W zeszłym roku w Polsce skradziono 8.784 samochodów, a część z nich cieszyła się nowym właścicielem nawet krócej niż miesiąc… Złodzieje wybierają dość skrajnie – albo najpopularniejsze modele, albo te najrzadsze. O ulubionych markach i modelach złodziei możesz przeczytać tutaj. Kradzież auta co robić – przeczytaj!
Czy często myślisz, że wypadki, kradzieże i podobne nieprzyjemne zdarzenia Cię nie dotyczą – przecież nigdy ich nie doświadczyłeś. Wtedy tracisz czujność i wychodząc rano na podjazd okazuje się, że Twój samochód zniknął… Pierwsza myśl – gdzie ja wczoraj parkowałem? A potem, gdy zrozumiesz, co właściwie się stało, zaczynasz bić się w pierś.
Zanim jednak zaczniesz zastanawiać się, jakie zabezpieczenie antykradzieżowe mogłoby uratować Cię przed tą sytuacją, zacznij działać, by odzyskać swój samochód, a w najgorszym przypadku otrzymać odpowiednie odszkodowanie od ubezpieczyciela.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Kradzież auta co robić – nie czekaj!
Gdy zauważysz, że skradziono Twój samochód, natychmiast zadzwoń na jeden z numerów alarmowych 112 lub 997, by to zgłosić. Im szybciej zgłosisz kradzież auta, tym większa jest szansa na złapanie złodzieja i odzyskanie pojazdu. Zgłaszając kradzież podaj dane swojego samochodu: markę, model, kolor i numer rejestracyjny. Zaraz po rozmowie z Policją, koniecznie zgłoś kradzież samochodu swojemu ubezpieczycielowi (jeśli opłacasz autocasco). Czas, w jakim należy zgłosić kradzież auta określony jest w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) i może wynosić od 24 godzin do 7 dni.
Niedługo po rozmowie telefonicznej z Policją, na miejsce kradzieży przyjeżdżają funkcjonariusze. Dokonują wstępnych oględzin i spisują zeznania. W przypadku zgłoszenia kradzieży samochodu niezbędna będzie też Twoja wizyta na komisariacie w celu złożenia zawiadomienia o przestępstwie. W tym momencie bardzo ważne jest, by funkcjonariusz wydał Ci potwierdzenie zawiadomienia o kradzieży – to niezbędny dokument do wszczęcia postępowania likwidacyjnego przez Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe. Pamiętaj, że wypłata odszkodowania możliwa jest jedynie w przypadku wcześniej wykupionego dobrowolnego ubezpieczenia AC (autocasco).
Zobacz też: Kradzież samochodu na myjni – jak się zabezpieczyć?
Jeśli skradziono Ci samochód, który kupiłeś na kredyt bądź w leasingu, musisz powiadomić o tym swój bank lub leasingodawcę.
Po stwierdzeniu kradzieży samochodu koniecznie udaj się do odpowiedniego wydziału komunikacji by wyrejestrować samochód. Prawo przewiduje na to 30 dni, jednak warto zrobić to jak najszybciej.
Kradzież auta co robić – samochód znika podczas naszej nieobecności
Jeśli po powrocie z urlopu, czy wyjazdu służbowego zauważysz, że Twój samochód został skradziony, najprawdopodobniej już nigdy go nie zobaczysz. Trudno określić, kiedy doszło do kradzieży, a złodzieje samochodów działają szybko. Po kradzieży „rozbieraki” potrafią rozłożyć auto na części już w kilka godzin. Po tym czasie zidentyfikowanie części jest praktycznie niemożliwe.
Szkoda natknąć się po powrocie do domu na tak przykrą niespodziankę, jak skradzione auto, dlatego zanim wyjedziesz, upewnij się, że zrobiłeś wszystko, by zabezpieczyć swój samochód przed kradzieżą. Uruchom wszystkie posiadane zabezpieczenia antykradzieżowe, zaparkuj samochód na terenie zamkniętym, najlepiej w garażu. Jeśli masz taką możliwość, poproś kogoś zaufanego o doglądanie pojazdu w trakcie twojej nieobecności.
W przypadku kradzieży samochodu podczas dłuższej nieobecności, nadal masz prawo do wypłaty odszkodowania. Nawet, jeśli do kradzieży doszło kilka dni przed Twoim powrotem, czas na zgłoszenie kradzieży ubezpieczycielowi liczy się od momentu zawiadomienia Policji o tym przestępstwie.
Kradzież auta co robić – co dzieje się z samochodem po kradzieży?
Gdy złodziejowi udało się już dostać do środka samochodu, uruchamia silnik i czym prędzej odjeżdża z miejsca zdarzenia, kierując się w stronę tak zwanej „dziupli” (chyba, że samochód miał zamontowany immobilizer CAN, wtedy mało prawdopodobne jest, że auto w ogóle odpali). Tam samochód przejmują mistrzowie naginania czasu – „rozbieracy”, którzy w zawrotnym tempie rozkładają go na poszczególne części. Po takiej operacji niestety nie ma już szans na odzyskanie Twojego samochodu. Poszczególne części zwykle są wywożone i sprzedawane za granicą. W niektórych przypadkach kradzieży, samochód nie jest rozkładany na części, ale usuwane są numery i tłoczenia na jego częściach, przez co też niemożliwe jest zidentyfikowanie pojazdu.
Kradzież auta co robić – statystyki w Polsce
Każdego roku Policja na swojej oficjalnej stronie internetowej udostępnia statystyki dotyczące kradzieży samochodów w Polsce. Choć z roku na rok ilość kradzieży nieco spada, to wykrywalność tego rodzaju przestępstw nadal jest na bardzo niskim poziomie.
Jak widać, w przypadku kradzieży samochodu, istnieją marne szanse na schwytanie złodzieja, o odzyskaniu pojazdu w nienaruszonym stanie już nie mówiąc. W około 80% przypadków kradzieży, Policja kończy dochodzenie z powodu „niewykrycia sprawcy”. Ale bez obaw, nie jest to jednoznaczne z zakwestionowaniem kradzieży. Pomimo niewykrycia sprawcy przestępstwa, nadal możesz otrzymać odszkodowanie od swojego ubezpieczyciela.
Kradzież auta co robić – co robi Policja po zgłoszeniu kradzieży?
W zależności od tego, czy do kradzieży samochodu doszło na twoich oczach, czy zauważyłeś brak pojazdu po czasie, jakiekolwiek szanse na jego odzyskanie są jedynie w pierwszym przypadku. Nic jednak nie jest pewne, dlatego najlepiej zapobiegać kradzieży instalując dodatkowe zabezpieczenia w pojeździe, niż mieć nadzieje na dorwanie złodzieja.
Po telefonicznym zgłoszeniu kradzieży samochodu, na miejsce zdarzenia przyjeżdża patrol, by dokonać oględzin. Następnie otrzymasz wezwanie na komisariat, by złożyć zeznania w sprawie dokonanego przestępstwa. Pamiętaj, by poprosić o wydanie zaświadczenia o zgłoszeniu kradzieży pojazdu – jest ono niezbędne przy ubieganiu się o odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia AC. Ten dokument niezbędny jest też podczas wyrejestrowywania skradzionego samochodu.
Zobacz też: Kradzież samochodu w dwie minuty – złodzieje używają czegoś, co wygląda jak głośnik JBL!
Jeśli do kradzieży samochodu doszło na Twoich oczach, po zgłoszeniu na Policję, dyżurny podaje informację o dokonanym przestępstwie do wszystkich patroli w rejonie. Lokalni funkcjonariusze otrzymują dokładny opis skradzionego pojazdu i rozpoczynają poszukiwania. Może dojść do zamknięcia dróg na określonym obszarze.
W przypadku zgłoszenia kradzieży pojazdu podczas Twojej nieobecności, Policja postępuje w podobny sposób. Codziennie każdy z funkcjonariuszy rozpoczynających zmianę otrzymuje informacje o skradzionym pojeździe. Policjanci po cywilnemu też rozpoczynają poszukiwania. Sprawdzają podejrzane lokalne garaże, hale i inne prawdopodobne miejsca przechowywania i rozbiórek kradzionych aut.
Musisz wiedzieć, że Policja będzie badać sprawę kradzieży auta pod kątem fałszywego zgłoszenia przestępstwa i zeznań. Dokładnie zbada, czy nie jest to próba wyłudzenia pieniędzy od towarzystwa ubezpieczeniowego.
Kradzież auta co robić – jakie pytania może zadać Policja?
Funkcjonariusz Policji poprosi Cię o okazanie kompletu kluczyków i dokumentów pojazdu. Ich brak może powodować podejrzenia – skoro zniknęły wszelkie dokumenty i klucze, mogło dojść do sprzedaży pojazdu, a zgłoszenie przestępstwa jest fałszywe.
Podczas składania zeznań możesz spodziewać się pytań o to, co robiłeś w momencie kradzieży? Czy coś widziałeś? Czy coś podejrzewałeś?
Niezależnie od tego, czy posiadasz komplet kluczy i dokumentów pojazdu, Policja będzie zadawała pytania, by sprawdzić, czy do kradzieży w ogóle doszło, czy nie jest to przypadkiem fałszywe zgłoszenie z próbą wyłudzenia pieniędzy od towarzystwa ubezpieczeniowego.
Kradzież auta co robić – wypłata odszkodowania
Pamiętaj, że odszkodowanie za kradzież samochodu przysługuje tylko w przypadku wykupionego ubezpieczenia autocasco. Gdy zgłosisz ubezpieczycielowi kradzież samochodu, zostaniesz poproszony o dostarczenie kompletu kluczyków i dokumentów pojazdu. Jeśli ich nie posiadasz, może to być podstawą do niewypłacenia odszkodowania.
Musisz wiedzieć, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe będzie możliwie utrudniać i wydłużać proces wypłaty odszkodowania, czy też zaniżać jego kwotę. W przypadku aut premium (a takie często padają łupem złodziei) kwoty odszkodowania nie są małe, a nikt, nawet związany umową, nie lubi wypłacać komuś swoich pieniędzy.
Twój ubezpieczyciel będzie dochodził tego, czy do kradzieży samochodu doszło z powodu rażącego niedbalstwa. Będzie weryfikował, czy podczas kradzieży kluczyki były wewnątrz pojazdu, czy drzwi lub okna były zamknięte, czy zainstalowane zabezpieczenia antykradzieżowe były włączone. Możliwe nawet, że przedstawiciel towarzystwa ubezpieczeniowego skontaktuje się z firmą, która montowała twoje zabezpieczenie antykradzieżowe, by upewnić się, że taki sprzęt w ogóle posiadałeś i poprawnie zainstalowałeś.
Ubezpieczyciele niekiedy odmawiają przyjęcia swojej odpowiedzialności i na podstawie niewykrycia sprawcy i umorzenia postępowania odmawiają wypłaty odszkodowania z tytułu kradzieży samochodu. Pamiętaj, że zawsze możesz odwołać się od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego, a w skrajnych przypadkach poprosić o pomoc prawnika.
Kradzież auta co robić – jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?
- Kupując samochód, zawsze instaluj dodatkowe, niefabryczne zabezpieczenia antykradzieżowe z odpowiednim certyfikatem i homologacją. Immobilizer CAN to cyfrowe, zupełnie niewidoczne zabezpieczenie, które dzięki komunikacji z magistralą samochodu blokuje jego zapłon, uniemożliwiając niepowołanej osobie uruchomienie auta.
- Parkuj w bezpiecznych miejscach: za zamkniętą bramą, w garażu, na parkingu strzeżonym z monitoringiem
- Jeśli wyjeżdżasz na dłużej, poproś zaufaną osobę o to, by regularnie sprawdzała, czy pojazd jest bezpiecznie zaparkowany
Pamiętaj! Nigdy nie zostawiaj w samochodzie żadnych dokumentów, portfela ani drogiego sprzętu (np. laptopa, telefonu). Jeśli dojdzie do kradzieży auta, niezbędne będzie okazanie wszelkich dokumentów pojazdu na Policji, w biurze ubezpieczyciela i wydziale komunikacji. Poza tym, wszelkie rzeczy pozostawione w samochodzie, mogą razem z nim przepaść na zawsze.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Dowiedz się więcej:
- Jak CanLock ochronił właściciela przed stratą pojazdu? Przeczytaj.
- Do czego może prowadzić nieumiejętny montaż zabezpieczenia antykradzieżowego?
- Kultowa Nokia i kradzież samochodu – złodzieje znów to zrobili!
- Kradzież samochodu w dwie minuty – złodzieje używają czegoś, co wygląda jak głośnik JBL!
- Jak łatwa jest kradzież Alfa Romeo? Nowa metoda prosto z Włoch!
- Kradzież samochodu na myjni – jak się zabezpieczyć?
- Kradzież samochodu i Apple AirTag – nowa metoda lokalizowania łupów
- Kradzież samochodu w leasingu – co należy robić?
- Kradzież metodą laparoskopową – nowa technika złodziei samochodów!
- Nowa metoda kradzieży – Kia, Hyundai, Genesis i Mitsubishi poważnie zagrożone!