Rozwiązania telematyczne, stosowane powszechnie głównie w sportach wyścigowych, wchodzą szeroką ławą również do klasycznej, komercyjnej motoryzacji. Dotyczy to również sektora ubezpieczeń samochodowych. W artykule poniżej przedstawiamy krótkie omówienie telematyki oraz korzyści z zastosowania systemów telematycznych w sektorze ubezpieczeń. Włącznie z indywidualnym dostosowaniem oferty ubezpieczeniowej na podstawie monitorowania parametrów i stylu jazdy kierowcy. Ponadto znajdziesz tu też ubezpieczycieli, którzy już wdrożyli tego typu rozwiązania. Telematyka a ubezpieczenie.
Telematyka a ubezpieczenie – jakie rozwiązania oferuje telematyka?
Telematyka jest innowacyjnym rozwiązaniem, które pozwala na monitorowanie parametrów związanych z jazdą i stylem jazdy konkretnego kierowcy. Dostarcza to ubezpieczycielowi istotnych informacji do oceny ryzyka. Obecnie systemy telematyczne znajdują zastosowanie głównie w branży transportowej, umożliwiając efektywne zarządzanie flotą pojazdów. Dzięki odpowiednim urządzeniom telematycznym można poprawić produktywność, zmniejszyć koszty i zwiększyć bezpieczeństwo. Jednak coraz więcej zakładów ubezpieczeń korzysta z możliwości telematyki w celu poprawy oceny ryzyka i lepszego dostosowania oferty do indywidualnego klienta.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Choć w Polsce stosowanie takich rozwiązań jest jeszcze ograniczone, dwaj ubezpieczyciele, tj. Ergo Hestia i LINK4, wprowadziły nowoczesne systemy telematyczne do swoich ofert. Warto zaznaczyć, że branża ubezpieczeniowa musi być przygotowana na wyzwania związane z gromadzeniem i przetwarzaniem dużych ilości danych, a także na koszty wdrożenia takich systemów. Klientom nie zawsze odpowiada pełne monitorowanie ich działań, co dodatkowo komplikuje tę kwestię.
Jakie korzyści niesie telematyka w sektorze ubezpieczeń? Pierwszym aspektem jest sposób, w jaki zakład ubezpieczeń ustala wysokość składki. Ubezpieczyciele szacują potencjalne ryzyko szkody na podstawie danych dostarczonych przez klienta i dostosowują składkę do indywidualnej sytuacji. Jednak taki sposób pozostawia pole do nadużyć, ponieważ deklaracje klientów nie zawsze odzwierciedlają rzeczywistość, a weryfikacja informacji następuje dopiero w przypadku zgłoszenia szkody. Telematyka może rozwiązać ten problem, umożliwiając bieżące monitorowanie parametrów i stylu jazdy kierowcy za pomocą odpowiedniego systemu. Dzięki temu wysokość składki może być dostosowana do rzeczywistych umiejętności i zachowań kierowcy.
Telematyka a ubezpieczenie – korzyści
Rozwiązania oparte na telematyce mogą przynieść liczne korzyści zarówno dla zakładów ubezpieczeń, jak i dla klientów, choć ci ostatni muszą zgodzić się na monitorowanie zachowania podczas jazdy. Urządzenia monitorujące zachowanie kierowcy pozwalają na gromadzenie różnorodnych danych, takich jak prędkość, przebieg pojazdu, gwałtowność hamowania i wykonywanie gwałtownych skrętów. Na podstawie tych danych zakład ubezpieczeń ocenia ryzyko związane z udzieleniem ochrony i dokonuje odpowiedniej kalkulacji składki. Z kolei klientów może zainteresować możliwość zwrotu części składki, jeśli ich styl jazdy pozwala na minimalizację pierwotnie ustalonego ryzyka. Taki system z pewnością przyniesie korzyści kierowcom preferującym spokojny styl jazdy.
Zobacz też: Kultowa Nokia i kradzież samochodu – złodzieje znów to zrobili!
Jednak zastosowanie systemów telematycznych wiąże się z nieustannym monitorowaniem użytkownika, co może budzić obawy klientów związane z przetwarzaniem ich danych. Wiele osób niechętnie zgadza się na monitorowanie swojego zachowania. Niemniej jednak, takie rozwiązanie może zyskać na popularności wśród młodszych klientów, którzy są bardziej otwarci na wykorzystywanie technologii tego typu w sektorze usług.
Telematyka a ubezpieczenie – Ergo Hestia i Yanosik
Ergo Hestia wzbogaciła swoją ofertę o telematykę we współpracy z Yanosikiem. Program nosi nazwę Pay How You Drive. Aby skorzystać z tej specjalnej oferty, kierowca musi najpierw zainstalować aplikację Yanosik na swoim telefonie. Korzystając z tej aplikacji, kierowca dostarcza ubezpieczycielowi informacje dotyczące swojego stylu jazdy. Ergo Hestia analizuje te dane pod kątem ryzyka i następnie przedstawia klientowi spersonalizowaną ofertę. Na stronie aplikacji podano, że wystarczy przeprowadzić 10 krótkich przejazdów, korzystając z aplikacji, aby dostarczyć odpowiednie dane.
Jakie informacje są brane pod uwagę? Ubezpieczyciel uwzględnia zarówno przebyte odległości w ciągu dnia, jak i w nocy. Dlatego kierowcy powinni dostosowywać swój styl jazdy do aktualnych warunków drogowych. Ubezpieczyciel analizuje również, czy kierowca jeździ ekonomicznie i bezpiecznie, przykładając szczególną wagę do płynności jazdy. Ostatecznie firma ubezpieczeniowa ocenia, czy kierowca dostosowuje prędkość pojazdu do panujących warunków zarówno w obszarze zabudowanym, jak i poza nim.
Telematyka a ubezpieczenie – którzy ubezpieczyciele z niej korzystają?
LINK4 także wprowadziło do swojej oferty systemy telematyczne we współpracy z NaviExpert. Ubezpieczyciel przygotował specjalną ofertę o nazwie Kasa Wraca, która umożliwia klientom korzystanie z nawigacji NaviExpert. Aby skorzystać z tej oferty, kierowca musi mieć włączoną aplikację NaviExpert podczas jazdy, która monitoruje dane dotyczące jego stylu jazdy.
Zobacz też: Kradzież samochodu w dwie minuty – złodzieje używają czegoś, co wygląda jak głośnik JBL!
W ramach tej specjalnej oferty, LINK4 udostępnia klientowi dostęp do nawigacji NaviExpert. Kierowca, korzystając z aplikacji, dostarcza ubezpieczycielowi informacji dotyczących swojego stylu jazdy, na podstawie których ubezpieczyciel może odpowiednio dostosować wysokość składki i przyznać klientowi premię. Premia może obejmować obniżenie bieżącej składki, co daje możliwość otrzymania zwrotu. W jaki sposób LINK4 przyznaje premię? Ubezpieczyciel bierze pod uwagę parametry takie jak prędkość jazdy, przejechany dystans oraz płynność jazdy. Przy ocenie tych danych, ubezpieczyciel uwzględnia również rodzaj terenu, po którym kierowca się poruszał.
Telematyka a ubezpieczenie – zabezpieczenia antykradzieżowe nowej generacji
Rozwiązania telematyczne stosowane są również w zabezpieczeniach antykradzieżowych, a jednym z przykładów takich urządzeń jest CANLOCK PRO. Jest to urządzenie, które działa w oparciu o magistralę CAN i jest obecnie najbardziej niezawodnym sposobem zabezpieczenia pojazdu przed kradzieżą.
CANLOCK PRO umożliwia blokowanie układu zapłonowego, skrzyni biegów lub sprzęgła. Autoryzacja, zależnie od wersji urządzenia, może odbywać się za pomocą kodu PIN, breloczka Bluetooth lub dedykowanej aplikacji mobilnej. Bez odpowiedniej autoryzacji po prostu nie będzie możliwe uruchomienie i odjechanie samochodem.
Urządzenie wyposażone jest w funkcję CallBack, która wyśle powiadomienie na telefon lub SMS-a w przypadku zarejestrowania kradzieży, ale również innych wydarzeń, jak wzbudzenie czujnika ruchu i przechyłu (czujnik 3D). Dodatkowo, za pomocą aplikacji CANLOCK PRO możemy zdalnie unieruchomić samochód. Dzięki usłudze NAMIERZANIE GPS mamy możliwość sprawdzenia współrzędnych pojazdu w przypadku kradzieży samochodu.
To najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenie wyposażone jest również w antyjammer – funkcję, która uniemożliwia prawidłowe działanie zagłuszarek GPS/GSM. CANLOCK PRO na bieżąco bada natężenie sygnału i jeśli wykryje zmianę związaną z zagłuszarką, od razu włączy klakson bądź syrenę alarmową. Dodatkowo, jeśli CANLOCK PRO wykryje nawet krótką lukę w działaniu zagłuszarki, wyśle powiadomienie do kierowcy, że ktoś próbuje ukraść auto.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Dowiedz się więcej:
- Jak CanLock ochronił właściciela przed stratą pojazdu? Przeczytaj.
- Do czego może prowadzić nieumiejętny montaż zabezpieczenia antykradzieżowego?
- Kultowa Nokia i kradzież samochodu – złodzieje znów to zrobili!
- Kradzież samochodu w dwie minuty – złodzieje używają czegoś, co wygląda jak głośnik JBL!
- Jak łatwa jest kradzież Alfa Romeo? Nowa metoda prosto z Włoch!
- Kradzież samochodu na myjni – jak się zabezpieczyć?
- Kradzież samochodu i Apple AirTag – nowa metoda lokalizowania łupów
- Kradzież samochodu w leasingu – co należy robić?
- Nowa metoda kradzieży – Kia, Hyundai, Genesis i Mitsubishi poważnie zagrożone!