Lista obowiązkowego wyposażenia samochodu w Polsce jest dość prosta – wystarczy mieć gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. Dla własnego bezpieczeństwa warto posiadać również apteczkę i kamizelki odblaskowe, które bardzo często wymagane są od kierowców poza granicami Polski. W jakie jeszcze, przydatne akcesoria samochodowe warto wyposażyć pojazd? Prezentujemy listę gadżetów, które nie tylko poprawią nasze bezpieczeństwo na drodze, ale również wpłyną na komfort podróżowania.
Przydatne akcesoria samochodowe – przede wszystkim obowiązki
W Polsce wykaz niezbędnego wyposażenia pojazdu jest stosunkowo krótki i obejmuje jedynie trzy elementy. Osoby prowadzące samochody zarejestrowane w Polsce powinny mieć w swoim pojeździe:
- gaśnicę,
- trójkąt ostrzegawczy.
Gaśnicę, która powinna być sprawna i zalegalizowana, należy umieścić w łatwo dostępnym miejscu, aby w razie potrzeby można było jej użyć. Posiadanie niesprawnej gaśnicy może skutkować nałożeniem mandatu podczas kontroli drogowej. Oprócz trójkąta i gaśnicy, kierowca powinien zadbać o to, aby tablice rejestracyjne były czytelne i dobrze oświetlone, a także zamontowane we właściwych miejscach.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Przydatne akcesoria samochodowe – co należy mieć za granicą?
W innych krajach, obowiązkowe wyposażenie samochodu może się delikatnie różnić. Jedynym elementem wymaganym prawnie w większości państw europejskich jest trójkąt ostrzegawczy. W Hiszpanii konieczne jest nawet posiadanie dwóch trójkątów. Restrykcyjność przepisów dotyczących wyposażenia samochodu może się różnić w zależności od kraju. Na przykład w Danii, Holandii i Wielkiej Brytanii wystarczy mieć tylko trójkąt ostrzegawczy. Włochy, Portugalia i Norwegia nakładają obowiązek posiadania trójkąta i kamizelki odblaskowej. Niemcy wymagają dodatkowo apteczki. W Estonii, oprócz trójkąta, kamizelki i apteczki, konieczne są także gaśnica i kliny do zabezpieczania kół, a w Chorwacji – zapasowe żarówki.
Warto wiedzieć, że wiele krajów przystąpiło do Konwencji Wiedeńskiej. Oznacza to, że kierowcy podróżujący za granicę nie są zobowiązani do dodatkowego wyposażania samochodu w elementy wymagane w kraju docelowym lub tranzytowym. Jeśli pojazd jest zarejestrowany w Polsce, musi być wyposażony jedynie w elementy obowiązkowe w naszym kraju. Oczywiście, warto również rozważyć dodatkowe akcesoria samochodowe, szczególnie podczas długich podróży. Dlatego z pewnością warto przemyśleć, jakie urządzenia mogą się przydać kierowcy, oprócz obowiązkowego wyposażenia wymaganego w Polsce.
Przydatne akcesoria samochodowe – wyposażenie, które może się przydać!
Jakie dodatkowe akcesoria warto posiadać w Polsce? Możemy zainspirować się tym, czego wymaga się w innych krajach. Na takiej liście znajdują się:
- Kamizelka odblaskowa – przydatna w sytuacji, gdy konieczne jest opuszczenie pojazdu, na przykład podczas naprawy. Dzięki elementom odblaskowym kamizelki, kierowca będzie bardziej widoczny, zwłaszcza po zmroku.
- Apteczka – w świetle liczby wypadków na polskich drogach, warto mieć przy sobie podstawowe produkty medyczne, takie jak opatrunki, koc termiczny czy maseczka do sztucznego oddychania.
- Linka holownicza – przydatna w przypadku awarii pojazdu, kiedy konieczne jest jego odholowanie.
- Zapasowe żarówki – sprawne oświetlenie, zwłaszcza zewnętrzne, to niezbędny element bezpiecznej jazdy. Posiadanie zapasowych żarówek umożliwia ich natychmiastową wymianę w przypadku awarii.
- Koło zapasowe i narzędzia do wymiany – wiele osób decyduje się na przewożenie zapasowego koła, ponieważ opony są częścią narażoną na uszkodzenia zdecydowanie najbardziej.
- Kliny zabezpieczające koła – zapobiegają zsuwaniu się pojazdu z miejsca parkingowego lub podjazdu.
Przydatne akcesoria samochodowe – w co kierowcy inwestują najczęściej?
Kiedy podróżujemy często, powinniśmy rozważyć także kupno innych akcesoriów, które zdecydowanie ułatwiają korzystanie z samochodu. Na rynku znajdziemy wiele rozwiązań, które chociażby usprawniają nawigację czy pomagają w rozwiązywaniu konfliktów, które mogą wyniknąć po kolizji. Oto niektóre z przydanych rzeczy:
- Uchwyt na telefon – tradycyjne mapy coraz rzadziej są używane w podróży, a nawigacja GPS na telefonach stała się standardem. Aby zapewnić stabilność i wygodę korzystania z telefonu jako nawigacji, warto zainstalować solidny uchwyt, który umożliwi wygodne odczytywanie komunikatów i informacji o kolejnych manewrach. Uchwyty można montować na przedniej szybie lub na otworach wentylacji, w zależności od preferencji.
- Słuchawka Bluetooth – aby zapewnić bezpieczeństwo podczas jazdy, nie należy rozmawiać przez telefon trzymany przy uchu. Bezprzewodowa słuchawka Bluetooth umożliwia prowadzenie rozmów w sposób wygodny i przede wszystkim bezpieczny.
- Kamera samochodowa – w przypadku wypadku lub stłuczki, nagranie z zamontowanej na przedniej szybie kamery może pomóc w ustaleniu winy i rozwiązaniu ewentualnego sporu. Nowoczesne zestawy wideo rejestratorów nagrywają nie tylko to, co dzieje się z przodu pojazdu, ale również z tyłu, a nawet w środku i po bokach.
- Ładowarka samochodowa – w samochodzie używamy wielu urządzeń, które potrzebują zasilania. Posiadanie ładowarki samochodowej umożliwia naładowanie GPS-a, telefonu komórkowego lub podłączenie wideorejestratora do zasilania. Dodatkowo, taka ładowarka może być przydatna podczas sprzątania samochodu w garażu, np. do zasilania odkurzacza samochodowego.
- Alkomat – dla własnego bezpieczeństwa warto mieć przy sobie alkomat, aby sprawdzić, czy po poprzedniej imprezie kierowca jest w stanie prowadzić pojazd bezpiecznie.
Oprócz elektronicznych urządzeń, warto również mieć w samochodzie kilka innych akcesoriów. Kompresor do pompowania opon może okazać się przydatny w przypadku jazdy na „kapciu”. Zimą warto mieć skrobaczki do szyb i zmiotki, które ułatwią odśnieżanie samochodu. Ponadto, dobrym pomysłem jest wożenie w bagażniku kanistra z kilkoma litrami paliwa, zwłaszcza podczas długich podróży. Jeśli zabraknie paliwa w baku, będzie można bez problemu dojechać do najbliższej stacji benzynowej.
Przydatne akcesoria samochodowe – skuteczne zabezpieczenie antykradzieżowe
Jednym z najchętniej wybieranych przez właścicieli samochodów, dodatkowym elementem wyposażenia, jest skuteczne zabezpieczenie antykradzieżowe. Nie ma właściwie znaczenia, w jaki sposób poruszamy się samochodem oraz gdzie go parkujemy. Do kradzieży nowoczesnymi metodami może bowiem dojść praktycznie wszędzie – zarówno w ciemnej uliczce pod blokiem, jak również w biały dzień, na przydomowym podjeździe.
Najlepszym sposobem ochrony jest wyposażenie pojazdu w zabezpieczenie antykradzieżowe, które uniemożliwi złodziejom odjechanie samochodem, bez względu na metodę kradzieży. Doskonałym przykładem takiego urządzenia jest oferowany przez Zabezpiecz-Auto.pl, immobilizer CANLOCK.
System CANLOCK uniemożliwia skuteczne uruchomienie silnika osobom, które nie przejdą autoryzacji. Złodziej, który nie zna kodu PIN, nie posiada specjalnego breloczka Bluetooth lub aplikacji mobilnej, nie jest w stanie ukraść pojazdu i jedyne, co może zrobić, to oddalić się z miejsca zdarzenia, pozostawiając samochód w spokoju.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Dowiedz się więcej:
- Jak CanLock ochronił właściciela przed stratą pojazdu? Przeczytaj.
- Do czego może prowadzić nieumiejętny montaż zabezpieczenia antykradzieżowego?
- Kultowa Nokia i kradzież samochodu – złodzieje znów to zrobili!
- Kradzież samochodu w dwie minuty – złodzieje używają czegoś, co wygląda jak głośnik JBL!
- Jak łatwa jest kradzież Alfa Romeo? Nowa metoda prosto z Włoch!
- Kradzież samochodu na myjni – jak się zabezpieczyć?
- Kradzież samochodu i Apple AirTag – nowa metoda lokalizowania łupów
- Kradzież samochodu w leasingu – co należy robić?
- Kradzież metodą laparoskopową – nowa technika złodziei samochodów!
- Nowa metoda kradzieży – Kia, Hyundai, Genesis i Mitsubishi poważnie zagrożone!
- Wygłuszenie samochodu – wszystko, co musisz wiedzieć!