwiązań. Jak dokładnie złodzieje kradną samochody przy wykorzystaniu urządzenia Apple AirTag?
Apple AirTag i kradzieże aut – ile przypadków kradzieży notuje się w Polsce?
Według najnowszego raportu Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, w roku 2022 odnotowano nieznaczny spadek liczby kradzieży pojazdów. W porównaniu do roku 2021, spadek wyniósł 13,3 procenta. Warto jednak pamiętać, że te dane mogą nieznacznie różnić się od oficjalnych statystyk policyjnych, które uwzględniają jedynie rozpoczęte dochodzenia, w tym przypadku również przypadki pomyłek lub prób oszustwa.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
W roku 2022 w Polsce zgłoszono kradzież 6157 samochodów osobowych i dostawczych o masie całkowitej nieprzekraczającej 6 ton. Najczęściej kradziono samochody produkcji niemieckiej, koreańskiej i japońskiej. Na liście najczęściej kradzionych modeli znajdują się: Hyundai Tucson, Fiat Ducato, Toyota Corolla, Toyota RAV4 i Audi A4.
Warto jednak zaznaczyć, że lista TOP5 najczęściej kradzionych modeli może się różnić w zależności od regionu. Na przykład, w województwie mazowieckim Toyota Corolla zajmuje pierwsze miejsce, tuż za nią znajduje się model RAV4. Natomiast w województwie łódzkim najczęściej kradziony jest Hyundai Tucson, a z kolei żaden model Toyoty nie znalazł się nawet w pierwszej piątce. Natomiast w dolnośląskim najczęściej kradzionym samochodem okazał się Jeep Grand Cherokee, który nie pojawił się w pierwszej piątce w żadnym innym województwie, poza Wielkopolską.
Pod względem wieku pojazdów, najczęściej kradzione są auta z rocznika 2019 – aż 842 sztuki. Kolejne są samochody z rocznika 2018 (776 sztuk), 2017 (735 sztuk), 2016 (561 sztuk) i 2020 (509 sztuk). Jak więc widać, złodzieje gustują w stosunkowo nowych autach. Posiadają odpowiednie narzędzia elektroniczne, które znacznie ułatwiają im całe przedsięwzięcie.
Apple AirTag i kradzieże aut – jak przestępcy używają breloczka AirTag?
Bez wątpienia breloczek lokalizacyjny od Apple nie został stworzony z myślą o ułatwianiu życia złodziejom samochodów, jednak przestępcy szybko dostrzegli korzyści płynące z użytkowania tego urządzenia. Kanadyjscy policjanci z regionu York jako pierwsi zauważyli takie wykorzystanie Apple AirTag. Choć to stosunkowo nowa metoda, dotychczas odnotowano już kilkadziesiąt przypadków kradzieży z wykorzystaniem lokalizatora Apple.
Jak działają przestępcy? Schemat jest prosty. Złodzieje umieszczają lokalizator w niewidocznym miejscu na samochodzie, który zamierzają ukraść, a następnie śledzą właściciela. To pozwala im ustalić miejsce zamieszkania ofiary oraz jej nawyki. Złodzieje posiadają niezbędną wiedzę, aby precyzyjnie zaplanować całą operację kradzieży auta. Warto zauważyć, że AirTag jest niewielkich rozmiarów i nie przyciąga uwagi – przestępcy umieszczają go np. za tablicą rejestracyjną, przy korku do tankowania paliwa lub na haku holowniczym.
Oczywiście, ta metoda kradzieży nie powstała jedynie dlatego, że Apple wprowadziło na rynek swój lokalizator. Złodzieje mogliby wykorzystać nawet smartfon z funkcją namierzania. Jednak lokalizatory typu AirTag są stosunkowo niedrogie, choć droższe od najtańszych lokalizatorów innych marek. Mimo to, istnienie sprawnej infrastruktury ekosystemu Apple, wraz z wysokim poziomem ochrony prywatności użytkowników sprawia, że tego typu urządzenia są częściej wykorzystywane w kradzieżach, niż ich alternatywy.
Apple AirTag i kradzieże aut – co radzą stróże prawa?
Kradzieże z wykorzystaniem Apple AirTag to stale rosnące zagrożenie, dlatego stróże prawa opublikowali film, na którym dzielą się radami, w jaki sposób można ochronić się przed przestępcami. W najlepszym położeniu są użytkownicy telefonów Apple, wszakże AirTag należy do ekosystemu giganta z Cupertino.
Telefony Apple potrafią wykryć, że AirTag jest w pobliżu – wówczas generują powiadomienie o zaistnieniu takiego faktu. Użytkownik iPhona jest w stanie namierzyć urządzenie i dezaktywować je z poziomu telefonu. Policjanci radzą również, aby po takim incydencie od razu zgłosić sprawę organom ścigania. Wówczas możliwe będzie zdjęcie odcisków palców z urządzenia AirTag, co potencjalnie pozwoli namierzyć przestępcę.
Apple AirTag można również dezaktywować po prostu wyciągając z niego baterię – urządzenia są zasilane zwykłymi bateriami zegarkowymi, a dostanie się do wnętrza lokalizatora nie stanowi żadnego problemu.
Co ciekawe, wykrycie umieszczonego w samochodzie lokalizatora Apple jest również możliwe dla użytkowników telefonów z Androidem. Apple uruchomiło dedykowaną aplikację o nazwie Tracker Detect, która pozwala przeskanować okolicę i wykryć lokalizator, który znajduje się w pobliżu nas przez dłużej niż 20 minut.
Apple AirTag i kradzieże aut – jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?
Kradzieże samochodów spod domu są powszechne zjawisko. Niezależnie od tego, czy złodzieje korzystają z Apple AirTag czy nie, śledzą właściciela pojazdu, aby wybrać optymalny moment kradzieży. Najczęściej dzieje się to w nocy, gdy wszyscy domownicy śpią.
Należy jednak pamiętać, że sam Apple AirTag nie ma zdolności do uruchamiania samochodu. Służy jedynie do lokalizacji, podczas samej kradzieży złodzieje używają innych urządzeń, takich jak „gameboy” lub „walizka”. Jeśli w samochodzie zainstalowane jest dodatkowe zabezpieczenie antykradzieżowe, które uniemożliwia korzystanie z wspomnianych urządzeń, działania złodziei zakończą się niepowodzeniem, nawet jeśli używają lokalizatorów od Apple.
Jednym z najlepszych rozwiązań antykradzieżowych dostępnych na rynku jest w pełni cyfrowe blokowanie CanLock, działające w oparciu o magistralę CAN. Ten system selektywnie blokuje sygnały przesyłane przez magistralę CAN do rozrusznika, układu zapłonowego lub skrzyni biegów – bez odpowiedniej autoryzacji (kodu PIN, breloka Bluetooth, dedykowanej aplikacji mobilnej), osoba próbująca odjechać samochodem (potencjalny złodziej) nie będzie w stanie tego zrobić.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Dowiedz się więcej:
- Jak CanLock ochronił właściciela przed stratą pojazdu? Przeczytaj.
- Do czego może prowadzić nieumiejętny montaż zabezpieczenia antykradzieżowego?
- Kultowa Nokia i kradzież samochodu – złodzieje znów to zrobili!
- Kradzież samochodu w dwie minuty – złodzieje używają czegoś, co wygląda jak głośnik JBL!
- Jak łatwa jest kradzież Alfa Romeo? Nowa metoda prosto z Włoch!
- Kradzież samochodu na myjni – jak się zabezpieczyć?
- Kradzież samochodu i Apple AirTag – nowa metoda lokalizowania łupów
- Kradzież samochodu w leasingu – co należy robić?
- Kradzież metodą laparoskopową – nowa technika złodziei samochodów!
- Nowa metoda kradzieży – Kia, Hyundai, Genesis i Mitsubishi poważnie zagrożone!