Kradzież na lawetę to wyjątkowo bezczelny sposób na przejęcie cudzego samochodu. Przypadki tego typu przestępstw odnotowuje się zwykle na ulicach dużych miast, gdzie widok auta wciąganego na lawetę nie budzi większych podejrzeń. Korzystając z tej metody kradzieży, złodzieje nie muszą bawić się w otwieranie i uruchamianie silnika samochodu. W jaki sposób można zabezpieczyć swój samochód przed kradzieżą na lawetę?
Kradzież na lawetę – jak się odbywa?
Mogłoby się wydawać, że kradzież samochodu odbywa się po cichu, w aurze tajemniczości – i tak w większości przypadków się dzieje. Niekiedy jednak charakterystyka złodziejskiej akcji wymaga wykorzystania lawety. Auto-laweta z błyskającymi sygnałami świetlnymi robi dużo zamieszania. To zamieszanie jednak złodziej może wykorzystać. Mało kto skojarzy dwóch gości w czapeczce, bluzach udających serwis i kamizelce odblaskowej ze złodziejami. Rolę, jaką złodziej może przybrać, ogranicza kreatywność – może to być serwisant ASO, operator floty czy nawet egzekutor majątku lub pracownik służb – tak się może odbywać kradzież na lawetę. Więc jeśli złodziej, który obserwuje dom swojej ofiary, zna nawyki mieszkańców i wie kiedy ich nie ma, jest w stanie dokonać kradzieży. Podszywa się on pod jakiegokolwiek pracownika zajmującego się obsługą samochodów i zwyczajnie wciąga auto na lawetę
Kradzież auta na lawetę – czy zabezpieczenia antykradzieżowe są skuteczne?
O istnieniu seryjnych alarmów, które badają położenie i kąt nachylenia auta, wiadomo od dawna. Zasada działania jest prosta, pewne czujniki badają czy samochód w pewnych płaszczyznach zmienia swoje położenie. Jeśli coś się nie zgadza, komputer uruchamia alarm, a ten fabrycznie zamontowaną syrenę. Zdawałoby się, że to wystarczy, bo cóż chcieć więcej? No w zasadzie to jedyne co można zarzucić takiemu rozwiązaniu, to podatność na dezaktywacje. Jest to generalnie największy problem seryjnych systemów antykradzieżowych. W każdym samochodzie jest niemalże identyczny – złodziej wie jak sobie z nim poradzić.
Kradzież na lawetę jest specyficzna, bo nie wymaga uruchamiania auta. Rozwiązaniem, które pozwoli ustrzec się takiej kradzieży, jest zamontowanie dodatkowego, akcesoryjnego alarmu, który także bada zmiany położenia/nachylenia wozu. Dlaczego akcesoryjny system poradzi sobie lepiej od seryjnego, skoro opiera się o podobne założenia? Otóż złodziej, który wybiera swoją ofiarę, poznaje samochód pod kątem technicznym. Wie, jakie dany model ma zabezpieczenia, gdzie one się znajdują i jak je rozbroić przed uruchomieniem.
Zobacz też: Kradzież samochodu na myjni – jak się zabezpieczyć?
Efekt jest taki, że kilka przemyślanych ruchów i centralka alarmu oraz syrena są bezsilne. Inaczej ma się sprawa z zabezpieczeniem akcesoryjnym – złodziej nie wie, gdzie znajduje się sterowanie alarmem, gdzie są czujniki i gdzie jest dodatkowa syrena. Kolejną kwestią jest zasilanie – o ile jakiekolwiek urządzenie na pokładzie samochodu zasilane jest z głównej instalacji, wiadomo, skąd pobierany jest prąd. To samo się tyczy seryjnych alarmów i zabezpieczeń. Montując akcesoryjne zabezpieczenie, można je zasilić alternatywnie i zmylić złodzieja.
Kradzież na lawetę – Canlock Premium+Laweta
W swojej ofercie posiadamy urządzenia, które skutecznie zabezpieczają samochód przed kradzieżą na wiele sposobów. Immobilizer CAN zabezpiecza samochód przed kradzieżą bezpośrednią – otwarciem i odjechaniem samochodem z system KeyLess i nie tylko. Nasz system jest odporny na kradzież z użyciem walizki. Immobilizer CAN rozszerzamy o dodatkowy alarm oraz czujniki przechyłu i położenia, a także w bardzo głośną syrenę zamontowaną wewnątrz pojazdu. Głośność syreny to +/- 100 db – przy takim poziomie kradzież staje się nieznośna dla złodzieja, a także głośna w okolicy – graniczy z niemożliwą. Zbiór tych wszystkich zabezpieczeń skutecznie chroni samochód przed kradzieżą.
Urządzenie Canlock Premium + Laweta ma wszystkie funkcjonalności wersji CanLock Premium i montowane jest z dodatkowym czujnikiem przechyłu i położenia. Czujniki aktywują syrenę podczas zmiany położenia i przechyłu samochodu. Trzyosiowy sensor wykrywa zmiany w badanych płaszczyznach względem początkowego położenia i jak coś się nie zgadza, to czujnik wyzwala syrenę. Położenie początkowe jest zapamiętywane po zgaszeniu stacyjki.
Sprawdź naszą ofertę i dowiedz się, czy zabezpieczamy samochód, który posiadasz i skontaktuj się z nami. Zapoznaj się z naszymi realizacjami i opiniami klientów, które tylko potwierdzają skuteczność systemów i pokazują zadowolenie użytkowników.
CanLock może zabezpieczyć przed
kradzieżą również Twoje auto
Wypełnij formularz, a my sprawdzimy czy możemy Ci pomóc
Dowiedz się więcej:
- Jak CanLock ochronił właściciela przed stratą pojazdu? Przeczytaj.
- Do czego może prowadzić nieumiejętny montaż zabezpieczenia antykradzieżowego?
- Kultowa Nokia i kradzież samochodu – złodzieje znów to zrobili!
- Kradzież samochodu w dwie minuty – złodzieje używają czegoś, co wygląda jak głośnik JBL!
- Jak łatwa jest kradzież Alfa Romeo? Nowa metoda prosto z Włoch!
- Kradzież samochodu na myjni – jak się zabezpieczyć?
- Kradzież samochodu i Apple AirTag – nowa metoda lokalizowania łupów
- Kradzież samochodu w leasingu – co należy robić?
- Kradzież metodą laparoskopową – nowa technika złodziei samochodów!
- Nowa metoda kradzieży – Kia, Hyundai, Genesis i Mitsubishi poważnie zagrożone!