Na pytanie, czy istnieje idealne zabezpieczenie antykradzieżowe, ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Kwestia tego, czy mówimy o realnych zagrożeniach, czy wymyślonych – niemal abstrakcyjnych. Na rynku istnieje wiele różnych zabezpieczeń antykradzieżowych. Które z ideałem ma najwięcej wspólnego?
Idealne zabezpieczenie antykradzieżowe?
To kwestia bardzo podchwytliwa. W teorii idealne zabezpieczenie antykradzieżowe mogłoby oznaczać takie, które przeciwstawi się wszystkim możliwym formom kradzieży. Życie to jednak nie film z Jamesem Bondem, a nasz samochód, to nie Aston Martin przygotowany przez Q. (Nasze zabezpieczenia także montujemy do aut tej marki).
W praktyce, zabezpieczenia antykradzieżowe – te lepsze, koncentrują się na realnych zagrożeniach. Jest to w pewnym sensie niepisana wojna, pomiędzy tymi, którzy zabezpieczenia tworzą, a tymi, którzy je rozbrajają w celu kradzieży samochodu. Pewnym szczytem złodziejskiego fachu, obecnie jest „walizka” – zestaw urządzeń skanujących i wzmacniających sygnał, który ma na celu oszukanie samochodu z systemem bezkluczykowym. I powiedzmy sobie szczerze – to jest realne zagrożenie, obecnie najpopularniejsze.
Istnieją zabezpieczenia, które skutecznie chronią przed kradzieżą na walizkę, a także na wiele innych sposobów. Nie mniej, czy można je nazwać idealnymi? O ile takie zabezpieczenia mogą uchronić przed uruchomieniem samochodu przez złodzieja, czy kradzieżą kół lub kradzieżą na lawetę, o tyle nie ma realnych zabezpieczeń przed (przykładowo) wybiciem szyby w samochodzie.
Słownik PWN:
<ideał>
Najwyższy cel dążeń i pragnień ludzkich w jakiejś dziedzinie
Czy osiągnęliśmy ten szczyt i cel, żeby nazywać najlepsze z dostępnych na rynku zabezpieczeń, idealnymi? Właśnie dlatego nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie – „czy istnieje idealne zabezpieczenie antykradzieżowe?”.
Dostępne zabezpieczenia antykradzieżowe
Ilość zabezpieczeń jest na rynku spora, a niektóre są naprawdę wymyślne. Zwolenników różnych typów zabezpieczeń, też jest sporo – są wciąż tacy, którzy wierzą jedynie w mechaniczne blokady kolumny kierowniczej. Pomijając tanie chińskie immobilizery i inne, oparte o wtyczkę OBD urządzenia, których jakość jest mniej niż wątpliwa, na rynku dostępnych jest kilka urządzeń, które cieszą się popularnością i uznaniem.
Popularne ostatnio są lokalizatory GPS/GSM/radiowe, jednak są one lekarstwem na chorobę, a nie środkiem prewencyjnym. Nie można ich traktować jako zabezpieczenia antykradzieżowego, a po prostu śledzenie pojazdu. Więcej na ten temat tu.
O popularnych i dostępnych na polskim rynku zabezpieczeniach pisaliśmy już:
- Immobilizer CAN – co to jest i jak działa?
- Blokada skrzyni biegów – czy to naprawdę działa?
- Czy blokada kierownicy skutecznie chroni przed kradzieżą auta?
- Bear Lock E-Joylock, Ampire – porównanie, wady i zalety
- Keyless guard – czy to najlepsze zabezpieczenie samochodu?
- Keyless protector – najlepsze zabezpieczenie antykradzieżowe?
Immobilizer CAN – idealne zabezpieczenie antykradzieżowe?
Z wszystkich wyżej wymienionych, najsolidniejsze, godne swoich cyfrowych czasów, zabezpieczenie, to immobilizer CAN. Zasada działania magistrali/szyny CAN sprawia, że urządzenie montowane w tej technologii, jest niejako narzędziem wpiętym w mózg pojazdu i może swobodnie „rozmawiać” z całym samochodem. Bezpośredniość tego rozwiązania, stanowi o solidności – magistrala CAN stała się w motoryzacji globalnie obowiązującym standardem. Stało się tak, ponieważ technologia CAN jest bardzo bezpieczna i niebywale stabilna.
Immobilizer CAN odcina zapłon w samochodzie, w taki sposób, że dostanie się do samochodu za pomocą „walizki”, czy nawet posiadanie kluczyka nie pozwoli na uruchomienie pojazdu bez wiedzy o tym jak odbezpieczyć blokadę. System jest praktycznie nie do namierzenia przez złodzieja, a fakt, że nie emituje żadnych sygnałów – nie da się z go zagłuszyć, co jest wciąż największą bolączką lokalizatorów GPS/GSM.
Oczywiście niestosownym byłoby nazwać takie rozwiązanie idealnym, istnieje bowiem wiele różnych metod kradzieży, a niektóre z nich opierają się o ludzkie zaufanie czy litość – na to zabezpieczeń elektronicznych i mechanicznych nie ma. Immobilizer CAN jest jednak rozwiązaniem, które chroni przed największym zagrożeniem, unieruchamiając pojazd. Znaczna większość kradzieży odbywa się poprzez uruchomienie pojazdu i odjechanie.
Immobilizer CAN od Zabezpiecz-Auto.pl – znacznie więcej niż odcięcie zapłonu
Wierzymy w immobilizery CAN, wierzymy w ich skuteczność. Montowane przez nasz immobilizery są produktem polskim, posiadają homologację i nie narażają na utratę gwarancji. I co najważniejsze – nasze rozwiązania są stale rozwijane, opracowujemy nowe funkcje, a sami oferujemy odpowiednie wsparcie w razie potrzeb.
Immobilizer CAN CanLock od Zabezpiecz-Auto, to nie tylko możliwość skutecznego odcięcia zapłonu. W naszej ofercie znajdują się różne warianty zabezpieczenia, które mogą uchronić także przed kradzieżą na lawetę czy kradzieżą kół. Możesz wybrać także wariant z syreną czy opcję Comfort, która pozwala na odblokowanie auta za pomocą telefonu!
Ostatnio wprowadzonym rozwiązaniem dodatkowym, jest czujnik przechyłu i położenia auta, który skutecznie chroni przed wszelkimi rodzajami kradzieży, które wymagają zmiany położenia auta (np. laweta). Dotyczy to również kradzieży kół.
Zajrzyj do zakładki urządzenia i zapoznaj się z możliwościami poszczególnych wariantów. W katalogu samochodów sprawdzisz, czy nasz system jest kompatybilny z Twoim samochodem. Jeśli wciąż masz pytania, bądź chcesz umówić montaż, poproś o kontakt bądź zadzwoń: 732 080 889
Autor: Arkadiusz Lenkiewicz